Θα γράφατε βιβλίο;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οταν ημουν πιο νεα ελεγα θα γραψω βιβλιο μια μερα.. Ειχα και πολυ καλο λογο αλλα κι εμπνευση!
Μωρε τι βιβλιο σημερα! Η ζωη μου κινειται με τετοιους ρυθμους τα τελ χρονια που οχι βιβλιο δεν μπορω να γραψω, ουτε τη λιστα απο τα ψωνια για το σουπερ μαρκετ δε σημειωνω οπως πρέπει-παντα ξεχναω και κατι!
Κι επονται κι αλλααα!
Παντως υπαρχουν στιγμες-ελαχιστες βεβαια-που μενω μονη και εμπνεομαι, αλλα ενω καποτε προτιμουσα να γραφω τετοιες στιγμες, σημερα προτιμω να σκεφτομαι!

Ετσι ειναι η ζωη!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ πάλι με φαντάζομαι σε 10-15 χρόνια, να λέω "ε ρε τι μυαλά είχα στα 16 μου και ονειρευόμουν συγγραφιλίκια και φρού-φρού", και με πιάνουν τα γέλια.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω ξεκινήσει και μετά το παράτησα. Ισως να έφταιγε η λιγοστή έμπνευση που είχα, ποιος ξέρει. Δεν είναι λίγο δύσκολο να σκεφτεί ένα μυαλό την πλοκή του βιβλίου και να αρχίσει να γράφει; Και ντάξει μέχρι εδώ, πόσα βιβλία δεν θα είναι παρόμοια με αυτά που σκέφτεται κανείς να γράψει; O οποιοσδήποτε τώρα μπορεί να γράφει και να θεωρείται συγγραφέας μετά από κάμποσο καιρό. Τι πιστεύετε για αυτό, έχουμε όλοι την ικανότητα να γίνουμε συγγραφείς; Εγώ πιστεύω πως όχι, δεν είμαστε όλοι προορισμένοι για συγγραφείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μαιρα και εγω πιστευω πως δεν είμαστε όλοι προορισμένοι να γίνουμε συγγραφεις , ο καθεις βλέπεις και το ταλέντο του! Αν είναι να γινει θα βγει αβιαστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ο καθενας εχει μια ιστορια και ο καθενας μπορει να γραψει βιβλιο.Το θεμα ειναι ποιος πληρωνει για να διαβασει την ιστορια σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
κοιτα αν εχεις να διηγηθείς μια ιστορια σαν την λιζ μαρει που από αστεγη στους δρόμους του μπρονξ στα 15 με γονεις στα ναρκωτικά πήρε υποτροφια για το Χάρβαρντ, κατι θα κανεις, αυτή εγραψε και εκανε μπεστ-σελλερς
https://www.washingtonspeakers.com/speakers/speaker.cfm?SpeakerId=3821
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ο καθενας εχει μια ιστορια και ο καθενας μπορει να γραψει βιβλιο.Το θεμα ειναι ποιος πληρωνει για να διαβασει την ιστορια σου!:P

Κανείς δεν ξεκίνησε να γράφει με αυτό το σκεπτικό, ποιος θα πληρώσει για να διαβάσει αυτά που θα γράψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εγω λεω γιατι θα συνεχισεις να γραφεις..
Η εμπορικοτητα ειναι η μεγιστη των αρετων
Δες λιακοπουλο που γραφει οτι κατω απο τη γη ζουν τα νεφελιμ και φυσικα ειναι καταξιωμενος τηλεσυγγραφεας.

ΥΓ Φαννυ την γοογλαρα,κουκλαρα η λιζ

Και φυσικα για να γραψεις πρωτα πρεπει να διαβαζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Και πόσα πέρασε αυτή η κοπέλα, ετσι, απίστευτα πράγματα!
για να γραψεις αυτοβιογραφία , γνώμη μου πάντα πρέπει να 'χεις κατι ασυνήθιστο να πεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
για να γραψεις αυτοβιογραφία , γνώμη μου πάντα πρέπει να 'χεις κατι ασυνήθιστο να πεις
Εκτός αν έχεις πολύ δημιουργική φαντασία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φάννυ

Νεοφερμένος

Η Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σωστο αλλά τοτε μάλλον πας για μυθιστόρημα με πολλά φανταστικά και αληθινά στοιχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Έχω γράψει ένα βιβλίο σε σχέση με life coaching. Κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι στον επαγγελματικό μου χώρο ο ανταγωνισμός ήταν μεγάλος με παλιούς έμπειρους επαγγελματίες ή που είχαν κάνει περισσότερες σπουδές από μένα. Κακά τα ψέμματα, πρέπει κάτι να κάνεις για να ξεχωρίσεις, γιατί η καλή δουλειά δεν φτάνει. Πολλοί επαγγελματίες κάνουν καλή δουλειά, αλλά ένα βιβλίο σε συνδιασμό με δημόσιες σχέσεις σε προωθεί καλύτερα. Έτσι έγραψα ένα βιβλίο και μπορώ να πω ότι μου άνοιξε πολλές πόρτες και με αναβάθμισε επαγγελματικά. Είναι κάτι σαν carte-visite.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Kαλά, δεν με έπιανε με τίποτα ο ύπνος απόψε και είπα, μιάς και είμαι σε φαση βαμπίρ με την τσίπλα στο ματι να απαντησω σε καποιο thread:P

Λοιπόν, μπορώ να πω ότι το topic με αφορά ιδιαιτερα γιατί το έχω σκεφτεί κυριολεχτικά ΑΠΕΙΡΕΣ φορές(και το έχω προπαθησει κιολας-άσχετα που γρηγορα βαριεμαι)να γράψω κάποιο βιβλίο! Από πάρα πολύ μικρός, νομίζω προς το τελος του δημοτικού όταν οι περισσότεροι βαριόντουσαν να γράψουν μια παραγραφο στην σχολική έκθεση εγώ το είχα μεράκι-και είχα σκεφτει και πολλά ενδιαφεροντα θεματα-να γραψω μια εκδοτικη επιτυχια τύπου Johan Rowling και Tolkien(ανέκαθεν είχα παρα πολύ καλή γραφή και πολύ καλή φαντασία και έμπνευση-θυμάμαι μια φορά μια εκθεση δημοτικου ειχε θεμα <<περιγράψτε μια ιστορία σας>> έστω και φανταστική και ενώ όλοι περιεγραφαν απλά, πεζά πραγματακια που γραφουν ολοι στο δημοτικο εγώ έγραψα ολοκληρη νουβελα για μια απαγωγη με χρηση χλωροφορμίου, ερευνα απο ντεντεκτιβς, την σωτηρία μου χάρις στο "τετραγωνο" μυαλό μου:shifty: και την παρασημοφορηση μου που βοηθισα στο να συλληφθει ενα επικυνδινο κυκλωμα εγκληματιών), ακόμη και τώρα στο λύκειο(που οι εκθέσεις έχουν αποκτήσει πιά τον αντικειμενικό, "βαρετό" τους χαρακτήρα)μου αρέσει η διαδικασία του να συλλαμβάνω πλοκές και σενάρια...Κάποτε, πριν πολλά χρόνια, έγραφα διαφορα πρόχειρα σχετικά με μια σύγκρουση εξωγηινων στον πλανητη μας(χαρακτηριστκά θυμαμαι ότι είχα ξεκινήσει με μια ερευνα των επιστημονων της NASA επανω στα ευρυματα τους απο την προσεληνωση:hmm:-καθαρα αυθαιρετο σεναριο) αλλά βαρέθηκα, άλλωστε έχει γίνει ολίγον τι ντεμοντέ αυτό το σενάριο στις μερες μας...Έχω σκεφτει και πρόσφατα ακόμη να γράψω μια ιστορία μυστηρίου με φόνους και διαφορα αλλα ανεξιχνιαστα μυστηρια(να επινοησω κατι αναλογο με τον Ηρακλη Πουαρο ή τον Σερλοκ Χολμς, με λιγα λογια)αλλά και εκεί κολλάμε, δεν είναι τόσο εύκολο να δημιουργείς το κατάλληλο σασπενς και παραλληλα να προχωράς λογικά την ιστορία δίνοντας στοιχεία για τον ένοχο, ίσως τα καταφερω ομως...Έχω σκεφτεί ακόμη και το κλασσικό στορυ με τον <<παρανοϊκό>> επιστήμονα(εδώ μοριακός βιολογος-γενετιστής)που ψάγνει απεγνωσμένα τον τρόπο για να γίνει αθανατος(τελομερές, τελομεράση), οπότε απο εκεί και πέρα ανοίγονται νέοι ορίζοντες και στον τομέα της κλωνοποιησης(αφού οι κλώνοι δεν θα έχουν πια το προβλημα της προωρης γηρανσης-όλα αυτά για τους δικούς του "προσωπικους" σκοπους εννοείτε), θα πέσει λογικά αρκετη βιοηθική σε αυτό(άλλωστε το Jurassic Park επάνω στην ιδέα της βιοηθικής κινηματογραφηθηκε και εγινε blockbuster)...Το πεδίο είναι θολό, δεν έχω κάποια ξεκαθαρη ιδεα σαν υλικο για στορυ και το κυριο προβλημα ειναι η "ψιλοβαρεμαρα", πως να μπορέσεις να καλλύψεις όσο το δυνατόν περισσότερες σελίδες(περιγραφές, διάλογοι, κινήσεις των ηρώων κλπ)και ταυτοχρονα να μην πέσει η ποιότητα του έργου σου και να μην κάνεις τον αναγνωστη να πλήτει??...Ζόρικο πράγμα το να γράψεις ένα βιβλίο(μέχρις και η σκέψη είναι δύσκολη), μακάρι να μου έρχοταν κάποια στιγμή σαν φλασιά η καταλληλη εμπνευση και να μπορέσω να το "προχωρησω"...Άλλη χάρη η εμπνευση του να παίρνεις την πένα και να αρχίσεις να δημιουργείς με την φαντασία σου έναν εντελώς δικό σου κόσμο που μπορείς να τον ορίσεις όπως θες εσύ και μόνον εσύ!!:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top