Σχέση με κάποιον που είναι "αλλού"

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
"Τουλάχιστον έζησα το πάθος μου,έστω και για λίγο"...μεγάλη κουβέντα και συμφωνώ απόλυτα!Λάθη,στραβά και πάθη μ΄έβγαλαν σωστό.Ο έρωτας είναι το ομορφότερο πράγμα και το πιο συναρπαστικό απ΄όλα είναι ότι δεν μπορείς να τον ελέγξεις.Το έχω κάνει στο παρελθόν αλλά δεν έβγαλε πουθενά,βέβαια δεν μετανιώνω γιατί ήταν απωθημένο και κάτι πήρα και από αυτό.Όπως επίσης ήμουν και γω αλλού σε κάποια φάση και εκμεταλλευόμουν τον εγωισμό και την ανασφάλεια μου στην κοπέλα,όταν το συνειδητοποίησα χώρισα γιατί δεν γουστάρω να κοροϊδεύω κανέναν και πόσο μάλλον ένα άτομο που αρχίζει να επενδύει σε μένα χωρίς να το αξίζω στην τελική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Σχέση με κάποιον που είναι "αλλού"

Εγώ αναρωτιέμαι το εξής βέβαια. Με το να κάνουμε σχέση με κάποιον που είναι αλλού δε θα τον βοηθήσουμε να είναι με μας; Δηλαδή στη μεταβατική περίοδο μεταξύ του χωρισμού και της νέας σχέσης ο άνθρωπος αυτός δεν έχει δικαίωμα λίγο πριν και λίγο μετά να είναι αλλού; Και το να είναι εδώ δε χρειάζεται κάποιο χρόνο; Δε χρειάζεται κάποια εξοικιωση με το νέο άτομο ώστε το μυαλό και η καρδιά να μην είναι πια αλλού παρά εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Με το να κάνουμε σχέση με κάποιον που είναι αλλού δε θα τον βοηθήσουμε να είναι με μας;
Σε μένα δεν έχει λειτουργήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Συγγνώμη αλλά η Zilda δεν είναι φιλανθρωπικός οργανισμός για να βγάζει ο άλλος τις αναφάλειες του, τις φοβίες του και τα κόμπλεξ του που ενδεχομένως έχει κουβαλήσει από την πρώην σχέση του.:no:



Δηλαδή στη μεταβατική περίοδο μεταξύ του χωρισμού και της νέας σχέσης ο άνθρωπος αυτός δεν έχει δικαίωμα λίγο πριν και λίγο μετά να είναι αλλού;


Σαφώς και έχει το δικαίωμα, αλλά όχι μαζί μου:hmm:.
Για αυτό το λόγο θεωρώ οτι πρέπει να μείνει λίγο μόνος του για κάποιο διάστημα όποιο και αν είναι αυτό για τον καθένα μας. Δυστυχώς, τα κακά, φοβίες, ανασφάλειες μεταφέρονται στην επόμενη σχέση όταν δεν είσαι εντάξει μέσα σου. Και αυτό απαιτεί χρόνο.



Και το να είναι εδώ δε χρειάζεται κάποιο χρόνο; Δε χρειάζεται κάποια εξοικιωση με το νέο άτομο ώστε το μυαλό και η καρδιά να μην είναι πια αλλού παρά εδώ;


Δηλαδή πρέπει η καρδιά και το μυαλό του να είναι ή αλλού ή εδώ; Δεν υπάρχει τίποτα ενδιάμεσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το θυμωμένο και γλυκύτατο "γουρουνάκι".:D:yes:
Δεν θα γίνουμε εμείς ούτε το δεκανίκι, ούτε το ενδιάμεσο σκαλί μετάβασης, του ερωτικώς απογοητευμένου.
Ούτε βέβαια και το "διάλειμα" (γιατί αρκετές φορές επιστρέφουν και στις πρώην σχέσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Πως ξέρεις ότι κάποιος ή καποια δεν έχουν ξεπεράσει τους πρώην τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Πως ξέρεις ότι κάποιος ή καποια δεν έχουν ξεπεράσει τους πρώην τους;
Φαίνεται από τον τρόπο με τον οποίο μιλάνε γι' αυτόν/αυτήν. Π.χ εάν τον/την κατηγορούν δείχνουν θυμό, οπότε αυτό είναι ένα σημάδι ότι δεν το έχουν ξεπεράσει. Πόσω μάλλον όταν μιλούν συνέχεια γι' αυτόν/αυτή αλλά κατά τα άλλα δηλώνουν ότι δεν τους ενδιαφέρει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πόσω μάλλον όταν μιλούν συνέχεια γι' αυτόν/αυτή αλλά κατά τα άλλα δηλώνουν ότι δεν τους ενδιαφέρει. :P

Η ακόμα χειρότερα, μιλούν συνέχεια για αυτόν/ην σε σένα και ταυτόχρονα μιλάνε και κάθε μέρα μέσω μνμ μεταξύ τους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Ε ντάξει αμα η άλλη μιλάει συνεχεια για τον άλλον τοτε αυτό δεν σημαινει ότι θέλει να σε αποφυγει; είναι σαν μερικές που βγαινετε εξω και μολις πιανετε κουβεντα μπορει να σου πουν ότι έχουν αγορι για να διασφαλισουν ότι κατάλαβες πως δεν είναι διαθέσιμες να κάνεις κινηση.


Είναι παρομοιες με εκεινες που έχουν ξινο υφος σε ένα μαγαζι ή καπου έξω .... δεν θα τις πλησιαζα εκτος και αν καταλαβαινα ότι αυτό είναι λογω ντροπαλου χαρακτήρα.

Θα ήμουν του ρισκου σε μια τέτοια περίπτωση και θα μπορουσα να κάνω μια μεγάλη προσπαθεια για να την καταφέρω αλλά .... ΑΛΛΑ ...
Εκεινο που με ξενερωνει είναι να το παιζει σε σενα δυσκολη και σε άλλους να είναι πασιχαρη. Κοβω απευθειας. Δεν το δέχομαι εννοείται. Λες και ειμαστε τιποτα τυπακια β΄κατηγοριας. Να τα χαιρεσαι τα γουστα σου μανταμ.Άντε γεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ε ντάξει αμα η άλλη μιλάει συνεχεια για τον άλλον τοτε αυτό δεν σημαινει ότι θέλει να σε αποφυγει;

ki an είναι σημάδι πως θέλει και εσύ να μιλήσεις για το παρελθόν σου; Αλλά οι καλοί της τρόποι και η φυσική της συστολή και διακριτικότητα την αναστέλλουν από το να ρωτήσει ευθέως;
Ο γενικός κανόνας βέβαια είναι πως άμα κάποιος μιλάει για τις παρελθοντικές του σχέσεις, μάλλον έχει εντάξει τον ακροατή του στο φρεντζόουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
ki an είναι σημάδι πως θέλει και εσύ να μιλήσεις για το παρελθόν σου; Αλλά οι καλοί της τρόποι και η φυσική της συστολή και διακριτικότητα την αναστέλλουν από το να ρωτήσει ευθέως;
Ο γενικός κανόνας βέβαια είναι πως άμα κάποιος μιλάει για τις παρελθοντικές του σχέσεις, μάλλον έχει εντάξει τον ακροατή του στο φρεντζόουν



Ε κοιτα αμα μιλάς με κάποια και σου πετάξει ενώ δεν κολλάει ότι έχει αγορι το κάνει για να σε προλάβει μην κανεις καμια κινηση και βρεθει στην δυσκολη θέση να σε απορριψει ευθέως. Οι κοπελες που δεν θέλουν φαινονται εύκολα. Είναι επιθετικές - δεν μιλάνε - αποφευγουν - δεν ανοίγονται γενικά καταλαβαίνεις ότι με κάποιο τροπο κάνουν δυσκολη την επαφή. Αυτό είναι και το σημειο κλειδί. Κάποιοι δεν καταλαβαινουν ότι αν κάποια θέλει θα βρει τον τροπο και θα δώσει πάσα.


Το ότι κάποια δεν ανοίγεται δεν σημαινει πάντα ότι είναι εσω στρεφης απλα δεν θελει πολλά πολλά με σένα. Εσυ κανεις την αρχική κινηση και ανοίγεσαι κάπως αμα δεν δεις ανταποκριση. Την κάνεις.


Γενικά πιστευω ότι ο πιο αξιόπιστος τροπος (ένας από αυτους) για να αξιολογήσεις κατά ποσο ένας χαρακτηρας σε πάει είναι αν για παράδειγμα σου έχει ανοιχτει , αν είναι φιλος σου έχει ανοιξει το σπιτι του (αν το έχεις κανει και εσυ βεβαια) άνθρωποι οι οποιοι ενώ τους έχεις καλέσει και εσυ δεν θα σου πουν έλα από το σπιτι για ένα καφέ ή για να φάμε μαζι. Περιμενε να λακισουν την καταλληλη στιγμη το έχω κάνει ερευνα προσωπικη! Επισης άτομα που βγαινουν και δεν σου λένε ή όταν μιλάς μαζι τους σου λένε λιγα για τον εαυτο τους. Υπάρχουν πολλοι τροποι να καταλάβεις ..... εχω σταματησει να δικαιολογω. Πλεον κρινω (όπως με κρινουν αλλωστε) και προχωράω.


Σου έχω ξαναπει δεν μ αρεσουν οι άνθρωποι που δεν ανοίγονται. Είναι λιγο αδιάφοροι. Φυσικα είναι δική μου κριση αυτή. Τι να τον κάνεις τον άλλον αμα δεν σε υποστηριξει και σε κάτι ή δεν μπει και λιγο μπροστά για σενα. Προσφατα τα σπάσαμε με έναν τέτοιο γνωστο. Παρα ηταν παρτάκιας για να είναι φίλος και σύμμαχος. Και από την αρχη αυτος δεν ανοιγότανε και λέγαμε εεε μωρε είναι καλο παιδι κατά βαθος. Μέγας χέστης. Μολις δει ευθυνη τρέχει να ξεφυγει. Ε τι να κάνεις τώρα με τέτοιους ή τέτοιες. Εμενα μου είναι αδιάφοροι λέω την αληθεια δεν ξέρω αν σοκάρω. Αλλα αυτό είναι. Η χρυση αδιαφορια! Δεν προκειται να σε υποστηριξουν πουθενα ακομα και αν έχεις δικιο. Υπερβολή! Η υπερβολή της αδιαφοριας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αυτοί που δεν ανοίγονται μπορεί να είναι ντροπαλοί και να θέλουν να γνωρίσουν τον άλλον πριν ανοιχτούν. Είχα μια φίλη παλιότερα που ήταν έτσι, καθόμασταν σε μια παρέα και δε μιλούσε παρά άκουγε. Μετά από πολύ καιρό άρχισε να μού λέει προσωπικά της και είχα σοκαριστεί θυμάμαι από το πόσα πολλά μού είπε και πόσο πολύ μιλούσε.

Τώρα για το αν κάποιος είναι αλλού. Δεν είναι και πολύ τιμητικό να γίνεσαι η γέφυρα του άλλου για να ξεπεράσει κάποια άλλη, αλλά αν τελικά μετά έρθει σε σένα και δημιουργηθεί μια όμορφη σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το ότι κάποια δεν ανοίγεται δεν σημαινει πάντα ότι είναι εσω στρεφης απλα δεν θελει πολλά πολλά με σένα.
εδώ αγαπητέ Ντεβίλ θα μου επιτρέψεις την επιφύλαξη. Άμα δεν ήθελε πολλά πολλά, θα είχε φάει σκόρδα πριν ή θα φορούσε το άρωμα του ψόφιου κουναβιού του άλλου στο ασανσέρ

Γενικά πιστευω ότι ο πιο αξιόπιστος τροπος για να αξιολογήσεις κατά ποσο ένας χαρακτηρας σε πάει είναι αν για παράδειγμα σου έχει ανοιχτει , αν είναι φιλος σου έχει ανοιξει το σπιτι του (αν το έχεις κανει και εσυ βεβαια) άνθρωποι οι οποιοι ενώ τους έχεις καλέσει και εσυ δεν θα σου πουν έλα από το σπιτι για ένα καφέ ή για να φάμε μαζι.
κι αν τους προκαλούμε τρακ και φοβούνται τις κρίσεις μας για την μαγειρική τους; Δεν ξέρω ρε γμτο, περίπλοκα πράματα, άντε να αποκωδικοποιήσεις συμπεριφορές. Τελικά καλύτερα ο διάολος που τον ξέρουμε από το φελώνιο που δεν ξέρουμε (ωδή στους ιντροβέρτηδες σχεσιάκηδες, τα ψαξίματα τι τα θέλουμε; Εξάλλου αν ήταν βολικό άτομο και επικοινωνιακό, δεν θα ψαχνόταν μαζί μας)
Σου έχω ξαναπει δεν μ αρεσουν οι άνθρωποι που δεν ανοίγονται. Είναι λιγο αδιάφοροι. Φυσικα είναι δική μου κριση αυτή. Τι να τον κάνεις τον άλλον αμα δεν σε υποστηριξει και σε κάτι ή δεν μπει και λιγο μπροστά για σενα. Προσφατα τα σπάσαμε με έναν τέτοιο γνωστο. Παρα ηταν παρτάκιας για να είναι φίλος και σύμμαχος. Και από την αρχη αυτος δεν ανοιγότανε και λέγαμε εεε μωρε είναι καλο παιδι κατά βαθος. Μέγας χέστης. Μολις δει ευθυνη τρέχει να ξεφυγει. Ε τι να κάνεις τώρα με τέτοιους ή τέτοιες. Εμενα μου είναι αδιάφοροι λέω την αληθεια δεν ξέρω αν σοκάρω. Αλλα αυτό είναι. Η χρυση αδιαφορια! Δεν προκειται να σε υποστηριξουν πουθενα ακομα και αν έχεις δικιο. Υπερβολή! Η υπερβολή της αδιαφοριας.
η αλήθεια είναι πως τέτοια άτομα για φίλοι δεν πολυκάνουν. Παρά μόνο σαν εκπαιδευτικά δείγματα ώστε να εκτιμάμε τους πραγματικούς φίλους, κι ας μας γίνονται καμιά φορά βαρετοί. Τώρα, για προσωπική σχέση, δεν πολυξέρω. Πλανάται η άποψη πως, άμα ο άνθρωπός σου καθαρίζει για εσένα και βγαίνει αυτός μπροστά αντί για εμάς αναλαμβάνοντας τις ευθύνες μας, τότε θα αρχίσουμε να γκρινιάζουμε για αντρογυναίκες γκιουλεκονταβέληδες που ευνουχίζουν άντρες και σκίζουν γατιά, χαμστεράκια και παν ό,τι σε σκιζόμενο πετ τα σπα

Τώρα για το αν κάποιος είναι αλλού. Δεν είναι και πολύ τιμητικό να γίνεσαι η γέφυρα του άλλου για να ξεπεράσει κάποια άλλη, αλλά αν τελικά μετά έρθει σε σένα και δημιουργηθεί μια όμορφη σχέση;

έτσι μπράβο ντε! Τα πάντα στην ζωή είναι ανταγωνισμός. Ο ικανότερος και πιο επιδέξιος κερδίζει. Και μετακομίσεις, εξ ανάγκης με τις βεδουΐνες πλάνητες νομάδες του λουβ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
έτσι μπράβο ντε! Τα πάντα στην ζωή είναι ανταγωνισμός. Ο ικανότερος και πιο επιδέξιος κερδίζει.

Ανάλογα με το τι θεωρεί ο καθένας κέρδος βέβαια ε; :)
Δεν συμφωνώ ότι τα πάντα είναι ανταγωνισμός. Τα συναισθήματα πού βρίσκονται; Αν αγαπάς κάποιον τον συγκρίνεις με άλλους ανταγωνιστικά ώστε να κερδίσει ή να χάσει στα μάτια σου; (νταξει ξέρω ότι άλλο εννοούσες αλλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό).
Πάντως υπάρχουν και άνθρωποι που ούτε ιδιαίτερα ικανοί είναι ούτε ιδιαίτερα επιδέξιοι κι όμως θα τους έλεγες κερδισμένους στη ζωή. Η καλοσύνη δε σέ κάνει να κερδίζεις; Η εξυπνάδα; κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Ανάλογα με το τι θεωρεί ο καθένας κέρδος βέβαια ε; :)
εξυπακούεται αναφανδόν! Κέρδος μπορεί να είναι το να σου κάτσει, μεγαλύτερο κέρδος όμως μπορεί να αποδειχτεί να ξαναγυρίσει στον τέως της
Δεν συμφωνώ ότι τα πάντα είναι ανταγωνισμός. Τα συναισθήματα πού βρίσκονται; Αν αγαπάς κάποιον τον συγκρίνεις με άλλους ανταγωνιστικά ώστε να κερδίσει ή να χάσει στα μάτια σου; (νταξει ξέρω ότι άλλο εννοούσες αλλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό).
όχι! ΄Οχι! Αυτό που αποκλείσατε εννοούσα! Ας είμαστε ρεαλιστές, ποιός δεν συγκρίνει την νυν σχέση του με τις παρελθοντικές και ποιός δεν κάνει τα κρασσ τεστσ του ψαχνόμενος παράλληλα με διάφορα άλλα άτομα για να επιβεβαιώσει πως όντως η νυν του υπερέχει; Κι αν αυτό συμβαίνει, τι πιο ευοίωνο για την μονογαμική του αφοσίωση στην επιλογή του;
Τα δε συναισθήματα, αν υποθέσουμε πως είναι κι απαραίτητα δλδ, καθότι το συναίσθημα βραχυκυκλώνει την ορθή κρίση, βρίσκονται παντού. Από την αρχή, όταν μας έκανε κλικ και για κακή της τύχη κάναμε φόκους πάνω της, έως την μεσότητα διαδικασίας όταν για χάρη της, αντί να αράξουμε στη σχέση μέσα και να σαπίζουμε στους καναπέδες, υποβάλλουμε εαυτόν στην βάσανο -άμα κάτσει βολικά κιόλας, να μην πολυκαρφωνόμαστε-, να ψιλοτραβιόμαστε από 'δω κι από 'κει χάριν των συγκρίσεων των προαναφερθεισών που όμως τελικά στεριώνουν την σχέση
Πάντως υπάρχουν και άνθρωποι που ούτε ιδιαίτερα ικανοί είναι ούτε ιδιαίτερα επιδέξιοι κι όμως θα τους έλεγες κερδισμένους στη ζωή. Η καλοσύνη δε σέ κάνει να κερδίζεις; Η εξυπνάδα; κλπ κλπ
αυτοί είναι οι πιο ικανοί και πλέον μανιτζέβελοι όλων θα έλεγα! Αρκεί να υποδύονται τους καλούς και τους ξύπνιους σχετικά πειστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
κι αν τους προκαλούμε τρακ και φοβούνται τις κρίσεις μας για την μαγειρική τους; Δεν ξέρω ρε γμτο, περίπλοκα πράματα, άντε να αποκωδικοποιήσεις συμπεριφορές. Τελικά καλύτερα ο διάολος που τον ξέρουμε από το φελώνιο που δεν ξέρουμε (ωδή στους ιντροβέρτηδες σχεσιάκηδες, τα ψαξίματα τι τα θέλουμε; Εξάλλου αν ήταν βολικό άτομο και επικοινωνιακό, δεν θα ψαχνόταν μαζί μας)

η αλήθεια είναι πως τέτοια άτομα για φίλοι δεν πολυκάνουν. Παρά μόνο σαν εκπαιδευτικά δείγματα ώστε να εκτιμάμε τους πραγματικούς φίλους, κι ας μας γίνονται καμιά φορά βαρετοί. Τώρα, για προσωπική σχέση, δεν πολυξέρω. Πλανάται η άποψη πως, άμα ο άνθρωπός σου καθαρίζει για εσένα και βγαίνει αυτός μπροστά αντί για εμάς αναλαμβάνοντας τις ευθύνες μας, τότε θα αρχίσουμε να γκρινιάζουμε για αντρογυναίκες γκιουλεκονταβέληδες που ευνουχίζουν άντρες και σκίζουν γατιά, χαμστεράκια και παν ό,τι σε σκιζόμενο πετ τα σπα


χαχαχα καλα οι ιντροβερτηδες σχεσάκηδες είναι οι τύποι που δεν λένε καλημέρα σε κανέναν παρα μονο στην κοπέλα τους! Τέρμα αδιάφοροι. Α! Ναι και στα ζευγάρια που κάνουνε παρέα και πάνε για μπύρες κάθε Σάββατο. Αυτους σχολιασα και ειπα τη γνωμη μου ότι με τέτοιους ανθρώπους δεν μπορει να υπάρξει ουτε επαφή ουτε τιποτα. Είναι πολύ προσκολημένοι με τα χομπι τους. Πάρε τωρα παράδειγμα έναν ανθρωπο που βγαινετε εξω και σου λεει συνεχεια για την γκομενα ή την δουλειά του. Τι κουβεντα και τι επικοινωνια να κάνεις. Νομιζω λέω τα αυτονόητα.


Παρεξήγησες το καθαριζει για σένα και μπαινει μπροστά. Έχω δικαιολογησει τραγικά ανθρώπους που τελικά δεν το άξιζαν σε καμια περιπτωση. Είναι σαν αυτό που λένε οι Αμερικανοι "Δώσαμε πολλά σε χώρες που δεν έκαναν ουτε τα μισά για εμάς" αλλα βεβαια οι Αμερικανοι είναι ορθολογιστές και προσωπικά συμφωνω με την κουλτούρα τους εμεις ειμαστε πιο χυμα στο κύμα και δεν βαριέσαι.


Θα πάρεις το μέρος του ανθρώπου με τον οποίο κάνετε παρέα θα μπεις μπροστά (είναι αδιανοητο να κάνεις με κάποιον παρέα και μολις του κάνουν μια επιθεση να μένεις αμέτοχος πραγματικά.... το θεωρω την επιτομη της αδιαφοριας και επισης το θεωρω ότι εισαι ότι να ναι και δεν τιμάς τον άνθρωπο που επέλεξες για φιλο σου) το έχω κανει να μπω μπροστά και να την πώ σε κάποιον που έκανε προσωπική επιθεση σε κάποιον φιλο.


Μετά βεβαια όταν χρειάστηκα κάτι άκουσα τα "εγω φιλε δεν μπλέκομαι και δεν κανω κτλπ" και από άνθρωπο που ηταν ντροπαλος - κλειστος και εσωστρεφής και τον δικαιολογουσαμε. Λογικο και εσυ μετά να πεις ότι ειπαν οι Αμερικανοι .... δινουμε πολλά μάλλον σε ανθρώπους που δεν τα αξιζουν. Θα κοιτάξουμε να στραφούμε σε άλλους που το αξιζουν για να έχουμε και καλύτερους συμμάχους. Αφου ο καθενας κοιτάει την πάρτη του θα κοιτάξουμε και εμεις τη δική μας. Και το περιεργο της υπόθεσης είναι ότι οσο θυμάμαι οι πιο πολλοί από αυτους ειχαν τα ιδια χαρακτηριστικά .... ντροπαλοί - δεν ειχαν το θάρρος της γνώμης τους ποτέ - εσωστρεφείς και κλειστοι πηγαινες να συζητήσεις κάτι μαζι τους πιο εκτος ... για γκομενες ρε παιδι μου .... σαν άντρας .... άρχιζαν τα ¨και δεν είναι σωστό αυτό .... και πως θα κανεις εκεινο και πως το άλλο" ε άντε γεια !!! =D εντάξει εγω είμαι αυθάδης και εξωστρεφης, ενοχλητικός και αλαζονας επειδή λέω τη γνωμη μου και εσυ εισαι νερόβραστος και φοβιτσιάρης! Κλεισαμε!


YΓ Δεν μιλάω για ολους τους ντροπαλούς εννοείται ή για ολους τους εσωστρεφείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
χαχαχα καλα οι ιντροβερτηδες σχεσάκηδες είναι οι τύποι που δεν λένε καλημέρα σε κανέναν παρα μονο στην κοπέλα τους! Τέρμα αδιάφοροι. Α! Ναι και στα ζευγάρια που κάνουνε παρέα και πάνε για μπύρες κάθε Σάββατο.

το καταλαβαίνω πως δεν τσουβαλιάζεις αφοριστικά ρε συ, αλίμονο. Αλλά σε ένα σημείο με καταμπέρδεψες. Δλδ οι ιντροβέρτηδες είναι μονόχνωτοι παρτάκηδες που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό. Οκ. Οπότε υιοθετούν στην πράξη αυτό που λένε τα αμετικανάκια τα γιου εσ:
"Δώσαμε πολλά σε χώρες που δεν έκαναν ουτε τα μισά για εμάς" αλλα βεβαια οι Αμερικανοι είναι ορθολογιστές και προσωπικά συμφωνω με την κουλτούρα τους εμεις ειμαστε πιο χυμα στο κύμα και δεν βαριέσαι.
άρα οι ιντροβέρτηδες παρτάκηδες εγωκεντρικοί μονόχνωτοι είναι ρεαλιστές και συμφωνείς μαζί τους; Με καταμπέρδεψες σε λέω (:-το_καραγκιοζάκι_που_ξύνει_την_κεφάλα_του_με_απορία δεν το βρήκα, σόρι).
Αλλά επί της ουσίας καθόλου μαζί σου δεν διαφωνώ, καρύδια σπάνε τα ιντροβέρτια. Αλλά τι να γίνει ρε γμτο άμα μας έχουνε καταραστεί οι θεοί και όλο τέτοια ερωτευόμαστε; Ευχέλαια κάναμε, τρισάγια κάναμε, εξαπτέρυγα κουτουλήσαμε, μόνο κανα εξορκισμό δεν κάναμε ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
το καταλαβαίνω πως δεν τσουβαλιάζεις αφοριστικά ρε συ, αλίμονο. Αλλά σε ένα σημείο με καταμπέρδεψες. Δλδ οι ιντροβέρτηδες είναι μονόχνωτοι παρτάκηδες που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό. Οκ. Οπότε υιοθετούν στην πράξη αυτό που λένε τα αμετικανάκια τα γιου εσ:

άρα οι ιντροβέρτηδες παρτάκηδες εγωκεντρικοί μονόχνωτοι είναι ρεαλιστές και συμφωνείς μαζί τους; Με καταμπέρδεψες σε λέω (:-το_καραγκιοζάκι_που_ξύνει_την_κεφάλα_του_με_απορία δεν το βρήκα, σόρι)


Φυσικά. Υπάρχουν αρκετοι τέτοιοι. Που δεν έχουν άλλη ζωή και κοινωνικοτητα πέρα από την κοπέλα / αγορι τους και τους φιλους που έχουν και είναι ζευγάρια στην ιδια φάση και πάνε ολοι μαζι.


Όχι δεν συμφωνω μαζι τους. Αν συμφωνουσα θα ειχα και εγω αυτό τον τροπο ζωής. Εγω ειπα ότι το καλυτερο είναι να δειξεις εσυ πρώτος την καλή σου διάθεση και να ανοιχτείς μέχρι ένα σημειο αν ο άλλος καταλαβει έχει καλώς αν όχι τα μαζεύουμε και πάμε αλλού. Άντε γεια.


Είναι λέει ντροπαλος/ντροπαλή και φοβάται να ανοιχτει .... ε λυπάμαι τοτε. Η ζωη είναι ένα ρισκο. Δεν θα τα παιρνει πάντα μονο η μια πλευρά και οι άλλοι θα είναι εκ του ασφαλούς. Να ζοριστουν και αυτοι και να βγουν από το κομφορτ ζοουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Φυσικά. Υπάρχουν αρκετοι τέτοιοι. Που δεν έχουν άλλη ζωή και κοινωνικοτητα πέρα από την κοπέλα / αγορι τους και τους φιλους που έχουν και είναι ζευγάρια στην ιδια φάση και πάνε ολοι μαζι.


Όχι δεν συμφωνω μαζι τους. Αν συμφωνουσα θα ειχα και εγω αυτό τον τροπο ζωής. Εγω ειπα ότι το καλυτερο είναι να δειξεις εσυ πρώτος την καλή σου διάθεση και να ανοιχτείς μέχρι ένα σημειο αν ο άλλος καταλαβει έχει καλώς αν όχι τα μαζεύουμε και πάμε αλλού. Άντε γεια.


Είναι λέει ντροπαλος/ντροπαλή και φοβάται να ανοιχτει .... ε λυπάμαι τοτε. Η ζωη είναι ένα ρισκο. Δεν θα τα παιρνει πάντα μονο η μια πλευρά και οι άλλοι θα είναι εκ του ασφαλούς. Να ζοριστουν και αυτοι και να βγουν από το κομφορτ ζοουν.
ας μην γινόμαστε τόσο ανυπόμονοι μαζί τους μωρέ. Μπορεί να περιμένουν να φτιάξει λίγο ο καιρός. Δλδ και μεις που πήραμε τους δρόμους και τώρα που ξαναχειμώνιασε ξαναχωθήκαμε μέσα και πιάσαμε τα πισιά εργολαβία, τι καταλάβαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Αλλά επί της ουσίας καθόλου μαζί σου δεν διαφωνώ, καρύδια σπάνε τα ιντροβέρτια. Αλλά τι να γίνει ρε γμτο άμα μας έχουνε καταραστεί οι θεοί και όλο τέτοια ερωτευόμαστε; Ευχέλαια κάναμε, τρισάγια κάναμε, εξαπτέρυγα κουτουλήσαμε, μόνο κανα εξορκισμό δεν κάναμε ακόμα


Η μεγαλυτερη μου σχέση με μια τέτοια σε χαρακτήρα ηταν. Θυελλώδης. Επι 1.5 χρονο σπάνια είχαμε ησυχια. Πριν τα βρούμε ας πουμε το πάλεψα 6-7 μήνες. Ήταν από τις λιγες φορές που έχω κατσει να ασχοληθώ τοσο με μια συγκεκριμένη γυναικα. Την κατάφερα τελικά αλλα με μεγάλο ψυχολογικό κοστος. Το πηρα το μάθημα από τοτε. Η καλή μέρα από το πρωϊ φαινεται. Συνηθως αμα δω μεγάλη δυσκολια λακιζω. Δεν καθομαι να αποδειξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Για τον απλο λογο ότι μπορω και εγω μετά να έχω τέτοια απαιτηση!


ΥΓ Τα άσχημα νέα είναι ότι στην Ελλάδα κάποιες έτσι είναι ... πρέπει να περάσεις οδυσεια για να τις πεισεις για σχέση. Αυτό πάει αναλογα την εμφάνιση. Οσο πιο ωραια είναι κάποια και οσο περισσοτερες προτάσεις έχει τοσο παιρνουν τα μυαλά της αέρα.Αυτο μπορει να ισχυει και για τους άντρες δεν είναι και αυτοι καλύτεροι. Για αυτό βλέπεις πολλές και πολλούς μονους.


Πιστευω το θέμα θα πρέπει να το συζητάμε αρκει να κοιτάμε να το καλύπτουμε και να παριστάνουμε ότι δεν τρέχει τιποτα (επισης νεοελληνικο γνωρισμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
δεν ξέρω αν όντως τα πράγματα είναι τόσο σοβαρά. Προσωπικά, όσους αδέσμευτους ξέρω, είναι έτσι από επιλογή. Την οποία μπορεί να μην καταλαβαίνω, όμως την σέβομαι. Άλλοι κοντεύουν να σαρανταρίσουν και ακόμα το παίζουν 19ρηδες, και μαγκιά τους δλδ αν αυτό τους κάνει να αισθάνονται πιο καλά, κι άλλοι πάλι έκαναν μιά κι έξω την σωστή γι' αυτούς επιλογή που αν τους έβλεπε κανείς στα 30 τους θα στοιχημάτιζε την κάπα του πως για ορκισμένα μπακούρια πρόκειται. Μπέρδεμα σκέτο. Πάντως, κάποιον που να έχει μείνει μόνος του επειδή πέφτει όλο σε ιντροβέρτια, δεν ξέρω.(Δλδ ξέρω, εμένανε, αλλά πάλι εδώ αυτόαποτελεί και το ζητούμενο :P). Μωρέ μπας και το παίζουν ιντροβέρτισσες για να κρατάνε ανοιχτή την μπακ ντορ; Την οδό διαφυγής εννοώ ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top