Πρώτη περίοδος και μπάνιο στην θάλασσα

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την συμβουλή είσαι η μόνη που δεν θεωρεί ότι το πρόβλημα μου είναι χαζό και για όσους είπαν να αντέξω αυτές τις μέρες ελάτε μαζί με τον ξάδερφο μου στην θάλασσα που σε ρωτάει κάθε λίγο γιατί δεν μπαίνεις μέσα και σε κοροϊδεύει και μετά μιλήστε στο μεταξύ θα δοκιμάσω να το παραγγείλω διαδικτυακά όπως λες αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα με αφήσουν να κάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν εμπιστεύονται τις διαδικτυακές αγορές αλλά θα προσπαθήσω


Θα σε ρωτήσω άλλη μια φορά.Αφου δεν θέλεις να κανείς αυτά που σου λένε οι κοπέλες,τόσο δύσκολο σου είναι να μην κανείς 5 μέρες μπάνιο;3 μήνες είναι το καλοκαίρι.

Νομίζω το να μην κάνεις μπάνιο για 3 4 μέρες είναι το καλύτερο,όσο σου κρατάει τέλος πάντων...δεν χάθηκε και ο κόσμος


Της το έχω πει 100 φορές.

Μπορείς να το παραγγείλεις μέσω internet. Έχω ακούσει πολλές που τις έχει βολεψει και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κι εγώ να το δοκιμάσω (συμφέρει και οικονομικά και είναι πιο eco friendly) .
Το να στερηθεις τά μπάνια σου στη θάλασσα λόγω περιόδου προσωπικά το θεωρώ βλακεία αλλά η καθεμία έχει διαφορετικό κύκλο (πόνους, ροή κλπ) οπότε εδώ η καθεμία μιλάει απο τη δική της σκοπια.
Και όχι Φώτη όταν χτυπάει 40ρι και βλέπεις τους φίλους σου στη θάλασσα κι εσύ νά ψήνεσαι στον ήλιο πίστεψε με μόνο ευχάριστο δεν είναι ...


4 μέρες είναι μόνο.

Ευχαριστώ για την συμβουλή είσαι η μόνη που δεν θεωρεί ότι το πρόβλημα μου είναι χαζό και για όσους είπαν να αντέξω αυτές τις μέρες ελάτε μαζί με τον ξάδερφο μου στην θάλασσα που σε ρωτάει κάθε λίγο γιατί δεν μπαίνεις μέσα και σε κοροϊδεύει και μετά μιλήστε στο μεταξύ θα δοκιμάσω να το παραγγείλω διαδικτυακά όπως λες αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα με αφήσουν να κάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν εμπιστεύονται τις διαδικτυακές αγορές αλλά θα προσπαθήσω


Δηλαδή εσυ στέκεσαι στην άποψη του ξαδέλφου σου;Όλα στο μυαλό είναι κοπέλια.
 

QueenMab

Νεοφερμένος

Η QueenMab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Θα σε ρωτήσω άλλη μια φορά.Αφου δεν θέλεις να κανείς αυτά που σου λένε οι κοπέλες,τόσο δύσκολο σου είναι να μην κανείς 5 μέρες μπάνιο;3 μήνες είναι το καλοκαίρι.




Της το έχω πει 100 φορές.




4 μέρες είναι μόνο.




Δηλαδή εσυ στέκεσαι στην άποψη του ξαδέλφου σου;Όλα στο μυαλό είναι κοπέλια.
Το ξέρω όλοι το ίδιο λέμε,το έχουμε κουράσει νομίζω το θέμα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Το ξέρω όλοι το ίδιο λέμε,το έχουμε κουράσει νομίζω το θέμα


Το λέω γιατί στην βιολογία έλεγαν στις κοπέλες να μην κάνουν μπάνιο αυτές τις μέρες ακόμα και με ταμπόν γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.
 

Bitch im a donu

Νεοφερμένος

Η Bitch im a donu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά οκ αφού το κουρασαμε το θέμα εγώ θα αποσύρω την δημοσίευση η αλήθεια είναι πως δεν έπρεπε καν να απευθυνθώ εδώ θα ψάξω αλλού πληροφορίες ευχαριστώ πάντως:pfff:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά οκ αφού το κουρασαμε το θέμα εγώ θα αποσύρω την δημοσίευση η αλήθεια είναι πως δεν έπρεπε καν να απευθυνθώ εδώ θα ψάξω αλλού πληροφορίες ευχαριστώ πάντως:pfff:


Αρχικά κανείς δεν σου είπε ότι κουρασες.Καταλαβε όμως ότι είναι καλό να περιμένεις 5 μέρες.Φυσικα και έκανες καλά που ήρθες εδώ και για αυτό σου απαντήσαμε όλοι.
 

Bitch im a donu

Νεοφερμένος

Η Bitch im a donu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρχικά κανείς δεν σου είπε ότι κουρασες.Καταλαβε όμως ότι είναι καλό να περιμένεις 5 μέρες.Φυσικα και έκανες καλά που ήρθες εδώ και για αυτό σου απαντήσαμε όλοι.

Εντάξει καταλαβαίνω αλλά και πάλι δεν το είπαν με το πιο ευγενικό τροππ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

QueenMab

Νεοφερμένος

Η QueenMab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εντάξει καταλαβαίνω αλλά και πάλι δεν το είπαν με το πιο ευγενικό τροππ
Όλα τα κορίτσια όταν έχουμε περίοδο ΔΕΝ πάμε θάλασσα,το καταλαβαίνω πως είσαι μικρή και τα βλέπεις όλα πιο σοβαρά. Δεν χάθηκε ο κόσμος για λίγες μέρες, δεν μπορώ να καταλάβω που είναι ακριβώς το κόλλημα.
 

Bitch im a donu

Νεοφερμένος

Η Bitch im a donu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όλα τα κορίτσια όταν έχουμε περίοδο ΔΕΝ πάμε θάλασσα,το καταλαβαίνω πως είσαι μικρή και τα βλέπεις όλα πιο σοβαρά. Δεν χάθηκε ο κόσμος για λίγες μέρες, δεν μπορώ να καταλάβω που είναι ακριβώς το κόλλημα.


Κοπελιά το ξέρω πως παίζει να είσαι 20 η 21 και αυτή είναι η διαφορά εσύ σίγουρα έχεις συνηθίσει τόσα χρόνια εγώ είμαι πρωτάρα και ζήτησα λίγη παραπάνω κατανόηση οκ είπαμε μάλλον δεν υπάρχει λύση αλλά ας γίνουμε λίγο πιο επιεικής
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Κοπελιά το ξέρω πως παίζει να είσαι 20 η 21 και αυτή είναι η διαφορά εσύ σίγουρα έχεις συνηθίσει τόσα χρόνια εγώ είμαι πρωτάρα και ζήτησα λίγη παραπάνω κατανόηση οκ είπαμε μάλλον δεν υπάρχει λύση αλλά ας γίνουμε λίγο πιο επιεικής


Υπάρχει λύση.Θα περιμένεις 5 μέρες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

QueenMab

Νεοφερμένος

Η QueenMab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Κοπελιά το ξέρω πως παίζει να είσαι 20 η 21 και αυτή είναι η διαφορά εσύ σίγουρα έχεις συνηθίσει τόσα χρόνια εγώ είμαι πρωτάρα και ζήτησα λίγη παραπάνω κατανόηση οκ είπαμε μάλλον δεν υπάρχει λύση αλλά ας γίνουμε λίγο πιο επιεικής
Αρχικά σε ευχαριστώ για το 20-21...δέχομαι κοπλιμέντα xD Δεν σου μίλησα απότομα απλά σου συνιστώ να ηρεμήσεις με αυτό το θέμα...και να μην δίνεις σημασία σε κανέναν π.χ. στον ξάδερφο σου, λογικό είναι μεγαλώνεις αλλάζει το σώμα σου.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει όντως ένα επικριτικό ύφος που δεν θα έπρεπε, νομίζω όλες κάποτε βρεθήκαμε σε αυτή τη θέση, Φώτη δεν νομίζω ότι είσαι ο αρμόδιος να δίνεις συμβουλές περιόδου αν βασίζεσαι απλά στη...βιολογία του σχολείου.

Κορίτσι, άμα θέλεις ντε και καλά να κάνεις μπάνιο εκείνες τις ημέρες η λύση είναι ταμπόν. Γενικά το καπ είναι πολύ καλή λύση για κάθε περίσταση αλλά πιστεύω θα δυσκολευτείς γιατί δεν είσαι ακόμα αρκετά εξοικειωμένη.
Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, ρώτα τη μαμά σου/την αδελφή σου/μία μεγαλύτερη φίλη σου.
Πολύ σημαντικό αυτό που επισήμανε και η Γκέιτ, όταν βγεις από τη θάλασσα να το αλλάζεις ή να βάζεις σερβιέτα.
Τίποτα δεν θα πάθεις.
 

Bitch im a donu

Νεοφερμένος

Η Bitch im a donu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρχικά σε ευχαριστώ για το 20-21...δέχομαι κοπλιμέντα xD Δεν σου μίλησα απότομα απλά σου συνιστώ να ηρεμήσεις με αυτό το θέμα...και να μην δίνεις σημασία σε κανέναν π.χ. στον ξάδερφο σου, λογικό είναι μεγαλώνεις αλλάζει το σώμα σου.

Οκ σόρρυ αν παρεξήγησα κάτι απλώς είναι το πρώτο μου διαφορετικό καλοκαίρι και νιώθω περίεργα:scratchhead:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την συμβουλή είσαι η μόνη που δεν θεωρεί ότι το πρόβλημα μου είναι χαζό και για όσους είπαν να αντέξω αυτές τις μέρες ελάτε μαζί με τον ξάδερφο μου στην θάλασσα που σε ρωτάει κάθε λίγο γιατί δεν μπαίνεις μέσα και σε κοροϊδεύει και μετά μιλήστε στο μεταξύ θα δοκιμάσω να το παραγγείλω διαδικτυακά όπως λες αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα με αφήσουν να κάνω κάτι τέτοιο γιατί δεν εμπιστεύονται τις διαδικτυακές αγορές αλλά θα προσπαθήσω
Μπορείς να απαντήσεις "έχω περίοδο" δεν ξέρω προσωπικά δεν είχα πρόβλημα να το πω, φυσιολογικό είναι άλλωστε. :P Με το ταμπόν το θέμα είναι κυρίως να το βάλεις σωστά γιατί με έχουν πει ότι αλλιώς ενοχλεί. Αλλά πέρα από αυτό μετά να έχεις στο νου σου ότι πρέπει να αλλάξεις (να βάλεις άλλο ταμπόν ή σερβιέτα και σορτσάκι). Είναι εκνευριστικό τον πρώτο καιρό έχεις και συ τα δίκια σου. :hehe:
 

QueenMab

Νεοφερμένος

Η QueenMab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μπορείς να απαντήσεις "έχω περίοδο" δεν ξέρω προσωπικά δεν είχα πρόβλημα να το πω, φυσιολογικό είναι άλλωστε. :P Με το ταμπόν το θέμα είναι κυρίως να το βάλεις σωστά γιατί με έχουν πει ότι αλλιώς ενοχλεί. Αλλά πέρα από αυτό μετά να έχεις στο νου σου ότι πρέπει να αλλάξεις (να βάλεις άλλο ταμπόν ή σερβιέτα και σορτσάκι). Είναι εκνευριστικό τον πρώτο καιρό έχεις και συ τα δίκια σου. :hehe:
Βασικά θέλει κάθε 3 ώρες να το αλλάζεις
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικά θέλει κάθε 3 ώρες να το αλλάζεις
Εγώ λέω για όταν βγει από τη θάλασσα καλά είναι να μη μένει με το ταμπόν που φορούσε και να βάλει άλλο ή σερβιέτα αν είναι να μη ξαναμπεί. Οι φίλες μου που χρησιμοποιούν το άλλαζαν κατευθείαν από εκεί το ξέρω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Υπάρχει όντως ένα επικριτικό ύφος που δεν θα έπρεπε, νομίζω όλες κάποτε βρεθήκαμε σε αυτή τη θέση, Φώτη δεν νομίζω ότι είσαι ο αρμόδιος να δίνεις συμβουλές περιόδου αν βασίζεσαι απλά στη...βιολογία του σχολείου.

Κορίτσι, άμα θέλεις ντε και καλά να κάνεις μπάνιο εκείνες τις ημέρες η λύση είναι ταμπόν. Γενικά το καπ είναι πολύ καλή λύση για κάθε περίσταση αλλά πιστεύω θα δυσκολευτείς γιατί δεν είσαι ακόμα αρκετά εξοικειωμένη.
Δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, ρώτα τη μαμά σου/την αδελφή σου/μία μεγαλύτερη φίλη σου.
Πολύ σημαντικό αυτό που επισήμανε και η Γκέιτ, όταν βγεις από τη θάλασσα να το αλλάζεις ή να βάζεις σερβιέτα.
Τίποτα δεν θα πάθεις.

Λέω αυτά που ακουσα στην βιολογία.Δεν βρίσκω το κακό;Συμβουλές θέλει και αυτο έκανα.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λέω αυτά που ακουσα στην βιολογία.Δεν βρίσκω το κακό;Συμβουλές θέλει και αυτο έκανα.
Ότι άκουσες 2-3 πράγματα στη βιολογία δεν σε κάνει ειδήμονα στο θέμα, άσε μας εμάς που έχουμε περίοδο και το ζούμε κάθε μήνα να δώσουμε συμβουλές. Και έχεις ένα εχθρικό ύφος όντως χωρίς να καταλαβαίνεις πως είναι το κοριτσάκι που της ήρθε τώρα και έχει χίλιες δυο απορίες. Μη πετάς ένα "είναι 4 μέρες" γιατί δεν είναι σε όλες ούτε έχουν όλες ίδια/ροή/κύκλο/συμπτώματα. Δεν στο λέει για να σε προσβάλει η Ολίβια αλλά το θέμα της περιόδου εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να τα καταλαβαίνεις απόλυτα και να το ξέρεις ώστε να εμμένεις σε τέτοιο βαθμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top