Οι καλύτερες ελληνικές ταινίες

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ας μην ξεχνούμε και τί άνθρωποι βρίσκονται κατά κύριο λόγο στην "Πανελλήνια ένωση κριτικών". Προς Θεού, δε λέω ότι δεν έχουν ιδέα από κιν/φο, απλώς οι επιλογές τους νιώθω ότι κινούνται σε ένα συγκεκριμένο πολιτικό πλαίσιο όπως έχει διαμορφωθεί από τη μεταπολίτευση και μετά. Γι' αυτό και οι μισές από αυτές που θεωρούν ως καλύτερες εμένα δε με συγκινούν καθόλου. Τέλος πάντων, εγώ ως μη ειδικός του κιν/φου δε θα πω ποιές ταινίες θεωρώ "καλύτερες" αλλά ποιές συγκινούν εμένα. Εννοείται ότι μιλάω υποκειμενικά:)

(Η σειρά είναι όπως μου έρχονται στο μυαλό)
1. Μανταλένα (Ίσως η πιο ωραία ηθογραφία του ελληνικού κιν/φου, δεν πήρε αδίκως κατ' έμε βραβείο στις Κάννες)

2. Βοήθεια ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000 (Απίστευτη κωμωδία. Τα δέκα πρώτα λεπτά θεωρούνται τα πιο ξεκαρδιστικά όλων των εποχών)

3.Η κάλπικη λίρα (Ουδέν σχόλιον. Εκπληκτική ταινία.)

4. Αν έχεις τύχη διάβαινε (Ο Παπαμιχαήλ και ο Παπαγιαννόπουλος δίνουν ρέστα σε αυτήν την καλοσκηνοθετημένη κωμωδία μυστηρίου, είδος σπάνιο στον ελληνικό κιν/φο)

5. Μια ζωή την έχουμε (Απόδειξη πώς ένα κοινότοπο σενάριο γίνεται μια εξαιρετική ταινία με βαθύ προβληματισμό)

6. Κατάχρηση εξουσίας (Η πιο καλογυρισμένη κατ' εμέ περιπέτεια με το Ν. Κούρκουλο. Εκπληκτικές ερμηνείες και το κερασάκι στην τούρτα η καταδίωξη με τη BMW 2002).

7. Αχ αυτή η γυναίκα μου (Σε μια περίοδο που το δίδυμο Παπαμιχαήλ- Βουγιουκλάκη γυρνούσε ανούσιες «μελοκωμωδίες» όπως «Το πιο λαμπρό αστέρι» ή «Η αγάπη μας», βγήκε αυτή η ξεκαρδιστική κωμωδία με τη Σαπφώ Νοταρά να δίνει ρέστα.)

8. Τρελός παλαβός και βέγγος (Ποιός θυμάται τη σκηνή με την αόρατη σούπα και δεν ξεκαρδίζεται;)

9. Όλες οι ταινίες με το Βασίλη Λογοθετίδη. Μηδεμιάς εξαιρουμένης. Απίστευτος ηθοποιός. Κρίμα που έφυγε τόσο νωρίς. Σάντα Τσικίτα, Ένα βότσαλο στη λίμμνη, Ένας στρατηγός με παντούφλες και τόσες άλλες...

Αυτά μέχρι στιγμής και αν θυμηθώ και άλλες, θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!
απαιχτη ταινια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ρε 'σεις να πω κάτι...μην με κράξετε πολύ!:redface:
Εγώ κάθε Χριστούγεννα κάθομαι και βλέπω την ''καλπικη λύρα''...και πλαντάζω στο κλάμα!!

Παραθέτω και δύο χαρακτηριστικά βιντέκια...


Πρόκειται για την ιστορία της ορφανής Φανούλας (μετά το 05.30 πλαντάζω άνετα λέμε) που δεν έχει χρήματα να πληρώσει τον σπαγγοραμένο σπιτονοικοκύρη της (Ορέστη Μακρή)...:'(:'(:'(


Αααααχ...εδώ είναι ο Έρωτας ενός φτωχού-πλην τίμιου-ζωγράφου, του Πάυλου (Δημήτρης Χορν) και της Αλίκης-γόνου αριστοκρατικής οικογενείας-(Έλλη Λαμπέτη)...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!
απαιχτη ταινια!


γαμάτη!!!!καταπληκτική!!!
Παίζει και η Γωγου...:):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Φυσικά συμφωνώ με τα:
Μάθε παιδί μου γράμματα,
Πολίτικη Κουζίνα,
Πέτρινα Χρόνια,
Συνοικία το Όνειρο,

...εννοείται ότι οι κωμωδίες του λεγόμενου παλιού ελληνικού κινηματογράφου είναι η πιο γλυκιά ανάμνηση της χαμένης αθωώτητας του νεοελληνικού σουρρεαλιστικού κοινωνικού μπάχαλου,

θα ήθελα να συμπληρώσω τα Άπαντα του Θόδωρου Αγγελόπουλου (άπαντα όμως, κι ας μην έχουν προβληθει, κι ας τα έκοψε ο ίδιος, δε με πειράζει καθόλου)

...και την πληγή που δεν κλείνει...

Γλυκειά Συμμορία του Νικολαΐδη


(και καλές θεάσεις και τηλεθεάσεις σε όλους μέρες που είναι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.




παστα φλωρα!!:worship::worship::worship::rofl::rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οι περισσότερες παλιές ελληνικές ταινίες μου αρέσουν.
Αυτή όμως που μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά την βάζει σπάνια η τηλεόραση είναι το "ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟΛΛΩΝ" με την Έλενα Ναθαναήλ.
Μου άρεσε ιδιαίτερα η ωραία φωτογραφία τοπίου, γυρισμένη στο Ναύπλιο και Κέρκυρα, δείχνοντας πανέμορφα μέρη της Ελλάδας, και η πανέμορφη μουσική του Μαρκόπουλου.

Το έχω ψάξει σε αρκετά βίντεο κλαμπ αλλά δεν το έχω δει πουθενά, έψαξα να το αγοράσω πάλι τίποτα, και μόνο στο Youtube βρήκα αυτό.




Είναι η αγαπημένη μου ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Για κάποιο άγνωστο λόγο κι ενώ θεωρώ τον εαυτό μου μάλλον εθνικίστρια, δε μου αρέσουν καθόλου οι ελληνικές ταινίες, και δη οι καινούριες. Οι παλιές ελληνικές κωμωδίες μου αρέσουν, μπορεί να τις δω και τώρα αν δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω. Ειδικά μου αρέσουν οι ταινίες με Βουγιουκλάκη, Παράβα, Βουτσά, Βλαχοπούλου - και μου κάνει εντύπωση που δεν είπατε καμία με αυτούς. Μικρή τρελαινόμουν και για το Μουστάκα.

Αξέχαστες σκηνές που ακόμα γελάω είναι αυτή που ο Βουτσάς κάνει τον Κωνσταντινουπολίτη, με Καραγιάννη, Γεωργίτση, Λάσκαρη (νομίζω). Που καταλήγει να κοιμηθεί ο Βουτσάς με το Γεωργίτση και του λέει "σβήσε το φως!" και απαντά "ε δε με τό 'πες γεια!"

Άλλη με τη Λάσκαρη που πάει στα καλλιστεία κι έχει μάθει απέξω τις απαντήσεις, οπότε της αλλάζουν τη σειρά των ερωτήσεων.
Ε. Έχετε κάνει φυσικά κάποιες σπουδές.
Α. Βεβαίως.
Ε. Πόσα χρόνια έχετε σπουδάσει;
Α. 20!
Ε. Καλά, πόσων ετών είστε;
Α. 2!
Ε. Δηλαδή γεννηθήκατε;
Α. Προς το παρόν όχι!

Μου άρεσε επίσης με τη Βλαχοπούλου που έπαιζε ποδόσφαιρο το τραγουδάκι

Η μπάλα είναι στρογγυλή, στρογγυλή, στρογγυλή
Και πουθενά δε μένει
Αλλού τη σπρώχνεις για να μπει, για να μπει, για να μπει
Κι αλλού συνήθως μπαίνει

Κι άλλα μʼ αρέσουν που δε θυμάμαι τώρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Μιας και πλησιάζουν οι μέρες... όσοι δε την έχετε δει να τη δείτε οπωσδήποτε...

Κώστας Γιάνναρης - Δεκαπενταύγουστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτές είναι αγαπημένες μου:



  • Φτηνά τσιγάρα

  • Πολίτικη κουζίνα

  • Ψυχή βαθιά

  • Δεκαπενταύγουστος

  • Έτερος εγώ

  • Κοινός παρονομαστής

  • Τα κουρέλια τραγουδάνε ακόμα

  • Όλα είναι δρόμος

  • Δεσποινίς βία

  • Μικρά Αγγλία

  • Αυτή η νύχτα μένει

 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τις κατατάσσω βάσει χρονολογικής σειράς:

1. Κατήφορος (1961)
2. Ο Δρόμος (2005) (πείτε ό,τι θέλετε, εγώ κλαίω κάθε φορά :cry_x:)
3. Νήsos (2009)
4. Έτερος Εγώ (2016)
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε
1) Η Ρόζα της Σμύρνης
2) Ένας άλλος κόσμος
3)Το τανγκό των Χριστουγέννων
4) Πολίτικη κουζίνα
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.

















 
Τελευταία επεξεργασία:

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Εντάξει, μη με προκαλείς γιατί θα....:kill:
 

Πεισιστρατος190

Νεοφερμένος

Ο Πεισιστρατος190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το Στρέλλα (διεθνής τίτλος: A Woman's Way) είναι ελληνική δραματική ταινία του 2009, σε παραγωγή και σκηνοθεσία Πάνου Κούτρα. Το σενάριο το έγραψε ο Κούτρας και ο Παναγιώτης Ευαγγελίδης. Η ιστορία αφηγείται τη σχέση ενός 45χρονου πρώην καταδίκου με μια 25χρονη τρανς γυναίκα. Ο Γιώργος αποφυλακίζεται ύστερα από 14 χρόνια για έναν φόνο που διέπραξε σε ένα μικρό χωριό στην ελληνική επαρχία. Περνάει το πρώτο του βράδυ σε ένα φτηνό ξενοδοχείο στην Αθήνα, όπου γνωρίζει τη Στρέλλα, μια νεαρή εκδιδόμενη τρανς. Θα περάσουν τη νύχτα μαζί και πολύ σύντομα θα ερωτευτούν. Το παρελθόν όμως στοιχειώνει τον Γιώργο. Με τη Στρέλλα στο πλευρό του, θα πρέπει να αναζητήσει μια νέα διέξοδο. Η ταινία γυρίστηκε στην Αθήνα και στην Πελοπόννησο. Στρέλλα είναι το όνομα της πρωταγωνίστριας στην ταινία. Κανονικά την έλεγαν Στέλλα, όμως καθώς ήταν «γεμάτη τρέλλα», οι φίλοι της συνδυάζοντας το χαρακτηριστικό αυτό με το όνομά της, την αποκαλούσαν Στρέλλα. Τον ρόλο υποδύθηκε η ερασιτέχνις ηθοποιός Μίνα Ορφανού, η οποία ήταν τρανς και στην πραγματικότητα.:popeanim:28-09-2019 , 10:56:29
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα χρονικά της μεγάλης ζέστης
Η πόλη των παιδιών
Αυτή η νύχτα μένει
Ο Δεκαπενταύγουστος
Πανίκος στα σχολεία
Η φανέλα με το Νο 9
Φυλακές Ανηλίκων 1&2
Κοινός Παρονομαστής
Λούφα και παραλλαγή το αυθεντικό
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
1) Πολίτικη κουζίνα
2) Μάθε παιδί μου γράμματα
3) Λούφα και παραλλαγή
4) Ο άνθρωπος με το γαρύφαλλο
5) Πέτρινα χρόνια
6) Το τελευταίο σημείωμα
7) Κάλπική λίρα
8) Ρεμπέτικο
9) Στέλλα
10) Τα κόκκινα φανάρια

1636740557600.png
 

Πεισιστρατος190

Νεοφερμένος

Ο Πεισιστρατος190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει η ταινία, Πως καταντήσαμε Σωτήρη. Αρέσει σε κανέναν ο Νίκος Σταυρίδης;
 

Συνημμένα

  • 255445490_1733570766842657_5470997177743585261_n.jpg
    255445490_1733570766842657_5470997177743585261_n.jpg
    36.4 KB · Εμφανίσεις: 72
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top