Κουλτουριάρικες vs Εμπορικές

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Είμαι αντίθετη στον διαχωρισμό ποιοτικού-εμπορικού σε όλα τα είδη τέχνης. Άλλωστε αυτές οι 2 έννοιες πολλές φορές ταυτίζονται. Και στην τελική, στοιχειώδη νοημοσύνη και καλλιέργεια να έχει κάποιος, μπορεί να ξεχωρίσει ποιά ταινία έγινε για να μας πει κάτι, οτιδήποτε, και ποιά ταινία έγινε για να φουσκώσει το πορτοφόλι του παραγωγού/πρωταγωνιστή/σκηνοθέτη.

Πέρα από αυτό, ανάλογα με το κέφι μου βλέπω και αντίστοιχες ταινίες. Αν και προτιμώ τα 'κουλτουρέ' έργα και ευρωπαϊκό και ασιατικό κινηματογράφο. Από αμερικανικά και κυρίως blockbusters μόνο κοινωνικά βλέπω και κωμωδίες (έχω ποιοτικό χιούμορ:whistle: ). Περιπέτειες και δράση δεν τα αντέχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νταξ, αντιθετη αντιθετη, αλλα υπαρχει νομιζω under μου...
και ναι, συνηθως κανουν μπαμ ποιες ειναι ποιες.
τωρα αυτο που λες με τις περιπετειες... :P:P:P:P
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Γνώμη μου:
Πιστευω οτι ο όρος αυτός δημιουργήθηκε απο ανθρώπους οι οποίοι κομμουνιστοφέρνουν,
σαν δεξιο την 10ετια του 70 ακουγεσαι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
σαν δεξιο την 10ετια του 70 ακουγεσαι ...
Κι εσύ σαν κνίτης της δεκαετίας του 80... Ποιό το νόημα αυτής της συζήτησης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Κι εσύ σαν κνίτης της δεκαετίας του 80... Ποιό το νόημα αυτής της συζήτησης; :P

το νοημα της συζητησης ειναι οτι καταρχας δεν ειναι συζητηση
κατα δευτερον θεωρω την προσεγγιση σου μηδενιστικη και ανουσια ...
αυτα..

και δεν ειμαι και κνιτης ... χοχοχοχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τρόπος του λέγειν ήταν για να σου δείξω πόσο ανούσιο για τη συζήτηση ήταν το δικό σου σχόλιο. ;)
Τουλάχιστον εγώ είπα την άποψη μου και τη στήριξα με κάποια επιχειρήματα. Εσύ εκτός απο την απόπειρα να με προσβάλλεις τι άλλο προσέφερες στη συζήτηση; :mad:
Btw εγώ πριν καταλήξω σε αυτή την άποψη για τους κομμουνιστές είχα ασχοληθεί αρκετά, μια εποχή ήμουν και κνίτισσα. Δεν κατέληξα εκεί επειδή πχ έτσι πίστευε το σόι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Τρόπος του λέγειν ήταν για να σου δείξω πόσο ανούσιο για τη συζήτηση ήταν το δικό σου σχόλιο. ;)
Τουλάχιστον εγώ είπα την άποψη μου και τη στήριξα με κάποια επιχειρήματα. Εσύ εκτός απο την απόπειρα να με προσβάλλεις τι άλλο προσέφερες στη συζήτηση; :mad:
Btw εγώ πριν καταλήξω σε αυτή την άποψη για τους κομμουνιστές είχα ασχοληθεί αρκετά, μια εποχή ήμουν και κνίτισσα. Δεν κατέληξα εκεί επειδή πχ έτσι πίστευε το σόι μου.
και εγω ειπα με τον τροπο μου αυτο που σου ειπα παραπανω
απλα αποτι φανηκε επρεπε να γινω πιο σαφης

το οτι θεωρω την αποψη σου .."λαθος" δεν σημαινει οτι προσβαλλω εσενα προσωπικα

οσο για τους κνιτες δεν με νοιαζει οτι ησουνα κνιτισα
εμενα το σχολιο σου μου εδειξε οτι υποτιμας καποιους τροπους εκφρασης της τεχνης και με ασχημο μαλιστα τροπο...
αυτα ...

αν αισθανθηκες προσβεβλημενη παντως.. σου ζητω συγγνωμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απεναντίας. Θεωρώ αυτούς που προσβάλλουν κάποιους τρόπους έκφρασης της τέχνης κατακριτέους. Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά το σχόλιο μου θα έβλεπες οτι σε αυτούς πήγαινε το "κομμουνιστοφέρνουν". Αλλά μάλλον χτύπησε φλέβα και στάθηκες εκεί :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Απεναντίας. Θεωρώ αυτούς που προσβάλλουν κάποιους τρόπους έκφρασης της τέχνης κατακριτέους. Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά το σχόλιο μου θα έβλεπες οτι σε αυτούς πήγαινε το "κομμουνιστοφέρνουν". Αλλά μάλλον χτύπησε φλέβα και στάθηκες εκεί :whistle:

ε τωρα τι να πω...
βγαινεις και λες οτι ο ορος κουλτουριαρικες τον φτιαξανε καποιοι που κομουνιστοφερνουνε επειδη μισουνε το εμπορικο κλπ κλπ

ε λοιπον εμενα η γνωμη μου ειναι οι αυτο πουθ λες ειναι μια μεγαλη βλακεια
ενας ορος διαμορφωνεται μεσα απο πολλα μυαλα
δεν μπορουνε καποιοι να βγουνε και να το πουνε και να χαρακτηρισουνε ομαδες

μου φαινεται υποτιμας πολυ ολους τους υπολοιπους που ασχολουνται με την τεχνη

οπως και ναχει προσπαθησε λιγο ακομα να με βγαλεις κομουνιστη ...
προσοχη ομως γιατι τα κονσερβοκουτια δεν σκουριασαν ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το κομμουνιστοφέρνουν dear δεν σημαίνει οτι είναι και κομμουνιστές. ;) Οπότε δεν πάω να σε βγάλω κομμουνιστή, μην τρομάζεις ΤΟΣΟ :P
Αν κάνει κάποιος διακρίσεις του στυλ "αυτό είναι εμπορικό, δεν αξίζει" δεν υποτιμά κάποιους τρόπους έκφρασης της τέχνης; That's my point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Το κομμουνιστοφέρνουν dear δεν σημαίνει οτι είναι και κομμουνιστές. ;) Οπότε δεν πάω να σε βγάλω κομμουνιστή, μην τρομάζεις ΤΟΣΟ :P
Αν κάνει κάποιος διακρίσεις του στυλ "αυτό είναι εμπορικό, δεν αξίζει" δεν υποτιμά κάποιους τρόπους έκφρασης της τέχνης; That's my point.

εγω προσωπικα καποιον που χρησιμοποιει την εννοια εμπορικο
για να χαρακτηρισει μια εκφραση τεχνης τον θεωρω τουλαχιστον ασχετο
...
για το αλλο δεν σχολιαζω ..εχω προβλημα στην φλεβα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εγω προσωπικα καποιον που χρησιμοποιει την εννοια εμπορικο
για να χαρακτηρισει μια εκφραση τεχνης τον θεωρω τουλαχιστον ασχετο
...

Τώρα αναφέρεσαι σε μένα ή στους κομμουνιστοφέροντες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
εγω προσωπικα καποιον που χρησιμοποιει την εννοια εμπορικο
για να χαρακτηρισει μια εκφραση τεχνης τον θεωρω τουλαχιστον ασχετο
...
για το αλλο δεν σχολιαζω ..εχω προβλημα στην φλεβα μου...

Βασικα ειναι αναλογα το πως ο καθενας εννοει το εμπορικο.Μπορει ο τροπος που το ερμηνευεις εσυ να σου δημιουργει αυτη τη γνωμη.Ομως αλλοι μπορει να ερμηνευουν αλλιως την εννοια εμπορικος.Δν σημαινει ομως πως η δικη σου ερμηνεια ειναι σωστη οποτε δν μπορεις να κρινεις τους αλλους αν πρωτα δν ακουσεις την δικη τους γνωμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top