Τhe Harry Potter movies thread!!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
1. Γιατι; Ποιες ωραιες εχει;:worry:
2. Τελος, καποιες ταινιες χανουν μεγαλο μερος απο την αξια τους αν τις βλεπεις σπιτι στο Pc /dvd player, λογω μικρης οθονης, κακου ηχου, ελλειψης αυτοσυγκεντρωσης οσο παρακολουθεις την ταινια, κτλ. Πχ, νομιζω οτι αν δω το King Kong σπιτι μου θα μου φανει σχεδον αλλη ταινια σε σχεση με το σινεμα. Απλα λαβε το και αυτο υποψιν σου!
1. Πέστα ...:clapup::clapup:
2. Οσο για αυτο θα διαφωνήσω ... οχι οτι εχω τον τελειώτερο εξοπλισμό αλλά είναι αρκετός να μην κάνει μάπα την ταινία ... Εξάλλου τις αγαπημένες μου ταινίες πρώτη φόρα τις είδα στο dvd
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Υ.Γ: Πρεπει επειγοντως να βρω χρονο να σας γραψω τι ειπωθηκε χθες στην εκπομπη του Χαρδαβελλα για τον Χαουρι!
loool κανε thread δικο του. Είδα και εγώ λίγο και ηταν πράγματι κορυφαία. (Ενα θα πώ, παπάς στο πάνελ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Γενικα απαντωντας, ναι, οχι μονο ειναι δυνατο να μην εκνευριζεσαι, αλλα θα επρεπε και να μην εκνευριζεσαι! ;) Ο κινηματογραφος ειναι αλλη τεχνη, ασχετη με λογοτεχνια, και εχει τους δικους της κανονες, τους οποιους και πρεπει να ακολουθει. Ετσι, η ταινια πρεπει να ειναι πιστη σε αυτους και να κρινεται βασει αυτων.

Το να θελω εγω να δω καποια sub-plot επειδη μου αρεσε στο βιβλιο ισως να μην ειναι εφικτο στην ταινια, για λογους χρονου/ δυνατοτητας effects/αποψης του σκηνοθετη περι της ταινια, κτλ. Ακομα, θα πρεπει να βλεπεις αν τα πεπραγμενα επι της οθονης αρεσουν στο κοινο στο οποιο απευθυνονται και οχι σε σενα που μπορει να πηγες με αλλο σκοπο στην ταινια. Δηλαδη, οι πρωτες δυο ταινιες εγιναν με κεντρικο αξονα τα παιδια και με σκοπο να προσελκυσουν αυτα, οποτε λογικο να υπαρχουν τετοιες σκηνες. Στις επομενες, που και ο Χαρι μεγαλωσε και το βιβλιο ωριμασε αυτα κοπηκαν. ;) Τελος, το αν υπαρχουν τετοιες σκηνες ή οχι, δεν ειναι τοσο θεμα σκηνοθετη οσο σεναριογραφου/διασκευαστη, των επιθυμιων της παραγωγης και σε τελικη μονο φαση του μοντερ και του σκηνοθετη. Γενικα, το σωστο νομιζω ειναι να κρινουμε τις ταινιες αυτουσιες, χωρις να εχουμε υποψιν μας τα βιβλια, και εχοντας ως κριτηριο το αν ειναι καλες ως ταινιες και μονο.

Υ.Γ: Πρεπει επειγοντως να βρω χρονο να σας γραψω τι ειπωθηκε χθες στην εκπομπη του Χαρδαβελλα για τον Χαουρι! :rofl: :hehe:

Συμφωνώ με αυτό.Το είχα πάθει με το Lord of the rings.Η πρώτη ταινία δε μου άρεσε επειδή δεν ήταν πολύ πιστή στο βιβλίο.Αλλά από τη δεύτερη και μετά, που οι ταινίες ούτως ή άλλως είχαν ξεφύγει πολύ, μπόρεσα να τις δω χωρίς να έχω τα βιβλία στο μυαλό μου και μου άρεσαν αρκετά.

ΥΓ: γρήγορα κάνε thread για Χαρδαβελλα όπως λέει ο Gademis.Θα πέσει γέλιο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
liturgy.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
1. Πέστα ...:clapup::clapup:
2. Οσο για αυτο θα διαφωνήσω ... οχι οτι εχω τον τελειώτερο εξοπλισμό αλλά είναι αρκετός να μην κάνει μάπα την ταινία ... Εξάλλου τις αγαπημένες μου ταινίες πρώτη φόρα τις είδα στο dvd

Το ιδιο και γω! Αλλα αυτο συμβαινεi επειδη οι αγαπημενες μου ταινιες, συνηθως δεν ειναι υπερπαραγωγες ή γενικοτερα δρασης/περιπετειας, κτλ...Αλλα για καποιου ειδους ταινιες, και ακομα περισσοτερο για συγκεκριμενες, νομιζω οτι αξιζει πολυ παραπανω να την δεις στο "φυσικο της περιβαλλον" Anyway :)


Αρχική Δημοσίευση από gademis:
loool κανε thread δικο του. Είδα και εγώ λίγο και ηταν πράγματι κορυφαία. (Ενα θα πώ, παπάς στο πάνελ)

Παπας στο πανελ, παπας και σε συνεντευξη! Διπλη απολαυση! :P
Ετοιμο και το θεμα ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
θελω να δω τι αλλο σκουπιδι θα βγαλουν στην τηλεοραση - εχω κουραστει αφανταστα :(

στο θεμα μας : την Κυριακη πηρα τα παιδια μου για να δουμε την τεταρτη ταινια και οπως με τις προηγουμενες τρεις την λατρεψαν , τοσο πολυ που με που φτασαμε στο σπιτι ο μεγαλος ( 12 ετων ) ανοιξε το PC του και την εβαλε να κατεβει με την μια ! ( ρημαδι η τεχνολογια )

μπορω να πω προσωπικα οτι μου αρεσαν ολες οι ταινιες, εχω διαβασει και ολα τα βιβλια , οπως και τα παιδια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να το ξεθάψουμε λίγο τούτο το thread, για να δούμε 13 καινούργια clips πίσω από τις κάμερες από το Order of the Phoenix που θα μας έρθει το καλοκαίρι:

https://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=17796

Εδώ μπορείτε να δείτε και το trailer:
https://movies.yahoo.com/feature/harrypotterandtheorderofthephoenix_hd.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Wiggler:
Μετά από 2 ακόμα ταινίες το Harry Potter saga δυστυχώς θα φτάσει στο τέλος του. Το γεγονός αυτό καθώς στερεί αρκετά billion dollars από τους αδερφούς Warner, σίγουρα πρέπει κάπως να αντιμετωπιστεί. Το πρόβλημα είναι όμως ότι η Rowling δέχτηκε τη μεταφορά τους στη μεγάλη οθόνη μόνο με τον όρο ότι δεν θα γυριστούν ταινίες spin-off ή άλλες ταινίες που θα βασίζονται στον κόσμο με σενάριο άλλων ατόμων. Κοινώς οτιδήποτε ξεφεύγει από τα βιβλία itʼs a no go!
Ποια είναι η λύση λοιπόν; Από τη στιγμή που δεν γίνεται να κάνουν remake ξανά τόσο γρήγορα, μία είναι η σίγουρη μπάζα: Musical φυσικά! Είναι που είναι και στη μόδα το συγκεκριμένο είδος τον τελευταίο καιρο (βλέπε Dreamgirls, Hairspray ή το καινούριο με τον αιμοσταγή Johnny Depp δολοφόνο-κουρέα που κάνει κρεατόπιτες τα θύματα του!), οπότε γιατί όχι; Το σενάριο δεν έχει αποφασιστεί πλήρως ακόμα, αν θα είναι μια πολύ σύντομη περίληψη δηλαδή όλων των βιβλίων-όπως πχ η πέμπτη ταινία για το πέμπτο βιβλίο- ή θα βασίζεται σε κάποιο συγκεκριμένο περιστατικό του βιβλίου. Ο χρόνος θα δείξει μάλλον ιδιαίτερα σύντομα. Για περισσότερα μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο Sunday Mirror.

Ενδιαφέρον ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top