Ξένες σειρές για γυναίκες

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όποτε ψάχνω να δω κάποια σειρά όλο βλέπω να προτείνουν σειρές για άντρες κι έτσι αποφάσισα να κάνω μια λίστα με σειρές που έχω δει εγώ και τις θεωρώ "γυναικείες" και έτσι να βρεθούν κι άλλες κυρίες να μου προτείνουν σειρές που άρεσαν σε αυτές. Από κάτω λοιπόν κάποιες σειρές με το λινκ του imdb.com χωρίς σειρά αξιολόγησης και μικρή περιγραφή δική μου:


1. The affair – Μπορώ να πω οτι είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει εδώ και χρόνια. Πρόκειται φυσικά για μια εξωσυζυγική σχέση ενός άντρα με μια μικρότερή του γυναίκα και τα επακόλουθα. Μην τη χάσετε.
2. Army wives – Χαριτωμένη γυναικεία σειρά που θυμίζει το desperate housewives μόνο που έχει να κάνει με γυναίκες των οποίων οι άντρες είναι στρατιωτικοί και πώς το αντιμετωπίζουν.
3. Catastrophe - Μια έξυπνη πλοκή με χιούμορ κι ευαισθησία για μια γυναίκα που μένει έγκυος μετά από ένα one night stand με κάποιον που γνωρίζει και μετά πρέπει να το αντιμετωπίσουν μαζί. Υπέροχη η πρωταγωνίστρια, κούκλος ο πρωταγωνιστής, έξυπνες ατάκες.
4. Cedar Cove – Το βασικό ατού αυτής της σειράς είναι η πρωταγωνίστρια Andie MacDowell και τα υπέροχα τοπία. Περιγράφει τη ζωή μια δικαστίνας σε μια μικρή πόλη.
5. Devious Maids – Μια σειρά με ίντριγκες, δολοφονίες, αντιζηλίες που παρουσιάζονται όμως με χιούμορ. Είναι η ζωή κάποιων καμαριέρων σε πλουσιόσπιτα στα οποία συμβαίνουν πολλά. Παραγωγός είναι η Eva Longoria και οι πρωταγωνίστριες είναι λατίνες.
6. Grace and Frankie – Μια γλυκειά σειρά με τις υπέροχες Jane Fonda και Lily Tomlin και πώς βρίσκονται αντιμέτωπες με την αποκάλυψη των συζύγων τους όχι μόνο οτι είναι γκέι αλλά οτι τα έχουν και μεταξύ τους!
7. Love – Μια σειρά όχι ακριβώς γυναικεία αλλά για ανθρώπους της ηλικίας των 20+. Περιγράφει τη σχέση δύο ανθρώπων και τις διακυμάνσεις που περνάει.
8. Mistresses – Θα έλεγα οτι η σειρά πλησιάζει πιο πολύ σε σαπουνόπερα αλλά βλέπεται ευχάριστα. Περιγράφει τη ζωή τεσσάρων γυναικών που είναι ή γίνονται κάποια στιγμή στη ζωή τους παράνομες ερωμένες.
9. Satisfaction – Άλλη μια σειρά τύπου σαπουνόπερας που περιγράφει το πόσο ικανοποιημένοι είμαστε πραγματικά από τη ζωή μας. Η ζωή του πρωταγωνιστή αλλάζει όταν ψάχνει κάτι να τον ικανοποιήσει μετά την ανακάλυψη οτι η γυναίκα του έχει σχέσεις με ένα ζιγκολό. Μπλεξίματα, ίντριγκες κλπ.
10. Togetherness – Παρουσιάζει τις σχέσεις δύο ζευγαριών και τις σχέσεις μεταξύ τους. Για ηλικίες 30+. Δείτε τη.
11. Transparent – Μια άκρως ενδιαφέρουσα, ανατρεπτική σειρά με έναν υπέροχο Jeffrey Tambor σε ένα ρόλο έκπληξη. Είναι η ιστορία τριών νέων 30+, των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν στη ζωή τους και το πώς μια αποκάλυψη θα επηρεάσει τις σχέσεις μεταξύ τους. Δείτε το.
12. Unreal – Αν βλέπετε σειρές τύπου The Bachelor αυτή η σειρά θα σας ενθουσιάσει. Παρουσιάζει τι πραγματικά συμβαίνει πίσω από τις κάμερες για να γυριστούν reality shows.
13. You me her – Παρουσιάζει το πώς μια γυναίκα μπαίνει ανάμεσα σε ένα ζευγάρι που έχει βαρεθεί το γάμο του και πώς ανατρέπει τα πάντα. Χαριτωμένη σειρά.
14. Girls – Μια σειρά που ακολουθεί 4 κορίτσια ηλικίας 20+ που προσπαθούν να βρουν τον εαυτό τους, να δημιουργήσουν σχέσεις, να βρουν δουλειά κλπ. Μια πολύ αληθοφανής σειρά για αληθινά κορίτσια που δεν έχουν το ιδανικό σώμα ούτε φοράνε μέικ απ συνεχώς, με αληθινά προβλήματα και δυσλειτουργίες στον εαυτό τους και τους άλλους. Γραμμένο από μια εξαιρετικά ταλαντούχα νέα συγγραφέα και ηθοποιό, τη Lena Dunham. Θα σας ξαφνιάσει, θα σας σοκάρει, θα σας κάνει να συγκινηθείτε και να νιώσετε πολλά και διάφορα συναισθήματα. Ακόμα κι αν είστε μεγαλύτερης ηλικίας προτείνω να το δείτε. Υπάρχουν κάτι διαμαντάκια ηθοποιοί.

Εσείς ποιες σειρές θα προτείνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Ομολογώ πως δεν ξέρω καμμιά από αυτές...:redface:
Οι 3, 4 και 5 μου φαίνονται αρκετά ενδιαφέρουσες και θα τις ψάξω. Μάλλον όμως δεν πρέπει να θεωρούμαι παραδοσιακή γυναίκα γιατί ομολογώ πως με εξιτάρουν περισσότερο αστυνομικές - μυστηρίου σειρές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Pretty little liars, Orange is the new black.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έλεγα να αρχίσω το Girls. Τις άλλες δεν τις ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
ομολογώ πως με εξιτάρουν περισσότερο αστυνομικές - μυστηρίου σειρές.:P

Τότε σου προτείνω το The closer. Απολαυστική η πρωταγωνίστρια, αστυνομική σειρά με υπόθεση και έξυπνο σενάριο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τότε σου προτείνω το The closer. Απολαυστική η πρωταγωνίστρια, αστυνομική σειρά με υπόθεση και έξυπνο σενάριο.;)
Την παρακολουθώ ήδη και είναι από τις αγαπημένες μου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Battlestar Galactica

Γιατί και οι γυναίκες έχουν δικαίωμα στην τελειότητα. Η σειρά ακολουθεί the struggle of the human race στην αναζήτησή τους για να βρουν την Γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Battlestar Galactica

Γιατί και οι γυναίκες έχουν δικαίωμα στην τελειότητα. Η σειρά ακολουθεί the struggle of the human race στην αναζήτησή τους για να βρουν την Γη.

Δεν τη λες γυναικεία σειρά. Δε λέω οτι δεν μπορούν να τη δουν γυναίκες, το θέμα όμως είναι για καθαρά γυναικείες σειρές, ρομαντικές, δραματικές κομεντί, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν τη λες γυναικεία σειρά.
Φυσικά και είναι. Όλες οι αγαπημένες μου πρώην κοπέλες ήτανε φαν της σειράς.

Δε λέω οτι δεν μπορούν να τη δουν γυναίκες, το θέμα όμως είναι για καθαρά γυναικείες σειρές, ρομαντικές, δραματικές κομεντί, κλπ.
Το ποστ σου είναι σεξιστικό, ρατσιστικό, υποτιμητικό για τις γυναίκες και θα σε αναφέρω για παραβίαση των όρων χρήσης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πώς ορίζεται μια "γυναικεία" ή μια "αντρική" σειρά; Γιατί εγώ δραματικές, κομεντί, ρομαντικές κλπ σειρές, τις αρχίζω μόνο όταν βαριέμαι πάρα πολύ ή σαπίζω ή δεν έχω καλύτερα πράγματα να περάσει η ώρα (βλ. τώρα που σκεφτόμουν να αρχίσω το Girls, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα δω έναν κύκλο με το ζόρι).

Θέλω να πω οκ, να δω μια δραματική/ρομαντική/κομεντί ταινία, που θα κρατήσει 2-3 ώρες και θα έχει συμπυκνωμένα διάφορα μηνύματα, αλλά τόσες ώρες pointless υπερανάλυσης καθημερινού exaggerated δράματος δεν είναι λίγο too much? :/: Ήταν ο λόγος που σταμάτησα το Grey's Anatomy. Εμένα μου αρέσουν και σειρές που τα επεισόδιά τους είναι αρκετά αυτόνομα, αν και υπάρχει μία λογική συνέχεια μέσα στην σεζόν, βλ. NCIS, CSI, House MD, κι άλλες που δυσκολεύομαι να θυμηθώ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Προφανώς και στον καθένα ανεξαρτήτως του φύλου τους μπορεί να αρέσουν πολλά και διαφορετικά πράγματα και συγκεκριμένα σειρές. Κι εγώ έχω δει σειρές μυστηρίου, αστυνομικές, επιστημονικής φαντασίας κλπ. Αλλά μού αρέσουν πολύ περισσότερο σειρές που έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ιστορίες, πότε πιο δραματικές και πότε πιο κωμικές. Περνάω φάσεις που θέλω να δω pure δράμα και άλλες που θέλω κάτι σε κωμικό - σαπουνοπεροειδές (άκου λέξη!). Έκανα το θέμα γιατί όπου κι αν ψάξω όλοι προτείνουν game of thrones, vikings και λοιπές τέτοιου είδους σειρές που τις θεωρώ πιο αντρικές με την έννοια οτι είναι πιο "brutal". Δεν ξέρω αν βγάζω νόημα κι αν το θέμα ακούγεται σεξιστικό, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου πάντως. Η πρόθεσή μου ήταν να βοηθήσω κάποιες κυρίες που ψάχνουν να βρουν κάτι ρομαντικό - δραματικό να δουν και να με βοηθήσουν και μένα προτείνοντάς μου κάτι αντίστοιχο που δεν το γνωρίζω. Ας πούμε το The Affair πραγματικά θεωρώ οτι είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει εδώ και χρόνια και μακάρι να υπήρχαν περισσότερες τέτοιες σειρές με αληθινά καθημερινά προβλήματα σχέσεων. Όπως και το The Girls, αν και σε πολλά σημεία τη θεωρώ λίγο υπερβολική, παρ' όλα αυτά η γραφή της Lena είναι κάτι που μού δίνει ελπίδα για τη νέα γενιά. Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η πρόθεσή μου ήταν να βοηθήσω κάποιες κυρίες που ψάχνουν να βρουν κάτι ρομαντικό - δραματικό
Σε αυτήν την περίπτωση ανοίγεις thread με τίτλο «Προτάσεις για ρομαντικές-δραματικές σειρές», όχι «Πείτε μια σειρά που δεν μπορεί να δει ένα χοντρόπετσο μουλάρι». :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Σε αυτήν την περίπτωση ανοίγεις thread με τίτλο «Προτάσεις για ρομαντικές-δραματικές σειρές», όχι «Πείτε μια σειρά που δεν μπορεί να δει ένα χοντρόπετσο μουλάρι». :whistle:

Και γω που νόμιζα οτι αυτά τα δύο είναι συνώνυμα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γιατί βρε, εμείς δεν μπορούμε να είμαστε ρομαντικούλιδες?

Αλλά +1 στο Battlestar Galactica και για άνδρες και για γυναίκες, μεγάλους και μικρούς (καλά, 18+ ίσως, άλλο το πότε την είδα εγώ...), πλούσιους και φτωχούς. Είναι ότι καλύτερο έχει φτιαχτεί σε σειρά. Σκέφτομαι να την χρησιμοποιώ ως litmus test για σχέσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Pretty little liars, Orange is the new black.
Είδα 5 επεισόδια από pretty little liars και την παράτησα, δεν μου άρεσε τόσο. Η orange is the new black ωραία σειρά είναι.

Έλεγα να αρχίσω το Girls. Τις άλλες δεν τις ξέρω.

Καλή και αυτή, όχι τίποτα ιδιαίτερο αλλά βλέπεται ευχάριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Scream
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.


Μια σειρα που απεικονιζει ρεαλιστικα μια σχεση.

Παλαβιαρης συγγραφεας ακολουθει "badass" αστυνομικινα του NYPD και τη χρησιμοποιει σαν εμπνευση για τα βιβλια του. Ναι προφανως το story line ειναι η μεταξυ τους σχεση. Ο ρεαλισμος σταματαει στο προσωπικο κομματι και παει περιπατο μετα την 5η σεζον ειδικα οσων αφορα το police procedural κομματι. Κλασικη ιστορια πως μια γυναικα εχει καποιον να τρεχει πισω απο τα φουστανια της. Ειναι λιγο μπατσικο, λιγο ρομαντικο, λιγο κωμωδια. Τελικα ακυρωθηκε μετα απο 8 σεζον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraaki21

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Την εχω δει! Η 1η season δεν με τρέλανε και τόσο όσο η 2η... Δεν ξέρω αν έχεις δεί την 2η season οπότε δεν θα σου κάνω spoil.. Αλλα εχω να πώ πως δεν περίμενα να ήταν αυτός/ή δολοφόνος.. Τωρα περιμενω το 13 επεισόδιο που είναι το finale και θα βγει 18 Οκτωβρίου...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,775 μηνύματα.
Την εχω δει! Η 1η season δεν με τρέλανε και τόσο όσο η 2η... Δεν ξέρω αν έχεις δεί την 2η season οπότε δεν θα σου κάνω spoil.. Αλλα εχω να πώ πως δεν περίμενα να ήταν αυτός/ή δολοφόνος.. Τωρα περιμενω το 13 επεισόδιο που είναι το finale και θα βγει 18 Οκτωβρίου...:(
Την έχω δει. Γενικά η 2η season ήταν ανώτερη από την 1η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
The affair. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top