Εκδίκηση: λυτρώνει;

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αν λυτρωνει η εκδικηση...Χμμ..Εξαρταται τι εννοειται με την εκδικηση.Αν εννοεις να σκοτωσεις καποιον που σκοτωσε/πληγωσε καποιον δικο σου.Οχι.Το αντιθετο μαλιστα,γινεσαι αυτο ακριβως που ηθελες να εκδικηθεις.Αν και συνηθως σε τετοια θεματα αναλαμβανει η πολιτεια(οχι οτι κανει καλα τη δουλεια της).

Αν τωρα μιλαμε για εκδικηση επειδη καποιος σου εκανε κατι σε εσενα(χλευασε,κοροιδεψε).Σε αυτη τη περιπτωση,η εκδικηση μπορει να ειναι κατι καλο.
Τι εννοω. Εστω οτι καποιος οταν ησασταν εφηβος σας κοροιδευε στο σχολειο.Και θελετε να τον εκδικηθειτε.Υπαρχουν 3 επιλογες:
1.Δεν κανεις τιποτα,καθεσαι,καταριεσαι και μιζεριαζεις για μια ζωη.
2.Τον σκοτωνεις.Οχι το καλυτερο,καθως το πιθανοτερο ειναι να καταληξεις στη φυλακη.
3.Μπορεις να δεις το ολο θεμα σαν ενα κινητρο για να βελτιωθεις σαν ανθρωπος.Να πεταξεις απο πανω σου την ταμπελα που σου ειχαν κολλησει.Και να δειξεις σε αυτον που σε πειραζε,οτι οχι μονο δεν σε τραυματισε αλλα οτι το ξεπερασες και εγινες καλυτερος απο αυτον.
Δεν υπαρχει καλυτερη εκδικηση κατα τη γνωμη μου.

συμφωνω ως προ την "καλη εκδικηση"με την εννοια της ανταπαντησης....καποιες φορες απλα πρεπει να ξαναυψωθει το αναστημα μας απεναντι σε αυτον που μας υποβαθμισε....αλλα την αναβαθμιση του εαυτου μας την δημιουργουμε πρωτα εμεις....κ στην συνεχεια βγαινει προς τα εξω....οποτε ερχεται κ η ανταπαντηση....τωρα το να του κανω κακο επειδη μου εκανε....ειναι φαυλος κυκλος...μεσα στον οποιο τελικα σε τρωει σαν σαρακι η επιθυμια της εκδικησης...
εγω σε τετοιες περιπτωσεις,απομακρυνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
H εκδίκηση όχι μόνο δεν λυτρώνει, αλλά σε οδηγεί σε πολύ μεγαλύτερη δυστυχία από αυτή που σου προκάλεσε ο "θύτης". Αν απαντήσεις στο κακό με το ίδιο νόμισμα, το κακό πολλαπλασιάζεται, ο κακός γίνεται χειρότερος και τελικά το μόνο που καταφέρνει κάποιος που εκδικείται είναι να φθείρει τον εαυτό του και να διακυβεύει την ψυχική του ηρεμία. Το ιδανικό θα ήταν να ανταποδίδουμε το κακό με το αντίθετο νόμισμα "δηλαδή με καλόσύνη". Όλοι χρειάζονται ευκαιρίες και αν τους τις δώσουμε, θα φανούν αντάξιοι της υπομονής μας, αλλά ακόμα και να μην γίνει έτσι, δεν αξίζει να μπαίνουμε στη διαδικασία της εκδίκησης. Αν μη τι άλλο, είναι αυτοκαταστροφικό. (Η καλοσύνη έχει μεγάλη δύναμη. Το λέω από την εμπειρία της δικής μου ζωής). Ωστόσο, εάν αυτό είναι δύσκολο, μπορούμε τουλάχιστον να αποστασιοποιούμαστε ψυχικά και σωματικά από το άτομο που μας έχει πικράνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Η εκδικηση ειναι εργον του 666 και οχι πραξη θεοσεβουμενου ανθρωπου.Για να εκδικηθει καποιος σημαινει πως μεσα του κρυβει κακια και μοχθηρια.Σημαινει επισης πως με την εκδικηση γινεσαι χειροτερος του αλλου..Συνεπως η εκδικηση παντα επιστρεφει στον εκδικητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν να ανταποδίδουμε το κακό με το αντίθετο νόμισμα "δηλαδή με καλόσύνη". Όλοι χρειάζονται ευκαιρίες και αν τους τις δώσουμε, θα φανούν αντάξιοι της υπομονής μας, αλλά ακόμα και να μην γίνει έτσι, δεν αξίζει να μπαίνουμε στη διαδικασία της εκδίκησης.

Συμφωνώ στο ότι η εκδίκηση δε βοηθάει σε τίποτα αλλά και η πολύ καλοσύνη κάνει κακό σε κάποιον που τη χρησιμοποιεί. Η ζωή δεν είναι εύκολη και οι υπερβολικά καλοί άνθρωποι είναι αυτοί που την πατάνε συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η εκδικηση ειναι εργον του 666 και οχι πραξη θεοσεβουμενου ανθρωπου.Για να εκδικηθει καποιος σημαινει πως μεσα του κρυβει κακια και μοχθηρια.Σημαινει επισης πως με την εκδικηση γινεσαι χειροτερος του αλλου..Συνεπως η εκδικηση παντα επιστρεφει στον εκδικητη!

Για να το υποστηρίξεις αυτό θα πρέπει να μας πεις και ποιος είναι ο κακός άνθρωπος.. Γιατί δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα κακός οποίος εκδικείται. Μπορεί απλά να είναι ψυχολογικά σακατεμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η πολύ καλοσύνη κάνει κακό σε κάποιον που τη χρησιμοποιεί. Η ζωή δεν είναι εύκολη και οι υπερβολικά καλοί άνθρωποι είναι αυτοί που την πατάνε συνήθως.
Εν μέρει έχεις δίκιο. Δεν το αντέχω όμως να κάνω κακό στον άλλο όσο και να με βλάψει, ακόμα κι αν έχει τύχει να γίνω -λίγες φορές- υποκείμενο εκμετάλλευσης. Δεν θέλω να το παίξω καλή, απλώς προέχει για εμένα να έχω ψυχική ηρεμία. Καλύτερα ριγμένη και μακριά από συγκρούσεις. Τώρα βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, την οποία απλώς εκφράζω και σε καμία περίπτωση δεν την παρουσιάζω σαν θέσφατο.

Γιατί δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητα κακός οποίος εκδικείται. Μπορεί απλά να είναι ψυχολογικά σακατεμενος.
Και αυτό είναι εν μέρη σωστό. Θεωρώ κι εγώ ότι δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι. Η κακία και η εκδικητικότητα πολλές φορές εκδηλώνεται από ανθρώπους πολύ πληγωμένους, που έχουν δεχτεί και οι ίδιοι βία. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που τους κρίνω με επιείκεια και τους βλέπω με κατανόηση. Αν όμως αυτά τα άτομα τα πλησιάσουμε, πιθανότατα θα μας δείξουν τον καλό τους εαυτό. Ας δίνουμε λοιπόν ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Εγω λοιπον θα πω οτι το να πατησεις κατω τον μ....α που σε επρηζε το βρισκω αρκετα λυτρωτικο. Οχι γιατι θα τον συγχωρεσεις, αλλα γιατι βρισκει διεξοδο η οργη που σου δημιουργησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εκδικηση ειναι εργον του 666 και οχι πραξη θεοσεβουμενου ανθρωπου.Για να εκδικηθει καποιος σημαινει πως μεσα του κρυβει κακια και μοχθηρια.Σημαινει επισης πως με την εκδικηση γινεσαι χειροτερος του αλλου..Συνεπως η εκδικηση παντα επιστρεφει στον εκδικητη!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εξαρτάται πάντα απο την περίπτωση και απο το τι εχει συμβεί αλλα εγω, σε γενικές γραμμές πιστευω πως οποιος συμπεριφέρεται άσχημα ή σου κανει κατι κακο, θα το βρει μπροστά του. What goes around comes around, κάρμα και ολα τα σχετικα. Δεν χρειάζεται καν να προσπαθησεις να πάρεις εκδίκηση. Παντως το μονο σίγουρο ειναι οτι η υπερβολική καλοσύνη δεν κανει καλο ποτε και αφήνει τους αλλους να μας εκμεταλλεύονται. Προτιμώ να την πω σε κάποιον αν μου εχει κανει κατι άσχημο, και να του πω ξεκάθαρα πως δεν μου αρεσε η συμπεριφορά του και να μην ασχοληθώ ξανα μαζί του απο εκει και περα, παρα να δικαιολογήσω τη συμπεριφορά του και να συνεχίσω να εχω επαφές μαζί του. Η πολλή καλοσύνη βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι η εκδίκηση δεν λυτρώνει επειδή το να εκδικηθείς κάποιον σημαίνει αρχικά πως πρέπει να έχεις οργή και μίσος μέσα σου. Η οργή και το μίσος είναι συναισθήματα που πρωταρχικά βλάπτουν τον κάτοχο τους και μετά όλους τους άλλους. Το οφθαλμός αντί οφθαλμού δεν λειτουργεί και διότι προϋποθέτει ένα κλειστό σύστημα δύο ατόμων. Η πραγματικότητα δεν είναι όμως έτσι αλλά μοιάζει περισσότερο με Κρητική βεντέτα. Σου έκανε κάποιος κακό και μετά για να αποκαταστήσεις την δικαιοσύνη του κάνεις κι εσύ, αλλά το κακό που θα κάνεις δεν θα βλάψει μόνο αυτόν αλλά και άλλα άτομα τα οποία θα θέλουν να εκδικηθούν εσένα κ.ο.κ.

Η συγχώρεση είναι μακράν η καλύτερη λύση και όχι γιατί σε κάνει ανώτερο ον αλλά επειδή δεν σε βάζει σε αυτό τον καταστροφικό κύκλο του μίσους που χαλάει την ίδια σου τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η συγχώρεση είναι μακράν η καλύτερη λύση και όχι γιατί σε κάνει ανώτερο ον αλλά επειδή δεν σε βάζει σε αυτό τον καταστροφικό κύκλο του μίσους που χαλάει την ίδια σου τη ζωή.

Πολύ σωστά!

Επίσης, θα δώσω και μια άλλη οπτική στο θέμα της συγχώρεσης. Όσο κι αν σας κάνει εντύπωση, αυτό το τόσο υψηλό ιδανικό, η συγχωρητικότητα, κρύβει και μια μορφή κυνισμού. Όσοι συγχωρούμε -δηλαδή- βάζουμε ένα τείχος στους κίονες της ψυχικής μας ανθεκτικότητας και τους προφυλάμε από τα βέλη των θυτών. Έχει μεγάλη σημασία λοιπόν όχι μόνο το πώς εξωτερικεύουμε τα συναισθήματα μας, αλλά και το πώς εσωτερικεύουμε τις συμπεριφορές των άλλων. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να αποδυναμώσεις κάποιον/α από το να του δείξεις ότι δεν έχει τρωθεί η αξιοπρέπειά σου από τα βελη του, καθώς και ότι έχεις σοβαρότερα πράγματα να κάνεις από το να χαλάσεις φαιά ουσία να ασχοληθείς μαζί του. ;) Να λοιπόν που κατά παράδοξο τρόπο στο σημείο αυτό έρχονται πολύ κοντά η καλοσύνη με τον κυνισμό. Είτε έτσι είτε αλλιώς όποιος συγχωρεί φυλάει πρωτίστως το τομάρι του και δευτερευόντως τη σχέση του με τους συνανθρώπους του. Διαφορετικά καταλήγει σε μηδενικό παρονομαστή και φθείρει την υγεία του. Όπως τη δει ο καθένας βέβαια. Περί συναισθημάτων κολοκυθομελιτζανοκαροτολαχανοσπανακοντοματοκασερόπιτα.:whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top