Τζόκερ: Έλεγχοι της αστυνομίας σε κινηματογράφους για την παρουσία ανηλίκων

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και για του λόγου το αληθές, ότι ακόμα και ταινίες επηρεάζουν τα παιδιά:

Εικονική βία και επιθετικότητα παιδιού

Η Βία, η Επιθετική Συμπεριφορά και η Τηλεοπτική επίδραση

Με αφορμή τις ταινίες που περιέχουν σκηνές βίας και την παρακολούθηση τους απο ανήλικους θεατές

https://journal.primedu.uoa.gr/greek/ISSUE1/html/nikolaou.htmlΗ βία των ΜΜΕ και οι ψυχολογικές επιπτώσεις σε παιδιά και ενήλικες

Γενικότερα είναι καλό να ενημερωνόμαστε για αυτά είτε από άρθρα, είτε από σεμινάρια, είτε από εκπομπές που κάνουν φορείς παιδικής κακοποίησης είτε ως γονείς, είτε ως εκπαιδευτικοί, είτε ως απλοί πολίτες, για να προλαβαίνουμε περιστατικά παιδικής κακοποίησης και επιθετικότητας!

Καληνύχτα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η ταινία έπρεπε να από 15 και πάνω όπως την Αγγλία. Ελλάδα έχουμε πιο αυστηρά κριτήρια που όμως κανένας δεν τα λαμβάνει υπόψιν.

Το 13 reasons why που είναι άριστουργημα και για μενα η καλύτερη σειρα του νετφλιξ είχε μεγάλες συνέπειες λόγω της «επίδραση» στους νέους.


15 και πάνω ναι, μπορώ να συμφωνήσω.

Δεν το έχω δει, δεν έχω άποψη αλλά νομίζω είναι αυτό με την αυτοκτονία μαθητή? Το περιεχόμενο που φαντάζομαι ότι έχει η σειρά, ενώ δεν περιμένω να έχει ιδιαίτερη βια το βρίσκω πιο επικίνδυνο πάντως και σίγουρα ακατάλληλο για κάτω από 18.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αν όλοι τηρούσαμε τους νόμους δεν θα είχαμε εγκληματικότητα,διαφθορά κτλ παράδειγμα οι βόρειες χώρες!

Αρχικά μου συγκρίνεις χώρες με εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Διαφορετικό κλίμα, διαφορετική κυβέρνηση, διαφορετική οικονομία, διαφορετικές εισροές μεταναστών, διαφορετικά τα πάντα. Δεύτερον δεν ξέρεις πώς μπορεί όλο αυτό να κοστίζει στην ψυχολογία αυτών των ανθρώπων. Στη Φινλανδία που είχε πάει ένας γνωστός μου, φοιτητής ψυχολογίας, για ερασμους μου είπε ότι είναι ο επίγειος παράδεισος της ψυχοθεραπείας. Έχει ο καθένας τον ψυχολόγο του ή και τον ψυχίατρό του πολλές φορές (για να του συνταγογραφει χάπια) σε μια χώρα που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι πιο χαρούμενος. Στην Ιαπωνία που επίσης τηρούνται αυστηρότατα οι νόμοι και έχουν απίστευτη αίσθηση του καθήκοντος, η αυτοκτονία επικροτείται.

Και να φανταστώ, απ'τη στιγμή που όλες κι όλες σου οι παραβάσεις είναι 1-2, δεν έχεις κάνει τίποτα από τα παρακάτω:

1. Δεν έχεις φτιάξει ποτέ fake προφίλ στα social media.
2. Δεν έχεις μπει ποτέ σε ανοιχτό Wi-Fi χωρίς να το ξέρει ο ιδιοκτήτης του.
3. Δεν έχεις κατεβάσει ούτε 1 τραγούδι απ' το YouTube.
4. Δεν έχεις φτιάξει ποτέ meme με εικόνα που βρήκες στο ίντερνετ.
5. Δεν έχεις περάσει ποτέ με κόκκινο τον δρόμο (πεζός).
6. Δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου AdBlock.
7. Δεν έχεις αποθηκεύσει και ανεβάσει ποτέ σου εικόνα απ' το ίντερνετ σε άλλο σαιτ ή να τη στείλεις σε φίλους σου.
8. Δεν έχεις μοιραστεί ποτέ σου κανένα password με κανέναν άλλο.
9. Δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου proxy.

Και άλλα πολλά φυσικά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Αρχικά μου συγκρίνεις χώρες με εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Διαφορετικό κλίμα, διαφορετική κυβέρνηση, διαφορετική οικονομία, διαφορετικές εισροές μεταναστών, διαφορετικά τα πάντα. Δεύτερον δεν ξέρεις πώς μπορεί όλο αυτό να κοστίζει στην ψυχολογία αυτών των ανθρώπων. Στη Φινλανδία που είχε πάει ένας γνωστός μου, φοιτητής ψυχολογίας, για ερασμους μου είπε ότι είναι ο επίγειος παράδεισος της ψυχοθεραπείας. Έχει ο καθένας τον ψυχολόγο του ή και τον ψυχίατρό του πολλές φορές (για να του συνταγογραφει χάπια) σε μια χώρα που θεωρητικά θα έπρεπε να είναι πιο χαρούμενος. Στην Ιαπωνία που επίσης τηρούνται αυστηρότατα οι νόμοι και έχουν απίστευτη αίσθηση του καθήκοντος, η αυτοκτονία επικροτείται.

Και να φανταστώ, απ'τη στιγμή που όλες κι όλες σου οι παραβάσεις είναι 1-2, δεν έχεις κάνει τίποτα από τα παρακάτω:

1. Δεν έχεις φτιάξει ποτέ fake προφίλ στα social media.
2. Δεν έχεις μπει ποτέ σε ανοιχτό Wi-Fi χωρίς να το ξέρει ο ιδιοκτήτης του.
3. Δεν έχεις κατεβάσει ούτε 1 τραγούδι απ' το YouTube.
4. Δεν έχεις φτιάξει ποτέ meme με εικόνα που βρήκες στο ίντερνετ.
5. Δεν έχεις περάσει ποτέ με κόκκινο τον δρόμο (πεζός).
6. Δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου AdBlock.
7. Δεν έχεις αποθηκεύσει και ανεβάσει ποτέ σου εικόνα απ' το ίντερνετ σε άλλο σαιτ ή να τη στείλεις σε φίλους σου.
8. Δεν έχεις μοιραστεί ποτέ σου κανένα password με κανέναν άλλο.
9. Δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου proxy.

Και άλλα πολλά φυσικά.


Καλύτερα να τηρούνται οι νόμοι παρά να είμαστε ότι να ναι (όπως εδώ στην Ελλάδα).

Μιλάς σε ένα άτομο που και αμάξι να μην έρχεται δεν περνάει χωρίς κόκκινο κτλ.Δεν με διαφέρει αν με θεωρούν πολλά άτομα ψυχρό η νομοταγή εγώ κάνω πάντα αυτό που είναι το σωστό,και στην προκειμένη περίπτωση ο σεβασμός στους νόμους είναι ένα από αυτά.

Θα σου πω ένα παράδειγμα εγώ ήμουν απουσιολόγος στο σχολείο μου,πολλά παιδιά μου ζητούσαν να μην τους βάζω απουσία (ειδικά στην Γ λυκείου).Ε λοιπόν ποτέ δεν το έκανα γιατί αν συνέβαινε κάτι θα κατηγορούσαν εμένα και το σχολείο,παρόλο αυτά πολλοί με θεωρούσαν κακό που δεν έκανα αυτήν την χάρη,όμως λίγοι ήταν αυτοί που ουσιαστικά κατάλαβαν ότι έκανα το σωστό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καλύτερα να τηρούνται οι νόμοι παρά να είμαστε ότι να ναι (όπως εδώ στην Ελλάδα).

Μιλάς σε ένα άτομο που και αμάξι να μην έρχεται δεν περνάει χωρίς κόκκινο κτλ.Δεν με διαφέρει αν με θεωρούν πολλά άτομα ψυχρό η νομοταγή εγώ κάνω πάντα αυτό που είναι το σωστό,και στην προκειμένη περίπτωση ο σεβασμός στους νόμους είναι ένα από αυτά.

Θα σου πω ένα παράδειγμα εγώ ήμουν απουσιολόγος στο σχολείο μου,πολλά παιδιά μου ζητούσαν να μην τους βάζω απουσία (ειδικά στην Γ λυκείου).Ε λοιπόν ποτέ δεν το έκανα γιατί αν συνέβαινε κάτι θα κατηγορούσαν εμένα και το σχολείο,παρόλο αυτά πολλοί με θεωρούσαν κακό που δεν έκανα αυτήν την χάρη,όμως λίγοι ήταν αυτοί που ουσιαστικά κατάλαβαν ότι έκανα το σωστό.

Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δε με ενοχλεί που τηρείς τους νόμους, μαγκιά σου προφανώς. Αυτό που με ενοχλεί και με στενοχωρεί πολύ είναι το γεγονός ότι δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να προβληματιστείς για το αν ένας νόμος είναι όντως σωστός ή μπάζει από κάπου. Ναι οκ, η αστυνομία έκανε τη δουλειά της έπειτα από μια καταγγελία, αλλά τι νόημα έχει όλο αυτό; Προσφέρει όντως κάτι ή είναι απλά ένας αχρηστευμένος νόμος που αντιμετωπίζει επιφανειακά το πρόβλημα; Εδώ και δύο μέρες σου γράφω το ένα μήνυμα μετά το άλλο με σκέψεις μου και δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία να τις αντικρούσεις. Έχεις βάλει μια κασέτα στο replay, ότι οι νόμοι είναι καλοί, είναι χρυσοί, τους τηρούμε ευλαβικά και δεν τεκμηριωνεις καν τη θέση σου. Είσαι 19 χρονών, το μέλλον της χώρας, αν δεν προβληματιστείς εσύ τότε ποιος; Και σε ρωτώ τώρα, μήπως όλο αυτό το κυνήγι μαγισσών στα σινεμά αποδυναμώνει εν τέλει τη σοβαρότητα των νόμων;

Από την ιστορία σου με το απουσιολόγιο, πάντως, εμένα μου δείχνεις ότι ακολουθείς τους κανόνες και τους νόμους λόγω ευθυνοφοβίας ("αν κατηγορούσαν κάποιον θα ήταν εμένα") και όχι εκ πεποιθήσεως (ότι δεν είναι σωστό να χάνει κάποιος το μάθημα χωρίς απουσία, τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι αναγκάζονται να πηγαίνουν για να κρατήσουν τις απουσίες τους για το τέλος). Όλα αυτά στα λέω φυσικά γιατί σε θεωρώ έξυπνο άτομο και είσαι ακόμη σε ηλικία που διαμορφώνεις άποψη. Να ακολουθείς τους νόμους μεν, αλλά να έχεις δική σου άποψη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και για του λόγου το αληθές, ότι ακόμα και ταινίες επηρεάζουν τα παιδιά:

Εικονική βία και επιθετικότητα παιδιού

Η Βία, η Επιθετική Συμπεριφορά και η Τηλεοπτική επίδραση

Με αφορμή τις ταινίες που περιέχουν σκηνές βίας και την παρακολούθηση τους απο ανήλικους θεατές

https://journal.primedu.uoa.gr/greek/ISSUE1/html/nikolaou.htmlΗ βία των ΜΜΕ και οι ψυχολογικές επιπτώσεις σε παιδιά και ενήλικες

Γενικότερα είναι καλό να ενημερωνόμαστε για αυτά είτε από άρθρα, είτε από σεμινάρια, είτε από εκπομπές που κάνουν φορείς παιδικής κακοποίησης είτε ως γονείς, είτε ως εκπαιδευτικοί, είτε ως απλοί πολίτες, για να προλαβαίνουμε περιστατικά παιδικής κακοποίησης και επιθετικότητας!

Καληνύχτα!

Αποσπασματικά από όσα εσύ η ίδια παρέθεσες:
Τα ερευνητικά δεδομένα δεν αποδεικνύουν ότι τα τηλεοπτικά προγράμματα προκαλούν επιθετικότητα ή βία σε ένα παιδί που είναι ψυχικά ισορροπημένο και κοινωνικοποιημένο.

Έτσι, λοιπόν, δε γνωρίζουμε αν η προβολή της επιθετικής συμπεριφοράς ή της βίας και της εγκληματικότητας από τα Μ.Μ.Ε. λειτουργεί για το άτομο ως υποκινητής μια ανάλογης συμπεριφοράς ή διευκολύνει απλώς αυτήν τη συμπεριφορά. Λαμβάνουμε υπόψη, ότι η ισχύς των πειραμάτων εργαστηρίου έχει αμφισβητηθεί από μελετητές (Freedman, 1984. Cook et.al.,1983), επειδή η εργαστηριακή κατάσταση είναι πολύ διαφορετική από καταστάσεις εκτός εργαστηρίου που οδηγούν στη βία (Tedeschi & Felson, 1994). Υποστηρίζεται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις αναμένεται από τα άτομα να αντιδράσουν.

Τα αποτελέσματα των ερευνών, όσον αφορά στις επιδράσεις που επιφέρει στην εκδήλωση επιθετικής συμπεριφοράς η έκθεση στην τηλεοπτική βία, είναι αντιφατικά, γεγονός που δυσχεραίνει τη διαμόρφωση και διεξαγωγή συμπερασμάτων. Οι περισσότεροι μελετητές που έχουν ασχοληθεί με έρευνα πάνω στο θέμα, θεωρούν ότι η τηλεοπτική βία επιδρά στη διαμόρφωση της συμπεριφοράς του ανθρώπου (Friedrich-Cofer & Huston, 1986. Centerwall, 1989), ενώ άλλοι συμπεραίνουν ότι οι επιδράσεις της έκθεσης του ανθρώπου στην τηλεοπτική βία δεν έχουν ερμηνευτεί (Freedman, 1984. McGuire, 1989).

Από την άλλη πλευρά υπάρχει η αριστοτελική θεωρία της κάθαρσης (Aristotle & Fuhrmann, 1982) σύμφωνα με την οποία η θέαση σκηνών βίας «εκτονώνει» τους θεατές και άρα μειώνεται η επιθετικότητα.

Ωστόσο πολλοί «αναπτυξιακοί ψυχολόγοι» διαφωνούνε με τα συμπεράσματα των πειραμάτων, υποστηρίζουν ότι η προβολή βίας στα ΜΜΕ και στα Βιντεοπαιχνίδια δεν προκαλούν βίαιη συμπεριφορά. Οι λάτρεις βίντεο-παιχνιδιών-υπέρμαχοι υποστηρίζουν ότι οι περισσότεροι παίκτες, ανεξάρτητα από την ηλικία τους, έχουν τη συναισθηματική νοημοσύνη για να διακρίνουν μεταξύ της πραγματικότητας και της εικονικής πραγματικότητας. Πολλοί υποστηρίζουν ότι εκείνοι που παίζουν βίαια βιντεοπαιχνίδια βιώνουν μια μορφή κάθαρσης που τους επιτρέπει να μειώσουν το επίπεδο επιθετικότητας τους συμμετέχοντας σε παιχνίδια ρόλων. Ο James C. Klagge, αναπληρωτής καθηγητής φιλοσοφίας στη Virginia Tech, δηλώνει ότι τα μέσα ενημέρωσης – ακόμη και τα βίαια μέσα – διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στις ζωές των νέων καθότι επιτρέπει στους νέους να απελευθερώνουν σπλαχνικά αρνητικά και θυμωμένα συναισθήματα χωρίς να βλάπτουν τους άλλους.

Ναι οκ, tbh διαγώνια τα διάβασα γιατί αφενός δεν έχω τόσο χρόνο αφετέρου δεν έχω και τόσο ενδιαφέρον, αλλά πάνω κάτω τα άρθρα (και όχι έρευνες) που παρέθεσες δείχνουν ότι δεν υπάρχει σαφές αποτέλεσμα επί του θέματος οπότε ας μη παρουσιάζουμε κάποια άποψη ως δεδομένο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αυτό που απαγορεύεις σε ένα παιδί είναι αυτό που θα κυνηγήσει περισσότερο από όλα. Από την άλλη, αν το κράτος πράγματι ενδιαφερόταν για την ψυχική υγεία των νέων, θα είχε σε κάθε σχολείο τουλάχιστον δύο ψυχολόγους ή κοινωνικούς λειτουργούς και η ψυχική ασθένεια δε θα ήταν ταμπού ακόμα. Οπότε αντιφατικά τα βρίσκω όλα αυτά. Εγώ πιστεύω οτι ο κάθε γονιός είναι αυτός που θα πρέπει να είναι υπεύθυνος να διαπαιδαγωγήσει σωστά το παιδί του ώστε να μπορεί να ξεχωρίσει το σωστό από το λάθος, το πρέπον από το απρεπές, το ηθικό από το ανήθικο. Λένε, όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος, και ράβδος πίπτει όταν οι γονείς δεν έχουν τη γνώση, το χρόνο ή/και τη διάθεση να ασχοληθούν με τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους. Τότε υπάρχει απλά μια ξερή απαγόρευση, χωρίς κριτική σκέψη. Έτσι όμως μεγαλώνεις νέους χωρίς κριτική σκέψη που θα μεγαλώσουν και θα ακολουθούν το ρεύμα σαν ζόμπι, θα πετάνε μολότοφ και θα ψηφίζουν χρυσή αυγή.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπάμαι πραγματικά που εργαλειοποιήθηκαν πάλι ανήλικοι από την αντιπολίτευση για να ασκήσει φτηνή κριτική. Δεν περίμενα κάτι περισσότερο από το Συριζα βέβαια που μέρα νύχτα ψάχνει την παραμικρή αφορμή για να γράψει ειδήσεις.

Δυο υπάλληλοι του υπουργείου, με δική τους πρωτοβουλία, έκαναν επώνυμη καταγγελία στην αστυνομία, και η αστυνομία θεώρησε ότι αφού έγινε η καταγγελία τότε έπρεπε να εκτελέσει το έργο της. Το συμβάν ατυχές, το παρουσιάζουν τόσο τραγικό λες και ήρθε η χούντα.

Τώρα πως καταλήγει για το όλο θέμα να φταίει η πολιτική ή η κυβέρνηση, δεν το καταλαβαίνω. Ας μου το εξηγήσει κάποιος παρακαλώ. Σε αυτή τη χώρα πραγματικά δεν μπορεί να γίνει το παραμικρό συμβάν χωρίς να του ταμπελιάσουμε πολιτικό πρόσημο.

Τέλος πάντων, η δική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε να μπει πρόστιμο στο σινεμά για παραδειγματισμό, ώστε από εδώ και πέρα να ελέγχουν ταυτότητες σε μικρούς και να τηρούνται οι οδηγίες του εκάστοτε υπουργείου περί καταλληλότητας. Τα παιδιά δεν έπρεπε να τα βγάλουν από το σινεμά ή να τα πάνε στο τμήμα, αυτό ήταν λάθος καθώς μάλλον η αστυνομία δεν γνώριζε καν τις αρμοδιότητες της, όπως δεν γνωρίζουν πάρα πολλοί πολιτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα άλλωστε.

Αυτό που απαγορεύεις σε ένα παιδί είναι αυτό που θα κυνηγήσει περισσότερο από όλα. Από την άλλη, αν το κράτος πράγματι ενδιαφερόταν για την ψυχική υγεία των νέων, θα είχε σε κάθε σχολείο τουλάχιστον δύο ψυχολόγους ή κοινωνικούς λειτουργούς και η ψυχική ασθένεια δε θα ήταν ταμπού ακόμα. Οπότε αντιφατικά τα βρίσκω όλα αυτά. Εγώ πιστεύω οτι ο κάθε γονιός είναι αυτός που θα πρέπει να είναι υπεύθυνος να διαπαιδαγωγήσει σωστά το παιδί του ώστε να μπορεί να ξεχωρίσει το σωστό από το λάθος, το πρέπον από το απρεπές, το ηθικό από το ανήθικο. Λένε, όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος, και ράβδος πίπτει όταν οι γονείς δεν έχουν τη γνώση, το χρόνο ή/και τη διάθεση να ασχοληθούν με τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους. Τότε υπάρχει απλά μια ξερή απαγόρευση, χωρίς κριτική σκέψη. Έτσι όμως μεγαλώνεις νέους χωρίς κριτική σκέψη που θα μεγαλώσουν και θα ακολουθούν το ρεύμα σαν ζόμπι, θα πετάνε μολότοφ και θα ψηφίζουν χρυσή αυγή.


Χιμελα πολλοί γονείς χρειάζονται οι ίδιοι ψυχολόγο περισσότερο από τα παιδιά τους... Δυστυχώς η πολιτεία πρέπει να μεριμνήσει, δεν μπορεί να αφήσει τα πάντα στους γονείς, αν και αυτοί παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Χιμελα πολλοί γονείς χρειάζονται οι ίδιοι ψυχολόγο περισσότερο από τα παιδιά τους... Δυστυχώς η πολιτεία πρέπει να μεριμνήσει, δεν μπορεί να αφήσει τα πάντα στους γονείς, αν και αυτοί παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο.
Μα και οι γονείς κάποτε παιδιά ήταν και τα σημερινά παιδιά κάποτε γονείς θα είναι. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε να αντιμετωπίζουμε τα ψυχολογικά θέματα των παιδιών ώστε να είναι υγιείς ενήλικες που θα φερθούν με υγιές τρόπο στα παιδιά τους και αυτά στα δικά τους παιδιά και πάει λέγοντας. Αλλά η ψυχική υγεία των ανθρώπων είναι ακόμα ταμπού Γιάννη μου στη χώρα μας με αποτέλεσμα άτομα που έχουν σοβαρές ψυχικές νόσους να μένουν χωρίς αντιμετώπιση και να καταλήγουν είτε εγκληματίες είτε ψυχικά ασθενείς για πάντα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καλύτερα να τηρούνται οι νόμοι παρά να είμαστε ότι να ναι (όπως εδώ στην Ελλάδα).

Μιλάς σε ένα άτομο που και αμάξι να μην έρχεται δεν περνάει χωρίς κόκκινο κτλ.Δεν με διαφέρει αν με θεωρούν πολλά άτομα ψυχρό η νομοταγή εγώ κάνω πάντα αυτό που είναι το σωστό,και στην προκειμένη περίπτωση ο σεβασμός στους νόμους είναι ένα από αυτά.

Θα σου πω ένα παράδειγμα εγώ ήμουν απουσιολόγος στο σχολείο μου,πολλά παιδιά μου ζητούσαν να μην τους βάζω απουσία (ειδικά στην Γ λυκείου).Ε λοιπόν ποτέ δεν το έκανα γιατί αν συνέβαινε κάτι θα κατηγορούσαν εμένα και το σχολείο,παρόλο αυτά πολλοί με θεωρούσαν κακό που δεν έκανα αυτήν την χάρη,όμως λίγοι ήταν αυτοί που ουσιαστικά κατάλαβαν ότι έκανα το σωστό.


Ειπες μόνο για το φανάρι.
Δυστυχώς για σενα θυμάμαι να βαζεις εικόνες εδώ μέσα το 7 δηλαδή που λέει.
Η 2η παρανομία εδώ που εχεις κάνει
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:laugh: Συνέντευξη του ιδιοκτητη του ΑΕΛΛΩ
https://www.newsbeast.gr/greece/art...-paidia-gia-alla-erga-kai-evlepan-ta-pistolia

Ο ιδιοκτήτης κάνει ότι δεν ξέρει το νόμο
Για ποιο λόγο να πληρώνουμε επιτροπή για να βάζει όρια στις ταινίες αφού θέλετε να είναι διακοσμητικά;

Είναι απλά τα πράγματα. Από τη στιγμή που έγινε καταγγελία από κηδεμόνα το παιδί έπρεπε να βγει όπως σωστά αποφάσισε ο εισαγγελέας. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να αρχίσουν να πέφτουν πρόστιμα. :hehe:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
For starters,είδα την ταινία .
Προσωπικά δεν την βρήκα σκοτεινή όσο υπερβολική και δραματοποιημένη . Τσάμπα δηλαδή ο ντόρος της υπερβολικής βίας και τα σχετικά που κυκλοφορούσαν :P . Εαν και ο ηθοποιός είναι καλός,προσωπικά δεν με έπεισε και δεν συμπάθησα την ερμηνεία του. Γενικά δεν θα έλεγα οτι με ενθουσίασε ιδιαίτερα και την βρήκα αρκετά μέτρια χωρίς κλιμάκωση με νόημα . Ο Λέτζερ ίσως θα είναι η καλύτερη ενσάρκωση μέχρι σήμερα . Γούστα αυτά βέβαια .

Απο εκεί και πέρα ,όσον αφορά στο κατά πόσο μπορεί μια ταινία να επηρεάσει έναν άνθρωπο,η απάντηση είναι απλή .
Εξαρτάται απο την ηλικία του,τις εμπειρίες του ως τώρα και το πόσο ισορροπημένος είναι ήδη ψυχικά . But είμαι αρκετά σίγουρος οτι οι περισσότεροι που καταλήγουν να κάνουν κάποιο έγκλημα δεν έχουν δει κάποια συγκεκριμένη ταινία . Μάλλον αυτές στηρίζονται σε τέτοιους ανθρώπους :laugh: .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top