Netflix

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Το El Camino παντού διαβάζω ότι είναι πολύ ωραίο, αρκεί να μην έχεις υπερβολικές προσδοκίες. Μα τι είδους λογική ειν' αυτή;!

Anyway, εγώ ξεκίνησα Vikings και μπορώ να πω ότι δεν περίμενα να μ' αρέσει τόσο. :jumpy:
Ελπίζω μόνο να μη χαλάσει στην πορεία!


να μην εχεις προσδοκιες γενικα μαλλον θελουν να πουν γιατι υπερβολικες προσδοκιες δεν ειχα ποτε δεν περιμενα να δω το νεο godfather ξερω γω, γενικα αν θες δες το στο χαλαρο να εχεις μια εικονα αλλα ειναι για να περασεις την ωρα σου αν βαριεσαι ανελεητα κυριακη βραδι φαση

το Vikings ηταν σειραρα μεχρι τον 5ο κυκλο που σε καποια φαση εκανε κοιλαρα και απλα οι σεναριογραφοι εγραφαν οτι να ναι για να γεμισουν τη σεζον, το υπολοιπο μισο της σεζον λενε οτι εφτιαξε καπως (εκει το σταματησα πρεπει να το ξαναξεκινησω και να δω και την τελευταια σεζον επιτελους :P)
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eίδα το Unbelievable και έχω να στεναχωρεθώ τόσο με σειρά από το when they see us.
Είναι αληθινή ιστορία, δείτε το.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω Yu-Gi-Oh.Και μερικές ατάκες παίρνουν διαφορετική μορφή οταν τις ακους στα αγγλικά.Ας πούμε το ''Would you use your (millenium) rod to your sister?'' :shifty: #alabama
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Eίδα το Unbelievable και έχω να στεναχωρεθώ τόσο με σειρά από το when they see us.
Είναι αληθινή ιστορία, δείτε το.

Not bad αλλά δεν το συγκρίνω με τίποτα με το when they see us που σε κάθε σημείο των επεισοδίων ήμουν στην τσίτα
Νομίζω ήταν πολύ έξυπνο να κάνουν λιγότερα αλλά πιο άμεσα επισοδεια
Έχτιζαν πολύ καλά την ένταση
Στο unbelievable ενώ είχε καλές βάσεις με έκανε πολλές φορές να βαρεθω
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είδα το Witcher. Εντάξει παιδιά, δεν είναι ποιοτική σειρά καθώς δεν εει budget, αλλά με τόσο ντόρο που αποκτάει ελπίζω οι επόμενες σεζόν να είναι πολύ καλύτερες. Έχει ένα βαθύ κόσμο αλλά η εκτέλεση ήταν μετρια.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Είδα το Witcher. Εντάξει παιδιά, δεν είναι ποιοτική σειρά καθώς δεν εει budget, αλλά με τόσο ντόρο που αποκτάει ελπίζω οι επόμενες σεζόν να είναι πολύ καλύτερες. Έχει ένα βαθύ κόσμο αλλά η εκτέλεση ήταν μετρια.

hmm..
διαφωνω,οταν ειχα δει το τρειλερ πιστευα οτι θα ειναι πολυ μουφα αλλα το νετφλιξ παραδοξως εκανε κατι αξιολογο σε fantasy
καποια beasts ειναι λιγο fake (εκτος και αν το κανουν ετσι για να φαινεται πιο πιστο στο παιχνιδι αλλα δεν νομιζω απλα μετρια cgi υποθετω) αλλα κατα τα αλλα το προσεξαν πολυ και σε κοστουμια και σε σκηνικα και ηθοποιους και μουσικη
αυτο που περιμενω απο δευτερη σεζον ειναι να δω πιο πολυ κινισιολογια του Witcher στις μαχες


σημειωση : (δεν συγκρινω με παραγωγες της HBO σε καμια περιπτωση)
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγω είδα όλο το Brooklyn 99 (ναι,λιγο καθυστερημενα :P ), μου αρεσε παρα πολυυυ! Και είναι πολύ καλύτερο με αγγλικούς (ή χωρίς καθολου) υποτιτλους, γιατι στα ελληνικα χανεται ολο το χιουμορ τους. Ξεκινησα να βλεπω και το Chewing Bubblegum, κατι με εχει πιασει με τις κωμωδιες τελευταια. Το Εμεις ειμαστε το κυμα το έχει δει κανείς? Λεει τιποτα ή να μην το ξεκινησω καν?
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
To Witcher μέσα σε ένα λεπτό πηγαίνει από επίπεδα επικότητας lotr σε κάτι ανυπόφορες σκηνές σαν τα αστειάκια Θορ με το μπυροκοίλι στους Avenger. Επίσης, κάποια γυμνά του είναι λίγο σαν κακογραμμένη τσόντα: "φάγαμε το τέρας, ας ρίξουμε και ένα πόυτσο". Κατά τα άλλα, παλεύεται. Είχα διαβάσει και κάποια από τα βιβλία (πολύ) παλιότερα οπότε δεν ενθουσιάζομαι εύκολα μόνο με την πλοκή.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεκίνησα μία καινούρια σειρά, το criminal, που έχει τέσσερα "μέρη": UK, Spain, Germany και France. Δεν τα έχω δει όλα, ουσιαστικά μόνο το UK έχω ολοκληρώσει, αλλά γενικά βρίσκω εντυπωσιακό το πώς με τόσο μικρό μπάτζετ (και τα 4 διαδραματίζονται σε μία αίθουσα ανακρίσεων) μπορούν να τραβήξουν τόσο καλές ιστορίες. Ειδικά το επεισόδιο με τον Τέναντ:angelnot:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με μία μικρή καθυστέρηση να πω πόσο χάρηκα που το ελληνικό νετφλιξ δεν έβγαλε τα φιλαράκια. Και το είχα πάρει κατάκαρδα όταν διάβασα ότι από 1/1 δεν θα τα έχει άλλο. :hehe:
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Με μία μικρή καθυστέρηση να πω πόσο χάρηκα που το ελληνικό νετφλιξ δεν έβγαλε τα φιλαράκια. Και το είχα πάρει κατάκαρδα όταν διάβασα ότι από 1/1 δεν θα τα έχει άλλο. :hehe:


Αυτά βλέπω όταν τρώω. Πριν μια ώρα είδα ή έμεινα στο, κάτσε να θυμηθώ... The one with the truth about London.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Αν πάω σε άλλη χώρα ταξίδι, υπάρχει τρόπος να αλλάξω εκεί την τοποθεσία μου και να ρυθμίσω να έχω νετφλιξ αυτής της χώρας; ακόμη κι όταν γυρίσω Ελλάδα εννοώ.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Βλέπω Yu-Gi-Oh.Και μερικές ατάκες παίρνουν διαφορετική μορφή οταν τις ακους στα αγγλικά.Ας πούμε το ''Would you use your (millenium) rod to your sister?'' :shifty: #alabama
Έχοντας καεί στο yu-gi-oh στο δημοτικό (μέσα από τη συχνότητα του star-στα ελληνικά), στο γυμνάσιο (online στα ιαπωνικά) και ξανά στο 2ο έτος στο Πανεπιστήμιο (ξανά στα ιαπωνικά), έχω να πω ότι απλά δεν βλέπεται η αγγλική εκδοχή :P Η ελληνική έχει το στοιχείο της νοσταλγίας, που την κάνει λιγότερο τραγική :P Αλλά σαν story, το ιαπωνικό δεν παίζεται :D

Παρόλα αυτά η αγγλική-ελληνική version είχε απλά ΕΠΙΚΟ soundtrack, που σε καύλωνε τέρμα!!:redface:
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχοντας καεί στο yu-gi-oh στο δημοτικό (μέσα από τη συχνότητα του star-στα ελληνικά), στο γυμνάσιο (online στα ιαπωνικά) και ξανά στο 2ο έτος στο Πανεπιστήμιο (ξανά στα ιαπωνικά), έχω να πω ότι απλά δεν βλέπεται η αγγλική εκδοχή :P Η ελληνική έχει το στοιχείο της νοσταλγίας, που την κάνει λιγότερο τραγική :P Αλλά σαν story, το ιαπωνικό δεν παίζεται :D

Παρόλα αυτά η αγγλική-ελληνική version είχε απλά ΕΠΙΚΟ soundtrack, που σε καύλωνε τέρμα!!:redface:

Kαλό μου φάνηκε στα αγγλικά.Στα ιαπωνικά που βρήκα την 4η σεζον που δεν την είχε νετφλιξ δεν την πάλεψα για πάνω από ένα-δύο επεισόδια.Γενικά δεν μ'αρέσει να βλέπω ταινίες-σειρές με υπότιτλους οπότε...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Kαλό μου φάνηκε στα αγγλικά.Στα ιαπωνικά που βρήκα την 4η σεζον που δεν την είχε νετφλιξ δεν την πάλεψα για πάνω από ένα-δύο επεισόδια.Γενικά δεν μ'αρέσει να βλέπω ταινίες-σειρές με υπότιτλους οπότε...

:bounce: Πόσο καλά αγγλικά παίζει να ξέρεις για να καταλαβαίνεις εξ ακοής όλες τις αγγλικές ταινίες/σειρές με διαφορετικές προφορές?!?!
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ειδα El Camino (με χρονοκαθυστερηση) ε μεεεχ
ειχα μεγαλες προσδοκιες μαλλον, καμια επαφη με τις ενδοξες εποχες του breaking bad
μου φανηκε αρκετα προχειροδουλεια γενικα


ούτε εμένα με εντυπωσίασε.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:bounce: Πόσο καλά αγγλικά παίζει να ξέρεις για να καταλαβαίνεις εξ ακοής όλες τις αγγλικές ταινίες/σειρές με διαφορετικές προφορές?!?!

Ντάξει δεν είναι πως βλέπω και πολλές ουαλικές/σκωτσέζικες παραγωγές ας πούμε..
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
:bounce: Πόσο καλά αγγλικά παίζει να ξέρεις για να καταλαβαίνεις εξ ακοής όλες τις αγγλικές ταινίες/σειρές με διαφορετικές προφορές?!?!


Αν η σειρά είναι γυρισμένη σε κανένα χωριό της Αγγλίας, ίσως είναι λίγο δυσκολο, διαφορετικα δεν ειναι κατι. Συνηθεια και εξάσκηση είναι.
Πάντως πιστεύω ότι η μεταγλώττιση καταστρέφει πολλές σειρές, ειδικά τις κωμωδίες. Άντε τώρα να αποδώσεις το αμερικάνικο/βρετανικό χιούμορ ή τα λογοπαίγνια με λέξεις, προτάσεις κτλ με ελληνικούς υπότιτλους. Ξεκίνησα να βλέπω το Brooklyn nine-nine με ελληνικούς υπότιτλους και δεν μου άρεσε καθόλου στην αρχή, προφανώς γιατί έχανα τα μισά αστεία. Όταν όμως το είδα χωρίς υπότιτλους μου άρεσε πολύ :P Πολύ σημαντικά τα αγγλικά, παιδιά :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ντάξει δεν είναι πως βλέπω και πολλές ουαλικές/σκωτσέζικες παραγωγές ας πούμε..

Εδώ πχ τα καταλαβαίνεις όλα; Γιατί εγώ χάνω λέξεις, ειδικά απ τον πρωταγωνιστή.



Αν η σειρά είναι γυρισμένη σε κανένα χωριό της Αγγλίας, ίσως είναι λίγο δυσκολο, διαφορετικα δεν ειναι κατι. Συνηθεια και εξάσκηση είναι.
Πάντως πιστεύω ότι η μεταγλώττιση καταστρέφει πολλές σειρές, ειδικά τις κωμωδίες. Άντε τώρα να αποδώσεις το αμερικάνικο/βρετανικό χιούμορ ή τα λογοπαίγνια με λέξεις, προτάσεις κτλ με ελληνικούς υπότιτλους. Ξεκίνησα να βλέπω το Brooklyn nine-nine με ελληνικούς υπότιτλους και δεν μου άρεσε καθόλου στην αρχή, προφανώς γιατί έχανα τα μισά αστεία. Όταν όμως το είδα χωρίς υπότιτλους μου άρεσε πολύ :P Πολύ σημαντικά τα αγγλικά, παιδιά :P

Καλά και υπότιτλους να βάλεις, δε σημαίνει ότι δεν ακούς και τα αγγλικά τους παράλληλα. Εγώ πχ το Brooklyn 99 που το είδα με ελληνικούς υπότιτλους, μια χαρά πεθανα στα γέλια.

Επίσης πέρα απ τα βρετανικά/σκωτσέζικα/ουαλικά, πολλές σειρές/ταινίες έχουν και αμερικανικά των γκέτο. Ούτε αυτά τα καταλαβαίνω απόλυτα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εδώ πχ τα καταλαβαίνεις όλα; Γιατί εγώ χάνω λέξεις, ειδικά απ τον πρωταγωνιστή.

Προσωπικά, όταν άρχισε να παίζει το video, χάθηκα λιγάκι, αλλά αργότερα όταν μπήκε το μυαλό μου σε βρετανική προφορά mode, τα κατάλαβα όλα :P Έβαλα να ξαναπαίξουν λιγάκι τα πρώτα δευτερόλεπτα για να καταλάβω αυτά που δεν έπιασα και κομπλέ :D

Θεωρώ ότι είναι θέμα εξάσκησης, όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Είμαστε περισσότερο συνηθισμένοι να ακούμε τα αμερικανικά αγγλικά, τα οποία έχουν καλύτερη άρθρωση και τον γνωστό σε εμάς τους Έλληνες ήχο "ρρρ" :P Εγώ θυμάμαι που άκουγα BBC Radio στο σχολείο, για να κάνω εξάσκηση στο listening για το proficiency. Απ' ό,τι καταλαβαίνω έπραξα ορθώς, καθώς στο listening έπαιρνα πάντα την μεγαλύτερη βαθμολογία, ενώ ακουγα από τους υπόλοιπους ότι ήταν το δυσκολότερο μέρος της εξέτασης για εκείνους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top