Απορίες μαγειρικής

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Αύριο* έχουμε international cuisine evening και θα πρέπει εκπροσωπήσουμε την Ελλάδα!..:worry: Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι απλό άλλα αντιπροσωπευτικό της ελληνικής κουζίνας.

Λάβετε υπ' όψιν σας ότι η πρόσβαση σε αμιγώς ελληνικά προϊόντα είναι περιορισμένη.:|

*σήμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αύριο* έχουμε international cuisine evening και θα πρέπει εκπροσωπήσουμε την Ελλάδα!..:worry: Θα ήθελα να μου προτείνετε κάτι απλό άλλα αντιπροσωπευτικό της ελληνικής κουζίνας.

Λάβετε υπ' όψιν σας ότι η πρόσβαση σε αμιγώς ελληνικά προϊόντα είναι περιορισμένη.:|

*σήμερα

μια χωριατικη στανταρ
τζατζικακι με πιτα
κανα ντακο
μουσακας με χειροποιητη μπεσαμελ (απλη διαδικασια ειναι απλα θελει αρκετη ωρα)
γλυκο κεικ με παγωτο απο πανω αν και δεν μπορει να χαρακτηριστει ελληνικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
μια χωριατικη στανταρ
τζατζικακι με πιτα
κανα ντακο
μουσακας με χειροποιητη μπεσαμελ (απλη διαδικασια ειναι απλα θελει αρκετη ωρα)
γλυκο κεικ με παγωτο απο πανω αν και δεν μπορει να χαρακτηριστει ελληνικο

Ωραίες ιδέες! Σ' ευχαριστώ.

Τι λες για σπετσοφάι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ωραίες ιδέες! Σ' ευχαριστώ.

Τι λες για σπετσοφάι;:hmm:

καλο και αυτο απλα μηπως πεσει λιγο βαρυ καλοκαιρι αν και θα μου πεις οτι και ο μουσακας βαρυς ειναι αν και μπορεις να τον ελαφρυνεις
συνοδευτικο για σπετσοφαι να φανταστω πατατουλες ετσι?
και κανα χταποδακι ξυδατο θα ηταν καλη φαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
2 γύρο με πίτα απ'όλα
Πατάτες με φέτα, μαρουλοσαλάτα και ένα μπουκάλι μπίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
καλο και αυτο απλα μηπως πεσει λιγο βαρυ καλοκαιρι αν και θα μου πεις οτι και ο μουσακας βαρυς ειναι αν και μπορεις να τον ελαφρυνεις
συνοδευτικο για σπετσοφαι να φανταστω πατατουλες ετσι?
και κανα χταποδακι ξυδατο θα ηταν καλη φαση

Ναι, νομίζω ότι οι πατάτες ταιριάζουν περίφημα με το σπετσοφάι.

Μπα, χταπόδι δεν έχω μαγειρέψει ποτέ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ναι, νομίζω ότι οι πατάτες ταιριάζουν περίφημα με το σπετσοφάι.

Μπα, χταπόδι δεν έχω μαγειρέψει ποτέ μου.
Πολυ ωραια ιδεα ειναι χταποδακι σβυσμενο με ουζο ,αρωματισμενο με ανιθο και κρεμυδακι φρεσκο και πρασινες ελιες ( πολυ ωραιος μεζες ).
Επισης σαν επιδορπιο χαλβας σιμιγδαλενιος 'η καποιο γλυκο του κουταλιου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ, rosa, για τις προτάσεις σου, ιδιαιτέρως για τον σιμιγδαλένιο χαλβά! Αλλά προτίμησα να ετοιμάσω για αποψινό δείπνο μια χωριάτικη σαλάτα, τζατζίκι και σπετσοφάι. Νομίζω ότι η εκπληξη της βραδιάς ήταν το τζατζικάκι!

Rosa azul, αν θες δώσε μου λεπτομέρειες για τη συνταγη με το χταπόδι που ανέφερες παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ, rosa, για τις προτάσεις σου, ιδιαιτέρως για τον σιμιγδαλένιο χαλβά! Αλλά προτίμησα να ετοιμάσω για αποψινό δείπνο μια χωριάτικη σαλάτα, τζατζίκι και σπετσοφάι. Νομίζω ότι η εκπληξη της βραδιάς ήταν το τζατζικάκι!

Rosa azul, αν θες δώσε μου λεπτομέρειες για τη συνταγη με το χταπόδι που ανέφερες παραπάνω!
Koβεις το χταποδακι σε μικρα κομματακια .Το σωταρεις σε λαδι ,με κρεμμυδακι φρεσκο (1 ματσακι),ανιθο,μαραθο (προαιρετικα),πιπερι και σβηνεις με ουζο ,προσθετεις τις πρασινες ελιες (αφου εχεις αφαιρεσει το κουκουτσι, κατα προτιμηση μεγαλες ) προσθετεις νερακι ,χαμηλωνεις τη φωτια μεχρι να γινει το χταποδακι και να ''πιει '' τα υγρα .Κατα τη διαρκεια βρασιματος παρακολουθεις και συμπληρωνεις νερακι εαν χρειαζεται.Στα τελευταια 5' αν θες προσθετεις λιγο ακομη φρεσκο ανιθο ή μαραθο για εξτρα αρωμα;).Παραλλαγη της συνταγης γινεται και με σουπια ,ακριβως με τον ιδιο τροπο.
Bon apetit!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς απορία μαγειρικής, αλλά μήπως έχει κανείς ιδέα πού θα βρω cupcake liners; Πήγα σε 2 σουπερ μάρκετ και τίποτα. :( Αν πάω σε ζαχαροπλαστείο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Θέλεις απαραίτητα χάρτινα ή σου κάνουν και κανονικά σκεύη?
Αν σου αρκεί και το δεύτερο τότε μπορείς να ψάξεις σε ένα κατάστημα με σκεύη μαγειρικής! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Έχω ταψάκι με χωριστά φορμάκια, ήθελα χαρτάκια, να βάλω τα cupcakes, γιατί φοβάμαι μήπως κολλήσουν.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχω ταψάκι με χωριστά φορμάκια, ήθελα χαρτάκια, να βάλω τα cupcakes, γιατί φοβάμαι μήπως κολλήσουν.. :redface:

Σε όλα τα μεγάλα super market πουλάνε αυτα τα χαρτάκια, επίσης τα πουλάνε και τα μαγαζιά που φερνουν πλαστικες τσαντες κουτια, χαρτια περυτιλίγματος.... και αν δεν βρεις ...(δεν ξερω και που μένεις) τότε ρώτα σε ζαχαροπλαστείο....
Σιλικόνη ή μεταλλικό είναι το ταψάκι;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Έχω ταψάκι με χωριστά φορμάκια, ήθελα χαρτάκια, να βάλω τα cupcakes, γιατί φοβάμαι μήπως κολλήσουν.. :redface:
χαρτινα φορμακια μιας χρησης βρισκεις σε καθε σουπερ μαρκετ. Η συμβουλη μου παντως ειναι να αγορασεις τα αλουμινενια μιας χρησης(τα βρισκεις και σε σμ αλλα ακομα και στο τζαμπο) αλλιως η ζυμη θα σου απλωσει με τα χαρτινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Σε όλα τα μεγάλα super market πουλάνε αυτα τα χαρτάκια, επίσης τα πουλάνε και τα μαγαζιά που φερνουν πλαστικες τσαντες κουτια, χαρτια περυτιλίγματος.... και αν δεν βρεις ...(δεν ξερω και που μένεις) τότε ρώτα σε ζαχαροπλαστείο....
Σιλικόνη ή μεταλικό είναι το ταψάκι;;;;;
Μεταλλικό είναι, αντικολλητικό. Τα έβαλα χωρίς liners και βγήκαν μια χαρά, χωρίς να μου χαλάσουν. :D
χαρτινα φορμακια μιας χρησης βρισκεις σε καθε σουπερ μαρκετ. Η συμβουλη μου παντως ειναι να αγορασεις τα αλουμινενια μιας χρησης(τα βρισκεις και σε σμ αλλα ακομα και στο τζαμπο) αλλιως η ζυμη θα σου απλωσει με τα χαρτινα.
Δεν έψαχνα κάτι τέτοιο. :P Είχα ήδη ταψάκι με χωριστά φορμάκια και ήθελα απλώς liners να βάλω ανάμεσα στο ταψί και τη ζύμη.

Θα δοκιμάσω αύριο τα cupcakes και αν μου αρέσουν θα βάλω και τη συνταγή. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πώς κάνουμε αυγολέμονο;:redface:
Κάτι εύκολο πλιζζ Τ.Τ


(η μαμά λείπει, οπότε πειραματίζομαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Πώς κάνουμε αυγολέμονο;:redface:
Κάτι εύκολο πλιζζ Τ.Τ


(η μαμά λείπει, οπότε πειραματίζομαι)

λοιπον ακου...αρχικα χτυπας τς κροκους σε ενα μπολ που εχεις ριξει λεμονι...μετα χτυπας σε αλλο μπολ τα ασπραδια...και αφου τα εχεις χτυπησει και τα 2 τα ανακατευεις μαζι...και τα ριχνεις εκει που θες...;)ελπιζω να βοηθησα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Χρησιμοποιείς ζωμό απο το φαγητό που έχεις ήδη φτιάξει, περίπου 2-3 αυγά και 2 κρόκους σκέτους, και λεμόνι περίπου μισή κούπα.
Ανακατεύεις αρχικά τα κροκάδια με το λεμόνι και τα ολόκληρα αυγά και σιγά σιγά ρίχνει μία κούπα απο το ζωμό του φαγητού σου.
Προσοχή μην είναι πολύ ζεστός ο ζωμός και σου κόψει το αυγό.
Καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν θέλει να κάνει ομελέτα η κοπέλα...αυγολέμονο θέλει... είναι πάρα πολλά τα αυγά....3 αυγά και 2 κρόκοι:P
^prinCess^ για τι φαγητό θες το αυγολέμονο...έχει σημασία.....που σε ρωτάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λοιπόν λοιπόν! Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν είχα προλάβει να τις δω βέβαια, οπότε έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μια συνταγή αυγολέμονου που ήταν αναλογικά 1 λεμόνι, 1 αυγό, 1 κουταλιά κορν φλάουρ.

Επειδή και η μαμά μου θυμόμουν ότι έβαζε κορν φλάουρ ακολούθησα τη συνταγή και ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

Έβαλα αρκετό λεμόνι, 2 αυγά, και 3 και κάτι κουταλιές κορν φλάουρ (επειδή το ζουμί του φαγητού ήταν αρκετό).
Διέλυσα το κορν φλάου μέσα στο λεμόνι για να μην σβολιάσει με το ζεστό και έπειτα έριξα τα αυγά. Ανακάτεψα και μετά άρχισα να βάζω το ζουμί λίγο λίγο από το φαγητό (κολοκυθάκια βτω), το οποίο είχα βγάλει από το μάτι για να μην είναι πολύ ζεστό, και ανακάτεψα. Έπειτα το έριξα στη κατσαρόλα μαζί με τα κολοκυθάκια και το ξαναέβαλα στο μάτι για να πάρει μια ακόμα βράση και να πήξει η σάλτσα.

ΈΓΙΝΕ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ εμφανησιακά, δοκίμασα ελάχιστο μόνο για αλάτι και ήταν οκ, θα δείξει όταν δοκιμάσουν κι άλλοι.:P

Επίσης, διαβάζοντας και κάποιες τεχνικές μαγειρικής, είδα ότι έλεγε ότι το να χτυπήσεις τους κρόκους χωριστά και το ασπράδι χωριστά θέλει πάρα πολύ προσοχή γιατί με αυτόν τον τρόπο ίσως "κόψει" το αυγό στο φαγητό, και από τη μαρέγκα θα έχει τη μορφή αφρού και δε θα είναι ωραίο. Οπότε έκανα αυτό με το κορν φλάουρ, που βτω, το κορν φλάουρ έλεγε ότι το βάζουμε για να μην κόψει το αυγό και προφανώς για να πήξει.:P


Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω αντιγραφή επικόλληση όσα διάβασα, οπότε σας δίνω λινκ με τις Πολύ εύκολο μου φάνηκε.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top