[Android] Γενικό θέμα για τα Android

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εμ. Δεν ξερω να σου πω ακριβως. Απλα υποψιαζομαι οτι ειναι το ιδιο fail με το δικο μου xperia (κλαφτε το τωρα).
Και γι αυτο ειμαι προκατηλημενη και δεν θελω να παρω xperia.
Γενικα δεν εχω καλες εντυπωσεις απο το προηγουμενο μου κινητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
πιστεψε με ειναι πολυ καλυτερα πλεον.Ειχα το sony ericsson xperia x8 και τωρα το sony xperia sole και το δευτερο το χαιρομαι πολυ περισσοτερο απ'οτι το πρωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
πιστεψε με ειναι πολυ καλυτερα πλεον.Ειχα το sony ericsson xperia x8 και τωρα το sony xperia sole και το δευτερο το χαιρομαι πολυ περισσοτερο απ'οτι το πρωτο.

εμενα ο ξαδερφος μου ειχε το sony ericsson experia x8 και πραγματικα δεν λεει με τιποτα! γενικα τα sony ericsson, ειδικα τα τελευταια ειναι τα περισσοτερα για τα σκουπιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
εμενα ο ξαδερφος μου ειχε το sony ericsson experia x8 και πραγματικα δεν λεει με τιποτα! γενικα τα sony ericsson, ειδικα τα τελευταια ειναι τα περισσοτερα για τα σκουπιδια.
δεν ισχυει καθολου αυτο που λες.Τα sony τελευταια κανουν παταγο οχι μονο γιατι ειναι καλα αλλα επειδη ειναι και πολυ φθηνα σε συγκριση με αλλα παρεμφερη μοντελα αλλως κατασκευαστων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
δεν ισχυει καθολου αυτο που λες.Τα sony τελευταια κανουν παταγο οχι μονο γιατι ειναι καλα αλλα επειδη ειναι και πολυ φθηνα σε συγκριση με αλλα παρεμφερη μοντελα αλλως κατασκευαστων

ναι δεν διαφωνω μαζι σου! τα sony ειναι καλα και κανουν πωλησεις. ομως προσεξε κατι. δεν ειπα sony, ειπα sony ericsson. δεν ειναι ιδια! τωρα η sony ericsson εχει καταργηθει και βγαζει κινητα μονο η sony.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ναι δεν διαφωνω μαζι σου! τα sony ειναι καλα και κανουν πωλησεις. ομως προσεξε κατι. δεν ειπα sony, ειπα sony ericsson. δεν ειναι ιδια! τωρα η sony ericsson εχει καταργηθει και βγαζει κινητα μονο η sony.;)
το ξερω και γι'αυτο της προτεινω μονο Sony.Μπερδευτηκαμε φαινεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Τι λεμε γι αυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες που μπορεις να κανεις μεχρι αυτα τα χρηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Η μαρκα Huawei τι σας λεει ; Μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Η μαρκα Huawei τι σας λεει ; Μου ειπαν οτι ειναι πολυ καλη !

εγω εχω το huawei sonic u8650 και πραγματικα δεν μετανιωσα που το πηρα! το εχω απο το πασχα και μεχρι τωρα ολα μια χαρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Υπαρχει αντιπροσωπεια στην Αθηνα ;

Τιποτα ανρητικο απο το κινητο σου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Υπαρχει αντιπροσωπεια στην Αθηνα ;

Τιποτα ανρητικο απο το κινητο σου ;

απο αρνητικα θα ελεγα μονο την αναλυση... δεν εχει παρα πολυ μεγαλη αναλυση η οθονη.. αλλα εμενα τουλαχιστον δεν με ενοχλησε παρα πολυ αυτο...α, και η καμερα του ισως να χρειαζεται καποια βελτιωση, οχι οτι ειναι κακη ετσι οπως ειναι... κατα τα αλλα πολυ καλο κινητο για τα λεφτα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Android 4.4 KitKat, αυτό είναι το όνομα του νέου λειτουργικού

Είναι επίσημο πλέον. Το Android 4.4 με κωδικό όνομα KitKat θα είναι η επόμενη έκδοση του Android. Αν περιμένετε το Android 5.0 Key Lime Pie μάλλον θα απογοητευτείτε.
Το νέο αφεντικό του Android, Sundar Pichai, ανακοίνωσε τα νέα για το νέο Android 4.4 KitKat χωρίς όμως να αποκαλύψει λεπτομέρειες για τα χαρακτηριστικά του νέου λειτουργικού. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η νέα έκδοση του Android θα είναι σύντομα διαθέσιμη, αφού το Google έχει ήδη τοποθετήσει το νέο Android KitKat άγαλμα στην αυλή του κτηρίου του μαζί με τα προηγούμενα επιδόρπια Android.
Εκτός από το όνομα του Android KitKat γνωρίζουμε ότι η νέα έκδοση Android 4.4 θα καλύψει τις ανάγκες όλων ή τουλάχιστον αυτός είναι ο στόχος. Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα του Android KitKat:
It’s our goal with Android KitKat to make an amazing Android experience available for everybody

Αυτό σημαίνει ότι το Android KitKat θα είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να τρέξει και να λειτουργήσει αποτελεσματικά σε μια ευρύτερη γκάμα συσκευών, πέρα από smartphones και tablets. Αν σκέφτεστε smartwatches και αυτοκίνητα τότε βρίσκεστε στον σωστό δρόμο.
Το Android 4.4 φαίνεται να έρχεται πολύ γρήγορα μετά την πρόσφατη ανακοίνωση του Android 4.3. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πότε ακριβώς θα είναι διαθέσιμη η νέα έκδοση, τι χαρακτηριστικά θα προσφέρει και αν όλοι οι κατασκευαστές αναβαθμίσουν τα smartphones και tablets άμεσα.
Το Android 4.4 KitKat έρχεται σχεδόν 2 μήνες μετά την ανακοίνωση του Android 4.3. Φαίνεται πως το Google επιλέγει ταχύτερο κύκλο διάθεσης νέων εκδόσεων Android με μικρές και στοχευμένες αλλαγές αντί για releases που χρειάζονται πολύ χρόνο και περιλαμβάνουν πολλές σημαντικές αλλαγές, όπως για παράδειγμα το Android 5.0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά με έχει κουράσει πολύ το Android και δυστυχώς ο κατακερματισμός είναι εκτός ελέγχου. Και προφανώς δεν γκρινιάζω για τα νέα feature, αλλά bugs μένουν αδιόρθωτα. Θα έπρεπε κάθε έκδοση να υποστηρίζεται για τουλάχιστον ένα-δυο χρόνια με αυτόματα updates ή έστω updates ανεξάρτητου κατασκευαστή. Δεν με νοιάζει ότι ο κατασκευαστής μπορεί να έχει custom rom, ας είχαν διαφορετική δομή του λειτουργικού ώστε τα updates να μπορούν να γίνουν και μέσα από patches.

Πιστεύω ότι Windows Phone και τα Windows RT είναι πολύ όμορφες υλοποιήσεις. Ακόμη και το "φτηνιάρικο" Lumia 520 μια παρά πολύ αξιοπρεπή πρόταση. Στο τέλος της ήμερας δεν μετράει αν το tablet είναι αρχιτεκτονική x86 ή ARM (έτσι και αλλιώς και τα android με ARM παίζει), αυτό που μετράει είναι αν κατάφερες να δεις τα email σου, να διαβάσεις τις ειδήσεις σου και να δείξεις το powerpoint. Και τα Windows RT τα κάνουν όλα αυτά, αν και αντικειμενικά ποσοτικά έχουν λίγες εφαρμογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Λοιπών, έχω μια συσκευή sony ericsson xperia neo v, πριν λίγο καιρό είδα ότι πχ δεν μπορεί να κάνει update κάποιες εφαρμογές λόγο του ότι δεν έχει διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο... Πήγα λοιπών να δω στις ρυθμίσεις τι γίνετε και είδα ότι ενώ έχω μεταφέρει όσες εφαρμογές γινότανε στην 16gb sd μου, και ενώ στην μνήμη του τηλεφώνου έχουν μείνει κάπου στις 16 εφαρμογές που είναι κάποια kb, κάτω κάτω μου λέει ότι η ολική μνήμη του τηλ. είναι 420mb και έχω διαθέσιμη μόνο 95mb, δηλαδή είναι διαθέσιμο μόνο το 22,7% της μνήμης του τηλεφώνου!! Τι συμβαίνει εδώ;; Τι μου πιάνει τόσο χώρο και πως μπορώ να το βρω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά για πείτε λίγο γιατί είμαι άσχετος, τι είναι το root; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
root είναι:
1) το όνομα του directory ( φακέλου όπως θες πέστο ) που περιέχει τα πάντα, στο linux. και όταν λέμε τα πάντα εννοούμε όλο το file system + ότι είναι mounted.
2) Το όνομα του superuser. Βγαίνει από το από πάνω ( αυτός που έχει full privileges στο root directory, δηλαδή στα πάντα ). Είναι χοντρικά ο αντίστοιχος admin από τα windows με τη διαφορά ότι εδώ δεν ταυτίζεται με κανένα custom user αλλά αν θες να πειράξεις κάτι system wide θα πρέπει να το κάνεις μέσω root.

τώρα αυτά ισχύουν στο linux γενικά, στο android που βασίζεται σε linux δεν ξέρω αν διαφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
root είναι:
1) το όνομα του directory ( φακέλου όπως θες πέστο ) που περιέχει τα πάντα, στο linux. και όταν λέμε τα πάντα εννοούμε όλο το file system + ότι είναι mounted.
2) Το όνομα του superuser. Βγαίνει από το από πάνω ( αυτός που έχει full privileges στο root directory, δηλαδή στα πάντα ). Είναι χοντρικά ο αντίστοιχος admin από τα windows με τη διαφορά ότι εδώ δεν ταυτίζεται με κανένα custom user αλλά αν θες να πειράξεις κάτι system wide θα πρέπει να το κάνεις μέσω root.

τώρα αυτά ισχύουν στο linux γενικά, στο android που βασίζεται σε linux δεν ξέρω αν διαφέρει κάτι.

Μάλιστα. Αναβάθμιση κάθε πόσο θέλει; Θα βγάλει ενημερωση μόνο του ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν έχω ιδέα δεν έχω android :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top