Ένα σπασμένο γρανάζι

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
αυτό το θέμα το ανοίγω, για να καταλάβω λίγο καλύτερα το ρόλο της κοινωνίας....
όλοι αποτελούμε γρανάζια του συστήματος που λέγεται κοινωνία και πολλές φορές αποτελούμε πρότυπα για μικρά παιδιά
όλοι γνωρίζουν τί ακριβώς συμβαίνει ποιος, που και πότε σε μια μικρή πόλη, ή ακόμα σε ένα χωριό....
το δέχομαι..., αυτό που δε δέχομαι, είναι να σε γεμίζουν πίσω από την πλάτη σου με κόσμια επίθετα και να σου φορτώνουν πράξεις και γεγονότα που δεν έχουν περάσει καν από το μυαλό σου....
όλοι έχουμε κάνει λάθη στη ζωή μας και μερικοί κάνουν και μετέπειτα, αφού βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο με οικογένειες, επιχειρίσεις και γενικά άνθρωποι που δε σκέφτεσαι ότι μπορεί....
πριν από δύο χρόνια είχα κερδίσει κάποια καλά χρήματα και συμπτωματικά(την ίδια χρονική περίοδο) κατηγορήθηκα ότι είχα κλέψει ένα κατάστημα με ηλεκτρικά είδη
δεν ήμουν εγώ..., αθώος
πριν 2 μήνες κατηγορήθηκα ότι έκλεψα ένα μηχανάκι και συμπτωματικά δεν ήμουν εγώ πάλι..., αθώος
μόνο που τη δεύτερη φορά μου λέρωσαν το καθαρό μέχρι πρότεινος μητρώο και θεωρούμαι πλέον κλεφτρόνι....
και στις δύο περιπτώσεις ο μάρτυρας ήταν ένας και στις δύο περιπτώσεις ο ένοχος εγώ..., μόνο που δεν είμαι ένοχος εγώ, γιατί είμαι αθώος....
αλλά δε μπορώ να καταλάβω το ρόλο της κοινωνίας και του συστήματος..., δε μπορώ να καταλάβω το ρόλο ενός βλάκα που θα κατηγορήσει κάποιον, χωρίς βάσιμες ενδείξεις και αποδείξεις....
και ακόμα δε μπορώ να καταλάβω, τις ετικέτες σε άτομα που έχουν κάνει λάθη και η ίδια η κοινωνία τα αντιμετωπίζει σαν άτομα με προδιαγραφές και όχι σαν άτομα που γνωρίζουν τον εαυτό τους και θέλουν να βελτιωθούν σαν προσωπικότητες....
δε θα μακρυγορήσω τώρα, γιατί αυτή είναι η αρχή και περιμένω να ακούσω απόψεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
δε θέλω να ακούσω απόψεις, όταν μου τη βαράει, θα γράφω τα δικά μου....
εσύ βλέπε και άκου....

δε θέλω να ακούσω απόψεις, όταν μου τη βαράει, θα γράφω τα δικά μου....
εσύ βλέπε και άκου....

όχι εμένα, αυτά που θέλεις....
αν το κατάλαβες διαφορετικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δε θέλω να ακούσω απόψεις, όταν μου τη βαράει, θα γράφω τα δικά μου....
εσύ βλέπε και άκου....

@Devil next top...Apro :oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top