Απελευθέρωση κλειστών επαγγελμάτων

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[disclaimer: αν δεν είναι στο σωστό τοπικ plz μετακινήστε το εκεί που πρέπει :redface:]

Ως μηχανικος, στο αυτί μου χτύπησε "συναγερμός" ακούγοντας να ανακοινώνεται πρόσφατα η απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων και η ειδικότητά μου να είναι μέσα σε αυτά. Έψαξα λίγο στο Internet και είδα ότι αυτό είναι ευρωπαϊκή οδηγία από το 2004, και η οποία πρέπει να έχει εφαρμοστεί μέσα στο 2009.

Στο αρθρο αυτό αναφέρει ποιά είναι τα κλειστά επαγγέλματα τα οποία θα απελευθερωθούν. Παραθέτω, επίσης, δύο από τα αρκετά άρθρα που βρήκα στο νετ, βάζοντας ως αναζήτηση στο google "απελευθέρωση κλειστών επαγγελμάτων"] 1, 2

Eπειδή δεν είμαι σίγουρη ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει "απελευθέρωση κλειστών επαγγελμάτων" στην πράξη , θα μπορούσε ίσως κάποιος να με ...διαφωτίσει?

Και επίσης. Λένε (από ό,τι διάβασα) ότι τα κλειστά επαγγέλματα επιβαρύνουν την τσέπη του καθενός μας με περίπου 1000? το χρόνο. Έχει κανείς καμία ιδέα πώς προκύπτει αυτό? Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί θα σταματήσει να ισχύει αυτό? Άκουσα να λένε (δεν θυμάμαι σε ποιό κανάλι) ότι οι αμοιβές για συμβολαιογραφικές πράξεις (μετά την απελευθέρωση) διπλασιάστηκαν στην Ολλανδία (χώρα στην οποία οι συμβολαιογράφοι έπαψαν να είναι κλειστό επάγγελμα) αντί να μειωθούν. Πώς γίνεται αυτό? ΤΙ... χάνω???

Και τέλος, ποιά είναι η γνώμη σας γενικώς για μια τέτοια εξέλιξη?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Aπελεύθερωση κλειστών επαγγελμάτων σημαίνει πως δεν θα υπάρχει πλέον ανώτατος αριθμός ανθρώπων που μπορούν να ασκούν αυτό το επάγγελμα. Πχ για να γίνεις σήμερα συμβολαιογράφος, πρέπει να λάβεις μέρος σε διαγωνισμό που προκηρύσσεται κάθε χρόνο και οι θέσεις που προκηρύσσονται δεν είναι πάντα οι ίδιες γιατί για να δημιουργηθεί μια θέση πρέπει κάποιος από τους ήδη υπάρχοντες συμβολαιογράφους να πεθάνει, να συνταξιοδοτηθεί ή να εκπέσει για κάποιο λόγο. Αυτό συμβαίνει γιατί οι συμβολαιογράφοι έχουν αρχείο, το οποίο κάποιος πρέπει να αναλάβει αργότερα, ώστε να μη χαθούν συμβόλαια/διαθήκες κλπ.

Για τα λοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω, είχα ακούσει μόνο κάποτε πως, ειδικά για τους συμβολαιογράφους, δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει τίποτα, αλλά δεν θυμάμαι γιατί το έλεγαν και απλά θα πληρώνουμε μονίμως πρόστιμα στην Επιτροπή. Βέβαια παίζει να ήταν και ράδιο άρβυλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παράδειγμα: Οι τεχνικές μελέτες που απαιτούνται για την κατασκευή μιας μεζονέτας κοστίζουν τουλάχιστον 3.850 ευρώ (κατώτατη τιμή). Εάν απελευθερωθεί το επάγγελμα των μηχανικών τότε θα μπορούν να χρεώνουν και κάτω από την κατώτατη τιμή με αποτέλεσμα μέσω του υγιούς ανταγωνισμού να πέσουν οι τιμές στις αμοιβές των μηχανικών.

Παράδειγμα β : Για να ανοίξει κάποιος ένα αρτοποιείο πρέπει να έχει μια συγκεκριμένη απόσταση από τα άλλα αρτοποιεία της περιοχής. Εάν απελευθερωθεί το επάγγελμα θα μπορούν να ανοίγουν αρτοποιεία διπλα-δίπλα και οι καταναλωτές θα πηγαίνουν στο πιο οικονομικό και πιο ποιοτικό. Το αποτέλεσμα θα είναι οι καλοί επαγγελματίες να έχουν αυξημένα έσοδα και οι κακοί μειωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
teddy boy thx...

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω (κι αν μπορείς βοήθα :))

τώρα την τεχνική μελέτη την κάνει πολιτικός μηχανικός, κάνω λάθος?
Απελευθέρωση του επαγγέλματος σημαίνει ότι πχ. ο απόφοιτος τει δομικών έργων φτάνει και περισσεύει για να γίνει η μελέτη? (καταργείται δλδ, στην πράξη, η "Σφραγίδα του μηχανικού" ?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χρειάζονται τέσσερις μελέτες : Αρχιτεκτονική, στατική, τοπογραφική και ηλεκτρομηχανολογική. Μπορούν να γίνουν από τέσσερις διαφορετικούς μηχανικούς ή μόνο από πολιτικό μηχανικό. Ο απόφοιτος Δομικών Έργων δεν αποκτά περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα, κάνει ότι έκανε και πριν ανάλογα με το πτυχίο και την προϋπηρεσία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
άρα τι αλλάζει με την "απελευθέρωση"? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όσον αφορά τους μηχανικούς δεν θα αλλάξουν και πολλά, επίσης πολλοί μηχανικοί ισχυρίζονται ότι είναι ήδη ανοιχτό επάγγελμα αφού όποιος έχει πτυχίο μπορεί να το εξασκείσει. Αλλά σκέψου και άλλα επαγγέλματα όπως είναι οι οδηγοί φορτηγών Δ.Χ. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένας συγκεκριμένος αριθμός αδειών και για να χρησιμοποιεί κάποιος το φορτηγό πρέπει να αγοράσει άδια από κάποιον που βγαίνει από το επάγγελμα. Όταν απελευθερωθεί το επάγγελμα θα μπορεί να παίρνει άδεια όποιος θέλει και έτσι θεωρητικά θα πέσουν οι τιμές στις μεταφορές, διανομές κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μωρε αυτο θα γινει, αλλα εγω λυπαμαι τον κατακαημενο ταξιτζη, που για να αγορασει την αδεια εχει δωσει 200.000 με 300.000 ευρω, εχει χρεωθει και τωρα θα του πουν, "ας προσεχες"....δυστυχως αυτες ειναι οι λεγομενες "παραπλευρες απωλειες"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Με βάση ποιά κριτήρια χαρακτηρίζεται ένα επάγγελμα ως κλειστό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μωρε αυτο θα γινει, αλλα εγω λυπαμαι τον κατακαημενο ταξιτζη, που για να αγορασει την αδεια εχει δωσει 200.000 με 300.000 ευρω, εχει χρεωθει και τωρα θα του πουν, "ας προσεχες"....δυστυχως αυτες ειναι οι λεγομενες "παραπλευρες απωλειες"....
δεν μπορώ να μην σχολιάσω το πόσο χαίρομαι που ο μπαμπάς μου πρόλαβε και πούλησε την άδεια του φορτηγού του :redface:




Με βάση ποιά κριτήρια χαρακτηρίζεται ένα επάγγελμα ως κλειστό;
δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι με βάση τον πληθυσμό και τις ανάγκες επαγγέλματος ανά χιλιάδες κατοίκους ανάλογα την περιοχή που ζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Για να είναι και οι μηχανικοί σε αυτό μάλλον και από το γεγονός ότι σε δέχεται κάποιο επιμελητήριο (εξετάσεις) ή κάποιο άλλο όργανο σε κάποιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teddy Boy

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επίσης οι μηχανικοί για να αναλάβουν ένα δημόσιο έργο πρέπει να έχουν και τα ανάλογα πτυχία (1ης εώς 7ης τάξης) τα οποία τα παίρνουν ανάλογα με την προϋπηρεσία τους. Για τα ιδιωτικά έργα δεν χρειάζονται αυτά τα πτυχία. Εάν απελευθερωθεί το επάγγελμα θα μπορούν όλοι οι διπλωμαατούχοι μηχανικοί με έναν χρόνο προϋπηρεσίας να αναλάβουν οποιοδήποτε έργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σαββας.

Νεοφερμένος

Ο Σαββας. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σαν ιδιοκτητης κ οδηγος φορτηγου ΔΧ βλεπω οτι οι τιμες μονο θεωριτικα θα κατεβουν.........ηδη ειναι αρκετα χαμηλες,,δεν παει πιο χαμηλα...ειναι πολλα τα λειτουργικα κ τα παγια εξοδα..κ οποιος εχει οδηγο,ακομη χειροτερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Απελευθέρωση κλειστών επαγγελμάτων

Θα απελευθερωθούν και οι βουλευτές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα απελευθερωθούν και οι βουλευτές?

Μάλλον όχι, γιατί οι Οικολόγοι απελευθέρωσαν ένα τσούρμο λύκους, γύρω απ' τις στάνες!
Μπαρδόν...με εξαίρεση τους κ.κ. Τατούλη και Βύρωνα...λόγω υπερβολικού "ριζοσπαστικού νεοφιλελευθερισμού" τους: γνωρίζουν τα κόλπα της αλεπούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί κι ίσως άκυρα το συνδέω αλλά απο την στιγμή που υπήρξε η κοινοτική οδηγία για αναγνώριση ισοτιμίας πτυχίων απο κέντρα ελευθέρων σπουδών(τα γνωστά κολλέγια) αυτό ήταν κάτι που το περίμενα.Τουλάχιστον για τα κλειστά επαγγέλματα τα οποία προυποθέτουν πτυχίο.Δλδ την στιγμή που ανοίγει η πόρτα για κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων σε μερικές χιλιάδες αποφοίτων ακόμη δεν ήταν ολοφάνερο πως ο στόχος ήταν η κατάργηση των κλειστών επαγγελμάτων?

Αυτό με τα 4δις που δεν καταλαβαίνεις σημαίνει πως οι αμοιβές των επαγγελματιών των κατηγοριών αυτών καθορίζονται κατά κύριο λόγο απο τις επαγγελματικές τους ενώσεις ενώ τώρα τον κυριότερο λόγο θα έχει η πολιτεία με αποτέλεσμα(υποθετικά) το ύψος των αμοιβών να μην είναι ανεξέλεγκτο.

Ουσιαστικά βέβαια πλέον το ύψος των αμοιβών δεν θα μπορεί ούτε απο την ίδια την πολιτεία να καθοριστεί αφού ως γνωστόν σε κάθε ανοιχτή αγορά καθορίζεται απο την προσφορά και την ζήτηση.Κοντολογίς όσο περισσότεροι σε ένα επάγγελμα τόσο χαμηλότερες και οι αμοιβές τους προκειμένου να είναι ανταγωνιστικοί.

Υ.Γ.Παρεμπιπτόντως το άρθρο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον κι αν κάποιος έχει υπόψη κάτι παρόμοιο σχετικά ας το παρεθέσει πλιζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
απ όσο ξέρω η απελευθερωση επαγγ. έχει νόημα όπου έχει δημιουργηθει μονοπωλιακη κατάσταση στην αγορά και όπως αναφερθηκε η περιπτωση των συμβολαιογραφων ειναι απο τις ποιο χαρακτηριστικές , όπως και με τα φαρμακεια.
Η απελευθερωση όμως γίνεται σταδιακά ώστε να μην δημιουργηθούν αιφνιδιασμοι .
Π.χ με τις αδειες ταξι η φορτηγων προαναγγέλεται η απελευθερωση αρκετά πριν και επίσημα, όχι με φήμες και κατόπιν η ίδια η αγορά διαμορφώνει τις τιμές των αδειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειος Απαπας

Νεοφερμένος

Ο θειος Απαπας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ως δικηγόρος στο επάγγελμα και υποψήφιος συμβολαιογράφος, έχω να παραθέσω ότι ειδικά για τους συμ/φους η απελευθέρωση του επαγγέλματος είναι -νομικά- τρομερά δύσκολη, καθόσον είναι κατά το νόμο άμισθοι δημόσιοι λειτουργοί. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να ανοίξεις ένα επάγγελμα που χαρακτηρίζεται δημόσιου χαρακτήρα! Αυτό που μάλλον εννοούν στην περίπτωση αυτή, είναι "το άνοιγμα" των -κατοχυρωμένων από το νόμο- αμοιβών τους, προκειμένου να υπάρχει μεγαλύερος ανταγωνισμός και κατά συνέπεια μεγαλύτερο όφελος για τον πολίτη. Νομίζω, ότι ο καθένας μπορεί ν' αντιληφθεί, πως αυτό μπορεί να λειτουργήσει κι ως μπούμεραγκ ....
Το ίδιο και για τις αμοιβές των δικηγόρων, που ο νόμος ορίζει, ένα κατώτερο όριο ανάλογα με την πράξη. (Ανώτερο δεν ορίζεται). Στην πράξη πολλές φορές δεν εισπράττεται ούτε αυτό το κατώτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sloth

Νεοφερμένος

Ο sloth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημερα σας και καλως σας βρηκα.Σημερα ξυπνησα με την ειδηση αυτη πλεον επιβεβαιωμενη και ετοιμη λεει ως προς την επικυρωση της.Ειμαι αδειουχος υδραυλικος και αφου ειδα οτι περιλαμβανεται και το επαγγελμα μου στα κλειστα επαγγελματα θα θελα,αν βεβαια ειναι εφικτο,καποιος να με διαφωτισει και να μου εξηγησει τι σημαινει πρακτικα αυτο για τον κλαδο μου?Μπορει πλεον οποιοσδηποτε να εξασκει το επαγγελμα χωρις προηγουμενη τεχνικη εξασκηση ή πτυχίο?Πολυεθνικες ή και μεγάλες εταιρειες παροχης υπηρεσιων θα μπορουν να προσλαμβανουν οποιονδηποτε για υδραυλικο?

Καθε βοηθεια σας θα μου ηταν πραγματικα πολυτιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top