Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,996 μέλη και 2,479,778 μηνύματα σε 78,990 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 359 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαστορέματα κι επισκευές: Είναι θέμα φύλου;

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,522 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 14:08, 23-01-15:

Οι γυναίκες μπορούν και παραμπορούν να τα κάνουν όλα. Απλά, βολεύονται με το στερεότυπο "τα μαστορέματα είναι ανδρικές δουλειές" και κάνουν την πάπια. Όμως, όταν βρεθούν στην ανάγκη, τα πετυχαίνουν όλα μια χαρά. Έχω παράδειγμα στην οικογένειά μου. Ο πατέρας μου έλειπε μεγάλα χρονικά διαστήματα στο εξωτερικό. Έτσι, από πολύ μικρό παιδί, συχνά έβλεπα τη μητέρα μου με το κατσαβίδι, το σφυρί ή το Black & Decker στο χέρι, να τοποθετεί διακόπτες, να επισκευάζει βρύσες, να κρεμάει κουρτινόξυλα, να βάφει και άλλα πολλά. (Βέβαια, καθώς μεγάλωνα οι δουλειές αυτές πέρασαν σε μένα).

1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,967 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 15:04, 23-01-15:

Καποιες γυναίκες εχουν πιστέψει τα στερεότυπα του τύπου "τα μαστορέματα ειναι ανοδικές δουλειές" και νομίζουν οτι δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Οποτε θεωρούν πως πρεπει ο άνδρας να τα κανει αυτα. Ή άλλες φορες,οταν δοκιμάζουν να επισκευάσουν κατι, οι άντρες κανουν σχόλια όπως "τι θες και ασχολείσαι με αυτα,αυτα ειναι αντρικές δουλειές" και αποθαρρύνονται. Μονο και μονο για κατι τετοια σχόλια,εγω πείσμωνω Εχω δοκιμάσει να διορθώσω διαφορα χαλασμένα αντικείμενα/συσκευές ή να συναρμολογησω κάποιο αντικείμενο και τα κατάφερα, απλα μας εχουν κανει να πιστέψουμε οτι δεν μπορουμε.
Παράθεση

Felid

Διακεκριμένο μέλος

H Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Felid έγραψε: στις 15:24, 23-01-15:

Αυτά είναι προκαταλήψεις της κοινωνίας. Προσωπικά έφτιαξα σε πολύ μικρή ηλικία ένα παλιό, χαλασμένο ξυπνητήρι της γιαγιάς μου. Δεν ξέρω όμως αν λειτουργεί ακόμη...
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,664 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 16:00, 19-10-18:

Εγώ τελικά έχω πειστεί ότι είναι θέμα ενασχόλησης του παιδιού κατά τα παιδικά του χρόνια. Πχ πως είναι δυνατόν να μαστορέψει ένα κοριτσάκι πάνω στα κοριτσίστικα παιχνίδια του τα οποία σπάνια έχουν μηχανισμούς μέσα, ενώ τα αγορίστικα είναι κατευθυνόμενα ακριβώς προς τα εκεί.

Εγώ πχ από τα παιχνίδια μου βοηθήθηκα στο να είμαι καλός στα μαστορέματα και τις επισκευές. Αν δεν υπήρχαν τα παιχνίδια εμένα και του αδελφού μου (του οποίου τα έκανα όλα βίδες ή τα ξεκοίλιαζα, τα ξανά βίδωνα και του τα επέστρεφα ) στο σπίτι, το πιο πιθανό είναι να μην ασχολιόμουν και με μαστορέματα αργότερα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια