Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,001 μέλη και 2,479,982 μηνύματα σε 79,003 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 462 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tips Μαγειρικής

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,750 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 21:17, 01-10-14:

Όταν θες να βαλεις φαγητό ή γλυκο στο ψυγείο ή την καταψυξη πρέπει να είναι σε θερμοκρασία δωματίου ουτε ζεστό ουτε χλιαρό....
Γιατι αλλοιώνεται και η γευση αλλά και το ιδιο το προϊόν...
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

GiorgosAsi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε: στις 00:30, 02-10-14:

Venividivici εχω και εγω ενα τιπ

ΟΠοιοδηποτε προιν και αν βαλεις στην καταψυξη,αλλοιωνεται ετσι κιαλλιως και η γευση και το προιον.
Παράθεση

Felid

Διακεκριμένο μέλος

H Felid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Felid έγραψε: στις 01:11, 02-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Όταν θες να βαλεις φαγητό ή γλυκο στο ψυγείο ή την καταψυξη πρέπει να είναι σε θερμοκρασία δωματίου ουτε ζεστό ουτε χλιαρό....
Γιατι αλλοιώνεται και η γευση αλλά και το ιδιο το προϊόν...
+ αν βάλεις ένα ζεστό φαγητό κτλ στο ψυγείο, πέφτει η θερμοκρασία του (ψυγείου εννοείται ) και έτσι μπορεί να σου χαλάσει και κανένα άλλο τρόφιμο.
Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε: στις 11:55, 02-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
+ αν βάλεις ένα ζεστό φαγητό κτλ στο ψυγείο, πέφτει η θερμοκρασία του (ψυγείου εννοείται ) και έτσι μπορεί να σου χαλάσει και κανένα άλλο τρόφιμο.
ανεβαίνει θες να πεις
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 19:50, 05-10-14:

To κεικ αντέχει εκτός ψυγείου για πολλές ημέρες, αν είναι σκεπασμένο ώστε να μη ξεραθεί (3-4 σίγουρα). Μετά το βάζεις ψυγείο
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 10:49, 11-03-15:

Εγω σχεδον σε ολα μου τα φαγητα βαζω κυμινο..
Επισης στα λαδερα ριχνω κυβους απο μοσχαρι ή κοτοπουλο..
Στα μπιφτεκια αλλοτε τριβω ντοματα, αλλοτε καροτο αν δε θελω να τα κανω κλασσικα, αλλοτε μια κουταλια πολτο. Συνηθως βεβαια δε μαρεσει να τα πολυπειραζω και τα κανω κλασσικα..
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,872 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 17:05, 10-04-15:

Έφτιαξα τσουρεκάκια χτεςςς!!

Πολύ μπελαλίδικα, πολλές ώρες προετοιμασίας, αλλά το σπίτι μύρισε τέλλειαα!

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε: στις 17:44, 10-04-15:

και εγω χθες τα εκανα αλλα εκανα μια βλακεια και τα στριμωξα στο ταψι με αποτελεσμα να φουσκωσουν τοσο πολυ σε σημειο να κολλησουν και να γινουν ενα τεραστιο
1
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε: στις 01:47, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.

Μου αρέσει που δεν τσιγκουνεύτηκες στην επικάλυψη
Nutella έβαλες ή απλή σοκολάτα γάλακτος;
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,872 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 16:35, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
Μου αρέσει που δεν τσιγκουνεύτηκες στην επικάλυψη
Nutella έβαλες ή απλή σοκολάτα γάλακτος;
Ε όχι και τσιγκουνιές στη σοκολάτα!!
Σοκολάτα γάλακτος έβαλα
2
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 23:16, 11-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.

Θέλεις να κάνουμε ανταλλαγή? Θα σου στείλω 2 (μιας και δεν τα έκανα λουτρό σοκολάτας τα δικά μου), και θα μου στείλεις μια τέτοια ομορφιά.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,523 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 22:07, 12-04-15:

Σοκολατάκια με δαμάσκηνο.
(Νομίζω ότι είναι συνταγή του Μαμαλάκη. Γίνονται εύκολα και γρήγορα και είναι μιαμ-μιουμ).
Υλικά (για 40-50 κομμάτια):
4 πλάκες κουβερτούρα
40-50 ξερά δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσι
40-50 αμύγδαλα καβουρντισμένα και ξεφλουδισμένα.
Μισό λίτρο κόκκινο γλυκό κρασί.
2 κουταλιές της σούπας φρέσκο βούτυρο.

Κέφι και όρεξη.
Εκτέλεση :
1) Βράζουμε στο κρασί τα δαμάσκηνα και σε κάθε ένα χώνουμε από ένα αμύγδαλο.
2) Λιώνουμε την κουβερτούρα σε μπεν-μαρί, λιώνουμε το βούτυρο, το ρίχνουμε μέσα και ανακατεύουμε καλά.
3) Πιάνουμε ένα-ένα τα δαμάσκηνα και τα κάνουμε αργή βουτιά στο μίγμα.
4) Τα απλώνουμε σε λαδόκολλα να κρυώσουν.
5) Τα βάζουμε σε ατομικά χαρτάκια και τα στολίζουμε σε μια ωραία πιατέλα.
6) Τα τρώμε.

(Τα έχουμε κάνει 2 φορές και ήταν θεϊκή πανδαισία. Μάλιστα τη μια φορά τα είχαμε ετοιμάσει για μια συγκέντρωση φίλων, όμως επειδή τα ...δοκιμάζαμε συνέχεια, την τελευταία στιγμή τρέχαμε στο ζαχαροπλαστείο να αγοράσουμε σοκολατάκια).

1
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε: στις 20:04, 13-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Θέλεις να κάνουμε ανταλλαγή? Θα σου στείλω 2 (μιας και δεν τα έκανα λουτρό σοκολάτας τα δικά μου), και θα μου στείλεις μια τέτοια ομορφιά.
χαχαχ όοοοχι τσουρέκι χωρίς σοκολάτα δεν μπορώ.
Είμαιαι τσοκο-addict
2
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 13:24, 14-04-15:

Αμα βρε Πρινσες μας ξελιγωσες μεσημεριατικα!

Εγω σημερα θα τηγανησω κεφτεδακια με πατατες!
Το δικαιουμαστε εφοσον δυο μερες τρωγαμε το σπανακορυζο που ειχα κανει. Να φαμε και λιγο τηγανητα, να βρωμισει λιγο το σπιτι τηγανηλα Τα αποφευγω γενικως τα τηγανητα, αλλα οταν εχει το μενου κεφτεδακια, θελει και τις πατατουλες του!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-04-15 στις 13:29.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 02:35, 11-06-15:

Εχω σταματησει να τσιγαριζω τα φαγητα μου. Ειπα να το παιξω φαν της υγιεινης διατροφης. Να δουμε ποσο θ'αντεξω!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Agaphbou

Βρείτε παρόμοια