Αυθαιρεσίες της ΕΛ.ΑΣ

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
KE, ΔΕΝ μιλάμε για κάτι που έγινε εν βρασμώ ψυχής από τους μπάτσους, αλλά για ένα πολυ καλό σαδιστικό παιχνίδι! Ο ίδιος ο καραφλός αρχιφύλακας του βίντεο σχολίασε ότι : "το κάναμε για χάζι". :|

Η αστυνομική βία είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το να υπερασπιστείς εσύ ή ο αστυνομικός τον εαυτό του όταν υπάρχει κίνδυνος ή γίνει κάτι πολύ γρήγορα (π.χ. βλέπεις τον κλέφτη που πάει να κλέψει την γριούλα. Η αντίδρασή σου ή του αστυνομικού να πας και να τον ακινητοποιήσεις/δείρεις είναι δικαιολογημένη. ΟΧΙ όμως σε αυτή την περίπτωση που υποτίθεται ότι οι δύο κρατούμενοι ήταν μέσα για ΠΡΟΑΝΑΚΡΙΣΗ.

Και το ξέρουμε ότι αυτά γίνονται παντού. ΗΠΑ, Ισπανία, Αγγλία, Γερμανία είναι μερικές από τις δυτικές χώρες που απασχόλησαν τα ΜΜΕ τον τελευταίο καιρό με παρόμοιες υποθέσεις. Και; Να μην λέμε ότι η κατάχρηση εξουσίας και η ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ αστυνομική βία είναι κατάπτυστες πρακτικές όπου και αν γίνονται, ακόμη και στην χώρα μας; Και στο κάτω - κάτω, αν κάπου μπορούμε να αλλάξουμε κάτι, αυτό είναι πρώτα στην χώρα μας/σπίτι μας και μετά στον υπόλοιπο κόσμο.

Και δεν κατηγορούμε την Ελλάδα ως χώρα, αλλά το σύστημα που επιτρέπει σε τέτοια άτομα με χουντικές διαθέσεις να είναι ακόμη στα σώματα "ασφαλείας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να μην λέμε ότι η κατάχρηση εξουσίας και η ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ αστυνομική βία είναι κατάπτυστες πρακτικές όπου και αν γίνονται, ακόμη και στην χώρα μας; Και στο κάτω - κάτω, αν κάπου μπορούμε να αλλάξουμε κάτι, αυτό είναι πρώτα στην χώρα μας/σπίτι μας και μετά στον υπόλοιπο κόσμο.

Δε με ενδιαφέρει τι γίνεται στις άλλες χώρες ειλικρινά
Με ενδιαφέρει όμως ότι ό,τι και να συμβεί εδώ μέσα στη χώρα μας, σπεύδουμε όλοι μας να αναφωνήσουμε με τη φρίκη ζωγραφισμένη στα μάτια μας
"είμαστε υποανάπτυκτοι" "είμαστε ελληνάρες" "είμαστε εγκληματίες"
είμαστε έτσι είμαστε γιουβέτσι!
Με ρε φίλε, αυτά που γίνονται γύρω μας, απο ΕΜΑΣ γίνονται
από σένα κι από μένα, απ το γείτονα σου
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ
κι ΕΜΕΙΣ δεν κάνουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα άλλο απ το να ΚΡΙΝΟΥΜΕ, να ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΜΕ, να ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ

Όταν δε έρθει η ώρα να πάμε στην κάλπη, ψηφίζουμε με βάση το ρουσφέτι μας!

Εχω βαρεθεί να ακούω συνεχώς για όσα γίνονται γύρω μας και να τα λέμε όλοι μας κουρνιασμένοι στον καναπέ μας
Κι όταν γίνεται μια πορεία για τα ανθρώπινα δικαιώματα να μην πατάει ψυχή ρε!

Εχω βαρεθεί την κλάψα και τα παράπονα και κανένας όμως να μην αναλαμβάνει την ευθύνη του!

Το ότι οι μπάτσοι είναι ΑΥΤΟΙ που είναι, έχουμε ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ μας!
Το σύστημα είναι φτιαγμένο από ανθρώπους και για ανθρώπους...
ΕΜΑΣ!
Αυτό λέω....

Υπο τις κατάλληλες συνθήκες ΟΛΟΙ μας θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση του καραφλού μπάτσου.
ΟΛΟΙ ΜΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Για μένα πάντως το βίντεο αυτό ήταν απλά διεστραμένο!!
Αυτό πάντως που με κάνει να ανησυχώ και να προβληματίζομαι είναι ότι πολλοί από τους ανθρώπους που είδαν σήμερα ειδήσεις είπαν " Καλά του κάνανε του Αλβανού. Δε φτάνει που έκλεψε την τσάντα της γριούλας!!"

Λίγοι όμως θα αναρωτηθούν γιατι έφτασε στο σημείο να κλέβει αυτός ο μετανάστης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ο τρόπος σκέψης την ώρα της κάλπης δύσκολα αλλάζει. Αλλά η αλλαγή δεν έρχεται μόνο από την κάλπη. Η αλλαγή μπορεί να έρθει και από εμάς, αν μάθουμε να μην είμαστε απαθείς σε τέτοια γεγονότα. Καλύτερα να αφρίζουμε για τέτοιες καταστάσεις, παρά να λέμε "ε, αυτά συμβαίνουν μωρέ..." (δεν λέω ότι εσύ το λες αυτό, έτσι...; γενικά μιλάω!).

Συμφωνώ μαζί σου όμως ότι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη έχουμε όλοι μας και γιατί το ανεχόμαστε, και γιατί ψηφίζουμε ανίκανους ή άτομα που δεν μας εκφράζουν, και για την ουσιαστική απάθεια την ώρα των πράξεων...

Αυτό που λες για την πορεία που δεν πατάει κανείς, μου θυμίζει ένα κάμπινγκ στο οποίο θα πάω φέτος. Είναι το αντιρατσιστικό κάμπινγκ. Αν ρωτήσεις 100 άτομα, τα 95 θα σου πουν "α... εγώ δεν είμαι ρατσιστής! Μπράβο σας παιδιά που το πολεμάτε αυτό και κάνετε όλα αυτά τα καλά...". Ε, λοιπόν σε πληροφορώ ότι από ΟΛΗ την Ελλάδα και ΟΛΗ την Κύπρο μαζεύονται 50-70 άτομα κάθε χρόνο κατά μέσο όρο. Η ίδια απάθεια για συμμετοχή υπάρχει σχεδόν σε κάθε εκδήλωση, είτε είναι προβολή ταινίας, διάλεξη, πορεία κτλ :(

είναι όντως θλιβερό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Κι εγώ αν κάποιος έμπαινε στο σπίτι μου, με έκλεβε στο δρόμο, βίαζε το παιδί μου ή δεν ξέρω τι άλλο θα του έσπαγα τα μούτρα... αν μπορούσα φυσικά. Αλλά κάπου εκεί υποτίθεται ότι μπαίνει ο ρόλος της αστυνομίας και του ευνομούμενου κράτους που διαχωρίζει την κοινωνία από τη ζουγκλά και τους ανθρώπους από το ένστικτο επιβίωσης του.

Ο αστυνόμος είναι εκεί (άσχετο αν συμφωνώ με τις δομές της αστυνομίας) για να έχει την ψυχραιμία που εγώ και εσύ δεν έχουμε, που θα τον στείλει τον κάθε κατηγορούμενο (υποτίθεται πάντα) στην επόμενη δομή εξουσίας η οποία θα αποφασίσει πως θα το "σωφρονίσει" (το ότι θα τον πάει σε ένα μέρος στο οποίο θα βρίσκει ναρκωτικά πιο εύκολα από ότι αν βγει στο δρόμο πχ είναι ζήτημα κακής λειτουργίας).

Έτσι το να το δικιολογούμε που έκανε την πλάκα του με έναν άνθρωπο ο οποίος μπορεί ακόμη ακόμη να το βιάσανε στα 5 του και για αυτό αυτή τη στιγμή να κλέβει (για να βάλω και την παράμετρο της λαλα) δεν επιτρέπει κανένα ΑΛΛΑ βρε ΚΕ.

Κι εμένα με ενοχλέι η καραμέλα περί Ελλάδας αλλά όπως κάπου είπε σοφά η
XRZ υπάρχει και το Ουζμπεκιστάν σα μέτρο σύγκρισης αλλά και άλλα πιο πολιτισμένα μέρη. Σίγουρα! Αν τα τυπάκια που κλέψανε ήταν Έλληνες ίσως ένα τηλέφωνο κάποιου θα ήταν αρκετό για να τους χαιδεύουν τα μαγουλάκια ο καραφλός κύριος και οι άλλοι. Ήταν όμως άνθρωποι με περίεργη προφορά. Γιατί το λέω αυτό? Γιατί η Ελλάδα και για αυτό μπορείς να το συγκεκριμενοποιήσεις δεν έχει καμία ένταξη των ξένω ανθρώπων στη ζωή της και το λέω γνωρίζοντας κόσμο και επιπρόσθετα όντας ξένη σε μία άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δε με ενδιαφέρει τι γίνεται στις άλλες χώρες ειλικρινά
Με ενδιαφέρει όμως ότι ό,τι και να συμβεί εδώ μέσα στη χώρα μας, σπεύδουμε όλοι μας να αναφωνήσουμε με τη φρίκη ζωγραφισμένη στα μάτια μας
"είμαστε υποανάπτυκτοι" "είμαστε ελληνάρες" "είμαστε εγκληματίες"
είμαστε έτσι είμαστε γιουβέτσι!
Με ρε φίλε, αυτά που γίνονται γύρω μας, απο ΕΜΑΣ γίνονται
από σένα κι από μένα, απ το γείτονα σου
ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΕΛΛΑΔΑ
κι ΕΜΕΙΣ δεν κάνουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα άλλο απ το να ΚΡΙΝΟΥΜΕ, να ΕΠΙΚΡΙΝΟΥΜΕ, να ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ

Δεν είμαι εγώ η Ελλάδα, δεν χτύπησα κανέναν, δεν φέρθηκα άσχημα. Είδα κάτι που δεν μου άρεσε, που δεν ταιριάζει με τα πιστεύω μου και ναι, το κατέκρινα. Έχει καταντήσει αηδία το θέμα. Και στις άλλες χώρες υπάρχουν διαφθαρμένοι αστυνομικοί όμως όταν εντοπιστούν απο την κυβέρνηση αυτομάτως χάνουν τον τίτλο του αστυνομικού. Εδώ ο διοικητής τέθηκε σε διαθεσιμότητα και ω!ναι! ξέρετε τι απάντησε στις κάμερες όταν τον ρώτησαν που θα ήθελε να μετατεθεί; Είπε ,χαριτολογώντας εννοείται, οτι θα ήθελε να πάει στη φρουρά του πρωθυπουργού. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; "Σας έχω χεσμ***ους"

Δεν με ενδιαφέρει και δεν θα διστάσω να κατακρίνω τα λάθη των άλλων όταν επεμβαίνουν και καταδικάζουν τα δικαιώματα του ανθρώπου. Σε καμία περίπτωση δεν θα δικαιολογήσω τη συμπεριφορά αυτού του ΖΩΟΥ.





Το ότι οι μπάτσοι είναι ΑΥΤΟΙ που είναι, έχουμε ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ μας!
Το σύστημα είναι φτιαγμένο από ανθρώπους και για ανθρώπους...
ΕΜΑΣ!
Αυτό λέω....

Άρα κατα συνέπεια καταλήγουμε στο ίδιο, το σύστημα μας είναι υποανάπτυκτο αφού επιφέρει τέτοια αποτελέσματα.

Υπο τις κατάλληλες συνθήκες ΟΛΟΙ μας θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση του καραφλού μπάτσου.
ΟΛΟΙ ΜΑΣ

Ναι, αν οι κατάλληλες συνθήκες είναι να είσαι λίγο χαζός, αδύναμος χαρακτήρας διακοσμημένη με μία νότα φασισμού, ίσως και να βρεθείς στη θέση του.



Επίσης, ξέρατε οτι το βίντεο έχει αλλάξει πολλά κινητά εδώ και ένα χρόνο; Φταίει το σύστημα γι'αυτό; Το σύστημα έφτιαξε τον άνθρωπο να γελάει με κάτι τέτοιο; Οι εκλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι, αν οι κατάλληλες συνθήκες είναι να είσαι λίγο χαζός, αδύναμος χαρακτήρας διακοσμημένη με μία νότα φασισμού, ίσως και να βρεθείς στη θέση του.

με κάθε σεβασμό... νιώθω ότι είσαι μια αγανακτισμένη επαναστάτρια έφηβη...
εύχομαι να μην μάθεις με τον άσχημο τρόπο ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα
δεν χρειάζεται να είσαι όλα αυτά που λες για να βρεθείς να κάνεις πράγματα που δεν θα πίστευες ποτέ ότι θα κάνεις...

η πραγματικά φιλική μου συμβουλή είναι να μην είσαι τόσο απόλυτη με τους ανθρώπους - καλούς ή κακούς - γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει και κυρίως... δεν ξέρεις τι είσαι ικανή να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
η πραγματικά φιλική μου συμβουλή είναι να μην είσαι τόσο απόλυτη με τους ανθρώπους - καλούς ή κακούς - γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει και κυρίως... δεν ξέρεις τι είσαι ικανή να κάνεις.

Σύμφωνα με αυτό, αν σε έκλεβε και εσένα κάποιος θα είχες τη δύναμη να τον συγχωρήσεις.

Καλώς ή κακώς, έχω μάθει οτι υπάρχουν κάποια δικαιώματα, τα ανθρώπινα δικαιώματα,που αφορούν κάθε άνθρωπο ανεξαρτήτως εθνικότητας. Επίσης έχω μάθει οτι υπάρχουν κάποιοι κανόνες Δικαίου οι οποίοι προστατεύουν αυτά τα δικαιώματα. Αυτοί οι κανόνες Δικαίου είναι ισότιμοι για όλους, και το καλύτερο; Αυτοί οι κανόνες ενδιαφέρονται μόνο γαι την εξωτερική συμπεριφορά του ατόμου, όχι για την κατάσταση, τους συναισθηματισμούς ή ό,τι άλλο οδήγησε το άτομο σε αυτήν την πράξη.

Έτσι λοιπόν, εγώ ξεκινάω τη ζωή μου, ως επαναστάτρια έφηβη; με όλο το σεβασμό, κόλλησε ό,τι ταμπέλα θές, και έχω πολύ καλά κολλημένο στο μυαλό μου, οτι η δημοκρατία στην οποία θέλω να πιστεύω ορίζει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις, τα οποία προστατεύουν στο σύνολο οι νόμοι.

Απο τη στιγμή που ξυπνάω ένα ωραίο πρωινό και βλέπω πρώτη είδηση κάτι τέτοιο, απο τη στιγμή που διαβάζω εφημερίδα και βλέπω λιμενικούς να πετάνε στη θάλασσα μετανάστες, απο τη στιγμή που βλέπω αστυνομικούς να σκίζουν τα χαρτιά πολιτικού ασύλου και να προτρέπουν (όχι και τόσο ευγενικά) τους μετανάστες να πάνε πίσω στη χώρα τους, δεν θα διστάσω να βγω και να το κατακρίνω. Η ηλικία μου δεν μου επιτρέπει να κάνω πολλά πράγματα, όμως το που σκέφτομαι και κρίνω ή έστω κατακρίνω μου αρκεί.

Δεν είμαι διατεθημένη να πω "Εεε ναι, το σύστημα φταίει, δυστυχώς αυτά γίνονται". Δεν θα περιμένω να έρθει το πρόβλημα στο δικό μου πισινό για να διαδηλώσω, έστω κι αν αυτό είναι μία άποψη σε ένα φορούμ, εσείς, οι μεγάλοι, τι κόλλημα έχετε να τσαλακώνετε όνειρα και αντιδράσεις; Πρέπει να τους κάνετε όλους σαν εσάς; Να φτάσουν στα 30-40-50 και να βρίσκονται μονίμως με μία κουβέντα "Τίποτα δεν θα αλλάξει, αυτά συμβαίνουν" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν είμαι διατεθημένη να πω "Εεε ναι, το σύστημα φταίει, δυστυχώς αυτά γίνονται". Δεν θα περιμένω να έρθει το πρόβλημα στο δικό μου πισινό για να διαδηλώσω, έστω κι αν αυτό είναι μία άποψη σε ένα φορούμ, εσείς, οι μεγάλοι, τι κόλλημα έχετε να τσαλακώνετε όνειρα και αντιδράσεις; Πρέπει να τους κάνετε όλους σαν εσάς; Να φτάσουν στα 30-40-50 και να βρίσκονται μονίμως με μία κουβέντα "Τίποτα δεν θα αλλάξει, αυτά συμβαίνουν" ;

δεν έχω πει ποτέ μου... τίποτα δεν θα αλλάξει κι ότι αυτά συμβαίνουν...
ποτέ μου όμως :)


από την άλλη, θα ήθελα να μου πεις ΕΣΥ τι έχεις κάνει μέχρι σήμερα για να αλλάξουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Suspiria εμένα μου αρέσεις πολύ!
Δε χρειάζεται να αλλάξεις από τις καταστάσεις, αν και θα αλλάξεις σίγουρα μέσα στη ζωή όπως αλλάξαμε και αλλάζουμε όλοι! Αλλά όχι απαραίτητα προς το κακό ή το δήθεν!

ΔΙαφωνώ κι εγώ ότι στη θέση του θα μπορούσαμε να είμαστε όλοι, καλύτερα να με έπνιγε η μαμά μου στη γέννα από το να έκανα κάτι τέτοιο.

Αν δεν είχα λεφτά θα πήγαινα να δουλέψω στην οικοδομή με τα κόκκινα νύχια μου και τα τακουνάκια μου καλύτερα από το να ενταχθώ σε μηχανισμούς εξαχρείωσης.


Ναι, αν οι κατάλληλες συνθήκες είναι να είσαι λίγο χαζός, αδύναμος χαρακτήρας διακοσμημένη με μία νότα φασισμού, ίσως και να βρεθείς στη θέση του.
Ή απλά καταπιεσμένος, φτωχός, απελπισμένος. Τους μπάτσους που κάνανε αυτό τους λυπάμαι το ίδιο με τα θύματα τους. Τους λυπάμαι κοινωνικά αλλά δυστυχώς είναι στη θέση του δυνάστη,.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
δεν έχω πει ποτέ μου... τίποτα δεν θα αλλάξει κι ότι αυτά συμβαίνουν...
ποτέ μου όμως :)

Το γενίκευσα λίγο και το ένωσα με άλλα που ακούω σε καθημερινή βάση. Με συγχωρείς.

από την άλλη, θα ήθελα να μου πεις ΕΣΥ τι έχεις κάνει μέχρι σήμερα για να αλλάξουν :)

Εγώ λοιπόν, μέχρι στιγμής έχω δώσει την παρουσία μου σε πορείες που μπορούσα(εννοώ είχα την άδεια απο τους γονείς μου, μιας και είμαι ανήλικη) και που ήταν σύμφωνες με τα πιστεύω μου.
Επίσης εγώ μεχρί στιγμής έχω ευασθητοποιηθεί σε διάφορα θέματα που αφορούν τον κοινωνικό μου περίγυρο και δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον, αλλά θεωρώ οτι δεν είναι συχνό αυτό ή είναι έτσι ίσως επειδή ζω στην επαρχία.

Πριν είχα βγει με μία παρέα παιδιών στην ηλικία μου και όταν ανέφερα "το βίντεο που κυκλοφορεί με την ελληνική αστυνομία και τους αλλοδαπούς" η μία κοπέλα είπε οτι της φάνηκε γελοίο γιατί της θύμισε μία σκηνή με κάτι μαιμουδάκια απο "Το κυνήγι του θησαυρού", ο άλλος έσκασε στα γέλια και μιμούταν τον έναν αλλοδαπό που έλεγε "Είμαι μ*****ας" και χτυπούσε τον άλλο, ο άλλος έλεγε οτι "Σιγά, έτσι κι αλλιώς και οι αλβαναράδες πριν είχαν κλέψει" και οι δύο άλλες κοπέλες (η μία βγάζει και 20 πλήρες για να μη νομίζετε οτι αναφέρομαι σε χαζά άτομα) δεν το είχαν δει καν.

Ίσως είναι λίγο ηλίθιο εκ μέρους μου όμως νιώθω οτι είμαι άνθρωπος όταν ενδιαφέρομαι για το κοινωνικοπολιτικό μου περιβάλλον και ευαισθητοποιούμαι ώστε να διαμορφώσω άποψη. Τι άλλο θα μπορούσα να προσφέρω ενώ είμαι 17; Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, όμως σκέφτομαι να εργαστώ στην Διεθνής Αμνηστία απο την ενηλικίωση μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν, μέχρι στιγμής έχω δώσει την παρουσία μου σε πορείες που μπορούσα(εννοώ είχα την άδεια απο τους γονείς μου, μιας και είμαι ανήλικη) και που ήταν σύμφωνες με τα πιστεύω μου.
Επίσης εγώ μεχρί στιγμής έχω ευασθητοποιηθεί σε διάφορα θέματα που αφορούν τον κοινωνικό μου περίγυρο και δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον, αλλά θεωρώ οτι δεν είναι συχνό αυτό ή είναι έτσι ίσως επειδή ζω στην επαρχία.

Πριν είχα βγει με μία παρέα παιδιών στην ηλικία μου και όταν ανέφερα "το βίντεο που κυκλοφορεί με την ελληνική αστυνομία και τους αλλοδαπούς" η μία κοπέλα είπε οτι της φάνηκε γελοίο γιατί της θύμισε μία σκηνή με κάτι μαιμουδάκια απο "Το κυνήγι του θησαυρού", ο άλλος έσκασε στα γέλια και μιμούταν τον έναν αλλοδαπό που έλεγε "Είμαι μ*****ας" και χτυπούσε τον άλλο, ο άλλος έλεγε οτι "Σιγά, έτσι κι αλλιώς και οι αλβαναράδες πριν είχαν κλέψει" και οι δύο άλλες κοπέλες (η μία βγάζει και 20 πλήρες για να μη νομίζετε οτι αναφέρομαι σε χαζά άτομα) δεν το είχαν δει καν.

Ίσως είναι λίγο ηλίθιο εκ μέρους μου όμως νιώθω οτι είμαι άνθρωπος όταν ενδιαφέρομαι για το κοινωνικοπολιτικό μου περιβάλλον και ευαισθητοποιούμαι ώστε να διαμορφώσω άποψη. Τι άλλο θα μπορούσα να προσφέρω ενώ είμαι 17; Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, όμως σκέφτομαι να εργαστώ στην Διεθνής Αμνηστία απο την ενηλικίωση μου...

ΤΕΛΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΙ ΕΥΓΕ ΣΟΥ!!!!!!!
Πες μου τώρα, πόσοι απ όσους δεν κάνουν τίποτα άλλο απ το να γκρινιάζουν, κάνουν τα μισά από όσα εσύ?

Και μη μου πεις ότι δεν σε νοιάζει....
Γιατί όταν θα φτάσεις κι εσύ στα 37 σου έχοντας κάνει όλα αυτά τα χρόνια όλα αυτά τα πράγματα.... θα σε νοιάζει!
Και θα σιχτιριάζεις κι εσύ όλους αυτούς που μόνο μπλα μπλα είναι κι από δράση... ας είναι καλά ο καναπές ;)



Αυτό ακριβώς ήταν και το νόημα του προηγούμενου ποστ μου που βιάστηκες να βγάλεις το σπαθί σου και να πετσοκόψεις τις μύγες γύρω του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΚΙ ΕΥΓΕ ΣΟΥ!!!!!!!
Πες μου τώρα, πόσοι απ όσους δεν κάνουν τίποτα άλλο απ το να γκρινιάζουν, κάνουν τα μισά από όσα εσύ?

Δεν κετάλαβα ακριβώς τι εννοείς εδώ αλλά κατάλαβα τι εννοείς. Όπως είπα, θέλω να πιστεύω, και δεν θέλω κανένας να μου το χαλάει αυτό, ότι όταν φύγω απο το σπίτι θα μπορώ να δράσω, όσο μπορώ. Κάποτε ήθελα να σπουδάσω ιατρική για να βρεθώ στους "Γιατρούς χωρίς σύνορα". Μπορώ να παραδεχτώ οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο, όμως μπορώ να κάνω άλλα που είναι στα μέτρα μου.

Αυτό ακριβώς ήταν και το νόημα του προηγούμενου ποστ μου που βιάστηκες να βγάλεις το σπαθί σου και να πετσοκόψεις τις μύγες γύρω του :P

Δεν βγάζω σπαθί και δεν πετσοκόβω μύγες..(Τα κουνούπια δεν πιάνονται γιατί τσιμπάνε)..Τέλος πάντων, το έχω ξαναπεί οτι επειδή ο λόγος είναι γραπτός και δεν υπάρχει τόνος της φωνής δεν μπορεί ο καθένας να δώσει πλήρης εικόνα της διάθεσης που εκφράζει το κάθε τι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν κετάλαβα ακριβώς τι εννοείς εδώ αλλά κατάλαβα τι εννοείς. Όπως είπα, θέλω να πιστεύω, και δεν θέλω κανένας να μου το χαλάει αυτό, ότι όταν φύγω απο το σπίτι θα μπορώ να δράσω, όσο μπορώ. Κάποτε ήθελα να σπουδάσω ιατρική για να βρεθώ στους "Γιατρούς χωρίς σύνορα". Μπορώ να παραδεχτώ οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο, όμως μπορώ να κάνω άλλα που είναι στα μέτρα μου.



Δεν βγάζω σπαθί και δεν πετσοκόβω μύγες..(Τα κουνούπια δεν πιάνονται γιατί τσιμπάνε)..Τέλος πάντων, το έχω ξαναπεί οτι επειδή ο λόγος είναι γραπτός και δεν υπάρχει τόνος της φωνής δεν μπορεί ο καθένας να δώσει πλήρης εικόνα της διάθεσης που εκφράζει το κάθε τι...

και πίστεψε με.... σε 20 χρόνια δεν θα μπορείς να κάνεις ούτε τα μισά των μισών και θα φτάσεις μόνο να γκρινιάζεις :P
Απλά... καλό είναι να κρατάς κάποιες πισινές...
σήμερα είσαι έτσι... αύριο ΜΠΟΡΕΙ να μην είσαι...


anyway.... ταπεινά συγγνώμη που υπέθεσα ότι έχεις βγάλει το σπαθί
εφόσον είναι απλά μια κουνουποσκοτώστρα, όταν τελειώσεις δώστη μου κι εμένα με έχουν σακατέψει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί σε 20 χρόνια να μην μπορεί να κάνει ούτε τα μισά των μισών!
Πιστεύω κι εγώ ότι αλλάζεις με το χρόνο, αρχίζουν να βαραίνουν περισσότερο και άλλα πράγματα αλλά δεν το δέχομαι αυτό το χαμένο παιχνίδι, και την πρόγνωση για το μέλλον του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
και πίστεψε με.... σε 20 χρόνια δεν θα μπορείς να κάνεις ούτε τα μισά των μισών και θα φτάσεις μόνο να γκρινιάζεις :P
Απλά... καλό είναι να κρατάς κάποιες πισινές...
σήμερα είσαι έτσι... αύριο ΜΠΟΡΕΙ να μην είσαι...

Απάντησε για εμένα η edad_nueva. Να ζεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει, και αν δεν καώ δεν θα ηρεμήσω :P Πολύ φιλοσοφία και θεωρία ε; Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να δηλώσω άλλα, ούτε για εσάς ούτε για εμένα, και εγώ κυρίως στοχεύω στις μελλοντικές πράξεις και καταλαβαίνω όσα λές. Ίσως τα συμμερίζομαι όμως προσπαθώ να τα διαγράφω για να μη μου κόβουν τη φόρα.

anyway.... ταπεινά συγγνώμη που υπέθεσα ότι έχεις βγάλει το σπαθί
εφόσον είναι απλά μια κουνουποσκοτώστρα, όταν τελειώσεις δώστη μου κι εμένα με έχουν σακατέψει :P

:P Εμείς στο νησί έχουμε περισσότερααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω κουε πραγματικα πρωτη φορα δεν καταλαβαινω καθολου το σκεπτικο σου.
Γραφεις (γιατι ειναι και στην προηγουμενη σελιδα και βαριεμαι να γυρναω για να κανω παραθεση) οτι κι εσυ αν σε εκλεβαν και τους επιανες θα τους εριχνες αλλες τοσες. Κι εγω μαζι σου, αν μπορουσα θα το κανα.
Αλλα αυτο τι σχεση εχει με το βιντεακι αυτο;
Τους αστυνομικους εκλεψαν η το πηραν πατριωτικα για τη γιαγια;
Κ@υλες ειχαν να δειξουν οτι εχουν εξουσια. Και το κακο ειναι οτι αυτο συμβαινει σε οσους εχουν οποιουδηποτε ειδους εξουσια και μπορουν να επηρεασουν τον καθενα. Το ιδιο συμβαινει και στο υπαλληλακι στην ταδε δημοσια υπηρεσια που εχει την ξυνισμενη μουρη και προσπαθει να σε καθυστερησει οσο μπορει, δε θα το κανει αυτος που εχει το γκλομπ και το περιστροφο; Το θεμα ειναι οτι αυτοι ΔΕΝ αποδιδουν δικαιοσυνη οπως πιστευουν, υπαρχουν αλλοι αρμοδιοι γι'αυτο που χουν φαει τα νιατα τους για να βγαλουν μια αποφαση.

Τωρα για την αλλαγη και πως θα ρθει.. πιστευω οτι οποιουδηποτε ειδους αντιδραση φερνει καποιο αποτελεσμα. Το οτι το θεμα ακουστηκε οφειλεται στο οτι καποιος δεν επαναπαυτηκε και ειπε "α, τι απαραδεκτο βιντεο, αλλα ποιος θα νοιαστει", αλλα το δημοσιευσε και εγινε θεμα. Ετσι αλλαζουν τα πραγματα, οταν αντιδρουν πολλοι.
Και απ'το πισι σου πια μπορεις να αντιδρασεις (οπως λεμε κι απ'τον καναπε..), και απο μια πορεια, και απο μια επιστολη διαμαρτυριας, και απο πολλα πραγματα.
Μονο οταν σταματησεις να αντιδρας με οποιονδηποτε τροπο δεν προκειται να καταφερεις τιποτα.
(Διαφημιστικο διαλειμμα : Δειτε το βιντεακι που εχω στην υπογραφη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά θα κάνω ένα οφ-τόπικ γιατί θα σκάσω αν δεν το πω. Θέλω να πω στη suspiria ότι από την πρώτη στιγμή που την είδα εδώ μέσα σκέφτηκα πόσο ώριμα σκέφτεται για την ηλικία της και χαίρομαι που συνεχίζει και επαληθεύει εκείνη την πρώτη μου σκέψη. Συνέχισε έτσι και μην ξεχάσεις ποτέ τον τρόπο που σκέφτεσαι σήμερα. :)

Και τώρα συνεχίστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
2) είσαστε σίγουροι ότι αν αυτοί οι άνθρωποι που βλέπουμε στο video, είχαν κλέψει το δικό σας σπίτι, και τους πιάνατε στα χέρια σας, θα τους κάνατε λιγότερα? :hehe:

Αν δεν πέτρωνα από το φόβο μου, θα τους είχα φέρει στο κεφάλι ό,τι πιο βαρύ έβρισκα μπροστά μου, για να τους ακινητοποιήσω. Όχι πάντως για να βγάλω το άχτι μου.. :hmm:

Υπο τις κατάλληλες συνθήκες ΟΛΟΙ μας θα μπορούσαμε να είμαστε στη θέση του καραφλού μπάτσου.
ΟΛΟΙ ΜΑΣ

Α, όχι! Δεν θα μπορούσα να είναι στη θέση του καραφλού μπάτσου και έχω δουλέψει ΠΑΡΑ πολύ με τον εαυτό μου για να μπορώ να είμαι σίγουρη γι' αυτό...
Αν και απ' ότι κατάλαβα από αυτά που γράφεις, έχουμε καταλάβει διαφορετικά το βίντεο.
Εγώ βλέπω δύο κλέφτες καθησμένους σε ένα καναπέ κι έναν καραφλό να βγάζει τα βίτσια του πάνω τους. Δεν κλέβουν τη στιγμή του βίντεο, ούτε σκοτώνουν, ούτε βιάζουν...άρα δεν μιλάμε ούτε για αυτοάμυνα, ούτε όμως και για αυτοδικία.. :hmm:

Ίσως είναι λίγο ηλίθιο εκ μέρους μου όμως νιώθω οτι είμαι άνθρωπος όταν ενδιαφέρομαι για το κοινωνικοπολιτικό μου περιβάλλον και ευαισθητοποιούμαι ώστε να διαμορφώσω άποψη. Τι άλλο θα μπορούσα να προσφέρω ενώ είμαι 17; Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια, όμως σκέφτομαι να εργαστώ στην Διεθνής Αμνηστία απο την ενηλικίωση μου...

Να το κάνεις και μάλιστα από τώρα. Κι εγώ στην ηλικία σου (και ακόμα και τώρα) ασχολούμαι με τη δράση της Διεθνούς Αμνηστίας. Φαντάζομαι θα το έχεις δει αλλά για να το δουν και άλλοι:
Κάντε κάτι τώρα

Και απ'το πισι σου πια μπορεις να αντιδρασεις (οπως λεμε κι απ'τον καναπε..), και απο μια πορεια, και απο μια επιστολη διαμαρτυριας, και απο πολλα πραγματα.
Μονο οταν σταματησεις να αντιδρας με οποιονδηποτε τροπο δεν προκειται να καταφερεις τιποτα.
(Διαφημιστικο διαλειμμα : Δειτε το βιντεακι που εχω στην υπογραφη)
Πολύ καλό σ'ευχαριστώ!! :hug:

Συγνώμη, αλλά θα κάνω ένα οφ-τόπικ γιατί θα σκάσω αν δεν το πω. Θέλω να πω στη suspiria ότι από την πρώτη στιγμή που την είδα εδώ μέσα σκέφτηκα πόσο ώριμα σκέφτεται για την ηλικία της και χαίρομαι που συνεχίζει και επαληθεύει εκείνη την πρώτη μου σκέψη. Συνέχισε έτσι και μην ξεχάσεις ποτέ τον τρόπο που σκέφτεσαι σήμερα. :)

Και τώρα συνεχίστε :P
+1000 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγω κουε πραγματικα πρωτη φορα δεν καταλαβαινω καθολου το σκεπτικο σου.

είναι κάποιες φορές που με πιάνουν τα ξυνά μου ρε παιδί μου και θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου για να βάζω νέους προβληματισμούς αλλά δεν πιάνει :P είμαι άχρηστη



Είπα απ την αρχή ότι και γω σοκαρίστηκα και χαλάστηκα με το video που είδα
απλά λέω (η γυναίκα η φουκαριάρα :P) ότι δε μου αρέσει που κάθε φορά που κάτι συμβαίνει φταίει η "Ελλάδα" μιας που..... όλοι εμείς είμαστε η Ελλάδα.
Πεθαίνει η Αμαλία, φταίει το Ελληνικό σύστημα. Όταν πέθανε η Βασιλική δεν είδα να λέει κανένας φταίει το Βελγικό σύστημα ρε γμτ
Αυτό με πικραίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top