Εκδρομές + Σπορ!

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Εμπνευσμένος από το topic με την ερώτηση «τι ομάδα είστε» είπα να φτιάξω αυτό το topic. Μιας και αρκετοί από εδώ μέσα ασχολούνται με τα αθλητικά και επειδή τώρα τελευταία η λέξεις οπαδός, ομάδα, ποδόσφαιρο, μπάσκετ ακολουθούνται από λέξεις όπως επεισόδια, hooligans κτλ. Είπα να αλλάξουμε λίγο το κλίμα, έστω και εδώ μέσα (που δεν είναι κατεξοχήν forum αθλητικών συζητήσεων) και να δείξουμε και μια άλλη πλευρά του αθλητισμού και των στιγμών που μπορεί να μας χαρίσει...

Για εμένα μια πάρα πολύ σημαντική πτυχή είναι οι εκδρομές! Όλο το σκηνικό που αρχίζει αρκετές ημέρες πριν από το ταξίδι για τον αγώνα. Από την ενημέρωση των κολλητών για την εκδρομή, για τις πτήσεις ή τα λεωφορεία, να βρούμε τι καιρό έχει εκεί, να μαζευτούμε και τέλος να ξεκινήσουμε!

Εγώ θα μιλήσω στο μεγαλύτερο ποσοστό για εκδρομές στο εξωτερικό αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να αναφέρει και εκδρομές εντός Ελλάδας που έκανε για να παρακολουθήσει την αγαπημένη του ομάδα! Συζητάμε βέβαια για όλες τις ομάδες και θα παρακαλέσω να μην αρχίσουν διάφορα σχόλια που θα χαλάσουν το τοπικ...

Θα γράψω για την πρώτη τέτοιου είδους εκδρομή που έκανα το βράδυ (να σκανάρω και το εισιτηριάκι!!! ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Κάνω την αρχή λοιπόν με την πρώτη μου εκδρομή εκτός έδρας σε Ευρωπαϊκό αγώνα με την αγαπημένη μου ομάδα, τον Ολυμπιακό.

Ενα όμορφο απόγευμα στις αρχές Σεπτέμβρη του 1998 με παίρνει τηλέφωνο ένα φιλαράκι που είχαμε δυο κοινά κολλήματα-καψίματα... την μπάλα και την μουσική...
"Κολλητέ... μάζεψε λεφτά, βγάλε διαβατήριο και τον άλλο μήνα κανονίζουμε να την κάνουμε για Άμστερνταμ για τον αγώνα με τον Αγιαξ!!!"
Μέσα απαντάω...
Αυτό ήταν το μικρόβιο είχε μπει μεσα μου...

Το πρωι της 4-11-1998 αρχίζει η πρώτη μας εκδρομή! Μάλιστα είχαμε βρει μια προσφορά για διήμερο...
Στο αεροδρόμιο πανικός! 4 charter με οπαδούς αναχωρούσαν για Ολλανδία! Χαιρετούρες με τα φιλαράκια και γρήγορα check-in και επιβίβαση στο αεροπλάνο! Μεσα στο αεροπλάνο το πλήρωμα έχει τρελαθεί... 180 τρελαμένοι με κόκκινες μπλουζες και κασκώλ να φωνάζουν συνθήματα κατα την διάρκεια της 3ωρης πτήσης!
Το ραντεβού ήταν στις 7 το απόγευμα έξω απο το Amsterdam Arena! Μετά απο ένα πολύωρο σουλάτσο στην πόλη λοιπόν, βρισκόμαστε έξω από το γήπεδο... Η αδρεναλίνη μας χτυπάει κόκκινα! Στεκόμαστε με δέος μπροστά απο το πιο σύγχρονο στάδιο εκείνης της εποχής. Όταν μπήκαμε μέσα δεν πίστευα στα μάτια μου για το πόσο πολλοί ήμασταν... περίπου 5.000 άτομα που έκαναν απίστευτο σαματά με αδιάκοπο τραγούδι μια ώρα πριν, κατά την διάρκεια και μια ώρα μετά τον αγώνα!
Αν και το αποτέλεσμα του αγώνα δεν ήταν και τόσο ευχάριστο, χάσαμε με 2-0, μπορώ να πω ότι αυτό που ζούσα με έκανε να ξεχειλίζω από χαρά!
Μετά το γήπεδο πήγαμε ξενοδοχείο, μπανιαριστήκαμε, αλλάξαμε και βουρ στα underground club του Amsterdam!
Ευτυχώς επιστρέψαμε έγκαιρα το πρωί και δεν χάσαμε το πούλμαν για αεροδρόμιο, όπου φάγαμε μεγάλη ταλαιπωρία και καθυστέρηση ειδικά μέχρι να βγουν οι αποσκευές μας στο παλιό αεροδρόμιο...

Αξέχαστη εμπειρία... το γήπεδο, το ταξίδι, η νυκτερινή ζωή του Αμστερνταμ...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Όσο με πληγώνεις τόσο με πορώνεις! Αυτός θα ήταν ένας καλός χαρακτηρισμός για την πρώτη εκδρομή στο Liverpool. Στην Αθήνα ο αγώνας δεν ειχε παει καλά και πολλοί είχαν ακυρώσει τις θέσεις. Είχα ακούσει τόσα και τόσα για αυτή την ομάδα και το θρυλικό της γήπεδο που η επιθυμία μου να πάω ήταν μεγάλη! Μάζεψα λεφτά απο εδώ κι εκεί, πήρα και ενα μικρό δάνειο απο ενα φίλο συνταξιδιώτη και είχα μπει στην πτήση!
Διαβατήριο, κασκόλ, καπελάκι και χοντρό μπουφάν για το κρύο! Είμαι έτοιμος!!! Στις 6 το πρωί είχα ραντεβού στην Εθνική για αεροδρόμιο οπου κλασικα παίζει το γνωστό πρωινό! Τυροπιτούλα και milko απο τον Γρηγόρη! H πτήση ήταν πολύ καλή και μπορώ να πω είχε πολύ καλό κλίμα, πράγμα που δεν περίμενα. Σε αντίθεση το κλίμα στο Liverpool ήταν πάααρα πολύ άσχημο! Ο ποιο μουντός ουρανός που έχω δει ποτέ και ασταμάτητη βροχή! Πήγαμε απ’ ευθείας στο γήπεδο... επισκεφθήκαμε το ΦΟΒΕΡΟ μουσείο της ομάδας και κλειστήκαμε σε μια κλασσική Αγγλική Pub εκεί κοντά πίνοντας μπύρες και περιμένοντας τον αγώνα!
Μέσα στο γήπεδο κατάλαβα γιατί όλοι δίνουν τόση σημασία στην ταμπέλα «
This is Anfild”. Εκπληκτική η ατμόσφαιρα μέσα στο γήπεδο! Είχε τόσο κρύο και έβρεχε ασταμάτητα, αλλά η ζεστασιά που νιώθαμε από την ατμόσφαιρα ήταν άλλο πράγμα! Ο αγώνας δεν εξελίχθηκε καλά, χάσαμε αλλά η εμπειρία ήταν υπέροχη! Η πτήση της επιστροφής μετά τον αγώνα ήταν αμίλητη αφού όλοι ήμασταν τόσο κουρασμένοι που σχεδόν σε όλη τη διάρκεια κοιμόμασταν. Άλλωστε την επόμενη μέρα όλοι είχαμε υποχρεώσεις!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μπράβο ρε founes για το ποστ, είναι πολύ ωραίο να κάθεσε να διαβάζεις όλα αυτά που γράφεις.
Δεν ξέρω τι θα έλεγες αν έγραφαν και άλλοι χρήστες για εκδρομές ανεξάρτητα μα το αν συνδυάζονται με αγώνα ? :hmm:
Πάντως γράφεις πολύ καλά! Μπράβο! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Βασικά καταλαβαίνω ότι το thread το πιθανότερο είναι να έχει εμένα ως συγγραφέα αν μείνει ως έχει, δηλαδή να αναφέρουμε τις εκδρομές που κάναμε μόνο για αγώνα. Ίσως αν μετονομαζόταν ας πούμε «Πείτε μας για τις εκδρομές σας» να υπήρχε περισσότερη κινητικότητα και από άλλους χρήστες. Έτσι όμως θα έχανε το συγκεκριμένο thread την «εικόνα» και το γενικότερο «feeling» που ήθελα να δώσω. Δεν θα μου άρεσε δλδ μετά από το Liverpool να ποστάρει μια κοπέλα από το forum για την εκδρομή που πήγε με τον φίλο της στο Ναύπλιο ας πούμε... Δεν λεω... Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον ένα τέτοιο thread, αλλά καλύτερα να δημιουργηθεί ένα νέο στο οποίο φυσικά και θα συμμετέχω! Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, ξέρω φαίνεται εγωιστικό, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις. Τα μηνύματα που θέλω να περάσω μέσω αυτού του thread είναι τελείως διαφορετικά και έχουν να κάνουν με την κατάσταση που επικρατεί τον τελευταίο καιρό σχετικά με τα γήπεδα. Κατά την γνώμη μου είναι μια πάρα πολύ παρεξηγημένη κατάσταση και παραμένει έτσι γιατί υπάρχει άγνοια και επιλεκτικά από κάποιους προβάλλονται μόνο τα αρνητικά...

Ps. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :redface: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top