Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω σπουδάσει….είχα κάποια όνειρα για μια καριέρα. Έχω κάνει οικογένεια και αποφάσισα να μην δουλέψω για το καλό των παιδιών μου. Υποφέρω.

Γιατί….πολύ απλά, η παλιά μαμά είχε ελάχιστες δραστηριότητες-ενδιαφέροντα πέραν το σπίτι της. Άντε καμιά εκκλησία ή κανένα γάμο-βάφτιση…
Οι σημερινές γυναίκες μορφώνονται και μετά τους ζητάμε να κλειστούν μέσα στο σπίτι και να είναι ευτυχισμένες …μα πώς? Από την στιγμή που μεγαλώνουμε τα κορίτσια με την ιδέα ότι πρέπει να σπουδάζουν, από την στιγμή που η γυναίκα έχει δικαίωμα να πει και κανένα «όχι, δεν συμφωνώ» στον άντρα της…πώς μπορούμε να τους ζητήσουμε να μην δουλέψουν? Η (οικονομική)ανεξαρτησία της γυναίκας και η αξιοποίηση των σπουδών της, έχει άμεση σχέση με την δουλειά της…πρέπει να βγει από το σπίτι…

Διαφορετικά, αν την θέλουμε σπίτι, ας μην την στείλουμε και στο σχολείο πέραν το δημοτικό-γυμνάσιο…


Και προς τον ειλικρινή μια ερώτηση…
Έχεις μια κόρη. Είμαι σίγουρη, έτσι όπως σε βλέπω, ότι έχεις προσπαθήσει να την σπουδάζεις…θα δεχόσουν η κόρη σου να κάνει σκοπό της ζωης της το να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώσει παιδιά και να προσέχει τον άντρα της? Και αν δεν πάει καλά ο γάμος της να έρθει σπίτι στην μαμά και στον μπαμπά γιατί δεν είναι ανεξάρτητη οικονομικά και δεν μπορεί να μεγαλώσει μόνη της τα παιδιά?


Το να είναι ανεξάρτητη μια γυναίκα είναι το πιο σημαντικό στοιχείο που κάνει τον άντρα να σκέφτεται δυο φορές πριν να πει μια λαλακια…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Και προς τον ειλικρινή μια ερώτηση…
Έχεις μια κόρη. Είμαι σίγουρη, έτσι όπως σε βλέπω, ότι έχεις προσπαθήσει να την σπουδάζεις…θα δεχόσουν η κόρη σου να κάνει σκοπό της ζωης της το να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώσει παιδιά και να προσέχει τον άντρα της? Και αν δεν πάει καλά ο γάμος της να έρθει σπίτι στην μαμά και στον μπαμπά γιατί δεν είναι ανεξάρτητη οικονομικά και δεν μπορεί να μεγαλώσει μόνη της τα παιδιά?

Εμένα roumana μου,το μόνο που με νοιάζει είναι η κόρη μου να είναι ευτυχισμένη!
Όλα τ'άλλα δεν με απασχολούν!
Αν εκείνη είναι ευτυχισμένη με καρριέρα ας την κάνει,αν είναι ευτυχισμένη στο σπίτι ας κάνει αυτό!
Τα παιδιά της δεν ξέρω πως θα νοιώθουνε!
Εγώ απλά έκανα μια διαπίστωση,ότι από όταν η γυναίκα-μητέρα "βγήκε" από το σπίτι,αυτή η κοινωνία πάει κατά διαόλου!(και δεν μιλάω για το να δουλέψει κάπου,γιατί η γυναίκα πάντα δούλευε,από τους αγρούς μέχρι στο οικογενειακό μαγαζί,αλλά μιλάω για τη"καρριέρα")

Και δεν μπορώ να δεχθώ αστείες γενικεύσεις ότι η μάνα με το σφουγγαρόπανο έβγαλε ακαλλιέργητους και μη δημιουργικούς ανθρώπους!

Μάλλον οι μάνες με την καρριέρα έβγαλαν ψυχολογικά ανισσόροπους ανθρώπους,με μεγαλομανία και υπέρμετρο εγωϊσμό !(για να γενικεύσω κι εγώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Σίγουρα το ποιο οδυνηρό για ένα άνθρωπο γενικότερα είναι να έχει ονειρευτεί κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα και να μην του παρέχεται η δυνατότητα να τα εφαρμόσει στη πράξη.

Μειώνεται η αυτοπεποίθηση του και αισθάνεται ένα συνεχή εκνευρισμό , μικρής ή μεγάλης έντασης.

Είναι σαν να ρέει το νερό στο ποτάμι και να μην του παρέχουμε διέξοδο.
Είναι σαν να εξοπλίζεις κάποιον για μια μάχη και να τον αφήνεις σε διαρκή αναμονή.

Ο φοιτητής επί 5-6 χρόνια συζητάει και για το τι θα κάνει μετά την αποφοίτηση του , πως θα αντιμετωπίσει την πραγματικότητα και τις συζητήσεις αυτές τις κάνει με πολύ γέλιο και ανεμελιά.

Έχω δει , ειδικά μετά τα 35 αυτό να ξεσπάει , απροειδοποίητα και με ολέθρια αποτελέσματα ............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και δεν μπορώ να δεχθώ αστείες γενικεύσεις ότι η μάνα με το σφουγγαρόπανο έβγαλε ακαλλιέργητους και μη δημιουργικούς ανθρώπους!

Μάλλον οι μάνες με την καρριέρα έβγαλαν ψυχολογικά ανισσόροπους ανθρώπους,με μεγαλομανία και υπέρμετρο εγωϊσμό !(για να γενικεύσω κι εγώ)

Η μάνα που θέλει να προσφέρει στα παιδιά της, προσφέρει τα καλύτερα. Δεν έχει σχέση η μόρφωση της.
Απλά δεν συμφωνώ με το ανατολίτικο στιλ του «η γυναίκα είναι για το σπίτι». Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία έτσι? αφού αλλάξανε τα δεδομένα και η γυναίκα μορφώνεται πλέον, ας μην την κατηγορήσουμε που θέλει να αξιοποιήσει το μυαλό της…ας μην της ρίχνουμε όλες τις ευθύνες για της δυσλειτουργείς της οικογένειας στην σημερινή εποχή…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Απλά δεν συμφωνώ με το ανατολίτικο στιλ του «η γυναίκα είναι για το σπίτι».

Δεν είναι θέμα "ανατολίτικου" στυλ,για μένα,είναι θέμα πρωταρχικού κυττάρου κοινωνίας που λέγεται οικογένεια!
Και οικογένεια για μένα σημαίνει η μητέρα(πρώτα και πάνω απ'όλους) δίπλα στα παιδιά και "αφεντικό" στην οικογενειακή εστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μάνα που θέλει να προσφέρει στα παιδιά της, προσφέρει τα καλύτερα. Δεν έχει σχέση η μόρφωση της.
Απλά δεν συμφωνώ με το ανατολίτικο στιλ του «η γυναίκα είναι για το σπίτι». Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία έτσι? αφού αλλάξανε τα δεδομένα και η γυναίκα μορφώνεται πλέον, ας μην την κατηγορήσουμε που θέλει να αξιοποιήσει το μυαλό της…ας μην της ρίχνουμε όλες τις ευθύνες για της δυσλειτουργείς της οικογένειας στην σημερινή εποχή…


ακριβως επειδή οι γυναίκες είναι μορφωμένες πλέον θα έπρεπε να ξέρουν και να αναγνωρίζουν την σπουδαιότητα του έργου της μητέρας και της ανατροφής των παιδιών.
Θα έπρεπε να ξέρουν οτι τα παιδιά είναι πιο υγιή και ευτυχισμένα όταν είναι με τη μαμά τους κι όχι με τη γιαγιά τους ή τον παιδικό σταθμό κι όλες τις ιώσεις.

Η ευθυνη σε καμια περιπτωση δεν ειναι της γυναικας.
Η βλακεία είναι ευθύνη της γυναίκας.
Η βλακεία που έπεσε στη λούμπα με μια δήθεν ισότητα να είναι αυτή που τρέχει απ το πρωί ισα με το βράδυ και να μην αναγνωρίζεται ποτε κι απο κανέναν.
Η βλακεία του να προσφέρει η γυναίκα ενώ είναι σπίτι και είναι μάνα τροφός μαγείρισα καθαρίστρια σύντροφος κι ερωμένη και δεν έχει ΚΑΝ ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ... η δε σύνταξη είναι όνειρο θερινής νυκτός... κι επιπλέον, κάποιοι την θεωρούν και υποδεέστρερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.
Αυτός ο ίδιος αποφασίζει αν θα σπουδάσει , αν θα κάνει καριέρα, αν θα κάνει οικογένεια, ή όλα αυτά μαζί ή τίποτα........
Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε συμβαίνει είναι αποτέλεσμα των επιλογών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
ακριβως επειδή οι γυναίκες είναι μορφωμένες πλέον θα έπρεπε να ξέρουν και να αναγνωρίζουν την σπουδαιότητα του έργου της μητέρας και της ανατροφής των παιδιών.
Θα έπρεπε να ξέρουν οτι τα παιδιά είναι πιο υγιή και ευτυχισμένα όταν είναι με τη μαμά τους κι όχι με τη γιαγιά τους ή τον παιδικό σταθμό κι όλες τις ιώσεις.
Στα πρώτα χρόνια της ζωης τους τα παιδιά έχουν μεγάλη ανάγκη την παρουσία της μαμάς τους. Τα παιδιά μεγαλώνουν όμως. Πάνε σχολείο, πάνε διακοπές μόνοι τους…
Είναι ζήτημα σωστού προγραμματισμού…να συμπίπτουν τα προγράμματα…
Μια γυναίκα μπορεί να δουλεύει την ώρα που τα παιδιά λείπουν από το σπίτι…
(και σίγουρα δεν μιλάμε για τα πρώτα τρία χρόνια).

Αλλά μην υποτιμάτε το ρόλο του παιδικού σταθμού, όπου τα παιδιά μαθαίνουν τόσα πολλά(μην μπω σε λεπτομέρειες κοινωνιο-ψυχολογικές)…
Μην υποτιμάτε την σημασία του να μάθει το παιδί να μην είναι ανασφαλής και να μην φοβάται να μένει με την γιαγιά, θεία, νονά…
(ο γιος μου δεν μένει με κανένας…μόνο με τον πατέρα του που τον ρωτάει όλη την ώρα "πότε θα έρθει η μαμά μου?"…είναι δικό μου λάθος που δεν τον άφησα ούτε μια μέρα από κοντά μου…σκέψου τις υστερίες που θα κάνει αν αναγκαστικά θα πρέπει να λείψω δέκα μέρες … αναγκαστικά ο πατέρας του δεν θα μπορεί να πάει δουλειά…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει η καριέρα με την έννοια "τρέχω από το πρωί μέχρι το βράδυ για να αποδείξω οτι είμαι καλή στη δουλειά μου, να πάρω προαγωγή, να να να...". Απλά εφόσον σπουδάζω κι εφόσον κουράζομαι για να σπουδάσω θα ήθελα απλά να δουλεύω 8 ώρες τη μέρα όπως κάνει όλος ο κόσμος. Το μεσημέρι να πηγαίνω σπίτι μου, να ασχολούμαι με τα παιδιά μου, με το σπίτι, με το σύντροφό μου...
Οι γονείς μου τουλάχιστον έτσι έκαναν και δε θυμάμαι να μου έλειψαν καθόλου όταν ήμουν μικρή...
Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω μια οικογένεια να βγαίνει οικονομικά με ένα μόνο μισθό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Στα πρώτα χρόνια της ζωης τους τα παιδιά έχουν μεγάλη ανάγκη την παρουσία της μαμάς τους. Τα παιδιά μεγαλώνουν όμως. Πάνε σχολείο, πάνε διακοπές μόνοι τους…
Είναι ζήτημα σωστού προγραμματισμού…να συμπίπτουν τα προγράμματα…
Μια γυναίκα μπορεί να δουλεύει την ώρα που τα παιδιά λείπουν από το σπίτι…
(και σίγουρα δεν μιλάμε για τα πρώτα τρία χρόνια).

Αλλά μην υποτιμάτε το ρόλο του παιδικού σταθμού, όπου τα παιδιά μαθαίνουν τόσα πολλά(μην μπω σε λεπτομέρειες κοινωνιο-ψυχολογικές)…
Μην υποτιμάτε την σημασία του να μάθει το παιδί να μην είναι ανασφαλής και να μην φοβάται να μένει με την γιαγιά, θεία, νονά…
(ο γιος μου δεν μένει με κανένας…μόνο με τον πατέρα του που τον ρωτάει όλη την ώρα "πότε θα έρθει η μαμά μου?"…είναι δικό μου λάθος που δεν τον άφησα ούτε μια μέρα από κοντά μου…σκέψου τις υστερίες που θα κάνει αν αναγκαστικά θα πρέπει να λείψω δέκα μέρες … αναγκαστικά ο πατέρας του δεν θα μπορεί να πάει δουλειά…)

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες!
Δεν υποτιμώ κανέναν ρόλο....
Ομως είναι άλλο να πρέπει να αφήσεις το μωρό σου 2 μηνων για να πας στη δουλειά γιατι τόσο άδεια σου δίνει το κωλοκράτος κι άλλο να το στείλεις 4 χρονών σε παιδικό σταθμό να κοινωνικοποιηθεί....
Και δεν θα το πας απ τις 7,30 γιατί εσύ θα πρέπει να είσαι στη δουλειά στις 8,30 (άρα θα το έχεις ξυπνήσει απ τις 6,30 για να το ετοιμάσεις) αλλά θα το πας στις 9!
Και δεν θα το πάρεις το απογευμα γιατι σχολάς στις 4,30 αλλά θα το πάρεις στις 1!

Και ναι... 'αλλο το να εργάζεσαι όταν το παιδι πάει σχολείο...
Αλλα το σχολείο κλεινει στις 1 το μεσημέρι και εσύ σχολάς στις 4,30!

ΟΛΑ αυτα θα έπρεπε οι γυναίκες να ΦΩΝΑΖΟΥΝ και να διεκδικουν την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ και την ΕΥΚΑΙΡΙΑ να εργάζονται ως τις 1 εφόσον έχουν μικρά παιδιά και να μην μπαινουν στα κατάστοιχα της ανεργίας επειδη κανενας δεν τις προσλαμβάνει επειδή θα γεννήσουν.

ΑΥΤΟ εγώ ονομάζω ισότητα
Δεν είπα ποτε ότι η γυναίκα οφείλει μόνο να καθαρίζει πατάτες και να σφουγγαρίζει
Οφείλει όμως ΠΡΩΤΑ απ όλα να κάνει αυτό για το οποιο ήρθε στην ζωή.
Να ειναι μάνα αν η φύση την έχει προικίσει κι αν και η ίδια φυσικά το θέλει(*)
Πάντως σε όλο το ζωικό βασίλειο πλην μερικων εξαιρέσεων, η μάνα κάθεται με τα μικρά τους μέχρι αυτα να ειναι ΙΚΑΝΑ να βρουν ΜΟΝΑ τους την τροφή τους.



(*) δεν έχω καμία αντίρρηση αν δε θέλουν όλες οι γυναίκες να γίνουν μανάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ρουμανάκι, δεν μπορείς να βρεις τώρα μια παρτ τάιμ δουλειά? τι είναι αυτό που σε εμποδίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[σφήνα mode]..Ο ρόλος των δύο φύλων...

Την ημέρα της γυναίκας είδα ένα ντοκυμαντέρ στην TV που έλεγε πως σε χώρες όπως η Ινδία και η Κίνα από τότε που ανακαλύφθηκε ο υπέρηχος έπεσαν οι γεννήσεις κοριτσιών.
Μόλις τους έδωσαν τη δυνατότητα να γνωρίζουν το φύλο του παιδιού από πριν, έπεσαν απάνω τους οι πεθερές και έπειθαν τις μητέρες να ρίχνουν τα κορίτσια. Δόξα και τιμή στη γυναίκα που γεννάει στην Ινδία άντρες...
Έδειχνε και κάποιες περιοχές στην Ινδία που πλέον ζουν μονάχα άντρες και δεν ξερουν που να πάνε για να βρουν νύφες. Παρ' όλ'΄αυτά όταν τους ρώτησε ο δημοσιογράφος είπαν πως θέλουν τα παιδιά που θα κάνουν (με τις γυναίκες που δε βρίσκουν...)να είναι αγόρια!
Στην Κίνα πλέον δωροδοκούν τους γονείς με σπίτια και άλλες κοινωνικές παροχές για να μην κάνουν εκτρώσεις όταν κυοφορούν κορίτσια...
Αν σας ρωτήσω ποιοί είναι περισσότεροι στη γη, οι άντρες ή οι γυναίκες? Τι θα μου απαντούσατε? Ποιά ήταν η αντίληψη που επικρατούσε ως σήμερα?
Ψάξτε το ... ;) [σφήνα mode off]

Είχα σκοπό να γράψω άλλα πράγματα, αλλά...τεσπα.
Είχα την τύχη να είμαι με το παιδί μου τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του και βλέπω στην πράξη πόσο καλό του έκανε η παρουσία μου! Τα βιβλία ψυχολογίας αναφέρουν πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου καθορίζεται τα πρώτα χρόνια της ζωής του και δεν είναι τυχαίο που για πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα οι ψυχίατροι/ψυχολόγοι ανατρέχουν στα παιδικά χρόνια για να μας δώσουν λύσεις. (Monaxe help!!!)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ κατά 95% με όσα λέει η Ρουμάνα. Έξω απ' το χορό παιδιά πολλά τραγούδια λέμε αλλά κλείσε μια εργαζόμενη/χειραφετημένη/μορφωμένη/ανήσυχη γυναίκα, μέσα στο σπίτι να μεγαλώνει τα παιδιά της, ως οφείλει, και ελάτε μετά να μου πείτε.

(περισσότερα αργότερα, got to go)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
[σφήνα mode]..Ο ρόλος των δύο φύλων...

Την ημέρα της γυναίκας είδα ένα ντοκυμαντέρ στην TV που έλεγε πως σε χώρες όπως η Ινδία και η Κίνα από τότε που ανακαλύφθηκε ο υπέρηχος έπεσαν οι γεννήσεις κοριτσιών.
Μόλις τους έδωσαν τη δυνατότητα να γνωρίζουν το φύλο του παιδιού από πριν, έπεσαν απάνω τους οι πεθερές και έπειθαν τις μητέρες να ρίχνουν τα κορίτσια. Δόξα και τιμή στη γυναίκα που γεννάει στην Ινδία άντρες...
Έδειχνε και κάποιες περιοχές στην Ινδία που πλέον ζουν μονάχα άντρες και δεν ξερουν που να πάνε για να βρουν νύφες. Παρ' όλ'΄αυτά όταν τους ρώτησε ο δημοσιογράφος είπαν πως θέλουν τα παιδιά που θα κάνουν (με τις γυναίκες που δε βρίσκουν...)να είναι αγόρια!
Στην Κίνα πλέον δωροδοκούν τους γονείς με σπίτια και άλλες κοινωνικές παροχές για να μην κάνουν εκτρώσεις όταν κυοφορούν κορίτσια...
Αν σας ρωτήσω ποιοί είναι περισσότεροι στη γη, οι άντρες ή οι γυναίκες? Τι θα μου απαντούσατε? Ποιά ήταν η αντίληψη που επικρατούσε ως σήμερα?
Ψάξτε το ... ;) [σφήνα mode off]
Στην Ινδία και την Κίνα, έχουν σοβαρό πρόβλημα με τον υπερπληθυσμό, και υπάρχει κρατική οδηγεία τα ζευγάρια να μη γενούν περισσότερα από ένα παιδιά, ενώ δίδονται κίνητρα αν το παιδί είναι αγόρι, πράγμα που αποτρέπει τα ζευγάρια να γενούν κορίτσια. Θεωρούν οτι με τον τρόπο αυτό θα μειώσουν λίγο τον πλυθησμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στην Ινδία και την Κίνα, έχουν σοβαρό πρόβλημα με τον υπερπληθυσμό, και υπάρχει κρατική οδηγεία τα ζευγάρια να μη γενούν περισσότερα από ένα παιδιά, ενώ δίδονται κίνητρα αν το παιδί είναι αγόρι, πράγμα που αποτρέπει τα ζευγάρια να γενούν κορίτσια. Θεωρούν οτι με τον τρόπο αυτό θα μειώσουν λίγο τον πλυθησμό τους.

Αυτό -σύμφωνα με το ντοκυμαντέρ- ίσχυε παλαιότερα με αποτέλεσμα να φτάσουν στο σημείο να μην έχουν αρκετές γυναίκες. Αυτά έλεγε το ντοκυμαντέρ. Ειδικός δεν είμαι, θα το ψάξω online παντως και θα σας ενημερώσω για τα όσα θα βρω.

EDIT: Όποιος θέλει ας ψάξει στο google female feticide + China
υπάρχουν αρκετά άρθρα σχετικά με το θέμα αλλά δεν έχω χρόνο να επιλέξω αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είχα την τύχη να είμαι με το παιδί μου τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του και βλέπω στην πράξη πόσο καλό του έκανε η παρουσία μου! Τα βιβλία ψυχολογίας αναφέρουν πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου καθορίζεται τα πρώτα χρόνια της ζωής του και δεν είναι τυχαίο που για πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα οι ψυχίατροι/ψυχολόγοι ανατρέχουν στα παιδικά χρόνια για να μας δώσουν λύσεις. (Monaxe help!!!)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ κατά 95% με όσα λέει η Ρουμάνα. Έξω απ' το χορό παιδιά πολλά τραγούδια λέμε αλλά κλείσε μια εργαζόμενη/χειραφετημένη/μορφωμένη/ανήσυχη γυναίκα, μέσα στο σπίτι να μεγαλώνει τα παιδιά της, ως οφείλει, και ελάτε μετά να μου πείτε.

επειδή πρώτη εγώ έγραψα περί οφειλής, πρέπει να διευκρινήσω κάτι σε σχέση με τις σκέψεις μου
Πρωτα απ όλα ο κάθε άνθρωπος οφείλει στον εαυτό του να κάνει αυτα που θεωρεί σωστα κι αυτα που τον κάνουν ευτυχισμένο.
Αν υπάρχουν γυναίκες που πιστεύουν ότι τις κάνει πιο ευτυχισμένες κι ότι θα μεγαλώσουν πιο σωστα παιδιά με το να δουλεύουν και να χτίζουν καρριέρα... εγω ειμαι μαζί τους και μεγεια τους με χαρά τους!

Τέλος θεωρώ ότι μια εργαζόμενη/χειραφετημένη/μορφωμένη/ανήσυχη γυναίκα όπως λέει η Isi δεν μπορεί να κλειστεί στο σπίτι με την έννοια που το εννοεί η Ισι...
Δεν μπορείς να κλείσεις σε κλουβί κανέναν άνθρωπο ακομα κι αν ειναι χρυσό!
Το θέμα ειναι πως μπορείς να κάνεις ενα παντρεμα όλων αυτων και να βγουν στο τελος ολοι κερδισμένοι.

Ουδέποτε κατάλαβα γιατι μια γυναίκα που είναι σπιτι πρέπει να είναι ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ στο σπιτι.
Δε μπορεί να έχει κοινωνικές συναναστροφές? Δε μπορεί να έχει δραστηριότητες?
Γιατι πρεπει να κλειστει στο σπιτι και να δει Λαμπίρη τη στιγμή που μπορεί να παει μια βολτα σε ένα πάρκο, σε μια έκθεση, σε ο,τιδήποτε τέλος πάντων.

Ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ το πως χρησιμοποιείς τον ελεύθερο χρόνο σου είτε είσαι εργαζόμενη είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ουδέποτε κατάλαβα γιατι μια γυναίκα που είναι σπιτι πρέπει να είναι ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ στο σπιτι.
Δε μπορεί να έχει κοινωνικές συναναστροφές? Δε μπορεί να έχει δραστηριότητες?
Γιατι πρεπει να κλειστει στο σπιτι και να δει Λαμπίρη τη στιγμή που μπορεί να παει μια βολτα σε ένα πάρκο, σε μια έκθεση, σε ο,τιδήποτε τέλος πάντων.

Ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ το πως χρησιμοποιείς τον ελεύθερο χρόνο σου είτε είσαι εργαζόμενη είτε όχι.
Yeap! Εγώ προσωπικά θέλω η (μελλοντική) γυναίκα μου και μητέρα των παιδιών μου να μένει περισσότερο στο σπίτι μόνο αν είναι δική της επιλογή. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να την υποχρεώσω να μείνει με το ζόρι σπίτι για να κοιτάξει τα παιδιά, να κάνει σφουγγάρισμα, να πλύνει πιάτα, κτλ κτλ.

Εάν της βγαίνει να περνάει περισσότερη ώρα στο σπίτι κάνοντας τις δουλειές του σπιτιού ή προσέχοντας τα παιδιά τότε ας το κάνει. Αλλά αν της βγαίνει από φυσικού της. Εάν πάλι θελήσει να βγαίνει έξω με τις φίλες της, να κάνει βόλτες κτλ και να μοιραστούμε εξ' ημισείας τις δουλειές και το να προσέχουμε τα παιδά, σαφώς και θα γίνει έτσι. Δεν μπορώ να την υποχρεώσω να τα πάρει όλα επάνω της εάν δεν θέλει.



Αλλά απ' την άλλη, όχι φυσικά και να τα πάρω εγώ όλα πάνω μου κι αυτή να τσακίζει συνεχώς την πιστωτική. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Yeap! Εγώ προσωπικά θέλω η (μελλοντική) γυναίκα μου και μητέρα των παιδιών μου να μένει περισσότερο στο σπίτι μόνο αν είναι δική της επιλογή. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να την υποχρεώσω να μείνει με το ζόρι σπίτι για να κοιτάξει τα παιδιά, να κάνει σφουγγάρισμα, να πλύνει πιάτα, κτλ κτλ.

Εάν της βγαίνει να περνάει περισσότερη ώρα στο σπίτι κάνοντας τις δουλειές του σπιτιού ή προσέχοντας τα παιδιά τότε ας το κάνει. Αλλά αν της βγαίνει από φυσικού της. Εάν πάλι θελήσει να βγαίνει έξω με τις φίλες της, να κάνει βόλτες κτλ και να μοιραστούμε εξ' ημισείας τις δουλειές και το να προσέχουμε τα παιδά, σαφώς και θα γίνει έτσι. Δεν μπορώ να την υποχρεώσω να τα πάρει όλα επάνω της εάν δεν θέλει.



Αλλά απ' την άλλη, όχι φυσικά και να τα πάρω εγώ όλα πάνω μου κι αυτή να τσακίζει συνεχώς την πιστωτική. :P


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
καλα...θα μεγαλώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Διαβαζοντας εξαιρετικα γρηγορα το θεμα, και απαντωντας με αναλογη ταχυτητα, δεν εχω τη δυνατοτητα να απαντησω και να σκεφτω οπως θελω...αλλα:

Εχω την εντυπωση οτι εκτος καποιων λιγων εξαιρεσεων, οι περισσοτεροι το θεμα των παιδιων δεν το εξεταζουν βασει του τι ειναι καλυτερο για αυτα και για την ανατροφη τους, αλλα το πως θα αισθανονται οι ιδιοι καλυτερα! :redface: Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι "καλυτερο" (με την παραπανω εννοια) να δουλευουν και οι δυο γονεις! Δεν μπορω να καταλαβω τι θα χασει μια γυναικα/ αντρας αν αντι να δουλευει τα πρωτα χ χρονια της ζωης ενος παιδιου, το ανατρεφει, και ζει και μια κανονικη ζωη τις υπολοιπες ωρες (οταν πχ αυτο ειναι σχολειο) Το οτι δεν δουλευει δεν σημαινει κατ' αναγκη οτι ειναι και αχρηστος/η! Ουτε οτι δεν θα βγαινει απο το σπιτι.

Επισης, σε ολους οσους θελουν να σκεφτονται διαφορετικα, σκεφτειτε λιγο και το οτι η επιτυχια/αξια/ ικανοποιηση στη ζωη δεν ερχεται μονο μεσω της επαγγελματικης καθιερωσης. Το να κανεις καριερα ειναι απειρως λιγοτερο σημαντικο απο το να σε κοιταξει μια μερα το παιδι σου και να σου πει οτι εισαι ο καλυτερος γονιος που θα μπορουσες να εισαι...:)

Υ.Γ: Αν καποιος νομιζει οτι τον αφορουν τα παραπανω και οτι τα παρεξηγησα λογω της βεβιασμενης αναγνωσης μου, αν θελει ας ξεκαθαρισει τι καταλαβα λαθος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επισης, σε ολους οσους θελουν να σκεφτονται διαφορετικα, σκεφτειτε λιγο και το οτι η επιτυχια/αξια/ ικανοποιηση στη ζωη δεν ερχεται μονο μεσω της επαγγελματικης καθιερωσης. Το να κανεις καριερα ειναι απειρως λιγοτερο σημαντικο απο το να σε κοιταξει μια μερα το παιδι σου και να σου πει οτι εισαι ο καλυτερος γονιος που θα μπορουσες να εισαι...:)
Εμένα αυτό το σημείο πολύ μ' άρεσε. :)

+ 1Mbit :) (+1024 ντε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θέλετε να μου πείτε ότι έχετε τόσο προχωρημένο περιβάλλον(για το δικό μου δεν το συζητώ…είναι ανατολίτικο), ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα όταν ο άντρας θα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδι(γιατί οι υποχρεώσεις αυξάνονται με το ερχομό των παιδιών) και εσείς κάθε εβδομάδα (για να μην πω πιο συχνά) θα έχετε χρόνο να ασχολείστε με τις δραστηριότητες σας? Αφήνετε δηλαδή κάμποσες ώρες τα παιδιά κάπου(γιαγιά, θεία, νονά) και κάνετε κάτι μόνες σας, με τις φίλες σας κλπ?

Σας ζηλεύω ήδη…
ρουμανάκι, δεν μπορείς να βρεις τώρα μια παρτ τάιμ δουλειά? τι είναι αυτό που σε εμποδίζει?
Μόλις πάει παιδικό σταθμό, Σεπτέμβρη, θα πιάσω δουλειά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top