Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
χαχα οφφ τοπικ :P ( για μεταπτυχιακο σε πρωτη φαση και μετα κανα 2 διδακτορικα χα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Edit: ΚΕ, το ότι πολλά παιδάκια "χρειάζονται κάτι παραπάνω από ένα αγριοκοίταγμα και πάντα αντιδρούν σε στυλ ασπρο - μαύρο" δεν είναι γραμμένο στο DNA τους.
Δεν νομιζω οτι εχει δειξει κατι τετοιο η επιστημη ακομα.Υπαρχουν παρα πολλα ακομα που δε ξερουμε για το DNA.Πχ το πως καποιοι γενικα φοβουνται λιγοτερο απο αλλους στη ζωη τους, δεν εχουν καταφερει να το εξηγησουν με επιδραση περιβαλλοντος και το καταλογιζουν στο dna.

Γιατι καποιοι πιστευετε οτι δεν υπαρχει ηλικια που το παιδι δε μπορει να κατανοησει ΓΙΑΤΙ πρεπει να κανει το Α και οχι το Β ; Πως το υποστηριζετε αυτο ;

Μη ξεχναμε οτι μερος του εγκεφαλου μας ειναι "ζωο" και εχει γραμμενο μεσα του το πως να χειριζεται και να ερμηνευει τον φοβο την επιθεση την απειλη.

Ο φοβος δεν ειναι ο σατανας. Πρεπει καποια πραματα να τα φοβομαστε.Ειδικα οταν ειμαστε παιδακια και δε ξερουμε τα γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατι καποιοι πιστευετε οτι δεν υπαρχει ηλικια που το παιδι δε μπορει να κατανοησει ΓΙΑΤΙ πρεπει να κανει το Α και οχι το Β ; Πως το υποστηριζετε αυτο ;

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Αυτά που θα χρειαστεί να κατανοεί σταδιακά ένα παιδί αυξάνονται γεωμετρικά σε συνδυασμό με την ηλικία του.

π.χ. σε ηλικία 6-7 μηνών αποκλείεται να χρειαστεί το παιδί να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να κλεβει... Θα χρειαστεί όμως να καταλάβει ότι δεν πλησιάζουμε το τζάκι.


Όμως κι εσύ απ' τη μεριά σου δε μας λες, γιατί θεωρείς ότι ένα παιδί όταν δεν μπορεί να ξεχωρίσει το Α από το Β, θα μπορέσει να κατανοήσει γιατί το χτυπάς... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως βρε παιδιά εμένα οι λίγες ξυλιές που έφαγα σαν παιδί δεν με επηρέασαν. Αλλά το να μου βάζουν φωνή οι γονείς μου με πλήγωνε. Κι ακόμα πληγώνομαι όταν μου φωνάζει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι εχει δειξει κατι τετοιο η επιστημη ακομα.Υπαρχουν παρα πολλα ακομα που δε ξερουμε για το DNA.Πχ το πως καποιοι γενικα φοβουνται λιγοτερο απο αλλους στη ζωη τους, δεν εχουν καταφερει να το εξηγησουν με επιδραση περιβαλλοντος και το καταλογιζουν στο dna.

Lorien, ναι, υπάρχει και μια προδιάθεση για να είσαι πιο ζωηρός (διαφορετική κατασκευή του νευρικού συστήματος) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ΟΛΟΣ ο χαρακτήρας σου είναι γραμμένος στο DNA. Το περιβάλλον παίζει ακόμη τον πιο καταλυτικό ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικότητας. Και δεν το λέω εγώ αυτό, αλλά οι έρευνες του κλάδου της "Ψυχολογίας της Προσωπικότητας"...

Γιατι καποιοι πιστευετε οτι δεν υπαρχει ηλικια που το παιδι δε μπορει να κατανοησει ΓΙΑΤΙ πρεπει να κανει το Α και οχι το Β ; Πως το υποστηριζετε αυτο ;
Lorien όταν λέμε ότι το παιδί θα μάθει να φέρεται σωστά δεν μιλάμε για ανάπτυξη γνωστικών ικανοτήτων, αλλά ουσιαστικά για κοινωνικοποίηση, κάτι στο οποίο λαμβάνει μέρος το παιδί από τις πρώτες ημέρες της ζωής του έως και το θάνατό του στα βαθιά γεράματα. Οποιοδήποτε "φυσιολογικό" παιδί (εννοώ που μεγαλώνει με το μέσο όρο γνωστικής ανάπτυξης) είναι σε θέση να κατανοήσει κοινωνικούς κανόνες από πολύ μικρή ηλικία. Φυσικά ξεκινάμε από τους πιο απλούς και πάμε στους πιο πολύπλοκους.

Το κάθε παιδί, όπως και η κάθε ηλικία έχει απλά τους δικούς του κανόνες και τα δικά τους όρια! Και εκεί ακριβώς γίνεται το λάθος. Αντί να "παίξουμε" με τους κανόνες του παιδιού και να του μιλήσουμε στην γλώσσα του (όπως πολύ καλά έκανε ο μπαμπάς της Isi) προσπαθούμε να επιβάλλουμε τους δικούς μας κανόνες που απλά δεν μπορούν να γίνουν κατανοητοί πλήρως από το παιδί. Μπορεί να γίνει όμως κατανοητή η χρησιμότητα των κανόνων αυτών. Η πλήρης διαλεύκανση μπορεί να γίνει και αργότερα, αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σημασία.

Ο φοβος δεν ειναι ο σατανας. Πρεπει καποια πραματα να τα φοβομαστε.Ειδικα οταν ειμαστε παιδακια και δε ξερουμε τα γιατι.

Ναι, ο φόβος είναι από τα πιο χρήσιμα συναισθήματα για να επιβιώσει ένας οργανισμός. Thank God όμως λειτουργούμε σε οργανωμένες κοινωνίες και οικογενειακά συστήματα και πλέον μπορούμε να μιλάμε για διαμόρφωση συμπεριφοράς και όχι επιβίωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω συμφωνω με underwater, δεν θυμαμαι να εχω φαει ποτε ξυλο, αντε καμια στον ποπο. Αλλα θυμαμαι τον μπαμπα μου παντα να με τρομοκρατει οταν φωναζε. Νομιζω οτι οι φωνες ειναι ισως το ιδιο ασχημο με το ξυλο, απλα διαφορετικη μορφη βιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μικρό ήμουν πολύ αδικημένο: δεν είχε στασιό ο κώλος του αδερφού μου, ενώ εγώ καθομουν ήσυχα ήσυχα διαβάζοντας, μην ενοχλώντας κανέναν...τις παντοφλιές τις τρώγαμε και οι δύο όμως για να μη νιώσει το σκατόπαιδο ότι εμένα με είχαν στα ώπα ώπα.
γιαυτό και εγώ όταν μεγάλωσα έγινα ρουφιάνος και τον έδινα στεγνά.:P:D


πάντως δεν φάγαμε και τρομερό ξύλο, και ακόμα και τώρα που τα θυμόμαστε με τον αδερφό μου (ιδιαίτερα τη μαμά να κάνει τη κίνηση να βγάλει τη σαγιονάρα από το πόδι χωρίς να χρησιμοποιεί χέρια ή να σκύψει-ε φανταστείτε το, δεν μπορώ να το ζωγραφίσω:P), σκάμε στα γέλια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και οι φωνές είναι μορφή βίας. Κατατάσσονται στην ψυχολογική βία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και να συμπληρώσω και κάτι....
ο πατέρας μου που όλο κι όλο μια φορά μου τράβηξε το αυτί, του το κράταγα μέχρι σε μεγάλη ηλικία... και τον φοβόμουν τρελά!
Στη δε μαμά μου που όπως είπα, ουκ ολίγο ξύλο έχω φάει, ούτε της κράτησα μούτρα, ούτε ένιωσα κάπως, ούτε μου άφησε τραύμα....

Κατά βάθος, πάντα ήξερα ότι όταν τις τρώω, η μαμά είχε δίκιο

Φυσικά όμως συμφωνώ ότι, εγώ πλέον στη θέση που βρίσκομαι, αντί να χτυπήσω τον γιο μου επειδή έκανε την Χ αταξία, θα τον βάλω τιμωρία να μην φάει ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ παγωτό για μια βδομάδα :P
όμως ξαναλέω... δεν αντιδρούν όλα τα παιδιά με τον ίδιο τρόπο....
ένα παιδάκι μπορεί να δεχτεί την τιμωρία... κι άλλο απλά να αδιαφορήσει
το ίδιο ισχύει και για το "ξύλο" το οποίο είναι μορφή τιμωρίας

επίσης όπως σωστά ανέφερε η io io, οι φωνές είναι επίσης μια μορφή βίας και μάλιστα μάλλον πιο ισχυρή καθ ότι είναι ψυχολογική
Τέλος, να πω ότι είμαι απόλυτα σίγουρη ότι ΟΛΑ τα παιδάκια, αλλιώς αντιδρούν στο μάλωμα-ξύλο-τιμωρία που προέρχεται απ τη μαμά κι αλλιώς απ τον μπαμπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ αισθάνομαι ότι έχω πάθει κάτι από το ξύλο που έφαγα...κάτι ορατό, απτό και εύκολα αναγνωρίσιμο τουλάχιστον.... :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τελικά ένας γονιός πρέπει να έχει τεράστια υπομονή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...και βάλε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Και οι φωνές είναι μορφή βίας. Κατατάσσονται στην ψυχολογική βία

τι να λεμε τωρα μοναχε...:/: :/:
δε ποια οικογενεια δεν υπηρξαν καυγαδες τους οποιους εβλεπαν τα παιδια απο μια γωνια τρομοκρατημενα; σε ποια;
ολοι λιγο πολυ εχουμε υποστει ειτε σωματικη ειτε ψυχολογικη βια... και αυτο μας πληγωσε ανεπανορθωτα και συνεβαλε κατα πολυ στην πορεια της μετεπειτα ζωης μας...στο πως αντιδραμε σε καποια πραγματα και καταστασεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, κανείς μας δεν έπαθε κάτι από το ξύλο... Αλλά ποιος σας είπε ότι θα παθαίναμε κάτι αν δεν τρώγαμε; Υπάρχουν πάντα εναλλακτικές, αυτό λέμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ αναρωτίεμαι περισσότερο για τις υπόγειες παρενέργειες που ούτε καν μπορώ να τις φανταστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, κανείς μας δεν έπαθε κάτι από το ξύλο... Αλλά ποιος σας είπε ότι θα παθαίναμε κάτι αν δεν τρώγαμε; Υπάρχουν πάντα εναλλακτικές, αυτό λέμε :)


αααααα μάλιστα! τώρα είπες κάτι που πολύ ήθελα να σχολιάσω!!!
ειλικρινά μπορεί να γινόμουν και καλύτερη αν δεν έτρωγα ξύλο.... δεν ξέρω!
όμως, βλέπω γύρω μου... τι συμβαίνει σήμερα
κι αυτό που βλέπω είναι ΠΟΛΛΑ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΑ παιδάκια, χωρίς ίχνος σεβασμού σε κανέναν.
Κι αν τολμήσει κανένας να τους πει μια κουβέντα παραπάνω, πετάγεται η μαμά που έχει το χαϊδεμένο της και σου λέει "ααααα για σε παρακαλώ! το δικό μου το παιδί είναι καλοαναθρεμένο!!! δεν το έχω χτυπήσει ποτέ!"
και με φτάνει στο σημείο να σκεφτώ (αυθαίρετα το ομολογώ) ναι κυρά μου δεν το χτύπησες ποτέ γιαυτό είναι σε αυτό το χάλι!

Για να καταλήξω κάπου.... νομίζω ότι όλα θέλουν ένα μέτρο...
και οι τιμωρίες και η ανέχεια κι όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, κανείς μας δεν έπαθε κάτι από το ξύλο... Αλλά ποιος σας είπε ότι θα παθαίναμε κάτι αν δεν τρώγαμε; Υπάρχουν πάντα εναλλακτικές, αυτό λέμε :)

ποιος το λεει οτι δεν επαθε κανεις κατι απο το ξυλο;:confused:
μπορει να μην παθαινεις κατι σωματικα...παθαινεις ομως ψυχολογικα...
οταν μιλαμε για καταλοιπα παιδικης ηλικιας τι εννοουμε δλδ; οτι ολα ηταν καλα;:worry: οχι βεβαια... ακομη και τετοιες καταστασεις σωματικης η ψυχολογικης βιας μπορει να συντελεσουν σε μεγαλο βαθμο στη διαμορφωση του χαρακτηρα του ατομου...και να τον επηρεασουν ανεπανορθωτα μεχρι να ζητησει ψυχολογικη υποστηριξη για να βελτιωσει τον ψυχικο του κοσμο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
κι ερωτώ: θέλει ή δε θέλει ξύλο το κακομαθημένο? ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι ερωτώ: θέλει ή δε θέλει ξύλο το κακομαθημένο? ε?

οχι... εγω αν ειχα ενα τετοιο κακομαθημενο παιδι...η ενα αντιδραστικο παιδι τελοσπαντων...θα το πηγαινα σε παιδοψυχολογο αν ηθελα να το βοηθησω...με το να το δερνω δεν θα βγει κατι ουσιαστικο. ετσι πιστευω οτι θα κανα... και νομιζω οτι θα ηταν το σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εσύ πιστεύεις ότι μια μητέρα θα πει ότι το παιδί της ειναι κακομαθημένο? πάντα οι τρίτοι το λένε...και γιαυτούς φυσικά είναι πιο εύκολο να πουν ότι θέλει ξύλο, αφού δεν είναι αυτοί που θα το ρίξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top