Tαξίδια εκτός Ευρώπης

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Νομίζω ο τίτλος ήδη σας προϊδέασε. Η μητέρα μου αυτή τη στιγμή και για μια εβδομάδα θα είναι στο dubai για σεμινάρια και ψάχνω να δω τι μπορεί να μου φέρει (σαν παιδάκι και εγώ;)) από εκεί, αν κάτι είναι πιο φθηνό και είναι ευκαιρία. Επίσης, μια πολύ καλή μου φίλη φεύγει αύριο για Αμερική (ΝΥ) για 2 εβδομάδες και σκέφτομαι να την εκμεταλλευτώ και αυτήν αν γίνεται (να μου πάρει κάτι σε ευκαιρία και να της τα δώσω μετά δλδ) :D

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσα να πάρω από αυτούς τους προορισμούς που να συμφέρει σαν αγορά και να μην είναι φυσικά τελείως άχρηστο:P
Δεν έχω καμία ιδέα επίσης, για το πως λειτουργεί η φορολογία κατά την είσοδο στην χώρα σε τέτοια προϊόντα και αν αυτό θα τα έκανε μη συμφέρουσα αγορά. Κάτι έχω ακούσει ότι αν πεις ότι στα κάνανε δώρο, δεν φορολογείσαι, αλλά πρώτον πως το αποδεικνύεις αυτό και δεύτερον πόσα δώρα μπορείς να κουβαλάς πια; :confused:

Ακούω προτάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για το Ντουμπάι δεν ξέρω αλλά για την αμερική ξέρω!
Μπορεί να σε σκίσουν στην φορολογία στην είσοδο!
Αυτά που μπορεί να σου φέρει η φίλη σου που θα είναι πιο οικονομικά απ ότι στην ελλάδα είναι κάποια γκατζετιά... ή κάμερα, φωτ. μηχανή κλπ
Το κόλπο είναι ότι θα πρέπει να το φέρει χωρίς συσκευασία ώστε να το δηλώσει ως χρησιμοποιημένο και δικό της και είναι οκ.
Αλλα φτηνά πράγματα είναι τα ρούχα απ την Αμερική αρκεί να εμπιστεύεσαι το γούστο της
Κι αυτά με κομμένες ταμπέλες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τσεκαρουν βαλιτσες και τετοια; Να παρει εκεινη δωρα πχ η ρουχα για κεινη που θα τ'αφησει με τα ταμπελακια και τις ιστοριες τους δεν παιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν σε βάλουν στο μάτι, φτέλια σε κάνουν!!
Και ακόμα κι αν είναι δικά της πρέπει να τα κόψει τα ταμπελάκια


Επειδή οι ΗΠΑ δεν είναι φυσικά Ευρώπη, οτιδήποτε αγοραστεί θεωρείται "εισαγωγή προϊόντος" και άρα μιλάμε για κανονικό εκτελωνισμό και φόρο.
Είναι ικανοί ας πούμε, να βρούν 5 καινούργια μπλουζάκια με τα ταμπελάκια τους και να σου πουν ότι τα φέρνεις για εμπόριο... άρα... φάτην :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ελα ρε τετοια κανουνε στην αμερικη;:eek:
εμενα ο θειος του αντρα μου που του φερε αντιρανταρ για το αμαξι το φερε με το κουτι του.ο θειος του ειναι μονιμος κατοικος αμερικης παιζει λετε ρολο αυτο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν τον ψάξανε....
το θέμα είναι να πάρεις μέτρα προστασίας για την περίπτωση που ΙΣΩΣ σε ψάξουν στο τελωνείο όταν έρθεις Ελλάδα...
είναι και πως θα κόψουν τη φάτσα σου και τι κέφια θα έχουν :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
δεν τον ψάξανε....
το θέμα είναι να πάρεις μέτρα προστασίας για την περίπτωση που ΙΣΩΣ σε ψάξουν στο τελωνείο όταν έρθεις Ελλάδα...
είναι και πως θα κόψουν τη φάτσα σου και τι κέφια θα έχουν :/:

δεν του φερε μονο μια φορα βρε κουε:worry:
σχεδον καθε χρονο που ερχεται ολο και κατι του φερνει αλλα αντιρανταρ του φερνε για 3 συνεχομενα χρονια με τη συσκευασια του. καμια φορα δεν τον ψαξανε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι να σου πω βρε Βίκη μου... δεν ξέρω... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το κόλπο είναι ότι θα πρέπει να το φέρει χωρίς συσκευασία ώστε να το δηλώσει ως χρησιμοποιημένο και δικό της και είναι οκ.
Δηλαδή αν το δηλώσει ότι της το έκαναν δώρο δεν πιάνει;:/:
Τσεκαρουν βαλιτσες και τετοια;
Ναι απ' όσο έχω ακούσει τσεκάρουν βαλίτσες, αλλά σας ρωτάω μήπως κάποιος το πέρασε πρόσφατα:)
Επειδή οι ΗΠΑ δεν είναι φυσικά Ευρώπη, οτιδήποτε αγοραστεί θεωρείται "εισαγωγή προϊόντος" και άρα μιλάμε για κανονικό εκτελωνισμό και φόρο.
Ε αντίστοιχα υποθέτω θα είναι και για το dubai. Ακόμα και αν υπάρξει τελικά φόρος, πόσος υπολογίζουμε να είναι;

Σκεφτόμουν να μου πάρει κάποια από τις δύο ένα ρολόι, το οποίο φυσικά δεν με νοιάζει να είναι στο κουτί του. Αλλά είναι ανδρικό. Δεν θα απορήσουν που θα έχει τέτοιο ρολόι;
Θα ρωτήσω την μητέρα μου, αν της κάνανε έλεγχο για να καταγράψουν τι κουβαλούσε όταν πήγε στο Dubai, για να δω αν μπορούν να κάνουν οποιαδήποτε διασταύρωση μετά. Παίζει κάτι τέτοιο;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σκεφτόμουν να μου πάρει κάποια από τις δύο ένα ρολόι, το οποίο φυσικά δεν με νοιάζει να είναι στο κουτί του. Αλλά είναι ανδρικό. Δεν θα απορήσουν που θα έχει τέτοιο ρολόι; (1)
Θα ρωτήσω την μητέρα μου, αν της κάνανε έλεγχο για να καταγράψουν τι κουβαλούσε όταν πήγε στο Dubai, για να δω αν μπορούν να κάνουν οποιαδήποτε διασταύρωση μετά. Παίζει κάτι τέτοιο; (2):confused:


1. όχι... μπορεί και να το φοράει αν θέλει... είναι trendy :P
2. μπα, όχι δεν παίζει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το νούμερο 2 παίζει θεωρητικά, γιατί είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας: δηλώνεις ότι πήγες με το λάπτοπ, ούτως ώστε να μην σου πουν ότι αγόρασες λάπτοπ εκεί και πρέπει να πληρώσεις φόρο..
κατά τα άλλα, για ένα ρολόι δεν θα υπάρχει πρόβλημα..τυχερή η μαμά σου, είναι πολύ όμορφα στο ντουμπάι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε, εμενα ενας φιλος παει 1-2 φορες το χρονο αμερικη ΜΕ ΑΔΕΙΕΣ ΒΑΛΙΤΣΕΣ και με ενα σωβρακο (που λεει ο λογος :P) για αλλαξια, και ολα τα φερνει απο κει...! ολα ομως!!!
ποτε δε μου πε να εχει προβλημα, και πουθενα.
τι να σου πω τωρα... τελειως απο περιεργεια θα ρωτησω οταν τον δω και θα σου πω, ελπιζω μονο να μην εχουν γιυρισει απο τους προορισμους τους οι δικοι σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ρε παιδιά, ντακς, όσοι έχουν πάει αμερική (κι εγώ ανάμεσά σας), φέραμε 2-3 βαλίτσες πράγματα, αλλά φροντίσαμε να βγάλουμε ετικέτες, τσαντούλες, περιτυλίγματα. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν μπορούν να σε σταματήσουν. ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΣΟΥ, θα πληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν το ήξερα αυτό με φορολογίες στην Αμερική. Αν εξαιρέσουμε το ότι ο μπαμπάς μου δήλωσε τις πανάκριβες φωτογραφικές του μηχανές, δεν δηλώσαμε ούτε laptops, τίποτα. Και στον γυρισμό εγώ at least δεν έκοψα καμιά ετικέτα. Αλλά μάλλον ήμουν τυχερή!

Αυτό που μου έκανε κακή εντύπωση είναι ότι στα μαγαζιά γράφουν τις τιμές χωρίς φόρο και στο ταμείο βλέπεις ότι ήταν πιο ακριβό από ότι νόμιζες! Με το φτωχό μου μυαλό σκέφτηκα ότι πιθανώς αφού είμαι ΕΕ θα μπορούσα να ψωνίσω αφορολόγητα. Τους ρώτησα σε 1 μαγαζί και μου την είπαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Που?Πότε?Πως? Αν έχετε πάει δώστε λεπτομέρειες ώρες ταξιδιού, τι άξιζε απο όσα είδατε, κόστος ταξιδιού, πόσα χαλάσατε για να περάσατε, βίζα και λοιπά έγγραφα.
Αν δεν έχετε πάει αλλά το έχετε ψάξει ή απλά το ονειρεύεστε γράψτε το γιατί, ψάχνω για ιδέες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εκτος Ευρωπης...μμμ μονο ΗΠΑ νομιζω. 2 φορες.

Denver (Colorado state)
Santa Fe (New Mexico state)
New York (New York state)
Las Vegas (Nevada state)
San Fransisco (California state)
San Diego (California state)
Miami (Florida state)
Los Angeles (California state)

Για φαγητο δε θες πολλά. Αεροπορικό υπολογιζε απο 600 (πχ χειμωνα ή κρατηση απο τωρα για μετα απο καιρο) μεχρι 2200 (και παραπανω) ευρω με επιστροφη, για καλοκαιρι και κοντινη ημερομηνια.
Το τι να δεις...ειναι μεγαλη χωρα. Πρεπει να χεις χρηματα και μερες μπολικες να πηγαινεις απο δω κι απο κει. Ή να διαλεξεις 2-3 πολιτειες που σου φαινονται πιο ενδιαφερουσες , και να ασχοληθεις με αυτες.
Για τα γραφειοκρατικά, δε τα θυμαμαι δυστυχως. Ομως πρεπει να χουν αλλαξει ηδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει ΗΠΑ (Nevada, California, Arizona, Colorado, Minessota, New York), Τυνησία, Αίγυπτο και τώρα φτιάχνω μπογαλάκια για Κένυα. Αν σε ενδιαφέρει, όχι μόνο εσένα δηλ. :hehe:, κάποιος από τους προορισμούς αυτούς θα δώσω ευχαρίστως πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει ΗΠΑ (Nevada, California, Arizona, Colorado, Minessota, New York), Τυνησία, Αίγυπτο και τώρα φτιάχνω μπογαλάκια για Κένυα. Αν σε ενδιαφέρει, όχι μόνο εσένα δηλ. :hehe:, κάποιος από τους προορισμούς αυτούς θα δώσω ευχαρίστως πληροφορίες.


Και βέβαια θα δώσεις, για Κένυα:P
Σε οργανωμένο, στυλ σαφάρι?Μόνη σου?Κι αν μόνη πως?Που βρήκες πτήση βρε κοπελιά χωρίς να έχει ανταπόκριση με 3 τουλ.άλλες χώρες.Γράφε:D








Και πλιζ αν δεν βαριέστε να γίνεται λιγουλακι αναλυτικοί κυρίως στο τι αξίζει να δει κανείς:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πηγαίνω οργανωμένα και θα έχει σαφάρι και πιο ''συνηθισμένες'' πάντως δραστηριότητες! Θα γράψω όμως τέλος Αυγούστου που γυρνάω, τώρα δεν έχει νόημα. Μην μου παραπονιέσαι, θα είμαι πολύ πολύ πολύ αναλυτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κούβα.

Καταπληκτικό ταξίδι, κάντε το μάλιστα το συντομότερο δυνατό, για να προλάβετε την ατμόσφαιρα του νησιού όσο υπάρχουν οι Castro.
Γενικά είναι ένα ταξίδι που πρέπει να κάνει κανείς με ταξιδιωτικό γραφείο, όχι τόσο για λόγους ασφαλείας, όσο γιατί η ζωή των ντόπιων είναι πολύ συγκεκριμένα και αυστηρά διαχωρισμένη από των ξένων. Αυτό αφορά το νόμισμα, τα εστιατόρια, τα ξενοδοχεία, τα μέσα μεταφοράς... Βέβαια μία φίλη μου είχε πάει ολομόναχη, αλλά το θεωρώ μεγάλη εξαίρεση..

Η Αβάνα είναι μία μαγευτική πόλη, με τα απομεινάρια της Μαφίας στην αρχιτεκτονική της να δεσπόζουν, ενώ οι άνθρωποι είναι συμπαθέστατοι, έως και ερωτεύσιμοι. Αλλά μετά από κάποιες βόλτες, φαγητό στο Hotel Nacional όπου έχουν δειπνήσει από τον Σινάτρα μέχρι τον Πατριαρχη Βαρθολομαίο, βόλτες στην παραλιακή Malecòn -που τα βράδια βουΐζει από τα πάρτι σάλσα-, ψώνια στην παλιά πόλη, Daquiri στο στέκι του Hemingway το Floridita και τουρισμό μέσα σε ένα coco taxi

ή μία Chevrolet του 1960 με κινητήρα volga, μπάνια στην Miramar, βραδιές στο Buena Vista Social Club με όλους τους αστέρες της πόλης, που τραγούδησαν δίπλα στο Σινάτρα, τρώγοντας φιλέτο αστακού με μπανάνα και ρούμι και πίνοντας Cuba Libre, αξίζει να πάτε σε άλλη πόλη...

Τα γραφεία συνιστούν κλασικά Varadero για μπάνια σε τυρκουάζ νερά με κοράλινη άμμο και τεράστια κοχύλια. Από εκεί μπορείτε να κάνετε εκδρομή σε κοραλιογενή νησιά, όπου κολυμπάτε αγκαλιά -κυριολεκτικά- με δελφίνια και βουτιές με θέα τους υφάλους.

Πολύ γραφική είναι όντως και η Trinidad και η Cienfuegos.
Τέλειες βόλτες σε έναν άλλο κόσμο, με χρωματιστά μπαρόκ σπιτάκια και αρκετή φτώχεια...

Ωστόσο αυτή η φίλη που πήγε μόνη είπε ότι η άλλη μεριά του νησιού, προς Santiago, είναι πολύ πιο αυθεντική και άγρια... σκεφτείτε το.


arroz cubano
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top