[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κορίτσια χρησιμοποιεί κάποια από σας αμυγδαλέλαιο; Και αν ναι ποια η χρήση του και έχετε δει αποτέλεσμα;
Διαβάζω εδώ στο ιντερνετ για τις ευεργετικές του ικανότητες. Και επειδή το έχω γυρίσει σε καλλυντικά που μπορούμε να βρούμε στην κουζίνα μας, σκέφτομαι να το εντάξω.
Βοηθάει τόσο πολύ στις βλεφαρίδες όσο γράφει;
Ναι το αμυγδαλέλαιο είναι top για ενυδάτωση σε όλο το σώμα αλλά και στο πρόσωπο!

Μπορείς να αφαιρέσεις ακόμα και ένα απλό μακιγιάζ με αυτό. Και είναι πολύ φθηνό.

Στις βλεφαρίδες πρώτη φορά το ακούω ότι βοηθάει, θα το δοκιμάσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Κορίτσια χρησιμοποιεί κάποια από σας αμυγδαλέλαιο; Και αν ναι ποια η χρήση του και έχετε δει αποτέλεσμα;
Διαβάζω εδώ στο ιντερνετ για τις ευεργετικές του ικανότητες. Και επειδή το έχω γυρίσει σε καλλυντικά που μπορούμε να βρούμε στην κουζίνα μας, σκέφτομαι να το εντάξω.
Βοηθάει τόσο πολύ στις βλεφαρίδες όσο γράφει;


Δεν θα σου απαντήσω ακριβώς στην ερώτηση, θα σου απαντήσω ό,τι ξέρω. :P

Εγώ το χρησιμοποιούσα στα μαλλιά μου μαζί με καστορέλαιο (που επίσης λένε ότι είναι ιδανικό για τις τρίχες) επειδή το τελευταίο είναι αρκετά πηχτό για να το χρησιμοποιήσεις μόνο του. Τουλάχιστον στην έκταση που χρειάζονται τα μαλλιά. Δεν παρατήρησα να μακραίνουν πιο γρήγορα, αλλά όντως ήταν πιο μαλάκα, πιο υγιή και λαμπερά στην όψη και ελαφρώς πιο δυνατά (είχε γίνει λίγο πιο χοντρή η τρίχα). Νομίζω από την 2η εφαρμογή είδα αποτέλεσμα, και από την 4η ήταν μόνιμα έτσι τα μαλλιά μου ακόμα κι αν παρέλειπα τη διαδικασία καμιά φορά. Υποθέτω ότι παρόμοια αποτελέσματα θα έχουν και στις βλεφαρίδες.

Και δαφνέλαιο έχω χρησιμοποιήσει, αλλά ο προηγούμενος συνδυασμός μού άρεσε περισσότερο.

Υ.Γ.1. Ο κομμωτής μού είχε πει να αποφεύγω το τριχωτό της κεφαλής, παρόλο που είχα διαβάσει στο ίντερνετ να κάνουμε μασάζ με τα έλαια εκεί, γιατί μπορεί να βουλώσει τους πόρους και να εμποδίσει την ανάπτυξη των νέων τριχών. Και άρα να έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά το απέφευγα.

Υ.Γ.2. Προφανώς και δεν έγιναν πιο πυκνά τα μαλλιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Βοηθάει τόσο πολύ στις βλεφαρίδες όσο γράφει;


δεν ξερω για τα αποτελεσματα του, προσεχε ομως με ο, τι χρησιμοποιεις στην περιοχη αυτη των ματιων, δεν ξερω τωρα πως να το εκφρασω σωστα, αλλα καποιες φορες η χρηση ελαιου εκει μπορει να προκαλεσει εμφανιση κυστων επομενως κρατα την περιοχη καθαρη και μη βαζεις πολυ ποσοτητα. και το οργανικο θα ταν ισως καλυτερο σε αυτη την περιπτωση.


επισης δωσε λιγο προσοχη στο καλλυντικα που βρισκονται στην κουζινα, ειμαστε ολες χαρουμενες οταν δεν χρειαζεται να δινουμε χερι-ποδι και κεφαλι μαζι για περιποιηση, το δερμα ομως ειναι μυστηριος συντροφος για τον καθενα επομενως δοκιμαζε τα πρωτα σε μια περιοχη για ενα διαστημα για να δεις πως αντιδρα. μπορει αυτο να το ξερεις αλλα τελοσπαντων για τον επομενο που ισως να μην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Γενικά το να χρησιμοποιώ καλλυντικά από την κουζίνας μου έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος από τα να πάρω μια κρέμα και να τελειώνω.

Ενδεικτικά να σας πω ότι σήμερα δοκίμασα να κάνω μια μάσκα μαλλιών με μπυρα, ελαιόλαδο, κρόκο αυγού και κάτι άλλο τώρα δεν θυμάμαι τι. Εν τελει αυτό θα μπορούσε να είναι το μεσημεριανό μου ας πούμε. Με το ελαιόλαδο να τηγάνιζα ένα αυγό μάτι και να το συνδιαζα με ωραία μπυριτσα :pardon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
χαχα!!
δεν την εχω ξανακουσει την μασκα, πραγματικα αποτελει ολοκληρωμενο γευμα :P
αναρωτιεμαι, εαν την εφαρμοσες πως τα ξεβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
χαχα!!
δεν την εχω ξανακουσει την μασκα, πραγματικα αποτελει ολοκληρωμενο γευμα :P
αναρωτιεμαι, εαν την εφαρμοσες πως τα ξεβγαλες?


Την εφαρμοσα για ένα μισάωρο. Το αυγό άρχισε να βγάζει μυρωδιά ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο. Απαπα δεν την ξανά εφαρμόζω. Πρώτη και τελευταία φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Κορίτσια χρησιμοποιεί κάποια από σας αμυγδαλέλαιο; Και αν ναι ποια η χρήση του και έχετε δει αποτέλεσμα;
Διαβάζω εδώ στο ιντερνετ για τις ευεργετικές του ικανότητες. Και επειδή το έχω γυρίσει σε καλλυντικά που μπορούμε να βρούμε στην κουζίνα μας, σκέφτομαι να το εντάξω.
Βοηθάει τόσο πολύ στις βλεφαρίδες όσο γράφει;

Ναι, τα τελευταία χρόνια, χρησιμοποιώ αποκλειστικά αμυγδαλέλαιο για το ντεμακιγιάζ ματιών. Αφαιρεί πανεύκολα ακόμα και την πιο δυνατή μάσκαρα χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο, μα το πραγματικά απίστευτο είναι οτι είδα με έκπληξη σε λίγους μήνες τις βλεφαρίδες μου (εμφανέστατα) να μεγαλώνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αμυγδαλελαιο μια εποχή το χρησιμοποίησα παντου! Σαν ενυδατική, για τις τρίχες, για πριν τη θάλασσα, για after sun, για να γυάλιζουν τα πόδια μου το βράδυ όταν έβγαινα μέχρι που το βαρέθηκα. Τώρα βάζω κρέμες αλλά το χρησιμοποιώ στα μωρα μου σε κάθε αλλαγή πάνας του μικρού και στο μεγάλο για ενυδάτωση μετά το μπάνιο, είναι ότι πιο φυσικό. Βγαίνει και με αρώματα η προσθέτετε εσείς αιθέριο έλαιο και μυριζει πολύ ωραία.

Για βλεφαρίδες καστορελαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για ντεμακιγιαζ πιο ελαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
για ντεμακιγιαζ πιο ελαιο;


Για ντεμακιγιάζ εγώ χρησιμοποιώ σαπούνι ειδικό για ντεμακιγιάζ και μετά κάποια κρέμα. Δεν ξέρω αλλά νιώθω πως αν δεν πέσει νερό δε φεύγει το μακιγιάζ..

Η κεραλοιφη είναι επίσης φανταστική για ενυδάτωση. Αφαιρεί και το μακιγιάζ αλλά είναι πολύ λιπαρή. Αν το αντέχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Υπάρχει εδώ μέσα καμία κοπέλα που να ξέρει από ημιμονιμο μανικιούρ? Θέλω να πάρω τα σύνεργα να τα φτιάχνω μόνη μου αλλά έχω μπερδευτεί κάπως με τα υλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
για ντεμακιγιαζ πιο ελαιο;


θελω τοσο πολυ να απαντησω στην ερωτηση σου αλλα εχω διαβασει πολλες ιστοριες για αγριους.
βασικα ενα ελαιο που δε θα προκαλει αρνητικη αντιδραση στο δερμα σου, το οποιο μπορεις να αφαιρεσεις μετα και να μην αφησει υπολειμμα με αποτελεσμα να κλεισουν οι ποροι σου. εξαρταται αποκλειστικα απο τ δερμα σου. πανω η aleksa χρησιμοποιει αμυγδαλέλαιο στα ματια/φρυδια. ολα ενας πειραματισμος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το έλαιο το χρησιμοποιώ μόνο για μάτια, φρύδια, χείλη. Όχι για όλο το πρόσωπο.
Για αφαίρεση μεικ απ, χρησιμοποιώ γαλάκτωμα ή κάποιο micellaire και μετά υγρό καθαριστικό, χωρίς σαπούνι από φαρμακείο που κάνει αφρό και ξεβγάζεται με νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για αφαίρεση μεικ απ, χρησιμοποιώ γαλάκτωμα ή κάποιο micellaire και μετά υγρό καθαριστικό, χωρίς σαπούνι από φαρμακείο που κάνει αφρό και ξεβγάζεται με νερό.
Κι εγώ τα ίδια χρησιμοποιώ για αφαίρεση του μακιγιάζ.

Αν και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη όταν χρησιμοποιήσα balm ντεμακιγιάζ πριν μερικούς μήνες,
αλλά τα balms είναι way too pricy ρε γαμώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Κι εγώ τα ίδια χρησιμοποιώ για αφαίρεση του μακιγιάζ.

Αν και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη όταν χρησιμοποιήσα balm ντεμακιγιάζ πριν μερικούς μήνες,
αλλά τα balms είναι way too pricy ρε γαμώτο.


θα θελα να δοκιμασω κανα balm αλλα ακριβως οπως το πες.
υπαρχουν κ πολλα λαδια ιδιαιτερα κορεατικης/ιαπωνικης αλλα με τα μεταφορικα καπως ετσι ειναι. ουφ.
το δερμα σου πως ειναι Angelique? normal & combination skin οπως γραφει στν περιγραφη προιοντος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
θα θελα να δοκιμασω κανα balm αλλα ακριβως οπως το πες.
υπαρχουν κ πολλα λαδια ιδιαιτερα κορεατικης/ιαπωνικης αλλα με τα μεταφορικα καπως ετσι ειναι. ουφ.
το δερμα σου πως ειναι Angelique? normal & combination skin οπως γραφει στν περιγραφη προιοντος?

Μικτό προς λιπαρό θα χαρακτήριζα το δέρμα μου.

Ωστόσο και τα πιο ενυδατικά προϊόντα , αν είναι σε σωστή ποσότητα , λειτουργούν πάνω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
αναρωτιεμαι εαν εχετε καθαριστικα προιοντα, οπως αφρολουτρα, σαμπουαν κλπ, χωρις sls που σας αρεσουν. θα ηθελα να δοκιμασω καποιο τετοιο αφρολουτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχετε γνωμη για το https://www.tofarmakeiomou.gr/brands/bioderma-50041/bioderma-50041-10a-62_52213/ ;εχω κανονικη-καθαρη επιδερμιδα αλλα οταν ειμαι υπο πιεση πεταω κανενα σπυρακι.
το ειχα σε δειγμα κ το εβαζα τοπικα.μου αρεσε,λεω να το παρω.

λεει
Κρέμα που αφαιρεί βιολογικά τα σπυράκια και τα μαύρα στίγματα κι ενεργεί για τα αίτια και τις συνέπειες αυτών των ατελειών. Περιορίζει τα σημάδια, καθαρίζει και καταπραϋνει άμεσα το δέρμα, ενώ καταπραΰνει και μειώνει την ερυθρότητα που προκαλείται από φλεγμονές. Είναι κατάλληλη για επιδερμίδες με τάσεις ακμής. Έχει υποαλλεργική σύνθεση με άρωμα, χωρίς paraben και αποτελεί μη φαγεσωρογόνο προϊόν.
Συσταταικά & Οφέλη

Το Sebium Global αναπαριστά βιολογικά το σμήγμα παρόμοιο με εκείνο του υγιούς δέρματος και σταματά τη φυσιολογική διαδικασία που προκαλεί βλάβες στο σχηματισμό και την διατήρηση της ακμής. Έτσι, δρα βιολογικά στα αίτια και τις συνέπειες των σοβαρών ατελειών, καθώς περιέχει:

Bakuchiol και Fluidactiv®: προσαρμόζει το δέρμα στην ρύθμιση της ποιότητας των λιπαρών οξέων του, και στην ανάκτηση σμήγματος παρόμοιο με εκείνο του υγιούς δέρματος και την αποτελεσματική πρόληψη της εμφάνισης από σπυράκια και μαύρα στίγματα.
AHA εστέρες, σαλικυλικό οξύ & κιτρικό οξύ: καθαρίζει το δέρμα, εξαλείφοντας τα σπυράκια και τα μαύρα στίγματα.
Γλυκονικός ψευδάργυρος & Enoxolone: καταπραΰνει και μειώνει την ερυθρότητα που προκαλείται από φλεγμονές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εχετε γνωμη για το https://www.tofarmakeiomou.gr/brands/bioderma-50041/bioderma-50041-10a-62_52213/ ;εχω κανονικη-καθαρη επιδερμιδα αλλα οταν ειμαι υπο πιεση πεταω κανενα σπυρακι.
το ειχα σε δειγμα κ το εβαζα τοπικα.μου αρεσε,λεω να το παρω.

λεει


Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εφόσον περιέχει σαλικυλικό οξύ κάνει όντως δουλειά στα σπυράκια. Να το βάζεις τοπικά και μόνο βράδυ μέχρι να ξεράνει τα σπυράκια. Δοκίμασε και να τη βάλεις κανονικά σαν ενυδατική ένα βράδυ. Αν την επόμενη μέρα νιώθεις το πρόσωπο σου πιο λείο και καθαρό στο άγγιγμα να τη βάζεις συστηματικά μια φορά τη βδομάδα ας πούμε. Κάνουν χημική απολέπιση τα οξέα που λέει στην περιγραφή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εφόσον περιέχει σαλικυλικό οξύ κάνει όντως δουλειά στα σπυράκια. Να το βάζεις τοπικά και μόνο βράδυ μέχρι να ξεράνει τα σπυράκια. Δοκίμασε και να τη βάαυτηλεις κανονικά σαν ενυδατική ένα βράδυ. Αν την επόμενη μέρα νιώθεις το πρόσωπο σου πιο λείο και καθαρό στο άγγιγμα να τη βάζεις συστηματικά μια φορά τη βδομάδα ας πούμε. Κάνουν χημική απολέπιση τα οξέα που λέει στην περιγραφή. ;)


με επεισες.
αυτη τη μαρκα περα απο φαρμακεια την εχουν πχ χοντος να δω τιμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top