Υβριδικά, ηλιακά και ηλεκτρικά αυτοκίνητα

Αν είχατε σκόπο να αγοράσετε αυτοκίνητο θα αγοράζατε αυτοκινήτο με τεχνολογία hybrid;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Ναι επειδή σέβομαι το περιβάλλον

    Ψήφοι: 25 47.2%
  • Ναι επειδή πάντα ακολουθώ τις νέες τεχνολογίες

    Ψήφοι: 4 7.5%
  • Ναι, πιστεύω ότι θα βελτιώσει το image μου ένα τέτοιο αυτοκίνητο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ναι επειδή θα χρειάζομαι λιγότερα λεφτά για καύσιμα

    Ψήφοι: 6 11.3%
  • Όχι επειδή δεν πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία δεν θα βοηθήσει το περιβάλλον

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή δεν έχω την οικονομική άνεση

    Ψήφοι: 4 7.5%
  • Όχι επειδή φοβάμαι για τυχόν προβλήματα, δλδ δεν εμπιστεύομαι ακόμη την τεχνολογία

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Όχι επειδή φοβάμαι για τις επιδόσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή το μοντέλο που θέλω δεν υπάρχει σε hybrid έκδοση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή οι εταιρίες κατασκευής αυτοκινήτων που εμπιστεύομαι δεν κατασκευάζουν τέτοια αυτοκινήτα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή πιστεύω ότι είναι ένα παιχνίδι του marketing

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή το περιβάλλον με αφήνει αδίαφορο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή πιστεύω ότι η κύρια πηγή μόλυνσης του περιβάλλοντος δεν είναι τα αυτοκίνητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι επειδή πιστεύω ότι αυτή η τεχνολογία δεν μου προσφέρει κάνενα ουσιαστικό όφελος

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Δεν θέλω να απαντήσω

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Δεν έχω σκεφτεί ακόμη για αυτό το θέμα

    Ψήφοι: 10 18.9%
  • Δεν ξέρω τι είναι το hybrid

    Ψήφοι: 1 1.9%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όπως διαπιστώνουμε οι λύσεις υπάρχουν . Μια χούφτα άνθρωποι όμως ενας συνεταιρισμός για την ακρίβεια αμερικανών-αράβων κανονίζει ώστε, ολόκληρη η ανθρωπότητα να μένει 50 χρόνια πίσω.

Για να μήν πούμε ότι κανονίζει να επιστρέψουμε στην εποχή των σπηλαίων, αφού, αν περάσει το δικό τους (πετρέλαιο-πόλεμοι-τρομοκρατία) καο οχι το δικό μας (ανανεώσιμη ενέργεια, ενεργειακή απελευθέρωση) τότε εκεί θα καταλήξουμε, στα σπήλαια πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως τα ηλεκτροκίνητα μπορεί να είναι φιλικά ως προς τη χρήση στο περιβάλλον αλλά όχι σε "κύκλο ζωής" γιατί μπορεί ο οδηγός να μην καίει κάρβουνο αλλά καίει κάρβουνο η ηλεκτροπαραγωγική μονάδα με απόδοση 30% και όντας μια από τις πιό ρυπογόνες βιομηχανίες.
Το ίδιο ισχύει και με το υδρογόνο.
Αν ο ηλεκτρισμός ή το υδρογόνο δεν προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές στο σύνολο μάλλον βγαίνουν αρνητικά περιβαλλοντικά. Ίσως βοηθάνε όμως στο υπάρχον "μικροκλίμα" στην πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πάντως τα ηλεκτροκίνητα μπορεί να είναι φιλικά ως προς τη χρήση στο περιβάλλον αλλά όχι σε "κύκλο ζωής" γιατί μπορεί ο οδηγός να μην καίει κάρβουνο αλλά καίει κάρβουνο η ηλεκτροπαραγωγική μονάδα με απόδοση 30% και όντας μια από τις πιό ρυπογόνες βιομηχανίες.
Το ίδιο ισχύει και με το υδρογόνο.
Αν ο ηλεκτρισμός ή το υδρογόνο δεν προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές στο σύνολο μάλλον βγαίνουν αρνητικά περιβαλλοντικά. Ίσως βοηθάνε όμως στο υπάρχον "μικροκλίμα" στην πόλη.

Aν στην Ελλάδα ήμασταν λίγο περισσότερο προοδευτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε επάρκεια ρεύματος.:)
Σκέψου τα νησιά των Κυκλάδων και του Ιονίου γεμάτα με αιολικά, και σκέψου παντού να είχαμε ηλιακούς συλλέκτες, και δωρεάν ρεύμα θα είχαμε και χωρίς απολύτως καμία επιβάρυνση στο περιβάλλον. ;)
Με λίγα λόγια: ρεύμα βρίσκεται, και μάλιστα ρεύμα οικολογικής προέλευσης, αλλά τι κάνουμε για αυτό;

Στη Μύκονο οι ντόπιοι πέρυσι (νομίζω) κατέστρεψαν 10-12 αιολικά διότι θεώρησαν ότι τους χάλαγαν την αισθητική του νησιού.


υγ: υπάρχουν και άλλοι τρόποι κατασκευής ρεύματος αλλά οι δύο που ανέφερα είναι οι ιδανικότεροι για τη χώρα μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Aν στην Ελλάδα ήμασταν λίγο περισσότερο προοδευτικοί θα μπορούσαμε να είχαμε επάρκεια ρεύματος.:) Σκέψου τα νησιά των Κυκλάδων και του Ιονίου γεμάτα με αιολικά, και σκέψου παντού να είχαμε ηλιακούς συλλέκτες, και δωρεάν ρεύμα θα είχαμε και χωρίς απολύτως καμία επιβάρυνση στο περιβάλλον. ;) Με λίγα λόγια: ρεύμα βρίσκεται, και μάλιστα ρεύμα οικολογικής προέλευσης, αλλά τι κάνουμε για αυτό;
Ακριβώς. Κι αυτό το καθαρό ρεύμα θα μπόρούσε να ηλεκτροδοτεί τα καθαρά αυτοκίνητα. Τα οποία μάλιστα - γιατί όχι- θα μπορούσαν να είνα Ελληνικά . Η τεχνολογία ηλεκτρικών μοτέρ δεν είναι δεσμευμένη, αν ήταν έτσι κανένα μοτέρ δεν θα φτιαχνόταν στην Ελλάδα. Μάλιστα το ηλεκτρικό αυτοκίνητο πόλης στα 5-6000 ευρώ διθέσιο, θα κάνει οποιονδήπότε το κατασκευάσει ζάμπλουτο.

Γιατί δεν το κάνουμε λοιπόν εμείς οι Έλληνες, μια χώρα ίσως η πιο πλούσια (ανάλογα με την έκτασή της) σε πηγές ανανεώσιμης ηλεκτρικής ενέργειας; Η απάντηση ίσως βρίσκεται στο επόμενο κουοτ του προλαλήσαντα συμπαθέστατου μπόρατ

Στη Μύκονο οι ντόπιοι πέρυσι (νομίζω) κατέστρεψαν 10-12 αιολικά διότι θεώρησαν ότι τους χάλαγαν την αισθητική του νησιού.
Οι "ντόπιοι" της Μυκόνου, καθώς και οι παραθερίζοντες εκεί, στην πλειοψηφία τους, είναι άνθρωποι προσκείμενοι στην λεγόμενη υπερελίτ. Αυτοί δηλαδή που καταστρέφουν.

Η αισθητική του νησιού τους φυσικά αντανακλα την νοοτροπία τους η οποία εκφράζεται ίσως με τον καλύτερο τρόπο απο ...την υπογραφή μου; :) Οπότε όλοι καταλαβαίνουμε γιατί αναστατώθηκαν ότι θα χαλούσαε απο οτιδήποτε πράσινο, γκαζόν, ενέργεια, δάση, ακόμη και ... σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό όμως είναι μια άλλη συζήτηση. Όσο το ρεύμα προέρχεται από λιγνίτη (και μην ξεχνάμε τον εισαγόμενο λιθάνθρακα που έρχεται) ή ακόμα και από φυσικό αέριο τα ηλεκτρικά υβριδικά βοηθάνε μόνο στο μικρικλίμα της πόλης.
Αρά μπορούμε να μιλάμε για καλύτερη ποιότητα ζωής στην πόλη αλλά όχι απαραίτητα για περιβαλλοντική βελτίωση.
Και παρεπιπτόντως δεν είναι μόνο οι ελίτ που αντιδρά στα ανανεώσιμα. Οποιαδήποτε μονάδα παραγωγής προσκρούει γενικότερα στην τοπική κοινότητα. Ακόμα και "οικολόγοι" αντιδρούν. Αυτό γιατί δεν μας νοιάζει τι κάνουν οι άνθρωποι στην Μεγαλόπολη και στην Πτολεμαϊδα, εμείς να έχουμε ρεύμα και να μην χαλάσει η δική μας περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Έχεις δίκιο Lugar. Αλλα δεν είναι και αυτό μια αρχή; Φαντάσου τη πολιτική πίεση θα ασκούσε ο κάθε πολίτης που χρησιμοποιεί οικολογικό αυτοκίνητο στην πολιτεία να κάνει το ίδιο και αυτή με την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Το ζητούμενο λοιπόν είναι η αλλαγή νοοτροπίας και λύσεις υπάρχουν απλα θέλει για αρχή θυσίες. Στην Πορτογαλία νομίζω κατάφεραν να παράγουν ρεύμα εκμεταλευόμενοι την δύναμη των κυμάτων . Σκέψου επίσης μεγάλες γεννήτριες στο πυθμένα της θάλασσας να κινούνται με τα υποθαλάσσια ρεύματα. Το θέμα είναι κατα πόσο ο καθένας μας είναι έτοιμος να κάνει την υπερβαση με την αγορά για παράδειγμα ενος υβριδικού ή και καθαρά ηλεκτρικού αυτοκινήτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ο καθένας μας μπορεί να κάνει την διαφορά αν:
-δεν αφήνει τις συσκευές στο standby
-δεν αφήνει φώτα αναμμένα
-αγοράζει συσκευές Α κλάσης
-βάλει λάμπες οικονομίας στους χώρους που ενδείκνυται
-ανακυκλώνει ότι μπορεί
-βάλει ηλιακό θερμοσίφωνο και αγοράσει συσκευές που έχουν ξεχωριστή παροχή θερμού νερού
αλλά και να δεχτεί έναν ΧΥΤΑ στην περιοχή του, ή μια ανεμογεννήτρια, ή να βάλει φωτοβολταϊκά, σόμπα βιομάζας, πράσινες στέγες, κομποστοποιητές ............έχω άλλα 40 να σου πω.
Πίεση στην πολιτεία πάντως δεν είναι ούτε αυτά ούτε το υβριδικό αυτοκίνητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο καθένας μας μπορεί να κάνει την διαφορά αν:
-δεν αφήνει τις συσκευές στο standby
-δεν αφήνει φώτα αναμμένα
-αγοράζει συσκευές Α κλάσης
-βάλει λάμπες οικονομίας στους χώρους που ενδείκνυται
-ανακυκλώνει ότι μπορεί
-βάλει ηλιακό θερμοσίφωνο και αγοράσει συσκευές που έχουν ξεχωριστή παροχή θερμού νερού
αλλά και να δεχτεί έναν ΧΥΤΑ στην περιοχή του, ή μια ανεμογεννήτρια, ή να βάλει φωτοβολταϊκά, σόμπα βιομάζας, πράσινες στέγες, κομποστοποιητές ............έχω άλλα 40 να σου πω.

......και όλα αυτά όταν οι υπεύθυνοι για τις επιλογες τρόπων παραγωγής ενέργειας επιλέγουν πάντα τους πιο ρυπογόνους και ακριβούς τρόπους (με το αζημίωτο πάντα)...

Αντί να κλεισεις τη βρύση μπορείς φυσικά να σφουγγαρίζεις συνέχεια το σπίτι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν και δεν είναι υβριδικά, για δείτε:
Top 10 world-changing electric cars

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Μεγάλη αίσθηση προκάλεσε παγκοσμίως η είδηση που μετέδωσε το πρακτορείο Reuters και αφορούσε στην παρουσίαση ενός αυτοκινήτου πόλης που κινείτε με…νερό! Πολλοί ωστόσο είναι αυτοί που αμφισβητούν την εγκυρότητα της είδησης και την αντιμετωπίζουν με σκεπτικισμό.

Στο βίντεο που προβλήθηκε στην τηλεόραση, εμφανίζεται ένα διθέσιο αυτοκίνητο πόλης (στο μέγεθος ενός Smart), το οποίο έχει εγκατεστημένο στο πίσω μέρος μια συσκευή που διασπά το νερό και απομονώνει το υδρογόνο. Το υδρογόνο στην συνέχεια τροφοδοτεί μία κυψέλη καυσίμων και παράγεται η απαιτούμενη για την κίνηση του αυτοκινήτου ενέργεια. Ένα λίτρο νερού αρκεί για να κινήσει το αυτοκίνητο με ταχύτητα 80χ.α.ω. για μία ώρα , ενώ σύμφωνα με το ρεπορτάζ το αυτοκίνητο είναι ικανό να χρησιμοποιήσει ως καύσιμο βρόχινο ή θαλασσινό νερό, ακόμα και τσάι(!) Παρ΄ όλο που μέχρι στιγμής ο διαχωρισμός αλλά και η αποθήκευση του υδρογόνου απαιτούσε μεγάλα ποσά ενέργειας και ειδικές εγκαταστάσεις, στην περίπτωση του αυτοκινήτου της Genepax, η διαδικασία αυτή γίνεται με απλό τρόπο χρησιμοποιώντας αυτό που η κατασκευάστρια εταιρεία ονομάζει ΜΕΑ (membrane electrode assembly).



mototriti.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ωραια. Αν αλλαξουν και το αποτροπαιο σχεδιο, θα πουλησει τρελά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Για πόλης, καλό είναι βρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγω ντρεπομαι και μονο που το βλεπω ! Μα κοιτα πως ειναι ; Γιατι, δλδ στην πολη ειναι ωραιο να κυκλοφορεις με αμαξι που προκαλει ναυτια ; Ισα ισα, στην πολη που εχει πολυ κοσμο πρεπει τουλαχιστον να βλεπεται το καρο ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει.

Θα σε κάνω report. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ωραια. Αν αλλαξουν και το αποτροπαιο σχεδιο, θα πουλησει τρελά.

Εμένα μου αρέσει.

Θα σε κάνω report. :P

Όντως το σχέδιο του είναι επιεικώς απαράδεκτο.Αν βελτιωθεί θα έχει επιτυχία.

Ρε αυτός στο κάθισμα είναι ο Jason;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εγω ντρεπομαι και μονο που το βλεπω ! Μα κοιτα πως ειναι ; Γιατι, δλδ στην πολη ειναι ωραιο να κυκλοφορεις με αμαξι που προκαλει ναυτια ; Ισα ισα, στην πολη που εχει πολυ κοσμο πρεπει τουλαχιστον να βλεπεται το καρο ! :P

Γί'αυτό κι εσύ πήρες εκείνο το καρο(το) που κάνει να τσούζουν τα ματια οποιου δύστυχου το βλέπει??? :sick:

Καλά,μια πλακίτσα έκανα μη βαράτε. Και για να είμαι ontopic βεβαίαως και θα έπαιρνα υβριδικό, ειδικά χθες που πήγαμε με το father να χαζέψουμε στην αντιπροσωπεία της Honda κοιτούσα το Civic Hybrid και έλιωνα...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Bέβαια από κάποια φάση και μετά γενάται το ερώτημα τι είναι προτιμότερο να αγοράσεις; Ένα υβριδικό αυτοκίνητο πόλης με όλα τα ενδεχόμενα κόστη που ίσως κληθείς να πληρώσεις για συντήρηση κ.ο.κ. ή να πάρεις ένα παπάκι με ψεκασμό στη τροφοδοσία που στη κυριολεξία δε καίει τίποτε (ενδεικτικά: suzuki address 125, κατανάλωση 1,9 λίτρα αμόλυβδης στα 100 χιλιόμετρα αστικής μετακίνησης, κόστος απόκτησης 1895 ευρώ).

Εγώ πάντως προτιμώ παπάκι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για αυξημενο κοστος συντηρησης δεν γνωριζω. Μετα παιζει ρολο και το αν θες να μην ρυπαινεις τοσο. Ή αν θες σκια,χωρο αποσκευων,συνοδηγο κλπ, στις δουλιες σου. Το βασικο προσον στο παπακι μεταξυ τους θα ειναι το παρκαρισμα και τα μποτιλιαρισματα πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Και η αξιοπιστία είναι τεράστιο προσόν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
An Air Car You Could See in 2009: ZPMʼs 106 MPG Compressed-Air Hybrid





Μετά το αυτοκίνητο που κινείται με νερό, έρχεται το αυτοκίνητο που κινείται με τον αέρα. Όχι δεν το φυσάς γεμίζεις το ντεπόζιτο με συμπιεσμένο αέρα. Λέγεται ότι θα έχει αυτάρκεια 800 μίλια το γέμισμα, τελική έως 96mph, θα γεμίζει σε 3 λεπτά και σε ταχύτητες άνω των 35 μιλίων την ώρα θα έχει την μισή εκπομπή CO2 από το υβριδικό Toyota Prius. Το καλύτερο όμως είναι ότι θα ξεκινήσει να είναι διαθέσιμο στην Αμερική μέχρι το τέλος του επόμενου χρόνου. :)

Πως λειτουργεί μπορείτε να το βρείτε στο αρχικό άρθρο, αλλά πάρτε μία ιδέα:




Δείτε και το video:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top