Αντίο Μπόμπαν..

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Σήμερα έφυγε από την ζωή ο Μπόμπαν Γιάνκοβιτς. Στους μη μπασκετόφιλους το όνομα μπορεί να μην λέει τίποτα, σίγουρα όμως θα έχετε ακούσει την ιστορία του.
Ο Μπόμπαν Γιάνκοβιτς ήταν μπασκετμπολίστας του Πανιώνιου. Συγκλόνισε το πανελλήνιο στις 28 Απριλίου του 1993 σε ένα παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Ο διαιτητής του σφύριξε 5ο φάουλ, πάνω στον θυμό της στιγμής, ο Μπόμπαν χτύπησε το κεφάλι του στην μπασκέτα και έπεσε αιμόφυρτος στο παρκέ. Τραγική ειρωνεία.. Στην μπασκέτα δεν είχε τοποθετηθεί ακόμη το προστατευτικό που είχε ήδη αρχίσει να χρησιμοποιείται για να καλύπτει την βάση της. Από τότε ζούσε σε μια αναπηρική καρέκλα μέχρι σήμερα που έφυγε από κοντά μας.
Κάνω αυτό το θέμα σαν έναν ελάχιστο φόρο τιμής για έναν άνθρωπο που η ζωή του ήταν ο αθλητισμός, αλλά κατάφερε να παραμείνει όρθιος και πραγματικά να ζήσει, έστω και καθηλωμένος σε ένα καροτσάκι από τα 31 του.
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε για τον Μπόμπαν Γιάνκοβιτς:
https://www.contra.gr/Basketball/Hellas/123073.html

Αντίο Μπόμπαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το θυμάμαι το περιστατικό... είχε γίνει σάλος.... :(
κρίμα να συμβαίνουν τέτοια σκηνικά :(

ας γίνει ο χαμός του και ο τρόπος ζωής του ένα λαμπερό παράδειγμα για τους νέους ανθρώπους που μένουν πίσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maik85:
πάνω στον θυμό της στιγμής, ο Μπόμπαν χτύπησε το κεφάλι του στην μπασκέτα και έπεσε αιμόφυρτος στο παρκέ.

Ημουν πολυ μικρη, κι αυτο που θυμαμαι ειναι μονο η εικονα.. Το εδειχναν και το ξανα εδειχναν.. Ηταν απιστευτο! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Τη θυμάμαι πολύ έντονα τη σκηνή εκείνη. Συγκλονιστική.
Καλό ταξίδι Μπόμπαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
οχι ρε παιδια αληθεια πεθανε?
τον θυμαμαι πριν λιγο καιρο που μιλουσε στον Μικρουτσικο.. Απίστευτο μου φαινεται...
:( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα πως απο την κορυφή φτάνεις στον πάτο, απο φτασμένος άθλητης σε αναπηρικό καροτσάκι, κρίμα πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πάει κι αυτός... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Πριν λίγο το έμαθα και λυπήθηκα πολύ! :( Είχα συγκλονιστεί πολύ με την ιστορία του, από τότε (παρακολουθούσα τον αγώνα όταν συνέβη)... τι ναπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αφαιρέθηκαν τα οff-topic μηνύματα και το θέμα ξανανοίγει...
Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος και σε κόσμιο επίπεδο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ήμουν μικρός και δεν το είχα δει live, αλλά το είχα δει μετά στις ειδήσεις και είχα ανατριχιάσει και στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Απίστευτο... :( :( :(

Διαβάζοντας το άρθρο δάκρυσα, σε αυτό το σημείο:
«Γιατρέ βοήθησέ με. Δεν νιώθω τα χέρια μου και τα πόδια μου...» φωνάζει ο Μπόμπαν στον γιατρό του Πανιωνίου, τον Γιώργο Κατσιφαράκη.

Καλό ταξίδι Μπόμπαν. Θα ζεις πάντα στις καρδιές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η τραγική ιστορία του Μπόμπαν δεν είναι παρά η "άμεση" εκδοχή των παιχνιδιών της μοίρας που ο καθένας μας μπορεί να υποστεί.

Η πεθερά μου στην Κέρκυρα έλεγε: "Μια στιγμή και τα πάντα όλα!" Γιατί φτάνει μια στιγμή, μια απειροελάχιστη στιγμούλα για να αλλάξει όλόκληρη η ζωή μας, προς το καλύτερο αλλά και προς το χειρότερο. Μια λάνθασμένη επιλογή, ένα "στραβοπάτημα" και ολόκληρος ο κόσμος μας αλλάζει...

Η ιστορία του Μπόμπαν έχει την αμεσότητα της αιτίας και του αποτελέσματος.

Ένα χτύπημα στο κεφάλι και την επόμενη στιγμή ο κόσμος του δεν ήταν πια ο ίδιος.
Ένα χτύπημα στο κεφάλι που πόσες φορές από εκείνη τη μέρα δε θα σκέφτηκε ο Μπόμπαν πως θα μπορούσε να έχει αποφύγει. Πόσες φορές δεν θα τον πλήγωσε ξανά και ξανά και ξανά...
Πόσες φορές η εξίσωση "συμβαίνει αυτό, γιατί τότε έγινε Εκείνο" δεν θα τον καθήλωσε με την τραγικότητά της.
Εκείνη η στιγμή που όσο κι αν μετάνιωσε, όσο κι αν παρακάλεσε, όσο κι αν... δεν μπορούσε να παρει πίσω ...ποτέ!
Λίγη σημασία έχει αν προκαλέσαμε ή μας προκάλεσαν τη φοβερή στιγμή. Γιατί το αποτέλεσμά της παραμένει το ίδιο τραγικό!

Πόσες τέτοιες καθοριστικές στιγμές ζούμε όλοι καθημερινά;
Άλλωτε έντονες και καίριες και άλλωτε πιο ομαλές, πιο "αντιμετωπίσημες"...
Ακόμα κι αν τα αποτελέσματα δεν είναι άμεσα ορατά σε όλες τις στιγμές, ωστόσο, υπάρχουν και μπορεί να μας επιρρεάζουν για πάντα...

Και αυτό το ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ μπορεί να είναι τόσο αβάσταχτα πιεστικό!...

Μου έρχονται στο μυαλό πολλές περιπτώσεις, αντίστοιχες της ιστορίας αυτής. Άδικες καταλήξεις αθώων ανθρώπων που μπροστά στο θάνατο όλοι ήταν ίσοι, όλοι "ένοχοι".
Τις συνειδητοποιώ απ' την αρχή. Με προβληματίζουν αλλά και με πεισμώνουν.

Καλό σου ταξίδι Μπόμπαν. Θα σε θυμάμαι, όπως δεν ξεχνώ καθημερινά τη μικρή γειτονοπούλα μου που έμεινε καθηστερημένη από ένα σοκολατάκι που της στάθηκε στο λαιμό και της στέρησε το οξυγόνο για περισσότερο από όσο μπορούσε να αντέξει ο παιδικός της εγκέφαλος.
Όπως δεν ξεχνώ το καλό μου φίλο που χάθηκε από μια στραβοτιμονιά ένος άλλου οδηγού.
Όπως δεν ξεχνώ την Αμαλία Γκινάκη που χάθηκε τόσο άδικα όταν ο Σορίν Ματέι μπήκε στο δικό της σπίτι και την τραυμάτισε θανάσιμα χωρίς να φταίει, λίγες μέρες πριν το γάμο της.
Όπως δεν ξεχνώ τον φίλο του πατέρα μου που επέλεξε να κάνει μια βουτία από μια εξέδρα που δεν είχε το ύψος που θα έπρεπε...

Και δεν τους ξεχνώ γιατί δεν θέλω να ξεχνάω, πως τη ζωή πρέπει καθημερινά να τη ζεις, έντονα και με πάθος και να είσαι έτοιμος για κάθε στιγμή!...

Ώρα σου καλή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Σαν χτες το θυμαμαι κι εχουν περασει 13 ολοκληρα χρονια...
Ενας αθλητης σαν το Μπομπαν που δεν ειχε προκαλεσει, αλλα αντιθετα ειχε κερδισει τον θαυμαsμο πολλων, μετα απο ενα σφυριγμα της διαιτησιας που τον χρεωνε με 5ο φαουλ και αποβολη απο το παιχνιδι,θολωσε...δεν πιστευε αυτη την αποφαση.
Μεσα σε δευτερολεπτα τον βλεπω να πιανει τα μαλλια του, να γυρναει με μενος στον "κορμο" της μπασκετας και να χτυπαει το κεφαλι του!
Πιστεψε οτι τα προστατευτικα θα εκαναν την δουλεια τους...προεξειχε μια βιδα ομως και σε εκεινο το σημειο το προστατευτικο υλικο ηταν λιγοστο...
Τον ειδα να σωριαζεται στο εδαφος και τοτε ακουω ον πατερα μου που ειναι Ιατρος να φωναζει:
"Οχι ρε χαζε!!!Τι εκανες εκει!!!!!;;;;;;!!!!"
Τον ρωταω γιατι φωναζε:
Μου ειπε χαρακτηριστικα οταν ειδαμε οτι δεν σηκωνοταν.
"Mπορει και να μεινει αναπηρος..."
Επιβεβαιωθηκε...
Την επομενη μερα μαθαμε οτι ο Μπομπαν αντι να "καρφωνει" στις μπασκετες, πλεον ηταν ο ιδιος καρφωμενος σε μια αναπηρικη καρεκλα...:(
Ενα λαθος...μια "κακια στιγμη"...το χασιμο της ψυχραιμιας του, του αλλαξε τον κοσμο μεσα σε δευτερολεπτα...
Ενα και μονο λαθος το πληρωσε πανακριβα!
Το πληρωσε χανοντας την γυναικα του αφου μετα απο 6 μηνες τον παρατησε.
Το πληρωσε με διαφορα προβληματα υγειας που ακολουθησαν.
Το πληρωσε μαθαινοντας οτι δεν ειναι ασφαλισμενος και οτι δεν μπορει να παρει συνταξη...(τελικα του δωθηκε αδεια για πρακτορειο προπο).
Το πληρωνε επι 13 χρονια κολλημενος σε ενα καροτσακι...
Το πληρωσε με τον θανατο του!
Ηξερε οτι εφταιξε και χρεωθηκε αυτος και μονο το λαθος του...ενω δυστυχως πολλες φορες "τριτοι" χρεωνονται λαθη αλλων.

Κι ομως...ποτε δεν ζητησε ελεημοσυνες...ποτε δεν απλωσε το χερι του να "ζητιανεψει" λιγη βοηθεια, ποτε δεν επαψε να χαμογελαει και να δινει κουραγιο μεσα απο το προβλημα του, και ποτε δεν επαψε να λεει οτι πρεπει να συγκρατουμε τα νευρα μας...

Αντιο Μπομπαν Γιανκοβιτς...Εκανες το μεγαλυτερο αλμα στην ζωη σου.
Οχι αυτο για καποιο ριμπαουντ ή καλαθι, αλλα το αλμα για να φτασεις στον παραδεισο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Mario: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μία τραγική λεπτομέρεια που θυμάμαι... η απόφαση του διαιτητή να σφυρίξει φάουλ ήταν σωστή :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ δεν την έχω δει τη φάση,αλλά έχω ακούσει ότι δεν ήταν φάουλ:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Κι εγω θυμαμαι αυτη την φαση σαν χτες κι εχω την εικονα στο μυαλο μου πρεπει να μουν 7 χρονων οταν συνεβει αυτο.Παρακουλουθουσα τον αγωνα ο διαιτητης εδωσε φαουλ κι ηταν φαουλ γιατι το χα δει, ο Μπομπαν ηταν καπως νευρικος κι το κανε ασυναισθητα.Επισης θυμαμαι οτι ηταν πολυ μεγαλωσομος κι δυνατος αντρας κι εδινε μια εντυπωση ρωμης.Απο τα νευρα του λοιπον γιατι ηταν παθιασμενος με τον αγωνα πηγε βριζοντας προς τα πισω στην μπασκετα κι μεσα στα αλλα χτυπησε κι το κεφαλι του εκει.Κατι ασημαντο αλλα μεσα σε δευτερολεπτα βρεθηκε κατω κι να τον κουβαλανε ,αυτον τοσο δυνατο πριν λιγο αντρα.Ισως να ειχε μια αλαζονεια που πηγαζε απο την δυναμη του (εγω αυτο καταλαβαινα ετσι οπως τον εβλεπα) αλλα σιγουρα δε του αξιζε αυτο.:( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ανατρίχιασα βρε Μάριε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top