Θα σας επηρεάσει η απάντηση στο ερώτημα "υπάρχει θεός";

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσεις αυτή η απόδειξη; θα σας αλλάξει σαν χαρακτήρες; θα προτιμούσατε να μην μαθαίνατε ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ενδιαφέρουσα σκέψη!!!

λοιπόν, ναι, θα με επηρέαζε σε σημαντικό βαθμό....
θα κατέστρεφε την κοσμοθεωρία μου αλλά δεν νομίζω ότι θα άλλαζε την στάση μου απέναντι στη ζωή.....
Κι αυτό γιατί λειτουργώ χωρίς να σκέφτομαι αν υπάρχει θεός ή όχι...
Λειτουργώ όπως μου υπαγορεύουν τα αισθήματα μου και το μυαλό μου για το τι είναι καλό και σωστό ή όχι....


Φυσικά και θα ήθελα να το μάθω....
δε θέλω να μαθαίνω μόνο όσα "μου κάνουν και με βολευουν" αλλά απλα την αλήθεια όποια κι αν ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλη ερωτιση... Η απαντιση ομως πολυ απλη, αν δεν το ζησω δεν ξερω...
Δεδομενου οτι δεν πιστευω στην υπαρξη καπιου θεου πολυ πιθανων ακομα και αν μαθενα οτι υπαρχει να μην με ενδιεφερε ιδιετερα, ισως ομως και να αλλαζα τελιως και να γινομουν θεουσος. Αν παλι μαθενα οτι δεν υπαρχει, απλα θα επιβεβεωνομουν και φυσικα δεν θα αλλαζα καθολου.
Και φυσικα θα επρεπε να το μαθω. Ειμαι εναντιων του να κρυβονται στοιχια (οπως πιστευω οτι γινετε παγκοσμιος για πολλα θεματα) καθος μεγαλο ποσοστο τον ανθρωπων δεν ειναι ετοιμο να δεχτει καπιο γεγονος η καθος υπαρχουν συμφερωντα στην μεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ανήκω στα άτομα που είναι πορωμένα με την θρησκεία και βασικά είμαι σε μια φάση ψαξίματος για το ποιά θρησκεία με εκφράζει από την στιγμή που αποφάσισα ότι αυτή δεν είναι ο χριστιανισμός.

Αλλά αυτό που ψάχνω και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω μια θρησκεία που να με αντιπροσωπεύει η φιλοσοφία της, τα μηνύματά της, αλλά και πώς τα ασκούν οι πιστοί της στην εποχή μας. Οπότε ο Θεός σαν έννοια και πάλι δεν με απασχολεί στο σημείο επιλογής θρησκείας. Πιστεύω, αλλά σε ένα πολύ αφηρημένο επίπεδο.

Επομένως αν μάθαινα ότι δεν υπάρχει Θεός αυτό δεν θα επηρέαζε την στάση μου απέναντι στις διάφορες θρησκείες, καθώς τις βλέπω από πιο φιλοσοφική άποψη. Αλλά βέβαια κάτι θα γκρεμιζόταν μέσα μου καθώς δεν είμαι άθεη και σε αρκετές στιγμές έχω επικαλεστεί τον Θεό, όποιος κι αν είναι. Οπότε σαν πρώτη σκέψη λέω ότι δεν θα ήθελα να το μάθω, μερικές φορές η πλάνη είναι καλή, βοηθητική.:/: Δεν ξέρω όμως αν δεν θα αλλάξω γνώμη με βαθύτερη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσωπικά αν μάθαινα ότι υπάρχει θεός θα προσπαθούσα πια θρησκεία το προσυπογραφεί καλλίτερα ώστε να καταφέρω να τον μελετήσω. Δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα άλλαζα αν έβλεπα ότι δεν "ταιριάζουν" οι "απόψεις" μας.

Αν πάλι μάθαινα ότι δεν υπάρχει θα συνέχιζα με περισσότερη αυτοπεποίθηση ... να ζω ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ένα άλλο ενδιαφέρον ερώτημα, το οποίο ίσως αρμόζει σε άλλο thread, είναι "θα θέλατε να υπάρχει θεός;". Και όχι, δεν έχει σχέση με το τι πιστευει κανείς. Πχ εγώ μπορεί να είμαι άθεη αλλά μάλλον θα ήθελα να υπάρχει θεός (αναλόγως και τι θεός βέβαια, εξ'ου και το "μάλλον"), μιας και η ύπαρξη θεού σχεδόν πιστοποιεί οτι υπάρχει κάτι μετα θάνατον, κάτι που η ματαιόδοξη φύση μου πολύ θα ήθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ο Θεός, είναι πέρα από την λογική, το να αποδειχτεί ότι υπάρχει δεν είναι δόκιμο. Το "αποδείχτηκε ότι υπάρχει Θεός" είναι ανεδαφική δήλωση. Γι' αυτό το λόγο πότε δε θα πίστευα σε κάτι τέτοιο. Εστω όμως ότι ισχύει. Για μένα δε θα άλλαζε τίποτα, αυτός που περιμένει αποδείξεις για να πιστέψει, δεν είναι πιστός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Θα με επηρέαζε σίγουρα. Αν αποδειχθεί οτι υπάρχει την έβαψα!!!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εξαρταται αν θα μαθαινα οτι υπαρχει ενα υπερτατο ον, ή ο Θεος μιας εκ των θρησκειων (και ποια ειναι αυτη) Στην πρωτη οχι, αν και θα μου δημιουργουσε παρα πολλες σκεψεις/ αποριες/ συζητησεις με φιλους, στη δευτερη εξαρταται. :)

Εσυ τι εννοεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εξαρταται αν θα μαθαινα οτι υπαρχει ενα υπερτατο ον, ή ο Θεος μιας εκ των θρησκειων (και ποια ειναι αυτη) Στην πρωτη οχι, αν και θα μου δημιουργουσε παρα πολλες σκεψεις/ αποριες/ συζητησεις με φιλους, στη δευτερη εξαρταται. :)

Εσυ τι εννοεις; :hmm:
Χμ μου αρέσει η διάκριση που κάνεις ... δεν θα απαντήσω ώστε να μην περιορισώ τα πλαίσια της συζητήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εφοσον, λοιπον, θεωρησουμε ως δεδομενο το οτι θα μου αποκαλυπτοταν με πληρη βεβαιοτητα οτι οντως υπαρχει ο Θεος / θεοτητες μιας θρησκειας (και με την λογικη προϋποθεση οτι αυτο θα απεκλειε την πιθανοτητα να υπαρχουν οι θεοι των υπολοιπων θρησκειων) νομιζω οτι θα ημουν παραλογος αν... επαιζα στοιχημα με τον Πασκαλ! :P

Κοινως, θα ηταν παραλογο να αγνοησω τις διδαχες / επιταγες της πιστης εκεινης και να μην τις ακολουθω αφου το κερδος μου απο αυτη τη ζωη θα ηταν απειρως μεγαλυτερο απο το να μην τις ακολουθω (δεδομενο και παλι οτι αυτη η θρησκεια μιλαει και για μετα θανατον ζωη)

Το προβλημα θα ηταν αν διαφωνουσες ριζικα με την "ιδεολογια" - πιστη εκεινη...Θα προτιμουσες να ζησεις οσο πιο σωστα ο ιδιος θεωρεις ή βασει της θρησκειας σου. Πιθανως, μαλλον το δευτερο, στα μετρα του δυνατου φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσεις αυτή η απόδειξη; θα σας αλλάξει σαν χαρακτήρες; θα προτιμούσατε να μην μαθαίνατε ποτέ;
1. Θεωρώ απίθανο να "αποδειχθεί", επιστημονικά τουλάχιστον, κάτι τέτοιο. Ή μάλλον το θεωρώ τόσο πιθανό όσο το να βγάλω φτερά και να αρχίσω να πετάω.

2. For argument's sake, ας πούμε ότι "αποδεικνύεται". Μου είναι παντελώς αδιάφορο. Η στάση ζωής μου δεν βασίζεται σε κοσμοθεωρία.
Ζω και ενεργώ όπως πιστεύω ότι πρέπει.

ΥΓ: Δεν υπάρχει θεός. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Υποθέτουμε ότι την αύριο το πρωί διαβάζετε στην εφημερίδες ότι κάποιοι επιστήμονες απέδειξαν ότι υπάρχει θεός ή ότι δεν υπάρχει θεός.

Πόσο θα σας επηρεάσεις αυτή η απόδειξη; θα σας αλλάξει σαν χαρακτήρες; θα προτιμούσατε να μην μαθαίνατε ποτέ;

συμφωνω με τον τσιμιτσιμιτσακα η πως ειναι αυτο το νικ (συγνωμη δεν το λεω με ασχημο τροπο απλα το διαβασα και 4sec μετα το ξεχασα γιατι εχω μνημη χρυσοψαρο)

δεν μπορει να αποδειχθει οτι δεν υπαρχει θεος με την στενη εννοια του ορου γιατι δεν γινεται να αποδειχθει ενα αρνητικο.

ο μονος τροπος ειναι να κατεβει ο θεος και να μας πει "τζα εδω ειμαι"

στην οποια περιπτοση θα φαει ντοματα στο κεφαλι

γενικος οι αθεοι την εχουν κατσει γιατι ειναι δεδομενο οτι δεν υπαρχει θεος και δαιμονας αλλα αντε να πεισεις τους θρησκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
συμφωνω με τον τσιμιτσιμιτσακα η πως ειναι αυτο το νικ (συγνωμη δεν το λεω με ασχημο τροπο απλα το διαβασα και 4sec μετα το ξεχασα γιατι εχω μνημη χρυσοψαρο)

Καλό, καλό. Ξέρεις πόσο κουράστικα για να το βρω το nickname μου; :P

γενικος οι αθεοι την εχουν κατσει γιατι ειναι δεδομενο οτι δεν υπαρχει θεος και δαιμονας αλλα αντε να πεισεις τους θρησκους
Δεν έχουμε καμία όρεξη να πείσουμε κανέναν για οτιδήποτε. Μόνο να μας αφήσουν στην ησυχία μας κι ας πιστεύουν ό,τι θέλουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neverland_fairy

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,150 μηνύματα.
Δεδομένων των πιστεύω μου μέχρι τώρα, θα επιθυμούσα να αποδείξουν ότι δεν υπάρχει θεός και ότι όλα όσα ξέρουμε είναι ένα καλοστημένο διαφημιστικό τρικ για την επίτευξη κάποιον ποταπών ανθρωπίνων στόχων.
Δε θεωρώ ότι θα με άλλαζε σα χαρακτήρα, γιατί έχω ήδη αλλάξει από τότε που ξεκίνησα να αναρρωτιέμαι και να ψάχνω το "θεό".
Φυσικά και θα ήθελα να μάθω το αποτέλεσμα της έρευνας, ίσως και γιατί θα ήταν η σημαντικότερη στην ανθρώπινη ιστορία.

Τώρα, αν αποκάλυπταν ότι υπάρχει θεός, θα είχα πολύ περισσότερες αμφιβολίες/απορίες προς εκείνον που ίσως πάλι μου κατέρριπταν (εσωτερικά) την απόδειξη της παρουσίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομίζω δεν θα μου έκανε καμία διαφορά.. κινούμαι με βάση τον ευατό μου και τους άλλους γύρω μου, όχι με βάση το αν υπάρχει Θεός κι άρα πχ κινδυνεύω να με "τιμωρήσει" ή να δυσαρεστηθεί ή ότιδήποτε άλλο παρεμφερές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όλες οι θρησκείες του κόσμου έχουν σκοπό να μας μάθουν πώς να ζούμε αρμονικά με τον εαυτό μας. Επομένως, στην κοινωνία όπου ανήκουμε.
Το ερώτημα είναι… Μπορούμε να μη πιστεύουμε στο Θεό (Θρησκεία, κανόνες για ένα τρόπο ζωης?)
Μπορεί ο άνθρωπος να επιβιώσει σε περίπτωση που ανακαλύπτεται ότι δεν υπάρχει Θεος?
Εννοείται ότι θα επηρέαζε όλη κοσμοθεωρία αυτού του πλανήτη, είτε ένα σίγουρο «ναι υπάρχει» είτε ένα σίγουρο «όχι δεν υπάρχει».

PS: συγνώμη για το πολύ φτωχό λεξιλόγιό μου. Ελπίζω να καταλάβατε την ιδέα.[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Νομίζω ότι αρχίζει ένα μεγάαααλο off-topic θέμα. :)

Όλες οι θρησκείες του κόσμου έχουν σκοπό να μας μάθουν πώς να ζούμε αρμονικά με τον εαυτό μας. Επομένως, στην κοινωνία όπου ανήκουμε.
Μάλλον όλες οι θρησκείες έχουν σκοπό να μας μαντρώσουν σε συγκεκριμένα πρότυπα συμπεριφοράς.
Το ερώτημα είναι… Μπορούμε να μη πιστεύουμε στο Θεό (Θρησκεία, κανόνες για ένα τρόπο ζωης?)
Μπορεί ο άνθρωπος να επιβιώσει σε περίπτωση που ανακαλύπτεται ότι δεν υπάρχει Θεος?
1. Φυσικά και μπορούμε. Χιλιάδες συνάνθρωποί σου γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν χωρίς να πιστεύουν σε θεό.

2. Γιατί να μην επιβιώσει δηλαδή; Τόσο απαραίτητος είναι;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η αρχική υπόθεση είναι λάθος γιατί ...
Ο Θεός, είναι πέρα από την λογική, το να αποδειχτεί ότι υπάρχει δεν είναι δόκιμο. Το "αποδείχτηκε ότι υπάρχει Θεός" είναι ανεδαφική δήλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομίζω ότι αρχίζει ένα μεγάαααλο off-topic θέμα. :)


Μάλλον όλες οι θρησκείες έχουν σκοπό να μας μαντρώσουν σε συγκεκριμένα πρότυπα συμπεριφοράς.

1. Φυσικά και μπορούμε. Χιλιάδες συνάνθρωποί σου γεννιούνται, ζουν και πεθαίνουν χωρίς να πιστεύουν σε θεό.

2. Γιατί να μην επιβιώσει δηλαδή; Τόσο απαραίτητος είναι;

:)

ΝΟΜΙΖΩ ότι αυτό που θέλει να τονίσει η roumana είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που αν δεν υπήρχε το "φόβητρο του θεού και της κόλασης" ή ακόμα και το δέλεαρ "του παραδείσου" θα είχε μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι τώρα....
Πιο κακή.... πιο αρπαχτικό.... πιο την παρτη του απ ότι ΗΔΗ είναι.....
Αν καποιοι δεν φοβόντουσαν την "οργή του θεού και την τιμωρία" είναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να έκαναν ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΑ πράγματα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top