Πώς αντιμετωπίζετε την απιστία;

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
θυμηθηκα τωρα την αντιδραση μου, οταν η τοτε κολλητη μου, γυριζοντας σπιτια μας απο βολτα μου ομολογησε οτι ειχε φασωθει με τον τοτε φιλο μου. ημουν πρωτη λυκειου αν θυμαμαι καλα... μου το λεει... και δεν απανταω.. απλα κοιταω το δρομο καθως περπαταω.. εκεινη σαστισμενη με ρωταει δε θα πεις κατι? δεν απανταω. τουλαχιστον μου λεει βρισε με. δεν απανταω... και εκει που χωριζαν οι δρομοι για τα σπιτια μας της λεω μονο ενα καληνυχτα με ψευτικο χαμογελο. και με το που στριβω και δε με βλεπει.. αρχιζω και κλαιω... ποτε ομως δεν της ειπα τιποτα... ουτε οτι στεναχωρηθηκα ουτε τιποτα..

Και καλά εγινε "η τότε κολλητή" γιατί κάποια πράγματα δεν είναι για μοίρασμα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Και καλά εγινε "η τότε κολλητή" γιατί κάποια πράγματα δεν είναι για μοίρασμα!;)
Πω πω :eek: τι αναχρονιστικές αντιλήψεις είναι αυτές, αλλά και αντιχριστιανικές διότι ο Χριστός είπε : ο έχων δυο χιτώνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βλέπω περιχαρής ότι οι αρνητικές πέφτουν βροχή....σιωπηλά! Αυτό, αν μη τι άλλο, καταδεικνύει επίγνωση! "Δίκαιο έχεις αλλά....δεν μας αρέσει" . Μπράβο κορίτσια, σας θαυμάζω! :D

Κι εγώ ενοχλούμαι όταν θίγονται οι ....τίτλοι ιδιοκτησίας και οι κυριότητες μου επί πραγμάτων και πνευματικών δικαιωμάτων!
Σεις το προεκτείνατε και σε έμψυχα όντα, αναλάβατε και τον ρόλο...nonnas βαφτίζοντας το κι όλας!!!!!!!!!!!!! ΑΠΙΣΤΙΑ :eek:

Εγώ ξέρω ότι πιστοί είναι μόνο οι σκύλοι, ο αντίστοιχος χαρακτηρισμός για άνθρωπο, και δη σε ερωτικές σχέσεις, μου μοιάζει ΑΚΡΩΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟΣ... :mad:

Συνεχίστε με τις αρνητικές, μη σας βγάζω από τα νερά σας, αλλά να ακούσω και τον αντίλογο, πέρα από φράσεις...."θα του σπάσω το κεφάλι" ...."ο εγωισμός μου".... ή μήπως σας βάζω δύσκολα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι πιστοί είναι μόνο οι σκύλοι, ο αντίστοιχος χαρακτηρισμός για άνθρωπο, και δη σε ερωτικές σχέσεις, μου μοιάζει ΑΚΡΩΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟΣ... :mad2:

Για μένα η πίστη σε μια ερωτική σχέση αποδεικνύει τον έρωτα - την αγάπη - όπως θες πες το αυτού του ανθρώπου προς το πρόσωπό μου. Κι άλλα πράγματα βέβαια, όχι μόνο η πίστη. Αντίστοιχα κι εγώ με την πίστη μου δείχνω την αγάπη μου. Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πω πω :eek: τι αναχρονιστικές αντιλήψεις είναι αυτές, αλλά και αντιχριστιανικές διότι ο Χριστός είπε : ο έχων δυο χιτώνες..

Για τους χιτώνες το είπε καλέ μου, όχι για τους συντρόφους, ..... αλλά και έτσι να το πάρουμε, είπε για τον έχων 2 χιτώνες, όχι έναν! :D

Ας μην είμαστε απόλυτοι, ούτε από τη μια, ούτε από την άλλη. Νομίζω κανείς δεν ξεκινάει μια σχέση με τη βεβαιότητα ότι θα απατηθεί ή θα απατήσει. Καθώς επίσης, νομίζω, ότι κανένας δεν θα ήθελε να απατηθεί από κάποιον που αγαπάει.
Το θέμα της αντίδρασης όμως είναι άλλο καπέλο. Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να προδικάσει την αντίδρασή του, διότι είναι θέμα πολλών παραμέτρων τη δεδομένη στιγμή.
Είναι εύκολο να είναι κανείς απόλυτος και να λέει ότι θα έφευγε χωρίς δεύτερη σκέψη.
Για να φύγεις όμως χωρίς δεύτερη σκέψη, σημαίνει ότι:
1. έναν άνθρωπο που αγαπάς θα τον ξεγράψεις. Δύσκολο!
2. δεν σου έχει τύχει ποτέ να μπεις στον πειρασμό, (άσχετα αν τελικά έκανες ή όχι κάτι, απλά να μπεις στον πειρασμό) να απατήσεις εσύ. Μιλάω στις μακροχρόνιες σχέσεις. Επίσης δύσκολο!
3. δεν θα έχεις παράπλευρες απώλειες, π.χ. παιδιά, σκυλιά, κλπ.
4. δεν δέχεσαι το λάθος, που για μένα μόνο αν είσαι αλάνθαστος έχεις το δικαίωμα να μην το δέχεσαι.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν δικαιολογώ την απιστία. Δεν θα μου άρεσε καθόλου να μάθω ότι απατήθηκα. Ούτε και ξέρω πως θα αντιδράσω. Υποθέτω όχι και πολύ καλά. Όμως ξέρω επίσης ότι δεύτερη σκέψη θα κάνω, πριν φύγω. Και βέβαια εξαρτάται από την φύση της απιστίας, άλλο να μάθω ότι έκανε μια φορά οne night stand και άλλο να μάθω ότι με απατούσε κατ' επανάληψη, ή ακόμα χειρότερα ότι διατηρούσε παράλληλη σχέση ή είχε ερωτευτεί κάποια άλλη.

Τέλος πάντων για να μη μακρηγορώ, δεν ξέρω αν θα συγχωρούσα ή όχι μια απιστία. Δεν θα μου άρεσε σίγουρα. Δεν θα αντιδρούσα καλά, κι αυτό σίγουρο είναι. Θα με κλόνιζε, σίγουρα. Όμως δεν είμαι βέβαιη ότι θα τελείωνα μια μακροχρόνια σχέση χωρίς να το σκεφτώ.
Και επίσης, όπως είπαν και κάποιοι πριν, ούτε και για μένα θα μπορούσα να πω με βεβαιότητα ότι δεν θα απατούσα ποτέ. Δεν έχω την πρόθεση, ούτε και θα το έκανα χωρίς να το σκεφτώ... αλλά δεν μπορώ να αποκλείσω και την πιθανότητα. Όλα είναι θέμα παραμέτρων τη δεδομένη στιγμή και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κανείς να είναι απόλυτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για μένα η πίστη σε μια ερωτική σχέση αποδεικνύει τον έρωτα - την αγάπη - όπως θες πες το αυτού του ανθρώπου προς το πρόσωπό μου. Κι άλλα πράγματα βέβαια, όχι μόνο η πίστη. Αντίστοιχα κι εγώ με την πίστη μου δείχνω την αγάπη μου. Τι δεν καταλαβαίνεις;
Δεν έχω καμιά δυσκολία να καταλάβω οτιδήποτε! :)

Σχολιάζοντας την περίπτωση που αναφέρεις, έχω να πω το εξής....η πίστη με τη μορφή που της δίνεις, μπορεί να είναι οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα, ίσως απλά και σκέτος "φόβος" για το "άγνωστο", δεν αποδεικνύει καμιά αγάπη....
Από πότε η αγάπη έγινε συνώνυμη με την αποκλειστικότητα;;;:confused:

Αντίθετα, το να έχεις κάποια ερωτική εμπειρία παράλληλα, δεν σημαίνει ότι πήρες από την αγάπη....διαζύγιο! Το αν δεν το αντέχει ο....εγωισμός του ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα, νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Δεν έχω καμιά δυσκολία να καταλάβω οτιδήποτε! :)

Σχολιάζοντας την περίπτωση που αναφέρεις, έχω να πω το εξής....η πίστη με τη μορφή που της δίνεις, μπορεί να είναι οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα, ίσως απλά και σκέτος "φόβος" για το "άγνωστο", δεν αποδεικνύει καμιά αγάπη....
Από πότε η αγάπη έγινε συνώνυμη με την αποκλειστικότητα;;;:confused:

Αντίθετα, το να έχεις κάποια ερωτική εμπειρία παράλληλα, δεν σημαίνει ότι πήρες από την αγάπη....διαζύγιο! Το αν δεν το αντέχει ο....εγωισμός του ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα, νομίζω....

Μα αυτο σου λέω, οτι για μένα η παράλληλη ερωτική εμπειρία (αν και διαφωνώ με τον όρο, δεν κάνω σεξ για την εμπειρία αλλά για τα συναισθήματα αλλά anyway) σημαίνει αυτόματα οτι δεν αγαπώ πια το σύντροφό μου ή οτι δε με αγαπά πια. Δηλαδή η αγάπη για μένα είναι συνώνυμη με την αποκλειστικότητα. Απλά τα βλέπουμε διαφορετικά. Γιατί δεν το δέχεσαι;

Ξαναλέω για τελευταία φορά: κάνω έρωτα με κάποιον γιατί τον αγαπάω. Αν δεν τον αγαπάω, δεν κάνω τίποτα μαζί του. Αν σταματήσω να τον αγαπάω, σταματάω τη σχέση. Απλά πράγματα. Ο εγωισμός πού κολλάει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για τους χιτώνες το είπε καλέ μου, όχι για τους συντρόφους, ..... αλλά και έτσι να το πάρουμε, είπε για τον έχων 2 χιτώνες, όχι έναν! :D
Ο λόγος του Χριστού ήταν παραβολικός!!! Και επιπλέον ποτέ δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των...."χιτώνων" του καθένα, ακόμη και αυτών που αρέσκονται στο ρόλο των θυμάτων!!!!;)

Η τοποθέτηση σου γενικά είναι αρκετά προσγειωμένη και χαίρομαι γι αυτό, αλλά χρησιμοποιείς λέξεις ...<απάτη>... που δεν αρμόζουν κατά τη γνώμη μου!
Πρέπει κάποτε να κατανοήσουμε, ότι τα συναισθήματα του άλλου δεν μας ανήκουν και δεν είναι ακολουθία δεδομένων μόνο προς εμάς και ότι στην αντίθετη περίπτωση υπάρχει απιστία!!!!
Απιστία άλλωστε θεωρείται η έλλειψη πίστης σε ότι καθιερωμένο και αυτό είναι λάθος εν τη γενέση του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν έχω καμιά δυσκολία να καταλάβω οτιδήποτε! :)

Σχολιάζοντας την περίπτωση που αναφέρεις, έχω να πω το εξής....η πίστη με τη μορφή που της δίνεις, μπορεί να είναι οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα, ίσως απλά και σκέτος "φόβος" για το "άγνωστο", δεν αποδεικνύει καμιά αγάπη....
Από πότε η αγάπη έγινε συνώνυμη με την αποκλειστικότητα;;;:confused:

Αντίθετα, το να έχεις κάποια ερωτική εμπειρία παράλληλα, δεν σημαίνει ότι πήρες από την αγάπη....διαζύγιο! Το αν δεν το αντέχει ο....εγωισμός του ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα, νομίζω....

Άγγελε, νομίζω ότι πρέπει να παραδεχτείς, πως όταν αγαπάς κάποιον δεν θες να τον πληγώνεις. Κι αν τον απατήσεις, θα τον πληγώσεις. Αυτό νομίζω ότι είναι σαφές.
Δεν είναι θέμα ιδιοκτησίας και εγωϊσμού, είναι θέμα συναισθηματικής επένδυσης και εμπιστοσύνης, που κλονίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Απιστία άλλωστε θεωρείται η έλλειψη πίστης σε ότι καθιερωμένο και αυτό είναι λάθος εν τη γενέση του

Όταν συνάπτω μια σχέση θεωρώ δεδομένο ή καθιερωμένο οτι θα είμαι πιστή κι οτι θα είναι πιστός. Οπότε δε βλέπω κάτι λάθος σε αυτό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Βλέπω περιχαρής ότι οι αρνητικές πέφτουν βροχή....σιωπηλά! Αυτό, αν μη τι άλλο, καταδεικνύει επίγνωση! "Δίκαιο έχεις αλλά....δεν μας αρέσει" . Μπράβο κορίτσια, σας θαυμάζω! :D

τι σε κανει να πιστευεις οτι σε αυτη σου τη δηλωση θα βαζαν μονο γυναικες αρνητικες ψηφους? οι αντρες δηλαδη συμφωνουν?:confused:


Συνεχίστε με τις αρνητικές, μη σας βγάζω από τα νερά σας, αλλά να ακούσω και τον αντίλογο, πέρα από φράσεις...."θα του σπάσω το κεφάλι" ...."ο εγωισμός μου".... ή μήπως σας βάζω δύσκολα; :hmm:

ειναι σα να μου ζητας να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
η αγάπη για μένα είναι συνώνυμη με την αποκλειστικότητα.....
Ο εγωισμός πού κολλάει;:hmm:
Eδώ κολλάει ο εγωισμός, και ξεκολλάει η έννοια της αγάπης! :)

Σεβαστό όμως, η αψευδής έκφραση των σκέψεων, η ειλικρίνεια χωρίς ωραιοποίηση, πρέπει να εκτιμάται! :D

τι σε κανει να πιστευεις οτι σε αυτη σου τη δηλωση θα βαζαν μονο γυναικες αρνητικες ψηφους? οι αντρες δηλαδη συμφωνουν?:confused:
Με....σπασμένα κεφάλια;;;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Eδώ κολλάει ο εγωισμός, και ξεκολλάει η έννοια της αγάπης! :)

Μα σου εξηγώ οτι για μένα αγάπη = πίστη.

Γιατί βάζεις τον εγωισμό μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Με....σπασμένα κεφάλια;;;;; :worry:

το νοημα δεν ειναι η φραση που ειπα χαριτολογωντας εγω. οι αρνητικες θαρρω μπηκαν ως δυσαρεσκεια προς τη δηλωση σου γενικοτερα και οχι μεμονομενα σε ενα περιστατικο.

οσο ψυχρα και αν το βλεπεις και το αντιμετωπιζεις ειμαστε ανθρωποι. και οι ανθρωποι απο τη φυσξ τους (οι περισσοτεροι τουλαχιστον) εχουν αισθηματα. ΕΡΩΤΕΥΟΝΤΑΙ,ΑΓΑΠΑΝΕ,ΠΛΗΓΩΝΟΥΝ,ΠΛΗΓΩΝΟΝΤΑΙ.
οταν αγαπας λογικο ειναι να μη θες να μοιραζεσαι αυτον που αγαπας. φτανει βεβαια να ειναι ΑΜΦΙΔΡΟΜΟ. να περιμενετε ο ενας απο τον αλλον τα ιδια πραγματα. τιποτα παραπανω και τιποτα λιγοτερο.

αν τωρα ο αλλος βρησκει εγωιστικο οτι δε θελω να τον μοιραζομαι στα τσακιδια, θα ρθει αλλος που θα συμφωνουμε.


επιπλεον δεν ειναι μονο λογοι συναισθηματικοι. ειναι και ΛΟΓΟΙ ΥΓΕΙΑΣ. πως θα κανεις σεξ με εναν ανθρωπο που πηγαινει με τη μια και την αλλην ή το αντιστροφο οταν γνωριζεις την υπαρξη των σεξουαλικων μεταδιδομενων? μη μου απαντησεις προφυλαξεις, μια στραβη μονο να σου κατσει, μπορει να χεις τρεχαματα για μια ζωη μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ερωτεύεσαι, αγαπάς....στα τσακίδια....! Κάτι δεν μου αρέσει σε αυτή την αγάπη...

Okay, σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή, υπερασπιστήκατε με πάθος τα πιστεύω σας, όλοι μπορούν να βγάλουν τα συμπεράσματα τους!
Επιτρέψτε μου να σκέπτομαι διαφορετικά, και να το δείχνετε με.....αρνητικές! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Okay, σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή, υπερασπιστήκατε με πάθος τα πιστεύω σας, όλοι μπορούν να βγάλουν τα συμπεράσματα τους!
Επιτρέψτε μου να σκέπτομαι διαφορετικά, και να το δείχνετε με.....αρνητικές! :D

Θα ήθελες να μας πεις κι εσύ πώς το σκέφτεσαι; Διάλογο κάνουμε, δεν είμαστε δικαστήριο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ερωτεύεσαι, αγαπάς....στα τσακίδια....! Κάτι δεν μου αρέσει σε αυτή την αγάπη...

σε μια σχεση μεtαξυ δυο ανθρωπων καλο ειναι να ξεκαθαριζονται καποια πραγματα, ετσι ωστε να αποφευγονται τα χειροτερα. αν δε ταιριαζεις στις επιλογες με το αλλο σου μισο ισως πρεπει να αναθεωρησεις. θα στεναχωρηθεις, θα πονεσεις but life goes on.

fortunately.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ο λόγος του Χριστού ήταν παραβολικός!!! Και επιπλέον ποτέ δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει τον ακριβή αριθμό των...."χιτώνων" του καθένα, ακόμη και αυτών που αρέσκονται στο ρόλο των θυμάτων!!!!;)

Σίγουρα όμως ήταν πάνω από ένας, αν και σαν παράδειγμα το συγκεκριμένο δεν είναι κατάλληλο, καθώς ο Χριστός αναφερόταν στα υλικά αγαθά με το συγκεκριμένο.

Η τοποθέτηση σου γενικά είναι αρκετά προσγειωμένη και χαίρομαι γι αυτό, αλλά χρησιμοποιείς λέξεις ...<απάτη>... που δεν αρμόζουν κατά τη γνώμη μου!
Πρέπει κάποτε να κατανοήσουμε, ότι τα συναισθήματα του άλλου δεν μας ανήκουν και δεν είναι ακολουθία δεδομένων μόνο προς εμάς και ότι στην αντίθετη περίπτωση υπάρχει απιστία!!!!
Απιστία άλλωστε θεωρείται η έλλειψη πίστης σε ότι καθιερωμένο και αυτό είναι λάθος εν τη γενέση του ;)

Ούτε τα συναισθήματα του, ούτε και ο ίδιος μας ανήκει. Δε νομίζω ότι πιστεύει κανείς κάτι τέτοιο. Αυτό όμως δεν αναιρεί το δικαίωμα μας να θέλουμε η σχέση, που έχουμε με έναν άνθρωπο να είναι αυστηρά ανάμεσά μας και όχι να συμμετέχουν σε αυτήν και κανά δύο άλλοι, (εκτός και αν από την αρχή έχει ξεκαθαρίσει και αντίστοιχα αποδεχτεί ο καθένας ότι η σχέση έχει ελεύθερα όρια). Γι' αυτό όταν σε απατήσει κάποιος, δεν παύεις να τον αγαπάς, μπορείς όμως να πάψεις τη σχέση.
Τα συναισθήματα του καθενός είναι δικό του θέμα, η σχέση όμως είναι θέμα 2 ανθρώπων και τα όρια τα βάζουν και οι δύο. Τώρα αν αυτοί οι δύο αρέσκονται στο να "διευρύνουν" τα όρια αυτής της σχέσης, είναι δικό τους θέμα. Αλλά πρέπει να το δέχονται και οι δύο.
Αντιθέτως όταν κάνεις σχέση με ένα άτομο, που ξέρεις ότι δεν του αρέσει η απίστια και το αγαπάς και δεν θες να το πληγώσεις, τότε αν το απατήσεις και θα το πληγώσεις και θα νιώσει προδωμένο. Και πολύ καλά θα κάνει, αφού ήξερες την θέση του στο θέμα και την αποδέχτηκες (διότι αν δεν εξέφρασες αντίθεση την αποδέχεσαι, αν εξέφραζες αντίθεση δεν θα είχατε σχέση) και προχώρησες σε σχέση με τους όρους αυτούς.
Θέλω να σου πω ότι άλλο ο καθένας σαν μονάδα και τα συναισθήματα που αυτός έχει και άλλο η σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Για να μην απαντάω χωριστά και σας κουράζω, θα γράψω τον...επίλογο μου (εννοείται για σήμερα :P) και πως βλέπω τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων, απαλλαγμένες από χαστούκια, ανοιγμένα κρανία, κτητικές αντωνυμίες, συμβόλαια του θανατά, και ...όρκους αιώνιας και πιστής αγάπης!

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι ξεκινάμε με σκοπό να διατηρούμε παράλληλες σχέσεις διαρκείας, αυτό από μόνο του είναι κουραστικό, αν όχι ανέφικτο!

Διαχωρίζω τις απλές ερωτικές σχέσεις των ανθρώπων, από τον έγγαμο βίο και ότι αυτός επιφέρει!

Επιμένω ότι δεν χρειάζεται αγάπη για να έχεις ερωτικές επαφές διανθισμένες με συναισθημα! (συγχρόνως)

Δεν το θεωρώ καθόλου ανήθικο, αρκεί όπως είπε κάποτε και η αείμνηστη Μαλβίνα, ο "μόνιμος" σύντροφος (αν υπάρχει τέτοιος) να είναι αυτός ο συνένοχος και όχι ο περιστασιακός!

Η στεναχώρια, ο πόνος, και τα συναφή, για μένα τουλάχιστον, δεν έχουν θέση όταν κάποιος αφεθεί στα (εκάστοτε) συναισθήματα του, με ότι συνεπάγεται αυτό!

Το "φεύγω" ή "μένω" έχει να κάνει με όσα τόσα, αλλά όχι με το αν κοιμήθηκα/κε σε άλλο κρεβάτι ή έστω καναπέ!

Απλά πράγματα :)

Και μια επισήμανση, τελικά η "νέα γενιά" όσο και να θέλει να παρουσιάζεται "προοδευτική" στο θέμα των σχέσεων, μου θυμίζει σε πολλές περιπτώσεις τη νοοτροπία των παππούδων μου!
Και βάλε.... :D

Εκτός κι αν αυτό υφίσταται μόνο στα λόγια!!!! :whistle:

Ψοφήστε με στις αρνητικές τώρα, σας χάλασα το....όνειρο! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Πω πω :eek: τι αναχρονιστικές αντιλήψεις είναι αυτές, αλλά και αντιχριστιανικές διότι ο Χριστός είπε : ο έχων δυο χιτώνες..

Αγαπημένε μου δαίμονα, συμφωνώ μαζί σου ότι η αποψη μου (περι μοιρασιάς) είναι "παλαιομοδιτικη" και χαίρομαι που είναι αντιχριστιανική:P. Ωστόσο ισχύει. Σε κάποιες περιπτώσεις(το αναλύεις πολύ όμορφα στο κάτω πόστ σου). Πρέπει να το ξεκαθαρίσω αυτό. Όπως σίγουρα ισχύει στην περίπτωση γκόμενου που παει να το μοιραστει μια "φίλη".

Για να μην απαντάω χωριστά και σας κουράζω, θα γράψω τον...επίλογο μου (εννοείται για σήμερα :P) και πως βλέπω τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων, απαλλαγμένες από χαστούκια, ανοιγμένα κρανία, κτητικές αντωνυμίες, συμβόλαια του θανατά, και ...όρκους αιώνιας και πιστής αγάπης!

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι ξεκινάμε με σκοπό να διατηρούμε παράλληλες σχέσεις διαρκείας, αυτό από μόνο του είναι κουραστικό, αν όχι ανέφικτο!

Διαχωρίζω τις απλές ερωτικές σχέσεις των ανθρώπων, από τον έγγαμο βίο και ότι αυτός επιφέρει!

Επιμένω ότι δεν χρειάζεται αγάπη για να έχεις ερωτικές επαφές διανθισμένες με συναισθημα! (συγχρόνως)

Δεν το θεωρώ καθόλου ανήθικο, αρκεί όπως είπε κάποτε και η αείμνηστη Μαλβίνα, ο "μόνιμος" σύντροφος (αν υπάρχει τέτοιος) να είναι αυτός ο συνένοχος και όχι ο περιστασιακός!

Η στεναχώρια, ο πόνος, και τα συναφή, για μένα τουλάχιστον, δεν έχουν θέση όταν κάποιος αφεθεί στα (εκάστοτε) συναισθήματα του, με ότι συνεπάγεται αυτό!

Το "φεύγω" ή "μένω" έχει να κάνει με όσα τόσα, αλλά όχι με το αν κοιμήθηκα/κε σε άλλο κρεβάτι ή έστω καναπέ!

Απλά πράγματα :)

Και μια επισήμανση, τελικά η "νέα γενιά" όσο και να θέλει να παρουσιάζεται "προοδευτική" στο θέμα των σχέσεων, μου θυμίζει σε πολλές περιπτώσεις τη νοοτροπία των παππούδων μου!
Και βάλε.... :D

Εκτός κι αν αυτό υφίσταται μόνο στα λόγια!!!! :whistle:

Ψοφήστε με στις αρνητικές τώρα, σας χάλασα το....όνειρο! :hehe:

+1

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top