Ασθένεια μηχανικού

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Προς όλους τους εργαζόμενους μηχανικούς (ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ - λες και τους ασφαλίζουν κι αλλού, στον ιδιωτικό τομέα, αλλά τεσπα, ας το αναφέρουμε):

σας έτυχε ποτέ να ασθενήσετε για 3 (ΤΡΕΙΣ) ημέρες?
αν ναι, φέρατε χαρτί γιατρού?
αν ναι, το θεωρήσατε στο ΙΚΑ?
αν όχι, κερδίζετε την αγάπη μου και τη βαθύτατη εκτίμησή μου.
Αν ναι, ποιος ήταν ο λόγος που σας ώθησε να το κάνετε και πως πραγματικά το κάνατε? μήπως από άγνοια? μήπως σας πίεσε η γλυκυτάτη πλην όμως ακατοικήτου εγκεφάλου λογίστρια/HR/κλπ?

λέτε να βρω καμιά απάντηση?


ε?

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάντως έσω την αγάπη σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ξουρουζού λέγε λεπτομέρειες!!! σου'χω πει ότι σ'αγαπάω πολύ?:bigarmhug

μόλις μου απάντησαν από ένα φόρουμ λογιστών στην αντίστοιχη θεματολογία, ότι πρέπει να εκδόσω βιβλιάριο ασθενείας στο ΙΚΑ!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ξουρουζού λέγε λεπτομέρειες!!! σου'χω πει ότι σ'αγαπάω πολύ?:bigarmhug

μόλις μου απάντησαν από ένα φόρουμ λογιστών στην αντίστοιχη θεματολογία, ότι πρέπει να εκδόσω βιβλιάριο ασθενείας στο ΙΚΑ!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!

γιατί???????? εγώ πάντως δεν έχω βιβλιάριο από το ΙΚΑ ( ε τι σκ*τα θεωρώ του ΤΣΜΕΔΕ κάθε χρόνο??? :worry::worry::worry:)...

Δεν έχω πάρει λεφτά από το ΙΚΑ για ασθένεια ποτέ (γιατί μέχρι 3 μου τις δικαιολογεί ο εργοδότης) αλλά ξέρω συναδέλφους που το έχουν κάνει και πάνε στο γιατρό του ΙΚΑ (το χαρτί ασθενείας του άλλου γιατρού αν δεν πάνε απευθείας στους συμβεβλημένους) και υποτίθεται τους εξετάζει και ..επιβεβαιώνει την ασθένεια... Details δεν ξέρω πολλές αλλά θα ρωτήσω συναδέλφους από τη δουλεια΄που ξέρω ότι είναι ΤΣΜΕΔΕ και έχει χρειαστεί να λείψουν να σου πω.

Πάντως κανέναν από τη δουλειά δεν ξέρω (πλέον) να χρειάζεται βιβλιάριο ΙΚΑ. Παλιότερα τους είχαν βγάλει αλλά πλέον όχι (δλδ και κάποιοι που δεν το έχουν παραδώσει-εννοείται ότι είναι αθεώρητο και δεν το χρησιμοποιούν, τουναντίον εκκρεμεί το να το επιστρέψουν! :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εχω την δυστυχία να δηλώνω "Νέος Μηχανικός" και να κάνω τα πρώτα βήματά μου στην παραζάλη της γραφειοκρατίας. Σήμερα μόλις, έκανα την πρώτη μου αποτυχημένη απόπειρα έκδοσης βιβλιαρίου υγείας (ας όψεται η άτιμη η θητεία στον Ε.Σ. που ακόμη με καταδιώκει).
Πέρα από αυτό όμως, από κάτι σκόρπια που διάβασα στο tee.gr το ΙΚΑ εμπλέκεται με εμάς όταν δηλώνουμε μισθωτοί υπάλληλοι... Πληρώνουμε (εμείς, ο εργοδότης... δεν εχω καταλάβει) και κλάδο υγείας στο ΙΚΑ.
Κατά τα άλλα άμα είσαι με δελτίο παροχής υπηρεσιών τότε αρκεί ένας Κάφρος, ο οποίος είναι συνήθως το αφεντικό, για να σου κόψει έστω και μία μέρα που έλειψες επειδή ήσουν άρρωστος... (Για τις υπερωρίες σπάνια θυμάται να δώσει κάτι τις παραπάνω). :/:

Αντε.... και τα χειρότερα έρχονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πέρα από αυτό όμως, από κάτι σκόρπια που διάβασα στο tee.gr το ΙΚΑ εμπλέκεται με εμάς όταν δηλώνουμε μισθωτοί υπάλληλοι... Πληρώνουμε (εμείς, ο εργοδότης... δεν εχω καταλάβει) και κλάδο υγείας στο ΙΚΑ.
Αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει (τουλάχιστον κρίνοντας από γνωστούς μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Βρήκα αυτό στην Συλλογική Σύμβαση Σργασίας την οποία κατέβασα από το site του ΤΕΕ.
"Ο εργοδότης του µισθωτού Μηχανικού παρακρατεί
κάθε µήνα τις προσωπικές εισφορές του Μηχανικού
για τους κλάδους του Ταµείου και τις αποδίδει στο
ΤΣΜΕΕ µαζί µε τις δικές του (εργοδοτικές) εισφο-
ρές.
Εκτός από τις προσωπικές εισφορές για το ΤΣΜΕΕ,
παρακρατείται και ποσοστό 4,18% επί των αποδο-
χών, για τον κλάδο παροχών σε χρήµα του ΙΚΑ. Αυ-
τός ο κλάδος δίνει στο Μηχανικό το δικαίωµα να ει-
σπράττει το µισθό του σε περίπτωση απουσίας µε-
γαλύτερης των 3 ηµερών λόγω ασθένειας ή αν επι-
στρατευθεί. Επίσης, σε περίπτωση απόλυσής του,
έχει το δικαίωµα να πάρει επίδοµα ανεργίας από τον
ΟΑΕ.
"
Τώρα κατάλαβα που κολλάνε οι 3 ημέρες :P . Στις δύο υποτίθεται οτι σε πληρώνει ο εργοδότης; Υπαρχουν τέτοιοι καλοί άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βρήκα αυτό στην Συλλογική Σύμβαση Σργασίας την οποία κατέβασα από το site του ΤΕΕ.
"Ο εργοδότης του µισθωτού Μηχανικού παρακρατεί
κάθε µήνα τις προσωπικές εισφορές του Μηχανικού
για τους κλάδους του Ταµείου και τις αποδίδει στο
ΤΣΜΕΕ µαζί µε τις δικές του (εργοδοτικές) εισφο-
ρές.
Εκτός από τις προσωπικές εισφορές για το ΤΣΜΕΕ,
παρακρατείται και ποσοστό 4,18% επί των αποδο-
χών, για τον κλάδο παροχών σε χρήµα του ΙΚΑ. Αυ-
τός ο κλάδος δίνει στο Μηχανικό το δικαίωµα να ει-
σπράττει το µισθό του σε περίπτωση απουσίας µε-
γαλύτερης των 3 ηµερών λόγω ασθένειας ή αν επι-
στρατευθεί. Επίσης, σε περίπτωση απόλυσής του,
έχει το δικαίωµα να πάρει επίδοµα ανεργίας από τον
ΟΑΕ.
"
Τώρα κατάλαβα που κολλάνε οι 3 ημέρες :P . Στις δύο υποτίθεται οτι σε πληρώνει ο εργοδότης; Υπαρχουν τέτοιοι καλοί άνθρωποι;

αυτό το απόσπασμα είναι σωστό και ναι για τέτοια μικρή ασθένεια σε πληρώνει ο εργοδότης. στην εταιρία που είμαι εγώ (νομίζω από το νόμο είνια τόσες οι μέρες) μπορείς να ασθενήσεις χωρίς να χρειαστεί να σε πληρώσει το ΙΚΑ ως 15 μέρες. (εφόοσν είναι σπαστές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αυτό δεν νομίζω ότι ισχύει (τουλάχιστον κρίνοντας από γνωστούς μου)
οι οποίοι είναι μισθωτοί? διότι όχι μόνο ισχύει, αλλά αν είναι οι φίλοι σου μισθωτοί, δεν πρέπει να έχουν αρρωστήσει ποτέ και ούτε έχουν κοιτάξει την απόδειξη μισθοδοσίας τους:P

τα νέα είναι ότι χρειάζεται βιβλιάριο υγείας (lawnmower απορώ γιατί δε μπόρεσες να το πάρεις..): παίρνεις μαζί σου ταυτότητα, κανά δυο ένσημα (τα ηλεκτρονικά, το κωδικό σου θέλουν έτσι κι αλλιώς) και μια φωτογραφία και στο ετοιμάζουν σε 2 λεπτά.
για 3 ημέρες ασθενείας, αν έχεις κλείσει χρόνο στην εταιρεία, ο εργοδότης σου πληρώνει όλο το μισθό, χρειάζεται όμως χαρτί ασθενείας από γιατρό.
για χ ημέρες ασθενείας, όπου χ>3, από τη 4η μέρα και πάνω δικαιούμαστε επίδομα από το ΙΚΑ (γι'αυτό άλλωστε και το πληρώνουμε), και ο εργοδότης σου δίνει το μισθό μείον το επίδομα (εδώ περιμένω απάντηση για τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ: τις πληρώνει ο ασθενής ή ο εργοδότης για αυτές τις μέρες?).

Πρόσφατα στάλθηκαν στις εταιρείες για τους μηχανικούς τους, αυτοκόλλητα που κολλάνε πάνω στο βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ, και αναφέρουν ότι δικαιούμαστε μόνο παροχές σε χρήμα από το ΙΚΑ για συγκεκριμένο διάστημα.

Αυτά. Ρωτάτε άμα θέτε, το ψάχνω και θα το ψάχνω μέχρι να βρω όλες τις απαντήσεις που θέλω:)

ξουρουζουζού, είσαι πολύ τυχερή (επαναλαμβάνομαι ε?:P ): οι ελεύθεροι επαγγελματίες μηχανικοί δεν έχουν να κάνουν με το ΙΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lawnmower man

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Οταν πήγα να βγάλω βιβλιαριο υγειας στο ΤΣΜΕΔΕ προέκυψε ότι δεν ήμουν γραμμένος στον κλάδο υγείας επείδή είχα δηλώσει Στρατιώτης και είχα εξαιρεθεί (γλύτωσα γυρω στα 150?). Τώρα πρέπει να πάω βεβαίωση απόλυσης από Ε.Σ. και να πληρώσω μια μικρή διαφορά για τους μήνες Μαίο - Ιούνιο που δεν είμαι πλέον φαντάρος... Ελπίζω αυτή την φορά να μην κολλήσει πουθενά το πράγμα γιατι βαριέμαι τρελά τα πηγαινελα.

Υ.Γ. Τι στο -beep- είναι τα ηλεκτρονικά ένσημα? (ούτε κανονικά δεν εχω δει εδώ που τα λέμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υ.Γ. Τι στο -beep- είναι τα ηλεκτρονικά ένσημα? (ούτε κανονικά δεν εχω δει εδώ που τα λέμε)


στα παλιά τα χρόνια, σου έδιναν κάτι καρτέλες που πάνω κολλούσαν τα ένσημα που ήταν σαν γραμματόσημα
επειδή όμως εξελίχθηκαν οι υπηρεσίες ( :fool: ) πλέον σου δίνουν κάτι χαρτιά κάθε τόσο που αναγράφονται πάνω τα ένσημα, σε ηλεκτρονική μορφή, κάποιων μηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οταν πήγα να βγάλω βιβλιαριο υγειας στο ΤΣΜΕΔΕ προέκυψε ότι δεν ήμουν γραμμένος στον κλάδο υγείας επείδή είχα δηλώσει Στρατιώτης και είχα εξαιρεθεί (γλύτωσα γυρω στα 150?). Τώρα πρέπει να πάω βεβαίωση απόλυσης από Ε.Σ. και να πληρώσω μια μικρή διαφορά για τους μήνες Μαίο - Ιούνιο που δεν είμαι πλέον φαντάρος... Ελπίζω αυτή την φορά να μην κολλήσει πουθενά το πράγμα γιατι βαριέμαι τρελά τα πηγαινελα.

Υ.Γ. Τι στο -beep- είναι τα ηλεκτρονικά ένσημα? (ούτε κανονικά δεν εχω δει εδώ που τα λέμε)

εσύ μιλάς για το βιβλιάριο υγείας του ΤΣΜΕΔΕ. εμείς μιλάμε για το 2ο βιβλιάριο υγείας που βγάζουν οι ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ από το ΙΚΑ.

Το ίδιο πρόβλημα με το στρατό και το ΤΣΜΕΔΕ αντιμετώπισε και ο άντρας μου. Σε εκείνον βέβαια έχασαν το απολυτήριο του στρατού, με αποτέλεσμα το πρόστιμο να ήταν κανά χιλιάρικο ευρώ, όταν το έψαξε μετά από περίπου 13 χρόνια. Γιαυτό πήγαινέ τους το απολυτήριο χέρι με χέρι,βγάλε επικυρωμένο φωτοαντίγραφο και πλήρωσε τη διαφορά ΤΩΡΑ (έχουν και τόκους οι μλκς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top