Ωμοφαγικό γλυκό με κακάο χωρίς ίχνος ζάχαρης!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πρόκειται για συνταγή που μου έδωσε μια καλή μου φίλη, ιατρός στο επάγγελμα. Είναι ιδανική για όσους έχουν χαμηλό σίδηρο και μπορεί να καταναλωθεί σε μεγάλη ποσότητα χωρίς καμία τύψη αφού δεν έχει ίχνος ζάχαρης ή άλλου ‘αρνητικού‘ συστατικού. Η αρχική συνταγή είναι εδώ.

Καταρχάς θέλω να πω πως είναι η πρώτη φορά που τρώω ωμοφαγικό γλυκό και ξετρελάθηκα με την γεύση του, οπότε το προτείνω ανεπιφύλακτα! :D
Εγώ ξέχασα να βάλω ηλιόσπορους, αλλά βγήκε τέλειο ούτως ή άλλως. Θα σας πάρει περίπου μισή μέρα να το ετοιμάσετε, κι αυτό γιατί αρκετά από τα υλικά πρέπει να τα έχετε μουλιάσει. Επίσης, δυστυχώς, κάποια από τα υλικά υπάρχουν μόνο σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα και το λάδι καρύδας είναι κάπως ακριβούτσικο, αλλά μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και στο σώμα σας ως κρέμα ή σε άλλες συνταγές :D
Όπου αναφέρονται μουλιασμένα υλικά, εννοείται από το προηγούμενο βράδυ και τα χρησιμοποιείτε σκέτα, όχι μαζί με το νερό που έχετε χρησιμοποιήσει, αυτό το πετάτε!

Υλικά:
Μισή κούπα μουλιασμένες σταφίδες
4 μουλιασμένοι χουρμάδες
2 κουταλιές καρύδα σκόνη (αυτή που βάζουμε στα γλυκά)
1 κουταλιά λάδι καρύδας ψυχρής έκθλιψης (σε βιολογικά μόνο και έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γεύση και σκέτο)
4 κουταλιές κακάο (εγώ έβαλα πέντε :redface:)
1 βανίλια σκόνη
2 κουταλιές μουλιασμένα goji berries (στα βιολογικά μόνο)
100 ml περίπου γάλα σουσαμιού (ανακατεύετε μια κουταλιά σουσάμι, με 1 χουρμά, 1 βανίλια και ένα ποτήρι νερό και τα χτυπάτε στο μπλέντερ ή μουλινέτα - όσο περισσέψει μπορείτε να το πιείτε. Το σουσάμι καλό θα ήταν να είναι βιολογικό, αλλά όχι απαραίτητα).
Λίγο ξύσμα πορτοκαλιού
Χυμό από ένα μικρό πορτοκάλι
Προαιρετικά: Μουλιασμένες Σταφίδες και ηλιόσποροι, θα βάλετε από δύο κουταλιές αν είναι.

Προετοιμασία:
Χτυπάτε όλα τα υλικά μαζί στο μπλέντερ, εκτός από το γάλα σουσαμιού (τα σουσάμια που δεν θα εχουν λιώσει στο γάλα κατά την παρασκευή του τα βάζετε μέσα όμως). Στο τέλος προσθέτετε λίγο από το γάλα και ανακατεύετε με το χέρι. Βάζετε σε μπωλάκια και το βάζετε στο ψυγείο για μια ώρα.

Νιάμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • γλυκο.jpg
    γλυκο.jpg
    102.5 KB · Εμφανίσεις: 230

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top