Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έφτιαξα κι εγώ εχθές, διότι βρήκα τρυφερά φύλλα στη λαϊκή και ήταν κρίμα ν' αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη.
Επειδή ήταν η πρώτη φορά δεν έφτιαξα και με κινόα, αλλά μάλλον θα το δοκιμάσω σίγουρα την επόμενη.

Διάβασα και τις δύο συνταγές που έχουμε εδώ στο στέκι και κάποιες άλλες της Βέφας και της Αργυρούς και έκανα μια μίξη των συμβουλών. :D
Τελικά τα ντολμαδάκια βγήκαν έτσι όπως αρέσουν στον Χάουλα, που ήταν και το ζητούμενο :inlove:

Μερικά μυστικά λοιπόν για σπυρωτό ρύζι και νόστιμα ντολμαδάκια:
- Βάζουμε το ρύζι να μουλιάσει σε κρύο νερό, μια ώρα πριν το χρησιμοποιήσουμε. Το στραγγίζουμε, το πλένουμε και του προσθέτουμε το χυμό από ένα λεμόνι. Αυτό κάνει το ρύζι πιο σπυρωτό και νόστιμο, αφού φεύγει το πολύ άμυλο.
- Αφού ψιλοκόψουμε τα κρεμμύδια μας, ξερά και φρέσκα, τα βάζουμε στο σουρωτήρι και ρίχνουμε αλατάκι. Τ΄ανακατεύουμε καλά με τα χέρια μας και τ' αφήνουμε να στραγγίξουν. Λίγη ακόμη έξτρα νοστιμιά.
- Η Αργυρώ προσθέτει στη γέμιση και μια τριμμένη ντομάτα. Εγώ να σας πω την αλήθεια, δεν το έκανα.
- Άνηθο, μαϊντανό και δυόσμο, τα έβαλα σε ίσες ποσότητες, δηλαδή, ένα μικρό ματσάκι το καθένα (για 1/2 κιλό φύλλα, περίπου 100 τεμάχια).
- Σοτάρουμε τα κρεμμύδια με τα μυρωδικά και το ρύζι, ίσα να μαραθούν και να δέσουν μεταξύ τους οι γεύσεις. Όση ώρα ετοιμάζουμε τα φύλλα, αφήνουμε τη γέμιση με κλειστό το καπάκι ώστε από τους υδρατμούς, το ρύζι να μαλακώνει.
- Όταν τυλίγουμε, έχουμε κοντά μας ένα ψαλίδι για να κόβουμε τα σκληρά κοτσάνια, αν υπάρχουν.


Και φώτο για την love_angel που της αρέσουν :D:
Ntolmadakia-for-web.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δλδ μετά το τύλιγμα τα έβρασες ελάχιστα να υποθέσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπα, τα έβρασα αρκετά. Μισή ώρα από τη στιγμή που άρχισε να κοχλάζει το νερό. Παρ' όλα αυτά διατηρήθηκαν σπυρωτά :worry:

edit: Σκέψου, η Αργυρώ βράζει το ρύζι 6-7 λεπτά. Εγώ δεν το έβρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Μιαμι μιάμι.....

Τι μας κάνεις μεσημεριάτικα και πεινάμε:P

με γιαουρτι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πώς τα βραζεις?
η μανα μου βαζει πάνω τους στην κατσαρολα ενα πυρεξ πιατο για να μη διαλυθουν..
και το βγαζει γργηορα αφου κλησει τη φωτια,,γιατι βεντουζαρει απιστευτα..

θα της δειξω τη συνταγη,,αν και κανει συχνα ντολμαδες,,γιατι εχουμε φύλλα απο τον κηπο πισω..ολα τα βοτανα στην αυλη κλπ
(τωρα μου ειπε οτι δεν το τσιγαριζει..το βαζει ωμο)
εριξε μεσα στο βρασιμο και βλαστους πρασινους απο το αμπελι,,και ξυνισαν ωραια..
μαζ με στραγγιστο γιαουρτι,,τελεια..:D



ο μαραθος παει πολυ,,πιο δυνατο απο ανηθο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είχα τυλίξει κι εγώ πριν κάνα 2 βδομάδες, όταν έφτιαχνε η μαμά μου. :D
Τα μυστικά που μου είπε, είναι αυτό που' πε και η Ηρώ, ότι οι "σχισμές" πάνε στο εσωτερικό και το άλλο ότι δεν βράζουμε το ρύζι από πριν, γενικά δε το βάζεις καθόλου στη φωτιά, το αφήνεις ωμό, όπως και με τα άλλα υλικά (η μαμά μου τα κάνει πάντα με κιμά, οπότε και ο κιμάς ωμός), γιατί λέει μετά θα είναι πιο δύσκολο να τα τυλίγεις και δε θα' ναι τόσο "σφιχτά".

Δε νομίζω ότι είναι δύσκολο φαγητό πάντως, αν εξαιρέσεις το τύλιγμα που θέλει λίγη τέχνη και πείρα, κατά τ' άλλα εύκολο.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μμμ... μάραθος. Άμα βρω, θα βάλω την άλλη φορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχει παντου στην εξοχη αυτην την περιοδο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
γενικά δε το βάζεις καθόλου στη φωτιά, το αφήνεις ωμό, όπως και με τα άλλα υλικά
Έχω ανακαλύψει πως το ωμό κρεμμύδι με πειράζει στο στομάχι και το ρεύομαι πολύ μετά. Ακόμη και στα μπιφτέκια πλέον το σοτάρω πριν τα πλάσω και γίνονται πολύ ελαφριά. Επιπλέον με το ελαφρό σοτάρισμα, οι γεύσεις πιστεύω, δένουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top