Τρόποι για έξτρα εισόδημα

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εννοώ οτι δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνω εκεί που θα είμαι. Θα κάνω κάτι στον υπολογιστή ή θα με βάζουνε να παίρνω τηλέφωνα και να προωθώ ενα προιόν πχ?
Γενικά έχει κάνει κάποιος αυτή τη δουλειά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εννοώ οτι δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνω εκεί που θα είμαι. Θα κάνω κάτι στον υπολογιστή ή θα με βάζουνε να παίρνω τηλέφωνα και να προωθώ ενα προιόν πχ?
Γενικά έχει κάνει κάποιος αυτή τη δουλειά?

Αναλογα σε τι εταιρια θα απευθυνθεις και τι ποστο θελει να καλυψει αυτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μα αυτό σε ρωτάω. πχ δουλειά γραφείου είναι η δική μου σαν προγραμματιστής και πρακτικά δουλειά γραφείου είναι μιας τηλεφωνήτριας ή γραμματέας.

Εξαρτάται συνεπώς για το τι ψάχνεις ή τι θα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν αναφέρεσαι στις αγγελίες που ζητούν "υπάλληλο γραφείου" θα πρέπει κάθε φορά να ρωτάς σε τι αναφέρεται η θέση....

μπορεί να αφορά από καταχωρήσεις σε υπολογιστή και εύκολα λογιστικά προγράμματα ή μπορεί να είναι κάτι άλλο....
Τηλεφωνήτρια συνήθως όχι... το λένε πιο καθαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
παιδακια.. ενδιαφερομαι για 4ωρη δουλεια αλλα χωρις ενσημα κτλ γιατι ειμαι ηδη ασφαλισμενη.. τι μπορω να κανω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
και επειδή είσαι ήδη ασφαλισμένη? γιατί να μην πάρεις κι άλλα ένσημα δηλαδίς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
και επειδή είσαι ήδη ασφαλισμένη? γιατί να μην πάρεις κι άλλα ένσημα δηλαδίς?

:confused: δεν ειναι παρανομο να εισαι διπλοασφαλισμενος; :hmm:καλο αυτο..
δλδ σαν να λεμε μπορω να κανω αλλη μια δουλεια με κανονικη προσληψη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
:confused: δεν ειναι παρανομο να εισαι διπλοασφαλισμενος; :hmm:
Από τα ελάχιστα που ξέρω (από καμιά εκπομπή το Αυτιά δηλαδή :P) είναι ότι μπορεί να 'χεις προβλήματα στις "μεταφορές" ενσήμων από διαφορετικά ταμεία. :hmm:


Αλλά δεν ξέρω απολύτως τίποτα γι' αυτά, οπότε μη σε πάρω στο λαιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μα στο ίδιο ταμείο (ΙΚΑ) θα είσαι ασφαλισμένη! όσοι κάνουν 2 δουλειές δηλαδή, είναι παράνομοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
μα στο ίδιο ταμείο (ΙΚΑ) θα είσαι ασφαλισμένη! όσοι κάνουν 2 δουλειές δηλαδή, είναι παράνομοι?

ναι, για να λεμε την αληθεια, ετσι νομιζα.. :confused: :redface: δλδ οχι οτι ειναι παρανομοι απλα οτι τα λεφτα της 2ης δουλειας ειναι μαυρα..

ενδιαφερον παντως.. θα το ψαξω.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καλικατζαρος

Νεοφερμένος

Ο αυτο σε συνδοιασμο με τις σπουδες μου & την ηλικια μου περιοριζει την αναζητηση μου στα 3 ατομα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδακια.. ενδιαφερομαι για 4ωρη δουλεια αλλα χωρις ενσημα κτλ γιατι ειμαι ηδη ασφαλισμενη.. τι μπορω να κανω;;


Πιγαινε στο ΑΒ Βασιλοπουλο στο μαρουσι και ζητα τον διευθηντη.Πες του οτι πηγες για 4ωρη ταμειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το Ευούλι μένει Σαλόνικα, Καλικάντζαρε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδακια.. ενδιαφερομαι για 4ωρη δουλεια αλλα χωρις ενσημα κτλ γιατι ειμαι ηδη ασφαλισμενη.. τι μπορω να κανω;;


κοίτα... βασικά όπου πας και πεις ότι δε θες ένσημα θα τρίβουν τα χέρια τους :P
αλλά δεν είναι παράνομο να έχεις διπλά ένσημα αν σου βάζουν δύο εταιρίες ένσημα.
Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι απαγορεύεται να έχουν δεύτερη δουλειά για να μην είναι... διπλοθεσίτες :P
πάντως οι part time δουλειές που είναι σχετικά εύκολες είναι
  • ταμείας σούπερ μάρκετ
  • delivery σε σουβλακερί, πιτσερία κλπ
  • αν είσαι ομορφούλα, προώθηση προϊόντων σε σούπερ μάρκετ
  • διανομή φυλλαδίων
καλή περίπτωση αλλά δύσκολο να σου κάτσει είναι το να κρατάς κανένα παιδάκι ή να το διαβάζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
κοίτα... βασικά όπου πας και πεις ότι δε θες ένσημα θα τρίβουν τα χέρια τους :P
αλλά δεν είναι παράνομο να έχεις διπλά ένσημα αν σου βάζουν δύο εταιρίες ένσημα.
Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι απαγορεύεται να έχουν δεύτερη δουλειά για να μην είναι... διπλοθεσίτες :P
πάντως οι part time δουλειές που είναι σχετικά εύκολες είναι
  • ταμείας σούπερ μάρκετ
  • delivery σε σουβλακερί, πιτσερία κλπ
  • αν είσαι ομορφούλα, προώθηση προϊόντων σε σούπερ μάρκετ
  • διανομή φυλλαδίων
καλή περίπτωση αλλά δύσκολο να σου κάτσει είναι το να κρατάς κανένα παιδάκι ή να το διαβάζεις

thanx κουέ μου.. :) κι εγω πιο πολυ για τιποτα ταμιας ή σε κανενα φωτοτυπάδικο προσανατολιζομουν..
ωστοσο, εκανα μια ψιλο-ερευνα και βρηκα οτι υπαρχει νομος που απαγορευει την δευτερη εργασια (ειτε με ενσημα ειτε -φυσικα- χωρις) και αναρωτιεμαι αν θα το ρισκαρε καποιος εργοδοτης να με παρει χωρις ενσημα.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι απαγορεύεται να έχουν δεύτερη δουλειά για να μην είναι... διπλοθεσίτες :P

μου λες σε ποια ακριβς κατηγορια ανηκουν οι γιατροι του ικα που δουλευουν,κλασσικα, στο ικα τα πρωινα και στα ΝΟΜΙΜΑ ιατρεια τους το απογευμα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μου λες σε ποια ακριβς κατηγορια ανηκουν οι γιατροι του ικα που δουλευουν,κλασσικα, στο ικα τα πρωινα και στα ΝΟΜΙΜΑ ιατρεια τους το απογευμα?:confused:

Νομίζω ότι στο ιατρείο τους είναι σαν ελεύθεροι επαγγελματίες. Καμία σχέση με το δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
ωστοσο, εκανα μια ψιλο-ερευνα και βρηκα οτι υπαρχει νομος που απαγορευει την δευτερη εργασια (ειτε με ενσημα ειτε -φυσικα- χωρις) και αναρωτιεμαι αν θα το ρισκαρε καποιος εργοδοτης να με παρει χωρις ενσημα.. :/:

Φυσικά κι επιτρέπεται να δουλεύεις νόμιμα σε 2 δουλειές. Και εννοείται να σου βάζουν ένσημα και στις 2.

Για παράδειγμα μπορείς να έχεις μια κύρια εργασία όπου σου βάζουν 25 ένσημα το μήνα και μια μερικής απασχόλησης που σου βάζουν 12-13 τον ίδιο μήνα. Όμως στον υπολογισμό των συντάξιμων ενσήμων δεν μπορούν να προσμετρήσουν περισσότερα από 25. Αν πάλι στη μία δουλειά είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και στην άλλη στο ΤΕΒΕ το μόνο επιπλέον που πρέπει να κάνεις είναι να διαλέξεις από που θες να σου παρέχεται η ιατροφαρμακευτική κάλυψη.

Γράφω τα παραπάνω από προσωπική μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Νομίζω ότι στο ιατρείο τους είναι σαν ελεύθεροι επαγγελματίες. Καμία σχέση με το δημόσιο.

δλδ κι ενας ορθοπεδικος σε νοσοκομειο (ακα δημοσιος υπαλληλος) μπορει να εχει και ορθοπεδικο ιατρειο (ακα ελευθερος επαγγελματιας).

τοτε γιατι σε ΟΛΟΥΣ τους συναδελφους φυσικοθεραπευτες που δουλευουν σε νοσοκομειο εχει απαγορευθει (φανταζομαι οχι μονο σε αυτους, αλλα εγω με αυτους προφανως μιλαω περισσοτερο, οποτε για αυτους μιλαω) να δουλευουν και στο νοσοκομειο και να εχουν και δικο τους κεντρο αποκαταστασης, σαν ελευθεροι επαγγελματιες?

ειλικρινα δεν το καταλαβαινω καθολου...:confused:

δλδ πως το εξηξεις αυτο!? σιγουρα δεν κανεις λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
είπα "νομίζω", δε κόβω και το αριστερό μου χέρι (κι είμαι κι αριστερόχειρ, ο-ποία θυσία:P).
έχω επίσης τη εντύπωση ότι ο φυσικοθεραπευτής δε θεωρείται γιατρός (?), οπότε μπορεί να ισχύουν διαφορετικά θεσμικά πλαίσια για αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
είπα "νομίζω", δε κόβω και το αριστερό μου χέρι (κι είμαι κι αριστερόχειρ, ο-ποία θυσία:P).
έχω επίσης τη εντύπωση ότι ο φυσικοθεραπευτής δε θεωρείται γιατρός (?), οπότε μπορεί να ισχύουν διαφορετικά θεσμικά πλαίσια για αυτούς.


λολ!!

οχι, δε θεωρειται γιατρος...
αλλα τι διαφορετικο πλαισιο μου λες... ακομα και να ισχυει κατι διαφορετικο, θα ειναι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟ καθοτι οι φ-π ειναι αυτοι που μπορουν να "τραβηξουν" πελατες απο νοσοκομειο, πολυ περισσοτερο απο οποιοδηποτε γιατρο!

πσ. και για να μη μιλαω μονο για νοσοκομειο, που ο χωρος ειναι ετσι κι αλλιως πιο "ευαισθητος"..
και σε ΤΕΙ οι καθηγητες, εκτος των ωρων εργασιας τους απασχολουνται στα ιατρεια τους / κεντρα αποκαταστασης σαν ελευθεροι επαγγελματιες...

τελοσπαντων, αν καποιος (αραγεςςς ποιοοοος?) ασχολειται λιγο πιο πολυ με τα νομικα, ας μας απαντησει! μη κοψουμε και το χερι της ντουντουνας και πως θα πιανει το μπεμπε μετααα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top