Πατρότητα

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Είναι σωστό να διεκδικήσουν οι ανυπαντρες μητέρες την αναγνώριση του παιδιού, να ζητήσουν ευθύνες από τον πατέρα, εφόσον πήραν μόνες τους την απόφαση να κρατήσουν το παιδί?

Μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου η μητέρα εξαρχής γνωρίζει ότι η σχέση δεν έχει μέλλον.

(το θέμα ανοίγει με αφορμή την περιπέτεια του γνωστού καλλιτέχνη, που διχάζει την ελληνική κοινωνία.)

Δεν είναι απλά σωστό, αλλά υποχρέωσή τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως ειναι ενα θεμα στο οπιο δεν μπορει να υπαρξει μια γενικη απαντιση.... Εξαρτατε απο την καθε περιπτωση...
Και το να ζητανε μανες την αναγνωριση του παιδιου τους, απλα για τα λευτα, ειναι κατι που με εξωργιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Σε τόσα λεπτά ζητήματα δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος...
Πιστεύω ότι είναι οι δύο όψεις ενός νομίσματός or sth like that...

Μπορώ να απαντήσω μόνο ως Βίκυ... Προσωπικά δεν θα είχα την απαίτηση να μου αναγνωρίσει ο άλλος το παιδί... Γιατί για εμένα μία αναγνώριση δεν μου λέει τίποτα... Δεν θέλω το επίθετο του συντρόφου μου, θέλω τον σύντροφό μου δίπλα στο παιδί μας (εννοώντας να σταθεί ως πατέρας κι ας πάψει να είναι δικός μου σύντροφος)... Δεν μου επιτρέπει η δική μου αξιοπρέπεια- και γιατί όχι- ο εγωισμός μου να το εκβιάσω ή να το πιέσω... Ξέρει την αλήθεια...την αποδέχεται οκ...δεν...πάλι οκ...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ξέρουμε μόνο όσα έχουν ειπωθεί....
'Ηταν δικαίωμα της γυναίκας να ζητήσει αναγνώριση του παιδιού (από την στιγμή που ο νόμος προστατεύει το παιδί) και για τους δικούς της λόγους το ήθελε..
Το θέμα όμως ήταν ότι ο εν λόγω τραγουδιστής αντί να λύσει το θέμα ήσυχα και ήρεμα γυρνούσε στα κανάλια προκαλώντας συνέχεια... Εμ κάνεις την λαδιά, εμ ξέρεις ότι μπορεί να είσαι ο πατέρας, εμ μου το παίζεις θύμα! Βασικά μόνο για την υποκρισία και για την συκοφαντική δυσφήμιση που μου έκανε θα συνέχιζα να τον τραβάω στα δικαστήρια :P
Είμαι πολύ εκδικητική το ξέρω :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και επειδή δεν έβαλα την προσωπική μου γνώμη. Αν, χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας, αποφάσιζα να κρατήσω ένα παιδί μόνη μου, τότε δεν θα ζητούσα τπτ από τον βιολογικό πατέρα.

Αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω "λάθος" την μητέρα που κυνηγά την αναγνώριση του παιδιού από τον βιολογικό πατέρα όσο "Pathetic" και αν μου φαίνεται. Και μιλάω για τη γενική περίπτωση και όχι για τη συγκεκριμένη του τραγουδιστή που ούτε ξέρω τις λεπτομέριες ούτε και με αφορά να τις μάθω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν είναι απλά σωστό, αλλά υποχρέωσή τους!!
Αν εννοείς ότι το οφείλουν στα παιδιά τους… θα συμφωνήσω μαζί σου.


Μπορώ να απαντήσω μόνο ως Βίκυ... Προσωπικά δεν θα είχα την απαίτηση να μου αναγνωρίσει ο άλλος το παιδί... Γιατί για εμένα μία αναγνώριση δεν μου λέει τίποτα... Δεν θέλω το επίθετο του συντρόφου μου, θέλω τον σύντροφό μου δίπλα στο παιδί μας (εννοώντας να σταθεί ως πατέρας κι ας πάψει να είναι δικός μου σύντροφος)... Δεν μου επιτρέπει η δική μου αξιοπρέπεια- και γιατί όχι- ο εγωισμός μου να το εκβιάσω ή να το πιέσω... Ξέρει την αλήθεια...την αποδέχεται οκ...δεν...πάλι οκ...
…καταγράφεις τις σκέψεις μου και την συμπεριφορά μου πριν 15 χρόνια. Τότε ήμουν νέα, ωραία και περήφανη πολύ. Οπωσδήποτε είχα άγνοια από τις δυσκολίες της ζωής. Όπως οι περισσότεροι ξέρετε, υπήρξα ανύπαντρη μητέρα. Όχι απλά δεν κυνηγούσα την αναγνώριση-διατροφή, αλλά θα προτιμούσα να πεθάνω παρά να δείξω ότι με προβλημάτιζε η απόφασή του να μην είναι μαζί μας.

Τα χρόνια πέρασαν. Μαζί με λίγες άσπρες τρίχες απόκτησα και δυνατότητα να μετριάσω την περηφάνιά μου. Μετά από 15 χρόνια, όπου εγώ και το παιδί μου (αυτό με καίει), νιώσαμε το ρατσισμό, την απόρριψη, την υποτίμηση, δεν είμαι σίγουρη ότι θα έκανα το ίδιο. Δεν θα διεκδικούσα ποτέ διατροφή (Δόξα το Θεό δεν χρειάζομαι και δεν χρειαζόμουν ποτέ βοήθεια) αλλά το όνομα του παιδιού είναι πολύ πιο σημαντικό απ ότι φαίνεται.
Για όσες δεν ξέρουν, στο όνομα πατρός μπαίνει μια γραμμούλα. Δεν περιγράφεται το συναίσθημα που νιώθεις όταν σε ρωτάνε:
«όνομα πατρός;»
και εσύ, κοιτώντας αόριστα, απαντάς:
… «δεν έχει».

Γιʼαυτό, δεν είναι και τόσο καλή η περηφάνια. Όχι μπροστά στο τι νιώθει το παιδί όταν τον ρωτάνε… «όνομα πατρός;»

... για την ώρα, σε αυτή την κοινωνία ζούμε, σε αυτήν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, από αυτήν πρέπει να τους προστατέψουμε….
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ρουμάνα έχεις δίκιο σε αυτό που λες! 1 γονιός πάνω από όλα πρέπει να βάζει την ψυχολογική ισορροπία του παιδιού του κι όχι την περηφάνεια! Νομίζω πως κάποιος που δεν επιθυμεί να αναγνωρίσει το παιδί του έχει φύγει χιλιόμετρα από την ουσία της λέξης γονιός, οπότε αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μην συμβάλλει οικονομικά. Αν καταλάβει ότι η μητέρα δεν θα διεκδικήσει οικονομικές απολαβές νομίζω θα ''χαλαρώσει'' και θα δώσει με μεγαλύτερη ευκολία το όνομά του (που δεν είναι υλικό!:look:).

Πάντως κατά την γνώμη μου το δυσκολότερο για 1 παιδί είναι η έλλειψη της φυσικής παρουσίας του γονιού και όχι του ονόματος. Στάνταρ Ρουμάνα ξέρεις καλύτερα, αλλά σκέφτομαι περιπτώσεις που γνωρίζω κι έχω βιώσει από κοντά. Και περισσότερο 1 πολύ καλής φίλης που έχει μεν το επώνυμο του πατέρα της, αλλά ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτόν. Και το πόσο την έχει επηρεάσει είναι τρομερό, ακόμα και τώρα που είναι 24 χρονών, με σχέση και πολλά achievements τόσο προσωπικά, όσο μορφωτικά, επαγγελματικά και σε όλους τους τομείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εμμα μου έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις....
έχω όμως ένα ερώτημα....
πιστεύεις ότι αντί να απαντάς το αόριστο "δεν έχει πατέρα" θα σου ήταν πιο εύκολο αν είχε υποχρεωθεί να δώσει το όνομα του και είχε εξαφανιστεί?
αναρωτιέμαι στα αλήθεια αν είναι πιο εύκολο να πεις
- όνομα πατέρα?
- κύριος Χ
- α ωραία.. και τι δουλειά κάνει?
- δεν ξέρω, δεν ήταν ποτέ μαζί μας


θέλω να πω ότι η κοινωνία μας βρίσκει πάντα τρόπους για να σε κοιτάξει με ρατιτσιστικό τρόπο αν δεν συμβαδίζεις με τα "πρέπει" της :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρουμανα μου, σωστα αυτα, αλλα οταν μια γυναικα αποφασιζει να κρατισει ενα παιδι ενω ξερει οτι ο πατερας δεν θα ειναι εκει και δεν θα το αναγωρισει (δεν ξερω τι ειχε γινει στην δικη σου περιπτωση, γενικα μιλαω) δεν πρεπει να το σκευτει και αυτο; Δεν ειναι και αυτο ενα φυσικο επακολουθο, μια συνεπια;.... Δεν φταιει ο πατερας για αυτο, η μητερα φταιει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Αναλογα την περιπτωση.
Και οι 2 μαζι καναν το παιδι. Σε ευρυτερη εννοια πιστευω πως αν το θελει η μανα ο πατερας πρεπει να το αναγνωρισει. Ακομα κι αν αυτη θελει να το μεγαλωσει μονη, γιατι δυστυχως θα ειναι δακτυλοδεικτουμενο σε ολη του τη ζωη. Τωρα, πως θ' αναγνωρισει κι εκεινη το λαθος της (αν εχει) δε μπορω να το εντοπισω. Καλως η κακως εχει δωθει στον πατερα μεγαλυτερη ευθυνη. Οποτε σε πρωτο σταδιο θα πρεπει να το αναγνωρισει. Το δευτερο σταδιο ειναι η προσωπικη περιπτωση του καθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση υποστηρίζω την μητέρα, αν μη τι άλλο γιατί θεωρώ τελείως άνανδρο ένας άνθρωπος να μην αναγνωρίζει το ίδιο του το παιδί, τον θεωρώ ευθυνόφοβο. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια εποχή που υπάρχουν αρκετές ανύπανδρες μητέρες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα παιδιά φύτρωσαν από μόνα τους σαν μανιτάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάντως στην περίπτωση του τραγουδιστή υποστηρίζω τον τραγουδιστή πλέον μιας που πριν λίγο άκουσα ότι η πονοψυχιάρα μάνα ζητάει απ τον τραγουδιστή 4.000.000 για οδύνη και 2.500 μηνιαίως διατροφή....
σα δεν ντρέπεται λίγο λέω εγώ... κι αυτή και κάθε μάνα που χρησιμοποιεί το παιδί της για να κάνει λεφτά... καλά που δεν το βγάζει και στα φανάρια :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
εγώ πάντως στην περίπτωση του τραγουδιστή υποστηρίζω τον τραγουδιστή πλέον μιας που πριν λίγο άκουσα ότι η πονοψυχιάρα μάνα ζητάει απ τον τραγουδιστή 4.000.000 για οδύνη και 2.500 μηνιαίως διατροφή....
σα δεν ντρέπεται λίγο λέω εγώ... κι αυτή και κάθε μάνα που χρησιμοποιεί το παιδί της για να κάνει λεφτά... καλά που δεν το βγάζει και στα φανάρια :mad:
Δεδομένου ότι πριν βγει το αποτέλεσμα του τεστ DNA, ο τραγουδιστής της έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και ζήτησε 2.000.000?, και ότι την διέσυρε υποστηρίζοντας ότι είναι σχιζοφρενής, εγώ το θεωρώ πολύ λογικό αυτή να ζητάει τα διπλάσια απ' ότι αυτός, δεδομένου ότι αποδείχτηκε ότι εξ αρχής η γυναίκα έλεγε την αλήθεια.
Εφ' όσον αυτός αξιολογεί ότι η δική του οδύνη κοστίζει 2 εκατομμύρια ευρώ ενώ λέει ψέμματα, αυτή γιατί να μην αξιολογήσει την δική της 4 εκατ. ευρώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ρουμανα μου, σωστα αυτα, αλλα οταν μια γυναικα αποφασιζει να κρατισει ενα παιδι ενω ξερει οτι ο πατερας δεν θα ειναι εκει και δεν θα το αναγωρισει (δεν ξερω τι ειχε γινει στην δικη σου περιπτωση, γενικα μιλαω) δεν πρεπει να το σκευτει και αυτο; Δεν ειναι και αυτο ενα φυσικο επακολουθο, μια συνεπια;.... Δεν φταιει ο πατερας για αυτο, η μητερα φταιει....
Δεν μου αρέσει να εκφράζομαι έτσι κρονακο… «φταίει», «ήταν λάθος της στιγμής»κλπ….
…και δεν έχει σημασία για το παιδί ποιος φταίει.
αναρωτιέμαι στα αλήθεια αν είναι πιο εύκολο να πεις
- όνομα πατέρα?
- κύριος Χ
- α ωραία.. και τι δουλειά κάνει?
- δεν ξέρω, δεν ήταν ποτέ μαζί μας
ΚΕ…δεν ξέρω… πραγματικά δεν ξέρω. Και πάλι, δεν έχει σημασία πώς νιώθει η μάνα, αλλά το παιδί.
Ίσος το παιδί να υποφέρει λιγότερο με το να υπάρχει ένα όνομα.

… τελευταίες πληροφορίες λενε οτι η μάνα ζητάει πολλά λεφτά? κριμα... κατέστρεψε όλο το ηθικό του αγώνα που εκανε…
Πάντως κατά την γνώμη μου το δυσκολότερο για 1 παιδί είναι η έλλειψη της φυσικής παρουσίας του γονιού και όχι του ονόματος.
ετσι ειναι... ακριβως.
Later edit:
Όταν όμως έναν άντρα αρνείται το παιδί του και την γυναίκα που έφερε στον κόσμο το παιδί του, είναι δύσκολο να αλλάξουν τα εχθρικά συναισθήματα που νιώθει(μάνα + παιδί = πρόβλημα γιʼαυτόν) σε συναισθήματα αγάπης… όχι αδύνατον, αλλά δύσκολο.
Ίσως καλύτερα μακριά…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ρουμανα μου, σωστα αυτα, αλλα οταν μια γυναικα αποφασιζει να κρατισει ενα παιδι ενω ξερει οτι ο πατερας δεν θα ειναι εκει και δεν θα το αναγωρισει (δεν ξερω τι ειχε γινει στην δικη σου περιπτωση, γενικα μιλαω) δεν πρεπει να το σκευτει και αυτο; Δεν ειναι και αυτο ενα φυσικο επακολουθο, μια συνεπια;.... Δεν φταιει ο πατερας για αυτο, η μητερα φταιει....
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Γι 'αυτό είπα ότι θεωρώ άνανδρο ένας άνθρωπος να μην αναγνωρίζει το παιδί του. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου η "τρίτη" ζητά από τον άντρα να χωρίσει την γυναίκα του και να την παντρευτεί, αλλά για περίπτωση που ζητά απλά να το αναγνωρίσει.
Μια γυναίκα που μένει έγκυος έχει κάθε δικαίωμα να κρατήσει το παιδί της, και το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει (και αυτό και η κοινωνία) τον πατέρα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Γι 'αυτό είπα ότι θεωρώ άνανδρο ένας άνθρωπος να μην αναγνωρίζει το παιδί του. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου η "τρίτη" ζητά από τον άντρα να χωρίσει την γυναίκα του και να την παντρευτεί, αλλά για περίπτωση που ζητά απλά να το αναγνωρίσει.
Μια γυναίκα που μένει έγκυος έχει κάθε δικαίωμα να κρατήσει το παιδί της, και το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει (και αυτό και η κοινωνία) τον πατέρα του

Και ο καθε αντρας ομως, εχει το δικαιομα να μην θελει να γινει πατερας. Τι φταιει αυτος αν το λατεξ δεν ητανε ανθεκτικο, η αν η τρελη γκομενα του θελει να γινει μανα και τριπαει το λατεξ η δεν ξερω και γω τι;...

Να ξεκαθαρισω οτι με την καμια δεν ειμαι υπερ του να κανει καπιος παιδια και μετα να εξαφανιζετε και να μην θελει οπιαδηποτε σχεση, αλλα οταν μιλαμε για τρεις ζωες, παιζουν ρολο και οι 3, και οχι μονο η μια η οι δυο....


Εχουμε λοιπον ενα ζευγαρι, για τον α η β λογο η κοπελα μενει εγκυος, ο αντρας ξεκαθαριζει οτι δεν θελει να γινει πατερας και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το αναγνωρισει (λαθος σταση, και δεν συμφωνω), η κοπελα ομως το θελει και το κραταει. Μετα γιατι να τρεχει και να ζηταει αναγωρισει κλπ; Γιατι να λεει για τον ρατσισμο και τα προβληματα; Δεν εκανε 2 φορες το λαθος του αντρα με το να κρατισει ενα παιδι χωρις να σκευτει το πως θα ειναι τα πραγματα αλλα σκεπτωμενη μονο το "θελω να γινω μανα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Και ο καθε αντρας ομως, εχει το δικαιομα να μην θελει να γινει πατερας. Τι φταιει αυτος αν το λατεξ δεν ητανε ανθεκτικο, η αν η τρελη γκομενα του θελει να γινει μανα και τριπαει το λατεξ η δεν ξερω και γω τι;...

Να ξεκαθαρισω οτι με την καμια δεν ειμαι υπερ του να κανει καπιος παιδια και μετα να εξαφανιζετε και να μην θελει οπιαδηποτε σχεση, αλλα οταν μιλαμε για τρεις ζωες, παιζουν ρολο και οι 3, και οχι μονο η μια η οι δυο....


Εχουμε λοιπον ενα ζευγαρι, για τον α η β λογο η κοπελα μενει εγκυος, ο αντρας ξεκαθαριζει οτι δεν θελει να γινει πατερας και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το αναγνωρισει (λαθος σταση, και δεν συμφωνω), η κοπελα ομως το θελει και το κραταει. Μετα γιατι να τρεχει και να ζηταει αναγωρισει κλπ; Γιατι να λεει για τον ρατσισμο και τα προβληματα; Δεν εκανε 2 φορες το λαθος του αντρα με το να κρατισει ενα παιδι χωρις να σκευτει το πως θα ειναι τα πραγματα αλλα σκεπτωμενη μονο το "θελω να γινω μανα";
Από την στιγμή που έχει επιλέξει να κάνει σχέση με την συγκεκριμένη γυναίκα, και έχει επιλέξει να μην παίρνει επαρκή αντισύλληψη, και δεν είναι μικρός σε ηλικία, ούτε έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, για μένα δεν υπάρχει δικαιολογία του στυλ "δεν θέλω να γίνω πατέρας, δεν θα το αναγνωρίσω". Τι θα πει "δεν το αναγνωρίζω"; Θα πει "δεν το έκανες με μένα, πήγες με άλλον". Δηλαδή ότι πιο προσβλητικό για μια γυναίκα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Από την στιγμή που έχει επιλέξει να κάνει σχέση με την συγκεκριμένη γυναίκα, και έχει επιλέξει να μην παίρνει επαρκή αντισύλληψη, και δεν είναι μικρός σε ηλικία, ούτε έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, για μένα δεν υπάρχει δικαιολογία του στυλ "δεν θέλω να γίνω πατέρας, δεν θα το αναγνωρίσω". Τι θα πει "δεν το αναγνωρίζω"; Θα πει "δεν το έκανες με μένα, πήγες με άλλον". Δηλαδή ότι πιο προσβλητικό για μια γυναίκα:mad:

Και αν επερναν επαρκη αντισυλιψη αλλα εγινε στραβη και δεν το πειρανε χαμπαρι; Λογικο δεν ειναι να σκευτει ο ανθρωπος οτι πηγε με αλλων; Και αν δεν εχουν σχεση αλλα περνανε κανενα βραδυ μαζι αρεα και που οταν δεν εχουν κατι καλητερο να κανουν, η αν ειναι της μια φορας;

Αλα και παλι, με της προηποθεσεις που λες εσυ, ο κυριος ειναι 100% φαουλ, η κυρια ομως δεν ειναι 200% φαουλ απο την στιγμη που ξερει οτι ο αντρας θα αδιαφορισει και δεν θα αναγωρισει το παιδι, οτι η κοινονια θα ειναι αδικη, οτι απο το παιδι θα λειπει ο πατερας και οτι τα οικονομικα θα ειναι χαλια, και παρολα αυτα για τον εγωισμο και το θελω της κραταει ενα παιδι; Στο κατω-κατω το παιδι το ρωτισες;... Μιλαμε για αποφαση μεταξυ 2 ανθρωπων που αφορουν 3 ζωες, γιατι να εχει το δικαιομα η μια να αποφασισει για αυτες της 3 ζωες οπως γουσταρει; Απλα επειδη εχει μο*νι και οχι πουλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
απο την στιγμη που ξερει οτι ο αντρας θα αδιαφορισει και δεν θα αναγωρισει το παιδι
κοίτα, από την πλευρά που το βλέπεις δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά ξαναλέω ότι για μένα (και για τον νόμο απ' ότι ξέρω) δεν υπάρχει η επιλογή να μην αναγνωρίσει το παιδί. Άλλωστε δεν του ζήτησε κανείς ούτε να παντρευτεί τη μάνα, ούτε να πάρει το παιδί σπίτι του.
Αναγνωρίζω = αναγνωρίζω ότι είμαι ο βιολογικός πατέρας
Δεν αναγνωρίζω = δεν είμαι ο βιολογικός πατέρας, η σύντροφός μου πάει με τον ένα και με τον άλλο. Φυσικά πλέον με το τεστ dna δεν παίζει αυτή η επιλογή, οπότε γίνεται ρόμπα ο ίδιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεδομένου ότι πριν βγει το αποτέλεσμα του τεστ DNA, ο τραγουδιστής της έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και ζήτησε 2.000.000?, και ότι την διέσυρε υποστηρίζοντας ότι είναι σχιζοφρενής, εγώ το θεωρώ πολύ λογικό αυτή να ζητάει τα διπλάσια απ' ότι αυτός, δεδομένου ότι αποδείχτηκε ότι εξ αρχής η γυναίκα έλεγε την αλήθεια.
Εφ' όσον αυτός αξιολογεί ότι η δική του οδύνη κοστίζει 2 εκατομμύρια ευρώ ενώ λέει ψέμματα, αυτή γιατί να μην αξιολογήσει την δική της 4 εκατ. ευρώ;


αααααααααα έχει ζουμί η ιστορία! ομολογώ ότι αυτό το κομμάτι δεν το ήξερα! έχεις δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι το οφείλουν στα παιδιά τους… θα συμφωνήσω μαζί σου.



…καταγράφεις τις σκέψεις μου και την συμπεριφορά μου πριν 15 χρόνια. Τότε ήμουν νέα, ωραία και περήφανη πολύ. Οπωσδήποτε είχα άγνοια από τις δυσκολίες της ζωής. Όπως οι περισσότεροι ξέρετε, υπήρξα ανύπαντρη μητέρα. Όχι απλά δεν κυνηγούσα την αναγνώριση-διατροφή, αλλά θα προτιμούσα να πεθάνω παρά να δείξω ότι με προβλημάτιζε η απόφασή του να μην είναι μαζί μας.

Τα χρόνια πέρασαν. Μαζί με λίγες άσπρες τρίχες απόκτησα και δυνατότητα να μετριάσω την περηφάνιά μου. Μετά από 15 χρόνια, όπου εγώ και το παιδί μου (αυτό με καίει), νιώσαμε το ρατσισμό, την απόρριψη, την υποτίμηση, δεν είμαι σίγουρη ότι θα έκανα το ίδιο. Δεν θα διεκδικούσα ποτέ διατροφή (Δόξα το Θεό δεν χρειάζομαι και δεν χρειαζόμουν ποτέ βοήθεια) αλλά το όνομα του παιδιού είναι πολύ πιο σημαντικό απ ότι φαίνεται.
Για όσες δεν ξέρουν, στο όνομα πατρός μπαίνει μια γραμμούλα. Δεν περιγράφεται το συναίσθημα που νιώθεις όταν σε ρωτάνε:
«όνομα πατρός;»
και εσύ, κοιτώντας αόριστα, απαντάς:
… «δεν έχει».

Γιʼαυτό, δεν είναι και τόσο καλή η περηφάνια. Όχι μπροστά στο τι νιώθει το παιδί όταν τον ρωτάνε… «όνομα πατρός;»

... για την ώρα, σε αυτή την κοινωνία ζούμε, σε αυτήν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, από αυτήν πρέπει να τους προστατέψουμε….

RESPECT!!!! ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top