Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Η Ελβετία σίγουρα λιγότερο ρατσιστική και πιο ανοιχτή στις κουλτούρες και στη νοοτροπία άλλων λαών. Υπάρχουν αρκετοί μετανάστες από όλες τις φυλές που ζουν κι εργάζονται εκεί.
Έχω παράδειγμα φίλου μου που μετανάστευσε εκεί και το μόνο που λυπάται είναι που άργησε τόσο να πάει.
Αχαχαχαχαχα, συγγνώμη :redface:
Εδώ οι ίδιοι οι Ελβετοί παραδέχονται, ότι είναι λιγότερο φιλικοί και ανοιχτοί συγκριτικά με τους γερμανούς.Ναι, έχουν πολύ καλύτερους μισθούς και η πλειονότητα ζει καλύτερα από ότι οι Γερμανοί, αλλά και ο ρατσισμός σύμφωνα με την δική μου εμπειρία και συζητήσεις πάει σύννεφο.
Πάντως μιας και ζω στα σύνορα και έχω την δυνατότητα να διαλέξω, η επιλογή της Ελβετίας δεν με ψήνει και τρέλα, αλλά είναι και ανάλογα το τι κυνηγάει κανείς. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Αχαχαχαχαχα, συγγνώμη :redface:
Εδώ οι ίδιοι οι Ελβετοί παραδέχονται, ότι είναι λιγότερο φιλικοί και ανοιχτοί συγκριτικά με τους γερμανούς.Ναι, έχουν πολύ καλύτερους μισθούς και η πλειονότητα ζει καλύτερα από ότι οι Γερμανοί, αλλά και ο ρατσισμός σύμφωνα με την δική μου εμπειρία και συζητήσεις πάει σύννεφο.
Πάντως μιας και ζω στα σύνορα και έχω την δυνατότητα να διαλέξω, η επιλογή της Ελβετίας δεν με ψήνει και τρέλα, αλλά είναι και ανάλογα το τι κυνηγάει κανείς. :flowers:

Έχεις δίκιο. Ανάλογα το τι κυνηγάει κανείς, αλλά και τις εμπειρίες του καθενός.
Δυστυχώς δεν έχω πάει ώστε να διαμορφώσω ιδίαν άποψη, απλώς μεταφέρω γνώμη φίλου μου που μετανάστευσε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και οι Γερμανοι δεν είναι ρατσιστές. Στην Γερμανόφωνη Ελβετία θέλουν να έχεις πολυ καλή προφορά για να σε δεχτούν νομίζω .


Γενικα γις τους ιατρούς μονο γις ψυχιατρική που είναι τοπ εκεί ειναι δεκτικοί για ειδικότητα γιατι έχουν πολλές θέσεις.


Στη Γερμανοφωνη Ελβετια δε μιλανε "κανονικα" Γερμανικα καθημερινα αλλα δικια τους διαλεκτο την οποια οι Γερμανοι δεν καταλαβαινουν. Σε αντιθεση με τη Γερμανια, οι διαλεκτοι εχουν διατηρηθει. Κανονικα Γερμανικα (εκτος απο το γραπτο λογο) χρησιμοποιουν μονο οι Γερμανοι που μενουν στην Ελβετια. Οποτε στην Ελβετια θα εισαι παντα ξενος επειδη δεν γινεται να μαθει τη διαλεκτο, τους τη μαθαινουν οι γονεις τους. Απλα ειναι πολλοι οι ξενοι στην Ελβετια, και ειδικα μορφωμενοι ξενοι απο αλλες ευρωπαϊκες χωρες, οποτε κανουν παρεα μεταξυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Και οι Γερμανοι δεν είναι ρατσιστές. Στην Γερμανόφωνη Ελβετία θέλουν να έχεις πολυ καλή προφορά για να σε δεχτούν νομίζω .


Γενικα γις τους ιατρούς μονο γις ψυχιατρική που είναι τοπ εκεί ειναι δεκτικοί για ειδικότητα γιατι έχουν πολλές θέσεις.


Αν δεν είσαι μελαχρινός ή σκουρόχρωμος γενικότερα, ναι, εννοείται πως δεν θα είναι ρατσιστες μαζί σου. Ίσα ίσα είναι ευγενέστατοι. Αν είσαι σκουρόχρωμος όμως.. :look: Πραγματικά μου έκανε παρα πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί κάθε φορά που πήγαινα Γερμανία, έφευγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Όταν συζήτησα με φίλους μου από ανατολικές χώρες όμως, μου έλεγαν όλοι ότι ήταν πολύ αγενείς μαζί τους. Δεν ξέρω πως είναι στον επαγγελματικό χώρο τα πράγματα, αλλά στην καθημερινότητα, σίγουρα όπου και να πας στην Ευρώπη θα συναντήσεις ρατσιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Αν και δεν έχει τύχει να δουλέψω ή δεν μου δόθηκε η ευκαιρία καθώς μπορεί να μην το έψαξα και πολύ χωρίς να θέλω να μιλήσω εκ του ασφαλούς, αλλά πιστεύω πως δεν θα την άφηνα για να κάνω καριέρα στο εξωτερικό. Θεωρώ καταρχήν παρότι όντως αυτήν την στιγμή που η Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια βρίσκεται υπό οικονομική και ηθική κρίση, εμείς οι νέοι αντί να την εγκαταλείπουμε πρέπει να παλέψουμε να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας όχι μόνο για εμάς αλλά και τις επόμενες γενιές.

Έχω δύο ξαδέρφια μου που πήγαν εξωτερικό. Ο ένας από επιλογή ο άλλος "καταναγκαστικά" και ο οποίος σκοπεύει να επιστρέψει πίσω. Οι συνθήκες ακόμα περισσότερο δύσκολες από την Ελλάδα υπό την έννοια των ενοικίων και την εκπλήρωση καθημερινών αναγκών που εξαρτάται από τα έσοδα και τα έξοδα ;

Γιατί ρε παιδιά να πάω σε μία ξένη χώρα να δουλέψω εκεί να παίρνω έναν μισθό, που το μεγαλύτερο μέρος θα πηγαίνει σε φόρους, σπίτι κλπ και για εμένα να μην μένει τίποτα ; Γιατί να αυξήσω τα έσοδα μίας άλλης χώρας και όχι της δικής μου ; Ναι υπάρχει ανεργία το ξέρω αν δεν έχω δουλειά δεν θα μπορώ να στηριχτώ πουθενά, αλλά στην "ανάγκη" ρε παιδιά θα αρχίσω από την πιο "χαμηλότερη" θέση ώστε με την πείρα να καταλήξω εκεί που θέλω. Φυσικά δεν κάνω μία εργασία με πολύ χαμηλό μισθό που πολλές φορές είναι και εκμετάλλευση, αλλά θα το ψάξω όπως και να έχει . Προτιμώ την Ελλάδα παρά να πληρώνω ξένα κράτη βλέπε Γερμανία πχ που κάνει "πόλεμο" στην χώρα μου.


Δεν ξερω τι εμπειριες εχεις ακουσει απο τα ξαδερφια σου και τον περιγυρω σου, αλλα εγω πιστευω πως η ιδεα του εξωτερικου σιγουρα δεν ειναι για ολους. Δεν ειναι ευκολο να αφησεις πισω τις ανεσεις σου ή τελος παντων μια κατασταση γνωριμη για εσενα και να πας σε ενα μερος που δεν ξερεις κανεναν και να ξεκινησεις απο το μηδεν. Πρεπει να εισαι διατεθημενος να παρεις ρισκο και αυτο δεν το κανουν ολοι.

Προσωπικα εγω εφυγα απο την Ελλαδα πριν 3 χρονια. Δεν το μετανιωσα στιγμη. Βρισκομαι σε ενα κρατος οργανωμενο, που μου παρεχει ασφαλεια και απειρες ευκαιριες για οσους εχουν ορεξη για δουλεια και να κανουν κατι στην ζωη τους. Ποιοτητα ζωης εξαιρετικη και οσον αφορα το κοστος εχει τα παντα για ολα τα πορτοφολια. Θα βρεις σπιτι οικονομικο και εξισου καλο, αλλα θα βρεις και σπιτι πιο ακριβο με περισσοτερες ανεσεις. Οποτε, απο προσωπικη εμπειρια σου λεω πως δεν σου φευγουν ολα τα λεφτα σε ενοικια και αλλα λειτουργικα εξοδα. Προσαρμοζονται ολα αυτα αναλογα με το εισοδημα που ο καθε πολιτης λαμβανει.

Για ποιο λογο να κατσω σε μια χωρα η οποια η ιδια με διωχνει και να κανω τον ηρωα και να χαραμισω τα πιο παραγωγικα μου χρονια; Tι πιο λογικο για εναν νεο να κοιταξει την επαγγελματικη του σταδιοδρομια και το μελλον του. Στην Ελλαδα λιγοι εχουν την ευκαιρια να δουλευου στον τομεα που εχουν σποθδασει η σπουδαζουν, ενω οι υπολοιποι νεοι δουλευουν σε ευκαιρες δουλειες για να βγαλουν τα προς το ζην.

Οποτε, εγω προσωπικα δεν σκεφτομαι οτι προδιδω την χωρα μου με το να φευγω εξω για να ζησω απο την στιγμη που πρωτα η ιδια η χωρα μου με προδωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Στη Γερμανοφωνη Ελβετια δε μιλανε "κανονικα" Γερμανικα καθημερινα αλλα δικια τους διαλεκτο την οποια οι Γερμανοι δεν καταλαβαινουν. Σε αντιθεση με τη Γερμανια, οι διαλεκτοι εχουν διατηρηθει. Κανονικα Γερμανικα (εκτος απο το γραπτο λογο) χρησιμοποιουν μονο οι Γερμανοι που μενουν στην Ελβετια. Οποτε στην Ελβετια θα εισαι παντα ξενος επειδη δεν γινεται να μαθει τη διαλεκτο, τους τη μαθαινουν οι γονεις τους. Απλα ειναι πολλοι οι ξενοι στην Ελβετια, και ειδικα μορφωμενοι ξενοι απο αλλες ευρωπαϊκες χωρες, οποτε κανουν παρεα μεταξυ τους.

Αν ξερεις γερμανικά καλα, την διάλεκτο την μαθαινεις γύρω στους 2 μηνες, τουλάχιστον να την καταλαβαίνεις.

Οποτε, εγω προσωπικα δεν σκεφτομαι οτι προδιδω την χωρα μου με το να φευγω εξω για να ζησω απο την στιγμη που πρωτα η ιδια η χωρα μου με προδωσε.

Για ποιο λογο να θεωρηθεί προδοσία κάτι τέτοιο;; Ούτε δουλοπάροικοι είμαστε , ούτε χρωστάς κάτι σε καποιον(προσωπικά).

Τέτοιοι χαρακτηρισμοί προέρχονται συνήθως από αυτούς που την έχουν βολεμένη και θέλουν να φανούν ανώτεροι που «προσφέρουν στην πατρίδα τους»(ενώ στην ουσία τρώνε την σύνταξη του παππού η τον μισθό του μπαμπά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Αν ξερεις γερμανικά καλα, την διάλεκτο την μαθαινεις γύρω στους 2 μηνες, τουλάχιστον να την καταλαβαίνεις.



Για ποιο λογο να θεωρηθεί προδοσία κάτι τέτοιο;; Ούτε δουλοπάροικοι είμαστε , ούτε χρωστάς κάτι σε καποιον(προσωπικά).

Τέτοιοι χαρακτηρισμοί προέρχονται συνήθως από αυτούς που την έχουν βολεμένη και θέλουν να φανούν ανώτεροι που «προσφέρουν στην πατρίδα τους»(ενώ στην ουσία τρώνε την σύνταξη του παππού η τον μισθό του μπαμπά).


Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες. Απλα δεν το ειπα ετσι για να μην θιξω κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Αν και δεν έχει τύχει να δουλέψω ή δεν μου δόθηκε η ευκαιρία καθώς μπορεί να μην το έψαξα και πολύ χωρίς να θέλω να μιλήσω εκ του ασφαλούς, αλλά πιστεύω πως δεν θα την άφηνα για να κάνω καριέρα στο εξωτερικό. Θεωρώ καταρχήν παρότι όντως αυτήν την στιγμή που η Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια βρίσκεται υπό οικονομική και ηθική κρίση, εμείς οι νέοι αντί να την εγκαταλείπουμε πρέπει να παλέψουμε να βελτιώσουμε την ποιότητα της ζωής μας όχι μόνο για εμάς αλλά και τις επόμενες γενιές.

Έχω δύο ξαδέρφια μου που πήγαν εξωτερικό. Ο ένας από επιλογή ο άλλος "καταναγκαστικά" και ο οποίος σκοπεύει να επιστρέψει πίσω. Οι συνθήκες ακόμα περισσότερο δύσκολες από την Ελλάδα υπό την έννοια των ενοικίων και την εκπλήρωση καθημερινών αναγκών που εξαρτάται από τα έσοδα και τα έξοδα ;

Γιατί ρε παιδιά να πάω σε μία ξένη χώρα να δουλέψω εκεί να παίρνω έναν μισθό, που το μεγαλύτερο μέρος θα πηγαίνει σε φόρους, σπίτι κλπ και για εμένα να μην μένει τίποτα ; Γιατί να αυξήσω τα έσοδα μίας άλλης χώρας και όχι της δικής μου ; Ναι υπάρχει ανεργία το ξέρω αν δεν έχω δουλειά δεν θα μπορώ να στηριχτώ πουθενά, αλλά στην "ανάγκη" ρε παιδιά θα αρχίσω από την πιο "χαμηλότερη" θέση ώστε με την πείρα να καταλήξω εκεί που θέλω. Φυσικά δεν κάνω μία εργασία με πολύ χαμηλό μισθό που πολλές φορές είναι και εκμετάλλευση, αλλά θα το ψάξω όπως και να έχει . Προτιμώ την Ελλάδα παρά να πληρώνω ξένα κράτη βλέπε Γερμανία πχ που κάνει "πόλεμο" στην χώρα μου.

Έλα τώρα... Η νοοτροπία «όλοι οι νέοι φεύγουν,προδίδουν την χώρα τους!!11» είναι η νοοτροπία που έχουν συνηθως οι άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας, που έχουν ήδη ένα καλό χρηματικό ποσο στην άκρη, και νομίζουν ότι για τους νέους είναι όλα εύκολα και ότι είναι απλά τεμπέληδες. Για ποιο λόγο να μείνεις στην Ελλάδα όταν η εκμετάλλευση χτυπάει κόκκινο, οταν σε πληρώνουν με ψίχουλα, όταν κανεις δουλειες εντελώς άσχετες με το αντικείμενο σου, όταν δεν μπορείς να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά, όταν, όταν...; Το να φύγεις στο εξωτερικό δεν είναι η εύκολη λύση. Αντιθέτως. Είναι πιο εύκολο να μείνεις Ελλάδα και να μενεις μια ζωή με τους γονεις σου, κάνοντας δουλειες του ποδαριού. Το δύσκολο είναι να βγεις έξω, να προσπαθήσεις να προσαρμοστείς σε μια εντελώς διαφορετική χώρα και να ξεκινήσεις μια νέα ζωή από το μηδέν. Φυσικά και δεν είναι όλα ρόδινα και όντως, μπορεί κάποιος να αντιμετωπίσει προβλήματα και να γυρίσει πίσω. Αλλά από το να μείνει κανεις εδώ, χίλιες φορές να αξιοποιήσει μια ευκαιρία που θα του δοθεί έξω. Οι ανειδίκευτοι εργάτες ίσως να βγάζουν οριακά όσα χρήματα τους χρειάζονται, ίσα ίσα για να πληρώνουν το νοίκι και τους λογαριασμούς, αλλά πολλά νέα παιδιά που βρίσκουν μια δουλειά σχετική με το αντικείμενο που έχουν σπουδάσει, έχουν ευκαιρίες να εξελιχθουν. Είναι κριμα να μην τις αξιοποιήσουν. Δεν χρωστάμε τίποτα στην Ελλάδα, πολύ απλά γιατί δεν μας προσφέρει τίποτα. Και εκτός από το οικονομικό, μην ξεχνάμε ότι κερδίζεις αλλά πράγματα αν ζεις έξω, υπάρχει καλύτερη οργάνωση, πράσινο, άλλη ποιότητα ζωής. Σίγουρα κάποια πράγματα θα σου λείψουν (κυριως η θάλασσα, για εμενα προσωπικά :redface: ) αλλά τα απολαμβανεις όταν επιστρέψεις. Μετά από λίγες μέρες πίσω στην Ελλάδα θα θες να φύγεις παλι ετσι και αλλιως :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Kαλά είναι στο εξωτερικό από θέμα διαβίωσης. Αν βρείς δουλεία με το πτυχίο σου, high skilled που λένε είναι καλά. Ευκαιρίες υπάρχουν και πολλές φορές για entry level δουλείες δεν ζητάνε καν προυπηρεσία. Εξαρτάται το μέρος που βρίσκεσαι μπορείς να εξοικονομήσεις αρκετά. Πχ. Λονδίνο δες σου μένει τίποτα χρειάζεσαι μια πάρα πολύ καλή δουλεία. Σκωτία που είμαι εγώ αντίθετα είναι καλύτερα τα πράγματα. Παρόλα αυτά σαν την χώρα σου δεν έχει. Ότι πτυχίο και να έχεις οι ντόπιοι δεν σε χωνεύουν με τίποτα ακόμα και αν είναι με το 'thank you' και το 'sorry' όλη την ώρα. Επιπλέον το φαγητό είναι αίσχος ( και ναι η ποιότητα και η σαβούρα που έχουν δεν λέγεται) και κρύο κρύο κρύο:cold2:. Δικία μου απόφαση πλέον είναι ότι αφού μαζέψω εμπειρία και αποταμιεύσεις θα φτιάξω βαλίτσα για την Ελλάδα.

Θα υποστηρίξω την methexys. Nαι φαίνεται σαν προδοσία που εγκαταλείπουμε την χώρα μας αλλά πρώτα προτρέχει και η αξιοπρέπεια μας. Το να μας δανείζουν οι γονείς μας και οι παπούδες μας για να σπουδάσουμε και να ζήσουμε δεν είναι αξιοπρέπεια. Η Ελλάδα αυτή την στιγμή δεν προσφέρει ίσες ευκαιρίες, δικαιωμά μας να αναζητήσουμε καλύτερη τύχη σε άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Kαλά είναι στο εξωτερικό από θέμα διαβίωσης. Αν βρείς δουλεία με το πτυχίο σου, high skilled που λένε είναι καλά. Εξαρτάται το μέρος που βρίσκεσαι μπορείς να εξοικονομήσεις αρκετά. Πχ. Λονδίνο δες σου μένει τίποτα χρειάζεσαι μια πάρα πολύ καλή δουλεία. Σκωτία που είμαι εγώ αντίθετα είναι καλύτερα τα πράγματα. Παρόλα αυτά σαν την χώρα σου δεν έχει. Ότι πτυχίο και να έχεις οι ντόπιοι δεν σε χωνεύουν με τίποτα ακόμα και αν είναι με το 'thank you' και το 'sorry' όλη την ώρα. Επιπλέον το φαγητό είναι αίσχος ( και ναι η ποιότητα και η σαβούρα που έχουν δεν λέγεται) και κρύο κρύο κρύο:cold2:. Δικία μου απόφαση πλέον είναι ότι αφού μαζέψω εμπειρία και αποταμιεύσεις θα φτιάξω βαλίτσα για την Ελλάδα.

Έχεις δίκιο σ’αυτο :P Το φαγητό είναι όντως αίσχος (εκτός κ αν είσαι σε καμία Ιταλία..!) Αυτό είναι οντως το καλύτερο, να μείνεις μερικά χρόνια έξω μέχρι να μαζέψεις χρήματα και μετά γυρίζεις πίσω, εκτός και αν σου αρέσει η ζωή εκεί και έχεις φίλους, κάποιο σύντροφο κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Το θέμα ειναι να μην φας ολα τα λεφτα οταν γυρίσεις πισω , αλλά 9/10 δεν συμφερει επαγγελματικά να γυρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Οποτε, εγω προσωπικα δεν σκεφτομαι οτι προδιδω την χωρα μου με το να φευγω εξω για να ζησω απο την στιγμη που πρωτα η ιδια η χωρα μου με προδωσε.

Η χώρα είμαστε εμείς οι άνθρωποι, δεν είναι κάτι απρόσωπο και γενικό. Η χώρα δε μάς πρόδωσε, οι παππούδες και οι γονείς μας πρόδωσαν τη χώρα με το να ψηφίζουν μια ζωή κόμματα τα οποία έκλεβαν και άφηναν ανοιχτό το παραθυράκι στους πολίτες να κλέβουν, με το να προσπαθούν να βρουν μια θεσούλα στο δημόσιο για να την κάνουν ταράτσα αυτοί και τα παιδιά τους πολλές φορές κλέβοντας με δόλια μέσα τη θέση από κάποιον που το άξιζε περισσότερο, με το να παίρνουν δάνεια για σπίτια και διακοπές που δεν ήξεραν αν θα τα ξοφλήσουν, με το να κυνηγάνε τρόπους να κλέψουν το κράτος μην πληρώνοντας εφορία και βρίσκοντας παραθυράκια για να μην πληρώσουν γενικότερα κλπ. Η χώρα έφτασε εδώ που έφτασε λόγω των ανθρωπίνων πράξεων, με άλλους να φταίνε περισσότερο (πολιτικοί) και άλλους λιγότερο (πολίτες). Αθώο δεν θεωρώ κανέναν. Οπότε είναι υποκριτικό τουλάχιστον να λένε κάποιοι οτι η χώρα τους τους πρόδωσε αλλά στη χώρα τους πιθανότατα έχουν τουλάχιστον ένα σπίτι από τους παππούδες - γονείς τους το οποίο έγινε μέσω των παραπάνω μεθόδων. Δε σε πρόδωσε η χώρα σου. Οι πρόγονοί μας μάς έφεραν σε αυτή την κατάσταση. Θες εσύ και άλλοι να φύγετε; Με γεια σας με χαρά σας. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς σχετικά με τους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σ’αυτο :P Το φαγητό είναι όντως αίσχος (εκτός κ αν είσαι σε καμία Ιταλία..!) Αυτό είναι οντως το καλύτερο, να μείνεις μερικά χρόνια έξω μέχρι να μαζέψεις χρήματα και μετά γυρίζεις πίσω, εκτός και αν σου αρέσει η ζωή εκεί και έχεις φίλους, κάποιο σύντροφο κτλ.
Πραγματικά όταν μου έλεγαν για το φαγητό στο εξωτερικό ότι είναι αίσχος τους έβρισκα κακομαθημένους και υπερβολικούς μέχρι που το λούστηκα και εγώ:slourp:. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω ότι η κατάσταση στην Ελλάδα θα αλλάξει, δεν θα φτάσουμε το επίπεδο Ευρώπης στους μισθούς αλλά τα πράγματα θα βελτιωθούν τα επόμενα χρόνια.

Το θέμα ειναι να μην φας ολα τα λεφτα οταν γυρίσεις πισω , αλλά 9/10 δεν συμφερει επαγγελματικά να γυρίσεις.

Όταν γυρνάς πίσω στην Ελλάδα γυρνάς γιατί θα έχεις κάποια προσφορά εργασίας. Αλλίως δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις, παρατώντας καρίερα σο εξωτερικό και να τρώς τα έτοιμα όντας άνεργος. Πάντως, στην ελληνική πραγματικότητα, η προυπηρεσία από το εξωτερικό φτάνει για να σου φέρει μια πολύ καλή δουλεία, για τα ελληνικά δεδομένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Το θέμα ειναι να μην φας ολα τα λεφτα οταν γυρίσεις πισω , αλλά 9/10 δεν συμφερει επαγγελματικά να γυρίσεις.
Και αυτό είναι αλήθεια.. Γνωστή μου αρχιτέκτονας είχε καλή δουλειά στην Ελβετία και γύρισε πίσω... Τώρα πουλάει χειροποίητα μικροαντικείμενα σε λαϊκές αγορές και δεν είναι σε καλή κατάσταση οικονομικά. Δεν ξέρω, από την μια όντως σου λείπει η χώρα σου και το καταλαβαινω. Αλλά οκ, θα γυρίσεις πίσω, τον πρώτο μήνα όλα καλά, θα κανεις οσα πράγματα σου έλειψαν αλλά μετά; :/: Θα τα βγάζεις πέρα με το ζόρι παλι... Δεν ξέρω, είναι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν αυτές τις αποφάσεις.
Πραγματικά όταν μου έλεγαν για το φαγητό στο εξωτερικό ότι είναι αίσχος τους έβρισκα κακομαθημένους και υπερβολικούς μέχρι που το λούστηκα και εγώ:slourp:. Θα συμφωνήσω μαζί σου. Πιστεύω ότι η κατάσταση στην Ελλάδα θα αλλάξει, δεν θα φτάσουμε το επίπεδο Ευρώπης στους μισθούς αλλά τα πράγματα θα βελτιωθούν τα επόμενα χρόνια.
Πφφφ αστα να πάνε :P Εγώ όταν γύρισα τσάκισα κουλούρια-τυρόπιτες-καφέδες :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Όταν γυρνάς πίσω στην Ελλάδα γυρνάς γιατί θα έχεις κάποια προσφορά εργασίας. Αλλίως δεν υπάρχει λόγος να γυρίσεις,

Συγγνώμη βρε παιδιά, τους γονείς, τους συγγενείς, τους φίλους με τόση ευκολία τους παρατάτε; Δε σας λείπουν; Και μην πείτε οτι έρχεστε για διακοπές γιατί δε νομίζω οτι η συχνή επαφή έχει σχέση με τα τηλέφωνα ή με 15 μέρες διακοπών το χρόνο. Δεν ξέρω, εγώ είμαι πολύ δεμένη με την οικογένειά μου και δεν θεωρώ οτι μπορούν τα όποια χρήματα να με κάνουν να φύγω. Το μόνο που ίσως θα με έκανε να φύγω κάποτε θα ήταν λόγω της κακής ιατρικής περίθαλψης στη χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε παιδιά, τους γονείς, τους συγγενείς, τους φίλους με τόση ευκολία τους παρατάτε; Δε σας λείπουν; Και μην πείτε οτι έρχεστε για διακοπές γιατί δε νομίζω οτι η συχνή επαφή έχει σχέση με τα τηλέφωνα ή με 15 μέρες διακοπών το χρόνο. Δεν ξέρω, εγώ είμαι πολύ δεμένη με την οικογένειά μου και δεν θεωρώ οτι μπορούν τα όποια χρήματα να με κάνουν να φύγω. Το μόνο που ίσως θα με έκανε να φύγω κάποτε θα ήταν λόγω της κακής ιατρικής περίθαλψης στη χώρα μας.


Ανάλογα τι αναζητά ο κάθε άνθρωπος. Κανείς δε θέλει να αφήσει την πατρίδα του πιστεύω. Ή και να το κάνει, σίγουρα ξεκινάει να την ποθεί πίσω μετά από 2-3 χρόνια. Η Ελλάδα είναι καλή και αν απλά σου δίνουν μεγαλυτερο μισθό έξω δεν αξίζει να φύγεις. Αλλά αν δεν έχεις καθόλου δουλειά, ή μηδενικές προοπτικές, τι να κάνεις; Αναγκάζονται να φύγουν οι περισσότεροι, δεν είναι ότι το θέλουν πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ανάλογα τι αναζητά ο κάθε άνθρωπος. Κανείς δε θέλει να αφήσει την πατρίδα του πιστεύω. Ή και να το κάνει, σίγουρα ξεκινάει να την ποθεί πίσω μετά από 2-3 χρόνια. Η Ελλάδα είναι καλή και αν απλά σου δίνουν μεγαλυτερο μισθό έξω δεν αξίζει να φύγεις. Αλλά αν δεν έχεις καθόλου δουλειά, ή μηδενικές προοπτικές, τι να κάνεις; Αναγκάζονται να φύγουν οι περισσότεροι, δεν είναι ότι το θέλουν πραγματικά.


Μεγαλη μπουκια φαε μεγαλο λογο μη λες. Εχεις ζησει ποτε εξω? Η ποιοτητα ζωης απλα δε συγκρινεται

Συγγνώμη βρε παιδιά, τους γονείς, τους συγγενείς, τους φίλους με τόση ευκολία τους παρατάτε; Δε σας λείπουν; Και μην πείτε οτι έρχεστε για διακοπές γιατί δε νομίζω οτι η συχνή επαφή έχει σχέση με τα τηλέφωνα ή με 15 μέρες διακοπών το χρόνο. Δεν ξέρω, εγώ είμαι πολύ δεμένη με την οικογένειά μου και δεν θεωρώ οτι μπορούν τα όποια χρήματα να με κάνουν να φύγω. Το μόνο που ίσως θα με έκανε να φύγω κάποτε θα ήταν λόγω της κακής ιατρικής περίθαλψης στη χώρα μας.
Αυτο ειναι μυθος. Η ιατρικη περιθαλψη στην Ελλαδα, με τα οποια προβληματα, ειναι σε πολυ υψηλο επιπεδο. Δευτερον, οταν δεν σου δινει ευκαιριες η ιδια σου η χωρα γιατι να μην πας εξω? Να θα λειψουν οι γονεις κλπ αλλα στο κατω κατω μιλαμε για τη ζωη σου. Στο εξωτερικο οι συνθηκες εργασιας ειναι πολυ καλυτερες, χωρις να σημαινει οτι ειναι η γη της επαγγελιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Johnny15 Μην γίνεσαι απόλυτος.Μπορώ να σου δώσω πολλά παραδείγματα που γούσταραν και έφυγαν κάποιοι. Και όχι μόνο αυτό αλλά δεν θέλουν να γυρίσουν και πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Συγγνώμη βρε παιδιά, τους γονείς, τους συγγενείς, τους φίλους με τόση ευκολία τους παρατάτε; Δε σας λείπουν; Και μην πείτε οτι έρχεστε για διακοπές γιατί δε νομίζω οτι η συχνή επαφή έχει σχέση με τα τηλέφωνα ή με 15 μέρες διακοπών το χρόνο. Δεν ξέρω, εγώ είμαι πολύ δεμένη με την οικογένειά μου και δεν θεωρώ οτι μπορούν τα όποια χρήματα να με κάνουν να φύγω. Το μόνο που ίσως θα με έκανε να φύγω κάποτε θα ήταν λόγω της κακής ιατρικής περίθαλψης στη χώρα μας.

Kαι εμάς μας λείπουν οικογένεια, φίλοι κτλ. μην νομίζεις αλλά αναγκάζεσαι να πάς έξω. Εγώ ας πούμε δεν είχα καμία παντελώς προοπτική για δουλεία στην Ελλάδα, παιδί από επαρχία και με πτυχίο θεωρητικής σχολής. Τι να έκανα; Από το να στέλνουν χρήματα για να είμαι Αθήνα, Θεσσαλονίκη και να λέω, να είμαι στην χώρα μου αποφάσισα να τα επενδύσω στο εξωτερικό με την προοπτική κάτι καλύτερου. Σε κάποιους αρέσει και ήθελαν να φύγουν έξω, ωραία είναι να πας 1-2 μήνες, μετά αρχίζουν τα δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Η χώρα είμαστε εμείς οι άνθρωποι, δεν είναι κάτι απρόσωπο και γενικό. Η χώρα δε μάς πρόδωσε, οι παππούδες και οι γονείς μας πρόδωσαν τη χώρα με το να ψηφίζουν μια ζωή κόμματα τα οποία έκλεβαν και άφηναν ανοιχτό το παραθυράκι στους πολίτες να κλέβουν, με το να προσπαθούν να βρουν μια θεσούλα στο δημόσιο για να την κάνουν ταράτσα αυτοί και τα παιδιά τους πολλές φορές κλέβοντας με δόλια μέσα τη θέση από κάποιον που το άξιζε περισσότερο, με το να παίρνουν δάνεια για σπίτια και διακοπές που δεν ήξεραν αν θα τα ξοφλήσουν, με το να κυνηγάνε τρόπους να κλέψουν το κράτος μην πληρώνοντας εφορία και βρίσκοντας παραθυράκια για να μην πληρώσουν γενικότερα κλπ. Η χώρα έφτασε εδώ που έφτασε λόγω των ανθρωπίνων πράξεων, με άλλους να φταίνε περισσότερο (πολιτικοί) και άλλους λιγότερο (πολίτες). Αθώο δεν θεωρώ κανέναν. Οπότε είναι υποκριτικό τουλάχιστον να λένε κάποιοι οτι η χώρα τους τους πρόδωσε αλλά στη χώρα τους πιθανότατα έχουν τουλάχιστον ένα σπίτι από τους παππούδες - γονείς τους το οποίο έγινε μέσω των παραπάνω μεθόδων. Δε σε πρόδωσε η χώρα σου. Οι πρόγονοί μας μάς έφεραν σε αυτή την κατάσταση. Θες εσύ και άλλοι να φύγετε; Με γεια σας με χαρά σας. Αλλά ας είμαστε ειλικρινείς σχετικά με τους λόγους.


Himela προσωπικα διαφωνω καθετα με αυτο που λες. Για εμενα χωρα ειναι το συστημα ολο και κατα συνεπεια ολοι εμεις που ζουμε μεσα σε αυτο. Στο μηνυμα μου απαντουσα στην κοπελα που ελεγε οτι ειναι λαθος εμεις οι νεοι να φευγουμε και να μην στηριζουμε την χωρα μας, εννοωστας πως την προδιδουμε. Εξηγουσα λοιπον το γιατι εγω δεν το βλεπω ετσι.

Το βλεπω πιο πρακτικα το θεμα. Για εμενα χωρα, αλλα κυριως κρατος ειναι ολο το συστημα:συστημα υγειας, παιδειας, δικαιου, προνοιας κοκ. Αυτα λοιπον τα συστηματα τα τελευταια χρονια εχουν καταρρευσει. Δεν κρινω κανεναν παππου και καμια γιαγια. Ουτε εχω σπιτι απο αυτους οπως μονη σου εχεις συμπερανει πιο πανω. Επισης δεν μπορεις να ξερεις με τι κοπο ο καθενας εχτισε το σπιτι του και το ποσο εχει δουλεψει στην ζωη του. Το βρισκω αδικο να μιλαμε με ικασιες και αερολογιες.

Τελος, θελω να πω πως οι λογοι που με ωθησαν ηταν πολλοι. Ομως, αυτη την προοπτικη εξελιξης για κατι καλυτερο που η χωρα μου δυστηχως δεν μπορει να μου εξασφαλισει, εξω μπορεις να την βρεις.

Σε κανεναν δεν ειναι ευχαριστο να φευγει απο την πατριδα του, ομως οταν ολα υπολειτουργουν, ο κοσμος χανει τις δουλειες του, σπιτια μπαινουν σε πλειστηριασμους, στα ωοσοκομεια χαμος κτλ. δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να κοιταξεις για ενα καλυτερο αυριο. Επισης, ειναι ευκολο να μιλαμε εκ του ασφαλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top