Η κότα έκανε το αυγό; Πού είναι το λάθος;

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εστω μια χρονιή στιγμή DT πριν την δημιουργία του σύμπαντος.
Πιθανά σενάρια 2

1. Υπήρχε κάτι (1) πείτε το φύση,θεός,δύναμη όπως θέλετε εσείς νομίζω το "κάτι" συμπεριλαμβάνει τα πάντα.
2.Δεν υπήρχε κάτι (0) το απόλυτο 0 . Δεν χρειάζετε επεξήγηση νομίζω αυτο 0 = 0 Απόλυτο .

Αυτομάτως γενάται και το ερώτημα μου.
Αν εξετάσουμε και τις δύο περιπτώσεις ειτε την 1 ειτε την 2 καταλίγουμε σε ατοπο.
πχ Αν θεωρήσω οτι υπήρχε κάτι πριν απο την δημιουργία του σύμπαντος θα πρέπει να πω εστω πάλι μια χρονική στιγμή DT πριν δημιουργηθεί αυτο το κάτι τι υπήρχε πριν????

Αν τώρα θεωρήσω οτι την δεδομένη στιγμή DT δεν υπήρχε τιποτα 0 Δηλαδή τότε ενοείτε αυτομάτως η απροσδιορτιστια μιας και απο το τίποτα ειναι αδύνατον αν υπάρξει κάτι.

Γιατρέ μου που ειμαι λάθος?
Εσείς βρίσκετε κάπου λάθος στον συλλογισμό μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχεις όσο δίκιο όσο είχαν οι πρόγονοι μας που πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη.
Μέχρι τότε, αυτό έβλεπαν, παρόλο που υπήρχαν πολλά ακόμα να ανακαλυφθούν. ;)


Επίσης, πρέπει να δεχτείς την πιθανότητα το μυαλό σου (και γενικότερα του ανθρώπου) να μην μπορεί να συλλάβει την πραγματικότητα που θα κρύβεται πίσω από τα ερωτήματα που θέτεις. Το πιο πιθανό μάλιστα, είναι ότι και η έννοια "πραγματικότητα", μάλλον δεν θα μπορεί να εκφράσει καν την εξήγηση... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πάνω που πηγαινα για υπνο μου ηρθε νοτισ στο εμαιλ η απάντηση σου.

1. Μάθε οτι οι πρόγονοι μας οχι μόνο ηξεραν οτι η γη ειναι κυκλική, οχι μόνο ειχαν τον Ατλαντα να βαστάει την Γη ( σε κύκλο παρακαλώ) αλλα επρεπε να να περάσουν και 2000 χρονια για να ερθουν οι χριστιανοί να μας πούνε οτι οι γή ειναι επίπεδη.
Θεωρώ οτι τα εχεις μπερδέμανα η μάλλον εχεις πεσει θύμα προπαγάνδας.
Ο πλάτωνας ηξερε για τις 7 πλάκες που αποτελείτε η γή και μάλιστα αποδείχτηκε 1000αδες χρόναι μετα μετους δορυφόρους η υπαρξη 7 πλακών.
2.Γνωρίζεις την απόψη του χριστιανισμού για την γή? (επίπεδη)
3.Σου λεει κατι το ονομα γαλιλαίος και ιερά εξέταση?

Απλα είσαι εκτός θέματος.
next please.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Skeptikistis, πραγματικά με ενόχλησε το post σου, το οποίο θεωρώ ότι με προσβάλει. Μάθε όταν κάνεις συζήτηση, να σχολιάζεις τις απόψεις και όχι τον συνομιλητή. Στην τελική, δίνεις πατήματα να σε κρίνουν και εσένα. :mad:

Θεωρείς ότι είμαι τόσο ανίδεος για να μην τα ξέρω αυτά; :worry:

Μήπως εσύ δεν έδωσες σημασία στα λόγια μου και τα παρερμήνευσες;

Ξέρεις και ο άνθρωπος των σπηλαίων πρόγονος μας είναι. Μήπως ήξερε και αυτός για την γη που είναι στρογγυλή;:confused:
Σκοπός μου ήταν να σου δείξω, αλλά μάλλον χρειάζεται να το γράψω σε επίπεδο δημοτικού, ότι όπως με τα χρόνια ο άνθρωπος ανακαλύπτει όλο και περισσότερα πράγματα που τον βοηθάνε στην κατανόηση των πραγμάτων, έτσι μπορεί να γίνει και σε αυτό.

Το γεγονός ότι τα ερωτήματα σου οδηγούν σε άτοπο μπορεί να δείχνει:
  • είτε ότι είμαστε ακόμα σε πρώιμο στάδιο για να εξηγήσουμε το γεγονός
  • είτε ότι ό,τι και να κάνουμε δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε, γιατί δεν το χωράει το μυαλό μας.
Τόσο απλά...

Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα είναι το πείραμα που γίνεται στο CERN:
Atom-Smasher Gears Up to Find 'God Particle'

Αν ακόμα επιμένεις ότι είμαι off topic, τότε το θέμα σου είναι άκυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zer0_rul3s

Νεοφερμένος

Ο Zer0_rul3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πάντως εγώ δεν βλέπω κατι το προσβλητικό.
Απεναντίας βλέπω μια πολυ καλη μαθηματική ερώτηση

[εδώ υπήρχε προσβλητικό κείμενο και αφαιρέθηκε απ την Ομάδα Διαχείρισης]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πάντως εγώ δεν βλέπω κατι το προσβλητικό.
Απεναντίας βλέπω μια πολυ καλη μαθηματική ερώτηση

[εδώ υπήρχε προσβλητικό κείμενο και αφαιρέθηκε απ την Ομάδα Διαχείρισης]
:
Τα "καλά μαθηματικά" δεν απέδωσαν ακόμη τόσο "καλά" την έννοια του "Μηδενός"(Μη τε Ενός)...γι' αυτό και "σταμάτησαν" στην πονηριά π.χ. του "dt" χρόνου...Βλ. τη "φιλοσοφική" διάσταση για το "μηδέν" που έδωσε κατ' εξοχήν και γενικά ο "Υπαρξισμός" του 20ου αιώνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaria2

Νεοφερμένος

Ο Xaria2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μα συγνώμη δηλαδή δεν βλέπετε οτι το θέμα ειναι λάθος?
Εντελώς λάθος ψευδίασθηση δηλαδή που πολυ απλα λύνετε με λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εστω μια χρονιή στιγμή DT πριν την δημιουργία του σύμπαντος.


Πως υπάρχει χρόνος πριν από το σύμπαν ρε τέρας?

αλλά εσύ έφυγες νωρίς... και μιλάω στον εαυτό μ τώρα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaria2

Νεοφερμένος

Ο Xaria2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαα

Μπα ο ρεμπεσκες απαντησε σωστά εστω και με την βοήθεια μου ;)

Αντε να το πάρει το ποτάμι.
Δεν μπορείς να ορίσεις τον χρόνο αν δεν υπάρχει Χωρος δηλαδή απόσταση 2 σημείων.
Αρα To να λες Στιγμή DT πριν τη δημιουργία ειναι λάθος.
Τώρα οσον αφορά τις απαντήσεις των αλλων παιδιών ας προβληματιστούνε
Βαρύγδουπες αναφορές σε μαθηματικά αλλα απο ουσία 0
Τελικά ρεμπεσκε εχεις πολύ πλακα στροφάρει και σωστα το μυαλο σου μερικές φορες ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaria2

Νεοφερμένος

Ο Xaria2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επίσης, πρέπει να δεχτείς την πιθανότητα το μυαλό σου (και γενικότερα του ανθρώπου) να μην μπορεί να συλλάβει την πραγματικότητα που θα κρύβεται πίσω από τα ερωτήματα που θέτεις. Το πιο πιθανό μάλιστα, είναι ότι και η έννοια "πραγματικότητα", μάλλον δεν θα μπορεί να εκφράσει καν την εξήγηση... :)

Ναι μερικά πράγματα όμως νομίζω πρεπει να τα αναθεωρήσεις.
Γιατι ακόμα θα είμασταν στην εποχή του σιδήρου.
Βλέπεις εκ των υστέρων οτι με απλή λογική εντοπίζεις το προβληματάκι και θα επρεσε να μν βιάζεσε στις απαντήσεις σου.

και εσυ εχεις πλακα...που δεν εχεις ακομη βαρεθει....

Δεν βαριέμε γιατι όπως σου ειπα ξωτικό μου οι απαντήσεις που εχουν δωθεί εδώ θα δημοσιευτούν ολες σε χιουμοριστικό ιστότοπο.
Αλλωστε εχουμε ενα κοινό εμεις οι 2 την διαστροφή. :)

Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα είναι το πείραμα που γίνεται στο CERN:

Παρε και μία είδηση.
Μια απο τις υπέυθυνες του προγράμματος στο Cern ειναι Ελληνίδα.
Δίδασκε στο ΑΠΘ. και την εδιωξαν και πήγε στηνΕλβετία να βρεί την τύχη της καραλολ.
Εχει αφιέρωμα το status παρτο εχει μέσα την συνέντυξη της .
Ελλας το μεγαλείο σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαα

Μπα ο ρεμπεσκες απαντησε σωστά εστω και με την βοήθεια μου ;)

Αντε να το πάρει το ποτάμι.
Δεν μπορείς να ορίσεις τον χρόνο αν δεν υπάρχει Χωρος δηλαδή απόσταση 2 σημείων.
Αρα To να λες Στιγμή DT πριν τη δημιουργία ειναι λάθος.
Τώρα οσον αφορά τις απαντήσεις των αλλων παιδιών ας προβληματιστούνε
Βαρύγδουπες αναφορές σε μαθηματικά αλλα απο ουσία 0
Τελικά ρεμπεσκε εχεις πολύ πλακα στροφάρει και σωστα το μυαλο σου μερικές φορες ε?
Μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει την ουσία.
Όλα όσα ξέρεις και θεωρείς τώρα λογικά, μπορεί να είναι τελείως άκυρα και απλά να φαντάζουν λογικά. Για τον απλούστατο λόγο, ότι με τα όσα ξέρουμε τώρα, δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τα πάντα και ίσως να μην μπορέσουμε και ποτέ.

Αν το θέμα σου ήταν καθαρά μαθηματικό, να το πήγαινες στο μαθηματικό forum και όχι στο Φιλοσοφία, Θεολογία και Ιστορία

Αφού το έβαλες εδώ, σου απαντάω φιλοσοφικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... Για τον απλούστατο λόγο, ... δεν μπορούμε να εξηγήσουμε τα πάντα και ίσως να μην μπορέσουμε και ποτέ.

... σου απαντάω φιλοσοφικά...
...Ίσως, επίσης, να μην χρειάζονται τα πάντα, κάποια εξήγηση!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top