Διαίσθηση

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Διαίσθηση;;; Δε θα το έλεγα, στις σημαντικές αποφάσεις μου λειτουργώ με τη λογική και τις παίρνω μετά από ΠΟΛΛΗΗΗΗ σκέψη...:hmm:

κι εγω καπως ετσι θα ελεγα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Δεν έχω κανενός είδους διαίσθηση, απλά δεν πέφτω ποτέ έξω στις προβλέψεις, γιατί πάντα μου έρχεται το χειρότερο σενάριο.

Δηλαδή πάντα σου συμβαίνουν τα χειρότερα;;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αρκεί ένα πέρασμα στα προηγούμενα μηνύματά μου για να καταλάβεις πόσο λάθος είσαι.
:)

Ίσως είμαι λάθος αλλά δεν θα αποδειχθεί απο τα προηγούμενα μηνύματα. Εγώ σταματάω εδώ το off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Σήμερα η διαίσθηση μου είχε 100% επιτυχία!!!!
Όλη την ώρα έλεγα... "Μόνο πότε θα πεθάνω δεν ξέρω....".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
το μυαλο μου δεν ξερει τι συμαινει διαισθηση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι ξερει μηπως ο περισσοτερος κοσμος , τι ειναι διαισθηση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γιατι ξερει μηπως ο περισσοτερος κοσμος , τι ειναι διαισθηση ;
τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο λεω, δε ξερουμε :P Απλα πρεπει να ξερουμε οτι δε το ξερουμε.

Λενε οτι ειναι το να ξερεις ή καταννοεις κατι, χωρις αυτο να οφειλεται σε πολλη συνηδειτη σκεψη και χωρις να ειναι αποψη ή ενστικτο.

but who knows really...

Ειναι αυτο που λεμε "κατι μου λεει να κανω αυτο..." ή "Κατι με ωθησε να επιλεξω εκεινο". Δε το προσδιοριζουμε γιατι δεν ειναι ευκολο. Εγινε συνηδειτη σκεψη ; Δεν εγινε ; Βασιστηκε η επιλογη μας σε παλαιοτερες εμπειριες υποσυνειδητα, ή οχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
ή εγώ έχω διαίσθηση, ή οι άνθρωποι έχουν γίνει προβλέψιμοι.
guess what.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εδω ειναι το θεμα ομως, οτι , υποτιθεται , οτι η διαισθηση, δεν βασιζεται σε προηγουμενες εμπειριες και γνωσεις και σκεψεις. Αλλα δε ξερω κατα ποσο μπορει να το αποδειξει κανείς αυτο...Πιο πιθανο ειναι να στηριζεται , παρα να μην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η διαίσθηση

Νους και λογική φαίνεται πως χάνουν σιγά σιγά τους πιστούς τους. Η διαρροή δεν είναι καινούργια. Η συνείδηση, ο ορθολογισμός, η τετράγωνη σκέψη έχουν κάτι το γεωμετρικό, άρα στερούνται την ευελιξία και την άπειρη προσαρμοστικότητα του συναισθήματος. Πού να βρούμε καταφύγιο; Στην καρδιά βέβαια, στις διαλείπουσες αναλαμπές του συναισθήματος και στις ανεξήγητες αναδιπλώσεις του θυμικού. Άλλοτε φέρνουμε το δείχτη του χεριού στο μηνίγγι, άλλοτε την παλάμη στο μέρος της καρδιάς. Όπερ σημαίνει ότι η καρδιά κρύβει τα μυστικά της προσωπικότητας, όχι το κεφάλι, που κρατάει ρόλο διαχειριστικού κέντρου.
[...]
Με πλήρη σοβαρότητα ακούμε να μας συμβουλεύουν: «Βασίσου στο ένστικτό σου, μην επιτρέπεις να σε ξεγελάσει η λογική σου». Δεν μας προτρέπουν φυσικά να γίνουμε ζώα, αλλά αν μπορούμε να ταυτιστούμε με τον αρχαϊκό εαυτό μας, να φερθούμε σαν το γεράκι (που δεν πάσχει από υψοφοβία), σαν το περιστέρι (που κάποτε εκτελούσε χρέη ταχυδρόμου), σαν το κυνηγιάρικο σκυλί (που οσφραίνεται ό,τι αγνοεί ο κυνηγός), όλα θα πάνε καλύτερα. Διαθέτουμε με άλλα λόγια εσωτερικές πληροφορίες που κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να νοθευτούν από την αναλυτική σκέψη, υποβολές που μεταδίδονται με υποψιθυρισμούς και όχι με λογικό μεγάφωνο.
[...]
Τι γίνεται όμως με τις -τόσες πολλές- περιπτώσεις που χάνουμε επειδή δώσαμε πίστη στη διαίσθησή μας;

Είναι τόσο έντονη η ροπή του ανθρώπου να καθοδηγείται από το ανεξήγητο ώστε, ενώ ενθουσιάζεται με τις επιτυχίες του, οι συχνές αποτυχίες του δεν τον αποθαρρύνουν.
[...]
Αν εξετάσουμε πιο προσεχτικά την έννοια «διαίσθηση», οι απογοητεύσεις που μας αναμένουν είναι αναρίθμητες. Κατά κανόνα ως διαίσθηση αποδίδεται η λέξη intuition, η οποία σημαίνει ενόραση, εποπτεία, ενδοσκόπηση. Με αυτή την απόδοση συναρτάται και το πλατωνικό «εξαίφνης», που εφευρίσκει τη σωστή σκέψη εξ αοράτου σχεδόν. Είναι τυχαίο μήπως ότι αυτή η αγχίνοια προσιδιάζει στα μαθηματικά, όπου η διαισθητική σχολή του Ολλανδού Μπρόουερ άφησε εποχή; Διαισθητική φιλοσοφία δεν υπήρχε ποτέ, έστω και αν ο δαίμονας του Σωκράτη εκλαϊκεύτηκε. Αμφιβάλλουμε μάλιστα αν μπορεί να υποστηριχτεί σοβαρά η διαισθητική ικανότητα. Μια λέξη που λέει τα πάντα δεν λέει τίποτα.
[...]
Όταν ο άνθρωπος «λείπει» από τον εαυτό του, συχνά τον ξαναβρίσκει σοφότερο. Οι ψυχικοί κυματισμοί δηλαδή δεν αποτελούν αναστατώσεις χωρίς νόημα, απεναντίας μετέχουν σε ένα εσωτερικό ροντέο που κανείς δεν ξέρει πού μπορεί να βγάλει.

Όσοι φρονούν ότι το εγώ είναι στεγανό συγκρότημα, ελεγχόμενο και πειθαρχημένο, με λίγη ενδοσκόπηση μπορούν να διαπιστώσουν ότι λειτουργεί σαν πολυκεντρικό τέρας όπου το έλλογο στοιχείο αγωνίζεται απλώς για να γίνει πρίμους ίντερ πάρες.

Κωστής Παπαγιώργης
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια τις περισσότερες τουλάχιστον φορές η διαίσθησή μου έχει αποδειχθεί σωστή! Κυρίως έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στα όνειρα που βλέπω... Πολλές φορές ,όταν αυτά δεν είναι προιόν πίεσης από την καθημερινότητα λειτουργούν ως προειδοποίηση για κάτι που πρόκειται να γίνει....
Βέβαια αυτό δεν είναι πάντα καλό,γιατί οκ τα καλά μου αρέσει να τα βλέπω στον ύπνο μου και να τα περιμένω και στον ξύπνιο μου :clapup: , αλλά τα κακά θα ήθελα να μην τα διαισθανόμουν γιατί μου χαλάνε την διάθεση....Τουλάχιστον αν είναι να γίνει κάτι κακό, δεν χρειάζεται να το ξέρεις από πριν..:(.. είναι πολύ ψυχοφθόρο...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχετε παρατηρησει πως ολοι λετε πως η διαισθησή σας βγαινει παντα ή σχεδον παντα σωστη ; Αν το καλοσκεφτειτε, είναι πολυ εντυπωσιακο και βασικα απίθανο ολοι να εχουν τοοοοσο καλη διαισθηση.

Το πιθανοτερο που συμβαίνει ειναι η λεγομενη "επιλεκτική κριση", την οποια ανεφερε ο Dr.Strangelove. Θυμομαστε-εστιαζουμε ασυναισθητα, στις φορες που πεφτουμε μεσα, (γιατι ...απλουστατα αυτο ειναι το "κουφο" ), και ξεχναμε τελειως εκεινες που δεν πεσαμε μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για μένα διαίσθηση είναι απλά η λογική του υποσυνείδητου. Κρύβεται λογική ακόμα και στη διαίσθηση, απλά δεν το συνειδητοποιούμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα μπορουσες να το πεις κι ετσι υποθετω. Παντως το "υποσυνειδητο" δεν ειναι καποιο "μυαλο", ειναι ενας ορος για να ξεχωρισουμε διεργασιες που αντιλαμβανομαστε συνειδητα, από άλλες. Το αν οι διεργασιες που δεν αντιλαμβανομαστε συνειδητα, εχουν λογική, πότε και πόση, ειναι αγνωστο. Η διαισθηση δεν αφορα μονο καποια λογικη αλλά κυριως ικανοτητα -ισως υποσυνειδητης- κατανοησης, που ομως δε ξερουμε πως λειτουργει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top