Είναι η εμπειρία αυτή που καθορίζει τον καλό εραστή;

Ποιο από τα παρακάτω θεωρείτε σημαντικότερο για έναν καλό εραστή:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 44)
  • Εναλλαγή πολλών ερωτικών συντρόφων

    Ψήφοι: 1 2.3%
  • Συναίσθημα και ενδιαφέρον

    Ψήφοι: 43 97.7%

tinkerbell

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tinkerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Από κρητική μαντινάδα: "Δύναμη πώ 'χει η κοπελιά στον αφαλό από κάτω, βάνεις το φίδι ζωντανό και βγάζεις το ψοφάτο". :clapup:

Αλήθεια μου φαίνεται πολύ αστείο να πιστεύει ένας άντρας που μάλιστα διαθέτει και ημερολογιοδείκτη, ότι είναι ισχυρός, ενώ οι γυναίκες ανίσχυρες. Ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος είναι αυτός που σε πείθει περί της αδυναμίας του, κατά τα λόγια του Σουν Τζου: "Δείξε αδυναμία εκεί που έχεις δύναμη"...

Πολύ βιαστικά και πριν πάω για ύπνο: εσένα αρχίζω να σε φοβάμαι! ;)

Τα υπόλοιπα αύριο. Καλή σας νύχτα και καλό ξημέρωμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
"Καμμία γυναίκα δεν αφήνει εύκολα να της ξεφύγει άντρας που την ικανοποιεί σεξουαλικά.

Αυτή είναι μεγάλη αλήθεια. Πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δεν περνάνε κα τόσο καλά με το σύντροφό τους, κάποιες φορές κακοποιούνται κιόλας, αλλά αυτές μένουν. Ιδού ο λόγος...

Θα ελεγα πως προκαλει ξενέρωμα στις γυναίκες.
Οι γυναίκες αναζητούν περπατημένους ανδρες και οχι wannabe τετοιους. Δεν ασχολουνται καν,πανε παρακάτω.
Η μεση γυναίκα,δε νιωθει συμπαθεια για εναν άντρα οπως τον περιγραφεις,γιατι θελει να υποταχθεί (με την καλη εννοια του ορου) και οχι να ηγηθεί. Zητα ασφάλεια,οχι να προσφέρει ασφάλεια.Ζητά ετοιμη γνώση,οχι να δωσει τετοια.

Για μένα οι γυναίκες που περιγράφεις είναι αυτές που θέλουν μόνο σεξ με κάποιον, και θεωρούν οτι για να είναι καλό, ο άλλος πρέπει να είναι έμπειρος. Λογικό το βρίσκω, αν πας σε ένα πολυκατάστημα και θες να αγοράσεις ένα πράγμα, προφανώς θα αναζητήσεις το καλύτερο, που φαινομενικά είναι το ακριβότερο (όχι όμως και απαραίτητα...). Όμως εδώ αντιφάσκεις, γιατί αυτές οι γυναίκες που θέλουν μόνο σεξ, είναι αυτές ακριβώς που αλλάζουν πολλούς ερωτικούς συντρόφους. Αλλά εσύ αυτές τις γυναίκες τις απαξιώνεις και τις κρατάς μακριά. Οπότε πώς απέκτησες την εμπειρία των πολλών ερωτικών συντρόφων; Έβρισκες πάντα γυναίκες που είχαν στο ενεργητικό τους λίγες σχέσεις; Μα αυτές οι γυναίκες πιθανόν να μην ήθελαν εσένα που θεωρείς οτι μόνο η εμπειρία μετράει κι όχι η ποιότητα....

Αυτες που ενδεχομενως θα ηθελαν να το παιξουν δασκάλες ειναι συγκεκριμένης ηλικίας,συγκεκριμένων (χρονικά περιορισμένων) σεξουαλικών ζητουμένων και φυσικα στοχεύουν σε συγκεκριμένους (ενίοτε αγουρους) άνδρες.

Εγώ προσωπικά για έναν άντρα σαν το Σταύρο, που ενώ είχε ευκαιρίες για απλό σεξ, περίμενε την κατάληλη για την οποία θα νιώσει συναισθήματα και μόνο τότε προχώρησε, θα έλιωνα. Γιατί για μένα αυτό που μετράει είναι το συναίσθημα κι όχι το σκέτο σεξ.

Η ηθική ετσι οπως ασκείται (του ισχυρου,δηλ. του άνδρα) ευνοεί λογικά τον άνδρα - δεν τον αγγίζει,ουτε τον κακοχαρακτηρίζει,ουτε τον στιγματιζει κοινωνικά για τις σεξουαλικές πραξεις του - το γνωρίζεις αυτο σαφώς! Ωστόσο,κανει ακριβώς αυτο πανω στον ανίσχυρο (τη γυναίκα).
Οποιοι και να ειναι αυτοί που πηγαν μαζι της,δεν αγγίζονται απο το "σύστημα".

Αυτό το στερεότυπο έχει δημιουργηθεί από τους άντρες γιατί έτσι τους βόλευε. Σε πληροφορώ οτι αν σε έναν άλλο πλανήτη οι κανόνες είχαν φτιαχτεί από γυναίκες, θα ίσχυε ακριβώς το ανάποδο. Και εν τέλει εν έτει 2009 δε νομίζω οτι αυτά τα στερεότυπα ισχύουν πια. Η γυναίκα είναι κι αυτή ελεύθερη να αναζητήσει τη σεξουαλικότητά της, να πάρει αυτό που την ικανοποιεί, να ψάξει ώσπου να το βρει. Κι όπως είπαμε και πιό πάνω, αν το βρει, κόβω το κεφάλι μου οτι δεν θα το αφήσει να φύγει. Κι αυτό γιατί είναι δύσκολο να ικανοποιήσεις μια γυναίκα, και σ' αυτό δεν έχει να κάνει ούτε το με πόσες έχεις πάει ούτε οι στάνταρ κινήσεις που κάνεις. Έχει όμως να κάνει το να της δείχνεις οτι την αγαπάς, τη σέβεσαι, θέλεις να της προσφέρεις, βάζεις εκείνη πάνω απ' όλα, κι όχι οτι απλά τη βλέπεις σαν ένα κομμάτι κρέας. Ένας τέτοιος άντρας σε πληροφορώ ποτέ δε θα αποκαλούνταν από μια γυναίκα "ύπουλος που θέλει να την κρεβατώσει" αλλά δώρο Θεού.

Ο άνδρας ειναι δεσμιος του συγκεκριμένου κοινωνικου του ρόλου και αυτόν υπηρετεί.

Ο άντρας δηλαδή είναι για να πηδ@ει. Εγώ νόμιζα οτι είναι για να προστατεύει τη γυναίκα, να την αγαπάει, να τη φροντίζει, να της παρέχει ασφάλεια. Εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αυτή είναι μεγάλη αλήθεια. Πολλές φορές βλέπουμε γυναίκες που δεν περνάνε κα τόσο καλά με το σύντροφό τους, κάποιες φορές κακοποιούνται κιόλας, αλλά αυτές μένουν. Ιδού ο λόγος...
Ή και όχι!
Δε μενει ντε και καλά μόνο για το καλο σεξ μια γυναίκα.
Οι γυναίκες που κακοποιουνται δε,σίγουρα δε μενουν για αυτο το λογο.
Χαμηλή αυτοεκτίμηση,προσκόλληση,αδυναμία χαρακτήρα,αυτοματη υιοθετηση οικογενειακών προτύπων....you name it!!

Εγώ προσωπικά για έναν άντρα σαν το Σταύρο, που ενώ είχε ευκαιρίες για απλό σεξ, περίμενε την κατάληλη για την οποία θα νιώσει συναισθήματα και μόνο τότε προχώρησε, θα έλιωνα. Γιατί για μένα αυτό που μετράει είναι το συναίσθημα κι όχι το σκέτο σεξ.
O Σταύρος ειναι ιδιαζουσα ανδρική περιπτωση,μοναχική (αντε και μοναδική!) θα τολμούσα να πω.Εξαιρεση θα τολμούσα ακομη περισσότερο να ισχυριστώ. Δε χαρακτηριζει ομως η συμπεριφορά του κατ εμε την πλειοψηφία των ανδρών.
Το οτι θα ελιωνες,ειναι λογικό. Ενας τετοιος συναισθηματικα υποκινουμενος άνδρας,ειναι πιο οικείος,πιο κοντα στη γυνακεία (επισης συναισθηματική) ψυχοσύνθεση.
Αυτό το στερεότυπο έχει δημιουργηθεί από τους άντρες γιατί έτσι τους βόλευε. Σε πληροφορώ οτι αν σε έναν άλλο πλανήτη οι κανόνες είχαν φτιαχτεί από γυναίκες, θα ίσχυε ακριβώς το ανάποδο. Και εν τέλει εν έτει 2009 δε νομίζω οτι αυτά τα στερεότυπα ισχύουν πια. Η γυναίκα είναι κι αυτή ελεύθερη να αναζητήσει τη σεξουαλικότητά της, να πάρει αυτό που την ικανοποιεί, να ψάξει ώσπου να το βρει. Κι όπως είπαμε και πιό πάνω, αν το βρει, κόβω το κεφάλι μου οτι δεν θα το αφήσει να φύγει. Κι αυτό γιατί είναι δύσκολο να ικανοποιήσεις μια γυναίκα, και σ' αυτό δεν έχει να κάνει ούτε το με πόσες έχεις πάει ούτε οι στάνταρ κινήσεις που κάνεις. Έχει όμως να κάνει το να της δείχνεις οτι την αγαπάς, τη σέβεσαι, θέλεις να της προσφέρεις, βάζεις εκείνη πάνω απ' όλα, κι όχι οτι απλά τη βλέπεις σαν ένα κομμάτι κρέας. Ένας τέτοιος άντρας σε πληροφορώ ποτέ δε θα αποκαλούνταν από μια γυναίκα "ύπουλος που θέλει να την κρεβατώσει" αλλά δώρο Θεού.
Δε διαφωνώ! Η ηθική και τα στερεοτυπα εχουν γραφεί απο τους άνδρες - και φυσικά οπως τους βολεύει,προκειμενου να ενισχύσουν την εδραιωσή τους ως το κυριαρχο κοινωνικό φύλο - και πολυ πιθανον στην αντιθετη περιπτωση,οι κανονες να ηταν αντεστραμμενοι και επ ωφελεια των γυναικων.
Εξακολουθω παντως να πιστεύω πως πρωτόλεια,η σταση των ανδρων υπαγορεύεται απο τη ζωώδη φυση τους - αρα,δεν υπαρχει άνδρας που να μη θελει να κρεβατωσει μια γυναίκα που του αρεσει. Τα ευγενη αισθηματα που αναφερεις (και με τα οποια και συμφωνώ σαφως) επονται.
Ο άντρας δηλαδή είναι για να πηδ@ει. Εγώ νόμιζα οτι είναι για να προστατεύει τη γυναίκα, να την αγαπάει, να τη φροντίζει, να της παρέχει ασφάλεια. Εντάξει.

Ειναι και για τα δύο. Και το πηδημα και η ασφάλεια / προστασία / αγάπη ειναι ολα αυτονόητα στα πλαισια των φυλικών του καθηκοντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Από κρητική μαντινάδα: "Δύναμη πώ 'χει η κοπελιά στον αφαλό από κάτω, βάνεις το φίδι ζωντανό και βγάζεις το ψοφάτο". :clapup:

Αλήθεια μου φαίνεται πολύ αστείο να πιστεύει ένας άντρας που μάλιστα διαθέτει και ημερολογιοδείκτη, ότι είναι ισχυρός, ενώ οι γυναίκες ανίσχυρες. Ο πιο επικίνδυνος αντίπαλος είναι αυτός που σε πείθει περί της αδυναμίας του, κατά τα λόγια του Σουν Τζου: "Δείξε αδυναμία εκεί που έχεις δύναμη"...

:sly: Χάος .... μαρτυριάρη σε κόβω!!!!!


Εντούτοις, παραγνωρίζεις μια σημαντική παράμετρο, η οποία ενώ έχει δημοσιευτεί πολλάκις σε επιστημονικά περιοδικά, μάλλον δεν έφτασε μέχρι τα κωστοπουλαίικα: Στον άνθρωπο, όπως και στα περισσότερα των θηλαστικών και πτηνών, το θηλυκό είναι αυτό που διαλέγει ερωτικό σύντροφο, για λόγους εξελικτικής προσαρμογής. Κατά συνέπεια, μέχρι να καταλάβεις εσύ ότι γουστάρεις μια γυναίκα, ήδη σε έχει γουστάρει εκείνη. Με δεδομένο πως κι εκείνη αυτονοήτως δεν σε γουστάρει για να παίξετε τις κουμπάρες, μάλλον για το σεξ της φροντίζει. Το δήθεν κυνήγι είναι απλά ένα παιχνίδι, όπου το αρσενικό αποδεικνύει στο θηλυκό ότι πράγματι εκείνο διάλεξε σωστά...

Και εξακολουθείς βλέπω .... τσ, τσ, τσ !


Χωρίς διάθεση ειρωνείας, σε θεωρώ πολύ τυχερό που έχεις ποστ με -14!! Μακάρι να είχα κι εγώ μια έμπνευση που θα τραβούσε τόσο πολύ την προσοχή των συνομιλητών μου και μάλιστα των θηλυκών.

Πρόσεχε τι εύχεσαι! Μπορεί και να το πάθεις!!!! :P:P

Κάποτε μια καθηγήτρια δερματολογίας είχε πει μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ατάκα, για όσους βέβαια ενδιαφέρονται να μάθουν τι σκέφτονται οι γυναίκες: "Άνδρας που αλλάζει συχνά ερωτικές συντρόφους, είναι βέβαιο πως έχει πρόβλημα με το πουλί του"!! Σε ερώτηση κάποιας παρευρισκόμενης για ποιο λόγο το λέει αυτό, εκείνη προσέθεσε: "Καμμία γυναίκα δεν αφήνει εύκολα να της ξεφύγει άντρας που την ικανοποιεί σεξουαλικά. Τους υπόλοιπους τους αφήνουμε να νομίζουν ότι έφυγαν εκείνοι, για να μην τους πληγώσουμε". Η κυρία ήταν διευθύντρια του νοσοκομείου Αφροδισίων, κάτι θα ήξερε περισσότερο...

Κάποιος που αλλάζει συχνά ερωτικές συντρόφους, δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα με το πουλί του, σίγουρα όμως έχει κάποιο πρόβλημα, θα έλεγα περισσότερο ψυχολογικής φύσεως. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τις γυναίκες κατά τη γνώμη μου.
Η δική μου εμπειρία λέει, ότι οι άνθρωποι που αλλάζουν συνέχεια ερωτικούς συντρόφους, πάσχουν από ανασφάλεια, φοβία μην πληγωθούν, μην τους απορρίψουν, κλπ ... έχει τύχει μάλιστα, να το παρουσιάζουν για κάποιο χρονικό διάστημα και άνθρωποι που μόλις "βγήκαν" από μια μακροχρόνια σχέση.
Όσοι δε άντρες έχω γνωρίσει, που επιδίδονταν στο σπορ της "συλλογής ερωτικών παρτενέρ", όλοι έλεγαν ότι έτσι είναι η "φύση" του άντρα, "κυνηγός" "έμπειρος" και άλλες τέτοιες δικαιολογίες, όλοι όμως ανεξαιρέτως, είτε είχαν πληγωθεί στο παρελθόν από κάποια γυναίκα, είτε δεν μπορούσαν να έχουν αυτή που ήθελαν!
Τέλος πάντων για να μη βγω τελείως εκτός θέματος, να πω ότι αν κάποιος άντρας "χτυπιέται" να αποδείξει την ανωτερότητά του σε σχέση με τις γυναίκες, εγώ αυτομάτως σκέφτομαι ότι κάποια γυναίκα τον "πάτησε στο σβέρκο" άσχημα ... και δεν αναφέρομαι μόνο σε ερωτικές συντρόφους. :D

Τέλος, θα ήθελα να πω ότι η απαξίωση των γυναικών που έχουν γνωρίσει πολλούς ερωτικούς συντρόφους, το μόνο που υποδεικνύει είναι η πραγματική έλλειψη αυτοπεποίθησης των ανδρών. Κανένας δεν αντέχει στη σκέψη της σύγκρισης με άλλους άντρες και μια γυναίκα με μεγάλη εμπειρία, άρα και με μεγαλύτερο μέτρο παραλληλισμού, τρομάζει τους περισσότερους εξ ημών, σε βαθμό καταστολής του υπερήφανου πέους μας. Γι' αυτόν το λόγο, οι γυναίκες έχουν μάθει καλά το μάθημά τους και μας λένε πως είμαστε οι καλύτεροι που έχουν γνωρίσει, ότι αυτό το τάδε κόλπο πρώτη φορά το έκαναν με εμάς, ότι το άλλο δεν τους άρεσε πριν μας γνωρίσουν και άλλες τέτοιες μπούρδες. Το κάνουν για καλό σκοπό όμως κι έτσι το ψέμα συγχωρείται στην περίπτωση αυτή!!

Το κακό ξέρεις πιο είναι; ... ότι αυτή η σύγκριση φαίνεται να έχει μεγαλύτερες διαστάσεις στο αντρικό μυαλό, απ' ότι στην πραγματικότητα.
Δεν νομίζω ότι κάθεται καμία με "μεζούρα", α αυτός είναι έτσι, ο άλλος είναι αλλιώς... όλοι είναι αλλιώς! Γι' αυτό και δεν έχει σημασία να συγκρίνει κανείς.
Και ξαναλέω μπορεί κάποιος να είναι πιο "έμπειρος" και άλλος πιο "άπειρος", αλλά σημασία έχει ποιος σε έκανε να αισθανθείς πιο όμορφα.
Και συνήθως οι άντρες που κάνουν συλλογή ερωτικών εμπειριών, δεν αφήνουν τον εαυτό τους να νοιώσει μη τυχόν και πληγωθούν. Πως να σε κάνουν λοιπόν να νοιώσεις εσύ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ειπε και ο καημενος ο σταυρος να πει το κατορθωμα του :hehe::hehe::hehe::hehe:

τωρα αρχισε το :boxing: :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Heptamer πήρες την πρώτη σου θετική ψήφο γιατί απλά συμφώνησες μαζί μου! (πόσο θεά με κάνει αυτό;:P)

Μακάρι ο Σταύρος να μην ήταν η εξαίρεση. Δεν ξέρεις πόσο πιο ευτυχισμένες θα ήταν οι γυναίκες (και μια ευτυχισμένη γυναίκα κάνει ευτυχισμένο κι έναν άντρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Heptamer πήρες την πρώτη σου θετική ψήφο γιατί απλά συμφώνησες μαζί μου! (πόσο θεά με κάνει αυτό;)
Μακάρι ο Σταύρος να μην ήταν η εξαίρεση. Δεν ξέρεις πόσο πιο ευτυχισμένες θα ήταν οι γυναίκες (και μια ευτυχισμένη γυναίκα κάνει ευτυχισμένο κι έναν άντρα).
Mε κακομαθαίνεις Θεά Χιμέλα!!! :D
Πάνω που ειχα συνηθίσει τους αρνητικούς αριθμούς!! :D
Με μπερδεύεις - και αντε τωρα εγω να προσπαθησω να πεισω ξανά για ασύστολη αρνητικούρα!!! :D

Λυπάμαι που δε μπορώ να σε κάνω ευτυχισμένη!:D
Σε μιαν άλλη ζωή,υπόσχομαι να ειμαι η εξαιρεση! :D

Έτσι είμαι εγώ ... τα e-μπεδώνω γρήγορα!
Δε μπορώ να απαντήσω,γιατι θα ειμαι off topic!!!
Και αντε μετα να ψαχνω την ανάρτησή μου!!!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
[/FONT]
Δια του πειθανανγκασμού ή της ακούσιας συνειδητής e-μπέδωσης?
(Μην το απαντάς.....για e-υνόητους λόγους!:):D....)

Θεωρείς ότι υφίσταται πειθαναγκασμός;

Και κάτι ακόμα ... οι έννοιες "ακούσιος" και "συνειδητός" δεν πάνε παρέα ποτέ. Ο "ακούσιος" είναι αυτός που γίνεται χωρίς να είναι συνειδητός. Ο "εκούσιος" πάλι είναι αυτός που γίνεται συνειδητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1. Θεωρείς ότι υφίσταται πειθαναγκασμός;

2. Και κάτι ακόμα ... οι έννοιες "ακούσιος" και "συνειδητός" δεν πάνε παρέα ποτέ. Ο "ακούσιος" είναι αυτός που γίνεται χωρίς να είναι συνειδητός. Ο "εκούσιος" πάλι είναι αυτός που γίνεται συνειδητά.

1. Ναι,το θεωρώ,γιατι το εισπράττω ως προσωπική αισθηση και στη συμπεριφορική των μελών.
Το έχω επισημανει εκεί που πρέπει και δε θεωρώ πως πρεπει να αναπτυχθει περαιτερω εδώ (λογω off topic,καταλαβαινεις!...)
Δε θελω οι δημοσιεύσεις μου να κανουν βολτα....:)

2. Εχεις δίκιο. Σφάλμα λογω κεκτημένης ταχύτητας.
Προσβλέπω στην επιείκειά σου!:):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μακάρι ο Σταύρος να μην ήταν η εξαίρεση. Δεν ξέρεις πόσο πιο ευτυχισμένες θα ήταν οι γυναίκες (και μια ευτυχισμένη γυναίκα κάνει ευτυχισμένο κι έναν άντρα).

"Πόσο πιο σεξουαλικά ικανοποιημένες" θα ήθελες να πεις, εκτός κι αν συνδέεις την ευτυχία με την σεξουαλική ικανοποίηση, πράγμα το οποίο εδώ που τα λέμε δε θα ήταν και τόσο άστοχο :P


Ιδού:
Έρευνα: Η συναισθηματική νοημοσύνη οδηγεί σε καλύτερο σεξ


Γυναίκες με υψηλότερα επίπεδα συναισθηματικής νοημοσύνης εμφανίζονται να απολαμβάνουν μεγαλύτερη σεξουαλική ικανοποίηση σύμφωνα με επιστημονική έρευνα.
Η έρευνα που πραγματοποιήθηκε από το Twin Research Department στο King's College London, υποστηρίζει ότι η καλύτερη συναισθηματική νοημοσύνη, δηλαδή η δυνατότητα εντοπισμού και διαχείρισης των προσωπικών μας συναισθημάτων, αλλά και των συναισθημάτων των άλλων, συνδέεται με την καλύτερη σεξουαλική ικανοποίηση και ιδιαίτερα με τον αριθμό των οργασμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
[/font]
Ο ανδρας ειναι ολιγαρκής εκ φύσεως. Δεν αναζητά εναγωνίως το ίσο του,οπως η γυναίκα. Η γυναίκα (τον) επιλέγει,οχι αυτός - αρα καθορίζει και το προσοντολόγιο.
A! κι εγώ νόμιζα ότι ζητάμε κάποιον ανώτερω να μας υποτάξει (με την καλή έννοια βεβαίως)!

2. Θα ελεγα πως προκαλει ξενέρωμα στις γυναίκες.
Οι γυναίκες αναζητούν περπατημένους ανδρες και οχι wannabe τετοιους. Δεν ασχολουνται καν,πανε παρακάτω.
Αυτες που ενδεχομενως θα ηθελαν να το παιξουν δασκάλες ειναι συγκεκριμένης ηλικίας,συγκεκριμένων (χρονικά περιορισμένων) σεξουαλικών ζητουμένων και φυσικα στοχεύουν σε συγκεκριμένους (ενίοτε αγουρους) άνδρες. Η μεση γυναίκα,δε νιωθει συμπαθεια για εναν άντρα οπως τον περιγραφεις,γιατι θελει να υποταχθεί (με την καλη εννοια του ορου) και οχι να ηγηθεί. Zητα ασφάλεια,οχι να προσφέρει ασφάλεια.Ζητά ετοιμη γνώση,οχι να δωσει τετοια.
Τώρα αν ο άντρας είναι που προσφέρει ασφάλεια γιατί τεκνοποιεί και φτιάχνει σπίτι η γυναίκα? Αν θέλουμε να μιλάμε για αρχέγονα ένστικτα... αλλοιώς ερχόμαστε στην εποχή μας όπου δύο άνθρωποι μαζί ερωτεύονται, συζούν, εργάζονται, κάνουν οικογένεια και ΜΑΖΙ οικοδομούν τον κοινό τους κόσμο.
5. Ο άνδρας κυριως αντλεί σεξουαλική ανεση απο το σεξουαλικό του "προπονείσθαι" - ετσι διδασκεται,ετσι περιμενουν ολοι (και ανδρες και γυναίκες) να ειναι. Αν δε μπορει να πατήσει κάπου,δε μπορει να αφεθεί - και φυσικα θα υποκριθεί.
Τώρα μια που έχουμε και την ίδια ηλικία πάνω κάτω θα σου πω ότι ήδη στην γενιά μας είχαν αρχίσει τα αγόρια να κάνουν έρωτα πρώτη φορά με την καλή τους και όχι στις επαγγελματίες του είδους. Και μαθαίναμε μαζί με ζέση και ενδιαφέρον.:clapup: Χωρίς υποκρισίες και ψέμματα.
Και θυμάμαι την ατάκα ενός κλασσικού (από τους δικούς σου - που πόνταρε στις εμπειρίες) να λέει για την κοπελιά που δεν είχε ικανοποιήσει παρά την πείρα του "είχε κάποιο πρόβλημα η κοπέλα και δεν τέλειωσε". Από τότε έτσι έλυναν το πρόβλημα αυτοί με την "εμπειρία"... αφού σίγουρα δεν ήταν δικό τους λάθος.:P Εγώ πάλι προτίμησα τους φιλομαθείς και όχι τους έμπειρους.:D
Αυτό όλο με την πείρα μου θυμίζει κάτι υπαλλήλους που όταν τους λες ότι κάτι δεν το κάνουν σωστά σου απαντούν: "Κυρία μου 20 χρόνια κάνω αυτή την δουλειά" λες και αρκεί να κάνεις κάτι πολλές φορές για να το κάνεις σωστά.... τότε όλοι οι παλιοί θα κάνανε σωστά τη δουλειά τους και όλα θα δουλεύανε ρολόι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Off topic:

Κ. συνομίληκη Lugar,λογω απροσμενου φόρτου e-ργασίας που απορροφά δυστυχώς όλη μου την προσοχή,φοβαμαι πως η απαντησή μου θα καθυστερήσει!! :D:P

Πρεπει να τηρήσω προτεραιότητες βλέπετε!!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα συζήτηση. Έχετε ξεχάσει όμως μια παράμετρο. Στην Ελλάδα, έχω δει κι εγώ να ισχύουν σε κάποιο υπολογίσιμο βαθμό τα όσα αναφέρει ο Heptamer (όχι καθολικά ευτυχώς και κυρίως από χαμηλής μόρφωσης και καλλιέργειας άτομα). Δεν είναι παντού έτσι όμως. Υπάρχουν ακόμη και χώρες που έχουν φτάσει αρκετά κοντά σε αυτό που ο Heptamer αποκαλεί "ιδεατό" (και φυσικά στο άλλο άκρο, υπάρχουν και χώρες πολύ πιο σεξιστικές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Στην Ελλάδα, έχω δει κι εγώ να ισχύουν σε κάποιο υπολογίσιμο βαθμό τα όσα αναφέρει ο Heptamer

Ωχ!! :D

Κι αλλος ξαφνικά που συμφωνει!:D

Μα τι στο καλό...επιδημία αρχισε να πεφτει???:D

A! κι εγώ νόμιζα ότι ζητάμε κάποιον ανώτερω να μας υποτάξει (με την καλή έννοια βεβαίως)!.
Σαφως και το ζητάτε ουσιαστικά! Ειναι απαραιτητο για τη γυναικεια ψυχολογια / ισορροπια η γυναικα να νιωθει πως δίνεται,πως υποτασσεται (παντα με την καλη εννοια!) στον άνδρα.Πως ακουμπα πανω του.
Η γυναικα επιλέγει άνδρα απο αυτήν και πάνω (ισο ή ανωτερό της) - ο ανδρας επιλέγει γυναικα απο αυτον και κατω (ίση ή κατωτερή του - ποτε συνηθως ανωτερή του,γιατί υπαρχει προβλημα ...ελέγχου!)
Τώρα αν ο άντρας είναι που προσφέρει ασφάλεια γιατί τεκνοποιεί και φτιάχνει σπίτι η γυναίκα? Αν θέλουμε να μιλάμε για αρχέγονα ένστικτα... αλλοιώς ερχόμαστε στην εποχή μας όπου δύο άνθρωποι μαζί ερωτεύονται, συζούν, εργάζονται, κάνουν οικογένεια και ΜΑΖΙ οικοδομούν τον κοινό τους κόσμο.
Μα νομιζω πως απο τις σπηλιές ακομα,ο άνδρας ηταν αυτος που φροντιζε για τον άρτον τον επιουσιον και προστατευε τη γυναικα και η γυναικα φροντιζε το σπιτι και τα παιδια. Η γυναικα επελεγε το βελτιστο (συνηθως γενναιο,ικανο για προστασια) αρσενικό.
Το μοντελο αυτο ουσιαστικά δεν εχει αλλαξει,οσο κι αν ο κοσμος εκσυγχρονιστηκε: η γυναικα εξακολουθει να αναζητα τα ιδια ακριβως στοιχεια - με τη διαφορα πως η "ασφαλεια" πλεον μετραται κυριως με την οικονομική / κοινωνική ισχύ.Ο άνδρας εξακολουθει να λειτουργει κατω απο τον αρχεγονο αυτο κοινωνικο του ρολο: να προσφερει οικονομικα και "ασφαλιστικά".
Σαφως και κυριαρχει το ΜΑΖΙ - αλλα ουσιαστικά αυτο το ΜΑΖΙ εχει συγκεκριμενες ριζες και για να προκυψει αυτο το ΜΑΖΙ,θα πρεπει να εχει προηγηθει το ταιριασμα - το οποιο λαμβανει χωρα με εξευγενισμένους πλεον (πλην ομως συγκεκριμενους αρχετυπους / αρχεγονους) όρους.
Τα κριτηρια επιλογων και τα ζητουμενα της γυναικας δεν εχουν αλλαξει - εχει αλλαξει η υφή τους.
Ο ανδρας εξακολουθει να σηκωνει αρχετυπικα το βαρος της ασφαλειας.
Τώρα μια που έχουμε και την ίδια ηλικία πάνω κάτω θα σου πω ότι ήδη στην γενιά μας είχαν αρχίσει τα αγόρια να κάνουν έρωτα πρώτη φορά με την καλή τους και όχι στις επαγγελματίες του είδους. Και μαθαίναμε μαζί με ζέση και ενδιαφέρον. Εγώ πάλι προτίμησα τους φιλομαθείς και όχι τους έμπειρους.
Αυτό όλο με την πείρα μου θυμίζει κάτι υπαλλήλους που όταν τους λες ότι κάτι δεν το κάνουν σωστά σου απαντούν: "Κυρία μου 20 χρόνια κάνω αυτή την δουλειά" λες και αρκεί να κάνεις κάτι πολλές φορές για να το κάνεις σωστά.... τότε όλοι οι παλιοί θα κάνανε σωστά τη δουλειά τους και όλα θα δουλεύανε ρολόι.....
Σε γενικά πλαισια,η συνεχής επαναληψη με κατι εινα αυτη που σε κανει εμπειρο. Αυτο ειναι αδιαμφισβήτητος κανονας!
Κανενας δε γεννιεται εμπειρος - οπως και να οριζεται αυτος ο ορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σε γενικά πλαισια,η συνεχής επαναληψη με κατι εινα αυτη που σε κανει εμπειρο. Αυτο ειναι αδιαμφισβήτητος κανονας!

Αν βλέπεις την κάθε γυναίκα ίδια με τις ίδιες ανάγκες και τον ίδιο τρόπο να την ικανοποιήσεις, προφανώς. Έλα όμως που δεν είναι όλες ίδιες...

Πώς λέει η γιαγιά μου "με σβησμένη τη λυχνία κάθε γυνή ομοία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωχ!! :D

Κι αλλος ξαφνικά που συμφωνει!:D

Μα τι στο καλό...επιδημία αρχισε να πεφτει???:D

Ότι ισχύουν (στην Ελλάδα τουλάχιστον) όλα αυτά που λες, ισχύουν (όχι καθολικά βέβαια).
Η διαφορά μας είναι ότι εσύ όλα αυτά φαίνεται να τα αποδέχεσαι, ενώ προσωπικά με αηδιάζουν.

Παρεμπιπτόντως, για να συνεισφέρω και το προσωπικό μου λιθαράκι στην κουβέντα, ούτε και για μένα παίζει ρόλο η εμπειρία. Ακόμη και "ανώτερο" μου να διαλέξω (κάτι που σε αντίθεση με τα όσα υποστηρίζεις για τις γυναίκες, δεν το κάνω πάντα. Θεωρώ ότι είτε διαλέξω "ανώτερο", είτε "κατώτερο", είτε "ίσο", το κάθε μοντέλο σχέσης έχει τη δική του, διαφορετική, γοητεία) πάλι θεωρώ την έλλειψη εμπειριών πλεονέκτημα (προσοχή: άλλο πλεονέκτημα, άλλο requirement). Γιατί πλεονέκτημα; Διότι:

  • Η εμπειρία μπορεί να είναι παραπλανητική. Να τον κάνει να πιστεύει ότι είναι το ...δώρο του θεού στις γυναίκες αποκλειστικά και μόνο γι'αυτό και να μην προσπαθεί. Αν και βρίσκω την αλαζονεία σε κάποια πράγματα γοητευτική, στο κρεβάτι και γενικότερα την ερωτική προσέγγιση τη βρίσκω απεχθέστατη.
  • Όταν κάτι το έχεις κάνει εκατό φορές πιο πριν, πόσο ενθουσιασμένος να είσαι γι'αυτό την εκατοστή πρώτη; Πόσο πάθος να έχεις; Και σεξ χωρίς πάθος δεν έχει νόημα, κάντο μόνος/η σου καλύτερα.
  • Φυσικά υπάρχει και ο εγωιστικός λόγος της σύγκρισης με περισσότερες γυναίκες. Δεν είναι ανδρικό προνόμιο το άγχος της απόδοσης :P
  • Ένας άνδρας πού θα μπορούσε να έχει πολλές εμπειρίες και δεν έχει, συνήθως οφείλεται στο ότι ήταν focused σε άλλα, πιο σημαντικά πράγματα, κάτι που βρίσκω ιδιαίτερα γοητευτικό. Λατρεύω τους ανθρώπους που είναι παθιασμένοι με κάτι και αφοσιώνονται σε αυτό, κάτι που σπάνια συνάδει με πληθώρα σεξουαλικών εμπειριών.
Πάντως σε αντίθεση με τα όσα είπαν οι γυναίκες παραπάνω, δεν θεωρώ τον έρωτα απαραίτητο για να κάνω σεξ ή για να είναι καλό (αυτό σίγουρα πρέπει να το έχω πει και σε άλλο θέμα). Αυτό που θεωρώ απαραίτητα είναι η εκτίμηση και η συμπάθεια. Δεν θα μπορούσα να κάνω σεξ με κάποιον που να με υποτιμά ή με αντιπαθεί (ή απλά του είμαι αδιάφορη) και αμφιβάλλω αν θα μπορούσε και ένας άνδρας - εν γνώσει του.

Επίσης οι άνδρες που νομίζετε ότι πρέπει να δείξετε έμπειροι ξεχνάτε μια σημαντική παράμετρο: Όσο πιο έμπειρους σας θεωρεί μια γυναίκα, τόσο πιο αρνητικό θα είναι αυτό που θα σκεφτεί για εσάς αν δεν ανταποκριθείτε στις προσδοκίες της. Οι οποίες προσδοκίες αυξάνονται εκθετικά σε σχέση με την υποτιθέμενη -ή μη- εμπειρία σας. Κάτι που επίσης φαντάζομαι ότι ισχύει και αντιστρόφως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Το εξασκημενο και περπατημένο αιδοιο το θελουν σαφώς πολλοι ανδρες - οσο γκομενιζουν και χαιρονται το αδεσμευτο ειναι μια χαρά!

Δε νομιζω ομως πως διαλέγουν και ενα τετοιο,οταν αποφασισουν να κατασταλάξουν σε κάποιο. Εκεί πρεπει το αιδοιο να εχει κανει οσο το δυνατον λιγοτερα χιλιόμετρα - γιατι αλλωστε αποφασιζεις να το φορτωθεις για μια ζωή και δε μπορεις να το αλλαξεις!....


(τα παραπάνω,με τη συνοδεια πολλων γελαστων χαρωπων εικονιδίων!!!)




:hmm: :hmm:
κοίτα να δεις που είχε δίκιο η μάνα μου που μου έλεγε πάντα "να "το" φυλάω ως κόρη οφθαλμού, γιατί αν
τύχει και παντρευτώ κάποιον που δεν είναι ο πρώτος μου, θα βρεί σίγουρα την ευκαιρία να μου το πετάξει στα
μούτρα κάποια στιγμή ....





από εκεί και πέρα , διάβασα όλα όσα ειπώθηκαν, στα σημεία που διαφωνώ η άποψη μου διατυπώθηκε από
άλλους οπότε δεν έχει νόημα να επαναλαμβάνω τα ίδια και το μόνο που έχω να προσθέσω είναι τούτο:

όντως η εμπειρία δεν μετριέται με τους πόσους συντρόφους αλλά με το πόσες φορές έχεις "ασκηθεί" (epote?
αυτή τη φορά συμφώνησα μαζί σου :) )

και χρειάζεται εμπειρία κάποιος εραστής (είτε άνδρας είτε γυναίκα) για να εξοικειωθεί με το σώμα του και με
το σώμα του αντίθετου φύλου, να αποβάλλει το αίσθημα ντροπής που έχει ενσταλαχθεί μέσα του λόγω
ανατροφής ώστε να μπορέσει να αφεθεί στην ηδονή, στο να μπορέσει να ελέγξει/χαληναγωγήσει τη διέγερση
του σύμφωνα με το ρυθμό που θέλει να ακολουθήσει την κάθε φορά

η συναισθηματική εμπλοκή είναι απλά και μόνο στο σημείο του να έχει την ευαισθησία να αφουγκρασθεί την ανάγκη του συντρόφου και να προσαρμόσει ανάλογα την επιθυμία του έτσι ώστε στο τέλος η εμπειρία να είναι εξίσου ικανοποιητική και για τους δύο και να μην φερθεί εγωιστικά εξυπηρετώντας μόνο τον εαυτό του

(άσχετα με το ότι κάποιες από εμάς έχουν την ανάγκη και του να αισθανθούν ερωτευμένες
προκειμένου να μπορέσουν να εγκαταληφθούν στα χέρια του συντρόφου τους )





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά νομίζω ότι η άποψη που εκφράστηκε για το πόσο ''μετράει'' να έχει εμπειρίες ο άντρας είναι πολύ παλιομοδίτικη κι έχει αρχίσει να καταρρίπτεται. Βλέποντας τις συζητήσεις που κάνω με γυναίκες από ποικίλα περιβάλλοντα, με διαφορετικά backgrounds, ελάχιστες είναι αυτές που θέλουν ο σύντροφός τους να έχει πάρει την μισή πόλη για να τον εκτιμήσουν. Κι όσες έχουν την άποψη αυτή είναι γενικά οι δηλωμένες ''παραδοσιακές'', σε όλους τους τομείς. Οι περισσότερες γυναίκες που γνωρίζουν κάποιον τέτοιο είναι επιφυλακτικές, τόσο για λόγους αβέβαιης σταθερότητας όσο και για λόγους υγείας. Δεν είναι δηλαδή καθόλου μαγκιά.

Και το συγκεκριμένο το έχουν ψυλλιαστεί και πολλοί αρσενικοί. Δεν είναι πια μόνο οι γυναίκες που κρύβουν τον αριθμό αντρών με τους οποίους έκαναν σεξ, αλλά και οι άντρες. Προσωπικά έχει τύχει να μου κρύψει κάποιος τον πλούσιο αριθμό γυναικών που είχε πριν και να το καταλάβω από ξέμπαρκα. Να τονίσω ότι μου φαίνεται γελοίο και ψεύτικο (όπως γελοίο είναι ότι γνωστή μου με 50+ παρτενέρ λέει στον σύντροφό της ότι είχε μόνο 3) και στάνταρ ο αριθμός είναι μόνο 1 ένδειξη των εμπειριών και της προσωπικότητας κάποιου, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσοι ''κουνιούνται'' για τις εμπειρίες τους θα πρέπει να σκεφτούν τη νέα πραγματικότητα που απέχει από αυτή των ταινιών του 1960.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Έτσι είναι, ο καθένας ποντάρει στο δυνατό του "άλογο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πάλι θεωρώ την έλλειψη εμπειριών πλεονέκτημα (προσοχή: άλλο πλεονέκτημα, άλλο requirement). Γιατί πλεονέκτημα; Διότι:

  • Η εμπειρία μπορεί να είναι παραπλανητική. Να τον κάνει να πιστεύει ότι είναι το ...δώρο του θεού στις γυναίκες αποκλειστικά και μόνο γι'αυτό και να μην προσπαθεί. Αν και βρίσκω την αλαζονεία σε κάποια πράγματα γοητευτική, στο κρεβάτι και γενικότερα την ερωτική προσέγγιση τη βρίσκω απεχθέστατη.
  • Όταν κάτι το έχεις κάνει εκατό φορές πιο πριν, πόσο ενθουσιασμένος να είσαι γι'αυτό την εκατοστή πρώτη; Πόσο πάθος να έχεις; Και σεξ χωρίς πάθος δεν έχει νόημα, κάντο μόνος/η σου καλύτερα.
  • Φυσικά υπάρχει και ο εγωιστικός λόγος της σύγκρισης με περισσότερες γυναίκες. Δεν είναι ανδρικό προνόμιο το άγχος της απόδοσης :P
  • Ένας άνδρας πού θα μπορούσε να έχει πολλές εμπειρίες και δεν έχει, συνήθως οφείλεται στο ότι ήταν focused σε άλλα, πιο σημαντικά πράγματα, κάτι που βρίσκω ιδιαίτερα γοητευτικό. Λατρεύω τους ανθρώπους που είναι παθιασμένοι με κάτι και αφοσιώνονται σε αυτό, κάτι που σπάνια συνάδει με πληθώρα σεξουαλικών εμπειριών.
1. Ακραια περιπτωση. Δλδ μιλας για καποιον που νομιζει οτι ειναι ο βασιλιας του σεξ και επειδη ειναι γνωστο σε ολη τη Γη αυτο, δε χρειαζεται να αποδειξει κατι, οπότε απλά τα περιμενει ολα ετοιμα. Και για να μην τυχει και πετυχεις εναν τετοιον, θεωρεις την εμπειρια μειονεκτημα ; Δεν ειναι λογικο.
2. Καταρχην αν το σεξ ηταν απλα μια γυρα σε ενα τρενακι λουναπαρκ, θα το ειχαμε βαρεθει ολοι. Και γρηγορα. Ευτυχως δεν ειναι τοσο απλοϊκο και πεζο. Θελει παθος, θελει φαντασια, και ειναι διαφορετικο με καθε ατομο. Ετσι, και 100 φορες να το εχει κανει, αν ειναι με 1-2 ατομα, δε θα σημαινει οτι το βαρεθηκε κιολας. Μη ξεχναμε οτι οι αντρες "ειμαστε γουρουνια" και "ολο αυτο εχουμε στο μυαλο μας" ;). Αν το σεξ γινεται α)επειδη "πρεπει", β)απο περιεργεια, γ)για τα ματια του κοσμου δ)για ξαλαφρωμα, τοτε καταλαβαινω οτι μπορει να σκεφτεσαι οτι θα βαρεθεις σχετικα συντομα. (αν και ο αρχεγκεφαλος καποια στιγμη θα ξυπνησει παλι..)
3. Δλδ προκειμενου να μην αγχωθεις, προτιμας να εχει το δυνατον λιγοτερη εμπειρια ο αλλος. Ή εστω μεχρι οση εχεις εσυ. Αυτο ειναι φυσιολογικη ανησυχια, αλλά καλως εχοντων των πραγματων, καποια στιγμη ξεπερνιεται. Δυστυχως οχι απο ολους.
4.Και καποιος που ειχε πολλες επαφες παθιαστηκε και αφοσιωθηκε στο σεξ :P Πλακα κανω. Αυτο ειναι μια σκεψη που στεκει και ειναι κατανοητο να την εχει καποιος. Βεβαια, δεν ειναι και το σεξ κατι που αν ασχοληθεις με αυτο δε προλαβαινεις τπτ αλλο, αλλα οκ.

Πάντως σε αντίθεση με τα όσα είπαν οι γυναίκες παραπάνω, δεν θεωρώ τον έρωτα απαραίτητο για να κάνω σεξ ή για να είναι καλό (αυτό σίγουρα πρέπει να το έχω πει και σε άλλο θέμα). Αυτό που θεωρώ απαραίτητα είναι η εκτίμηση και η συμπάθεια. Δεν θα μπορούσα να κάνω σεξ με κάποιον που να με υποτιμά ή με αντιπαθεί (ή απλά του είμαι αδιάφορη) και αμφιβάλλω αν θα μπορούσε και ένας άνδρας - εν γνώσει του.
Θα μπορουσες να κανεις σεξ με καποιον που πληρει αυτα τα 2 δλδ ; χωρις να χρειαζεται κατι αλλο ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top