Μπορούν οι καλύτεροι, χωρίς τους χειρότερους;

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
https://news.pathfinder.gr/periscopio/290948.html


Δείτε αυτό και όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
https://news.pathfinder.gr/periscopio/290948.html


Δείτε αυτό και όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα...
Ωραιο το αρθρο. Μου αρεσει που μέσα απο ενα "πιασάρικο" αναλύει ενα φλεγων θεμα τις κοινωνιας μας που κανουμε τα παντα για τα αγνωησουμε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι παλαιότερα είτε δεν ασχολιόμουν με αυτό το ζήτημα είτε αρνιόμουν να πιστέψω τα διάφορα που λέγονται περί εξωγήινων. Τώρα έχω αρχίσει να ενδιαφέρομαι και θα το ψάξω το θέμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα kynofile... Θα κρατήσω την άποψή μου για μετά απλά θέλω να πω ότι μια πολύ καλή και αληθοφανής ερμηνεία σχετική με το άρθρο που αναφέρεις, περιέχεται στην καταπληκτική σειρά επιστημονικής φαντασίας Babylon 5...



Undertstanding is a three-edged sword...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό που με τρομάζει περισσότερο σε αυτό το άρθρο είναι ότι μου δείχνει πόσο έχω αντικαταστήσει την πραγματική ζωή με τεχνολογικά υποκατάστατα. Το διαδίκτυο είναι για μένα μια τέτοια εφαρμογή κοινωνικότητας και συναισθηματικής έκφρασης, ενώ παραμένω μακριά από την άμεση παρουσία ανθρώπων.
Το έχω βρει σαν εύκολη λύση.

Μπορώ εύκολα να κατατάξω τον εαυτό μου ανάμεσα σε αυτούς που δεν "θα κληρονομήσουν τη γη". Έχω αποφασίσει για μένα έναν υποστηρικτικό ρόλο στις προσπάθειες των άλλων. Αυτό μπορώ να κάνω καλά.

Το θεωρώ ένα άρθρο φασιστικό, υπέρτατα συντηρητικό, ρατσιστικό όμως τόσο δίκαιο έχει και το γνωρίζουμε όλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Νομίζω ότι αυτό που με τρομάζει περισσότερο σε αυτό το άρθρο είναι ότι μου δείχνει πόσο έχω αντικαταστήσει την πραγματική ζωή με τεχνολογικά υποκατάστατα. Το διαδίκτυο είναι για μένα μια τέτοια εφαρμογή κοινωνικότητας και συναισθηματικής έκφρασης, ενώ παραμένω μακριά από την άμεση παρουσία ανθρώπων.
Το έχω βρει σαν εύκολη λύση.
Γιατι ειναι κακο αυτο; Και την απαντηση οτι μας κανει εσωστρεφεις δεν την δεχομαι. Και το βιβλιο μας κανει εσωστρεφεις αλλά κανεναν δεν ειδα το κατηγορει. Ασε που (για εμενα) τo internet (μπορει να ) εχει περισσότερα πλεονεκτηματα για τον απλο λογο οτι μπορει να προσφερει και οσα προσφερει ενα βιβλιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μπορεί επίσης, η τεχνολογικά αναπτυγμένη νοημοσύνη, να έχει κάποια βαθύτερη τάση αυτοπεριορισμού ή ακόμη και αυτοεξόντωσης.

Έχουν απλώς εθιστεί στα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Ξεχνούν να στείλουν ραδιοσήματα ή να αποικίσουν το διάστημα, επειδή είναι βυθισμένοι στον καταναλωτισμό και τον ναρκισσισμό των virtual reality games.
Δεν χρειάζονται “φρουρούς” για να τους υποδουλώσουν σε ένα σύστημα Matrix. Αυτό το κάνουν μόνοι τους με τον ίδιο τρόπο που το κάνουμε κι εμείς σήμερα.

Δεν αναζητούμε την άμεση αναπαραγωγική επιτυχία.

Η τεχνολογία παίζει πολύ καλά το ρόλο της, ελέγχοντας την εξωτερική πραγματικότητα, με σκοπό να προωθήσει την πραγματική μας βιολογική καταλληλότητα, είναι όμως ακόμα καλύτερη στο να μας παραδίδει μια κακή απομίμηση της καταλληλότητας αυτής.

Η πραγματική αποίκιση του Γαλαξία θα ήταν πολύ πιο δύσκολη, από ότι είναι η αναπαράστασή της στα γυρίσματα του “Star Wars” ή του “Serenity”.

Αυτού του είδους η τεχνολογία που προωθεί μια πλαστή εικόνα καταλληλότητας, τείνει να εξελίσσεται πολύ γρηγορότερα από την ψυχολογική μας αντίσταση σε αυτήν.

Οι παραδοσιακοί τρόποι φυσικής, διανοητικής και κοινωνικής ανάπτυξης, (ο αθλητισμός, το διάβασμα στο σπίτι, τα ρομαντικά ραντεβού) έχουν πλέον παραμεριστεί.

Έχουμε ήδη μεταβεί από μια οικονομία πραγματικότητας, σε μια ψηφιακή οικονομία
Έχουμε ήδη αρχίσει να εξαφανιζόμαστε μέσα στα ίδια μας τα εγκεφαλικά κύτταρα.

Υπάρχει η υποψία ότι μια συγκεκριμένη περίοδος ναρκισσισμού, που απομιμείται την βιολογική καταλληλότητα, είναι αναπόφευκτη μετά από την εξέλιξη οποιασδήποτε νοήμονος μορφής ζωής.
Είναι πολύ πιθανό τα περισσότερα είδη διανοητικά εξελιγμένων εξωγήινων, να εκλείπουν σταδιακά, αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο και αποθέματα ενέργειας στις απολαύσεις τους, από ότι διαθέτουν στα παιδιά τους.

Αυτοί που παραμένουν σταθεροί στις αξίες τους, θα αναπτύξουν περισσότερο τον αυτοέλεγχό τους, τη ευσυνειδησία και την αντικειμενικότητά τους.
Θα αναπτύξουν επίσης έναν βαθύτερο φόβο και μια απέχθεια για την ψηφιακή ψυχαγωγία, τα ψυχοενεργά φάρμακα και τα αντισυλληπτικά. Θα δώσουν ιδιαίτερη έμφαση σε αξίες όπως είναι η σκληρή δουλειά, η μακροπρόθεσμη ανταμοιβή, και η περιβαλλοντική διαχείριση. Παράλληλα, θα συνδυάσουν τις οικογενειακές αξίες της θρησκείας από τη μια, με τις αξίες υποστήριξης της Greenpeace από την άλλη.
“Μονώνουν” και απομονώνουν τον εαυτό τους, από τους δικούς μας τους δημιουργικής τάξεως, ονειρόκοσμους, και τα διαρκώς αναζητούμενα οικονομικά μας.


Αυτοί οι ιδανικοί κηδεμόνες, με το πρακτικό μυαλό, θα κληρονομήσουν τη Γη, με τον ίδιο τρόπο που οι εξωγήινοι ομοϊδεάτες τους, μπορεί να έχουν κληρονομήσει κάποιους άλλους πλανήτες.

Όταν τελικά πετύχουν την πολυπόθητη “επαφή”, δεν θα είναι μια συνάντηση αναγνωστών ροζ μυθιστορημάτων, με παίκτες ηλεκτρονικών παιχνιδιών. Θα είναι μια συγκέντρωση υπεύθυνων και ιδανικών “σούπερ”-γονιών, που θα συγχαίρουν ο ένας τον άλλο για το κατόρθωμά τους να επιβιώσουν, όχι μόνο από τις θερμοπυρηνικές βόμβες, αλλά και από το Xbox.




Αυτοί είναι οι λόγοι που αναφέρονται στο άρθρο και βρίσκω ότι ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top