Μου λείπουν

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κάνοντας μια ανασκόπηση στα τηλεοπτικά δρώμενα και συγκρίνοντας το σήμερα με το χθες, νοιώθω μια απίστευτη μοναξιά και θλίψη. Η ελληνική τηλεόραση έχει παρασοβαρέψει. Ακόμα και το αστείο και ο τραγέλαφος
έχει εκφυλιστεί. Πού είναι οι παλιές καλές εποχές που το γέλιο προσφέροταν γενναιόδωρα ? Μου λείπουν τα ριάλιτι σόου τύπου ''Ερωτοδικείο'' με τον θρυλικό Πέτρο Λεωτσάκο και την Πέπη αλλά και η ανεπανάληπτη εκπομπή της Σία Λιαροπούλου. Νομίζω ότι η ιδιωτική τηλεόραση έχει γίνει πολύ σοβαροφανής αλλά παραμένει το ίδιο και περισσότερο γελοία από ποτέ.
Γιατί σήμερα τα μεσημεριανάδικα να θεωρούνται περισσότερο σοβαρές εκπομπές από το ''Ερωτοδικείο'' ? Αφού και σε αυτές του τύπου τις εκπομπές (μεσημεριανάδικα) η ένταση ζει και βασιλεύει (βλέπε τηλεοπτικό ξεκατανίνιασμα, θάψιμο, φωνές και οδυρμοί). 'Ολα τώρα παρουσιάζονται με έναν πολύ κατινίστικο τρόπο, αλλά παλιότερα τουλάχιστον το ξεκατίνιασμα δεν ήταν επιτηδευμένο. Τότε οι εντάσεις είχαν τουλάχιστον πλάκα, σήμερα όλα είναι τόσο αποστειρωμένα στην ιδιωτική τηλεόραση. Ακόμα και ο κύριος Λεβέντης σοβάρεψε και σήμερα είναι ένας ευπρεπής κύριος που δεν του στέλνουν πια πίτσες στο σταθμό, ούτε του κάνουν τηλεφωνικές φάρσες. Ίσως ένα τελευταίο απομεινάρι της παλιάς ένδοξης χαβαλετζίδικης ελληνικής τηλεόρασης αποτελεί η εκπομπή του κυρίου Καμπούρη που προσφέρει στο βωμό της τηλεθέασης θέαμα το ξεκατίνιασμα κάποιων τραβεστί, αλλά
βλέποντας κι αυτό το θέαμα δεν ξέρεις πότε να γελάσεις και πότε να κλάψεις.
Η cult TV έγινε σκουπιδο-μασκαρεμένη ΤV.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
το ερωτοδικείο ήταν original εκπομπή.....ήμουν μεγάλη φαν

όσο για τις μεσημεριανές εκπομπές που αναφέρεις δεν έχω βγάλει συμπέρασμα ακόμα σε ένα θέμα....φταίνε οι θεατές που τις βλέπουν και συνεπώς τα κανάλια αναγκάζονται να τις προβάλουν, αφού αυτές φέρνουν κέρδη στο ταμείο ή φταίνε τα κανάλια που τις προβάλλουν και οι θεατές "εκπαιδεύονται" στην ουσία σε αυτό το είδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Bασικα, δες ποιος εχει κερδος απο την ολη κατασταση:
Μαλλον τα καναλια γιατι τους κοστιζει ελαχιστα η ηλιθιοτητα.
Βαζουν ενα βλημα να λεει οτι του κατεβει και μπορει να μην του δινουν και φραγκο (μιας κι αυτος-η-ο ικανοποιει τη ψωναρα του)

Υστερα, δυσκολευομαι πολυ να πιστεψω οτι κυκλοφορει στον απλο κοσμο τοσο μεγαλη βλακεια. Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου λείπει η πραγματικά ποιοτική τηλεόραση (όχι οτι στο παρελθόν υπήρχε βέβαια...)
Όσο για τις εκπομπές και τα ριάλιτι, πάντα υποβάθμιση της τηλεόρασης θα δείχνουν, αυτός είναι ο ρόλος τους άλλωστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
το ερωτοδικείο ήταν original εκπομπή.....ήμουν μεγάλη φαν

όσο για τις μεσημεριανές εκπομπές που αναφέρεις δεν έχω βγάλει συμπέρασμα ακόμα σε ένα θέμα....φταίνε οι θεατές που τις βλέπουν και συνεπώς τα κανάλια αναγκάζονται να τις προβάλουν, αφού αυτές φέρνουν κέρδη στο ταμείο ή φταίνε τα κανάλια που τις προβάλλουν και οι θεατές "εκπαιδεύονται" στην ουσία σε αυτό το είδος.

Ποτέ δεν πίστεψα ότι μετριέται αντικειμενικά η τηλεθέαση, γι'αυτό δεν με πείθουν ότι ο κόσμος παρακολουθεί πραγματικά μετά μανίας τέτοιες εκπομπές. Μάλλον μας δουλεύουν, προβάλλονται όλες και σε ώρες αιχμής, οι μισοί είναι στο δρόμο ή στα γραφεία τέτοιες ώρες. Είναι κάτι σαν την αναγνωσιμότητα των sites, που μπορείς πολύ εύκολα να εξαπατήσεις παρουσιάζοντας ότι έχεις διπλάσιους επισκέπτες από ένα άλλο site. Εξάλλου τι κοινό τις βλέπει αυτές τις εκπομπές, αυτό έχει σημασία, και για ποιούς λόγους τις βλέπει. Αν βλέπει κανείς κάτι για να κάνει χαβαλέ δικαιολογείται, αλλά εγώ λυπάμαι αυτές και αυτούς που τις παίρνουν στα σοβαρά. Με τα μεσημεριανάδικα ούτε χαβαλέ δεν μπορώ να κάνω, θα μας κάνουν να χάσουμε το χιούμορ μας τελείως. Παλιά θυμάμαι την Τατιάνα που έλεγε σε κάποια γυναίκα ''κλάψε κλάψε να λυτρωθείς'' και την πίεζε ώρα να κλάψει και αν δεν έκλαιγε δεν έριχνε διαφημιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγώ δεν μπορώ να αντιληφθώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν την εκπομπή της Πάνια. είναι απίστευτο σκουπίδι!!!!!!!! σίγουρα όμως για να υπάρχει τόσες τηλεοπτικές σεζόν, θα έχει τηλεθέαση. . μπορεί φίλε Δρ. Strangelove να μην μετριέται πάντα αντικειμενικά η τηλεθέαση αλλά τα κανάλια είναι επιχειρήσεις....πάντα ξέρουν τι γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
δεν με πείθουν ότι ο κόσμος παρακολουθεί πραγματικά μετά μανίας τέτοιες εκπομπές. Μάλλον μας δουλεύουν, προβάλλονται όλες και σε ώρες αιχμής, οι μισοί είναι στο δρόμο ή στα γραφεία τέτοιες ώρες.
Ναι αλλα δεν δουλέυει όλη η Ελλάδα εκείνη την ώρα, άλλωστε υπάρχουν χιλιάδες νοικοκυρές, συνταξιούχοι, άνεργοι, φοιτητές κτλ που τέτοιες ώρες βλέπουν τηλεόραση. Το ότι κάνει 40% τηλεθέαση μια μεσημεριανή εκπομπή δεν σημαίνει ότι την βλέπει το 40% του πληθυσμού αλλα το 40% των ανθρώπων που βλέπουν τηλεόραση εκείνη την ώρα. 40% γίνεται και με 450.000 άτομα το μεσημέρι ή με 2.500.000 το βράδυ.
Είναι κάτι σαν την αναγνωσιμότητα των sites, που μπορείς πολύ εύκολα να εξαπατήσεις παρουσιάζοντας ότι έχεις διπλάσιους επισκέπτες από ένα άλλο site.
Καμια σχέση, οι μετρήσεις γίνονται απο συγκεκριμένο δείγμα με ειδικό εξοπλισμό και καταγράφουν την κίνηση των συγκεκριμένων τηλεοπτικών δεικτών
Εξάλλου τι κοινό τις βλέπει αυτές τις εκπομπές, αυτό έχει σημασία, και για ποιούς λόγους τις βλέπει.
Ο μέσος όρος ηλικίας εκείνες τις ώρες είναι 45 - 50 χρονών.
Αν βλέπει κανείς κάτι για να κάνει χαβαλέ δικαιολογείται, αλλά εγώ λυπάμαι αυτές και αυτούς που τις παίρνουν στα σοβαρά. Με τα μεσημεριανάδικα ούτε χαβαλέ δεν μπορώ να κάνω, θα μας κάνουν να χάσουμε το χιούμορ μας τελείως.
Έλα που όμως που γύρω στα 500.000 άτομα θέλουν και τα βλέπουν και δεν νομίζω ότι τα βλέπουν για χαβαλέ όλοι.
Παλιά θυμάμαι την Τατιάνα που έλεγε σε κάποια γυναίκα ''κλάψε κλάψε να λυτρωθείς'' και την πίεζε ώρα να κλάψει και αν δεν έκλαιγε δεν έριχνε διαφημιστικά
Αυτό πουλάει και αυτό κάνει νούμερα, κανένας δεν πιέζει κανέναν να δει τίποτα, επιλογή του είναι και το κανάλι ακολουθεί αυτό που θέλει να δει το τηλεοπτικό κοινό. Μια εκπομπή στοιχίζει τα ίδια λεφτά είτε είναι υπο-κουλτούρα είτε είναι σοφιστικέ (άσε που στην 2η περίπτωση είναι και πιο φτηνή) ποιός ο λόγος να σου πασάρει το κανάλι την υπο-κουλτούρα? για να χαλάσει το επίπεδο σου? Ο μόνος λόγος είναι γιατί θέλει ο κόσμος και τα βλέπει και τίποτα παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Ακρριβώς έτσι είναι. Δεν φταίει η τηλεόραση αλλά ο κόσμος που κάθεται και τα παρακολουθεί αυτά. Και δεν είναι μόνο άτομα 40-50 ετών που τα βλέπουν , είναι και πολλοί νέοι ανθρωποι. Ξέρω πάρα πολλά άτομα της ηλικίας μου που κάθονται και τα βλέπουν ανελλιπώς. Δεν θα έπρεπε να παραξενεύει κανέναν που έχουν τηλεθέαση. Αυτή είναι η κουλτούρα του ελληνικού λαού, το κιτς και το κουτσομπολιό. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ακρριβώς έτσι είναι. Δεν φταίει η τηλεόραση αλλά ο κόσμος που κάθεται και τα παρακολουθεί αυτά. Και δεν είναι μόνο άτομα 40-50 ετών που τα βλέπουν , είναι και πολλοί νέοι ανθρωποι. Ξέρω πάρα πολλά άτομα της ηλικίας μου που κάθονται και τα βλέπουν ανελλιπώς. Δεν θα έπρεπε να παραξενεύει κανέναν που έχουν τηλεθέαση. Αυτή είναι η κουλτούρα του ελληνικού λαού, το κιτς και το κουτσομπολιό. :(

Μπράβο βρε angie έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου με το θέμα της τηλεόρασης ! Και ο ΣΚΑΙ έχει βγεί με πόλύ ποιότικό πρόγραμμα για ρωτήστε όμως αν ξεπερνάει ποτέ το 4-5% την ίδια ώρα που η Πάνια κάνει 28 % - 30%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ακρριβώς έτσι είναι. Δεν φταίει η τηλεόραση αλλά ο κόσμος που κάθεται και τα παρακολουθεί αυτά. Και δεν είναι μόνο άτομα 40-50 ετών που τα βλέπουν , είναι και πολλοί νέοι ανθρωποι. Ξέρω πάρα πολλά άτομα της ηλικίας μου που κάθονται και τα βλέπουν ανελλιπώς. Δεν θα έπρεπε να παραξενεύει κανέναν που έχουν τηλεθέαση. Αυτή είναι η κουλτούρα του ελληνικού λαού, το κιτς και το κουτσομπολιό. :(
Αυτό ακριβώς. Το κοινό διαμορφώνει το πρόγραμμα ουσιαστικά.

Βλέπουν τα "μεγάλα" κανάλια ότι κάτι "πουλάει"; Πάει 2η, 3η, 4η, κτλ season. Βλέπουν ότι δεν κάνει νούμερα; Κόβεται. :|

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης επιβεβαιώνεται και εδώ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μου λείπουν τα κλασικά κεινούμενα σχέδια φρίκαρα όταν ήδα τα στρουμφάκια με μια σιχαμένη μετάραση και νεα επισόδια, μου λείπουν τα παιδικά προγράματα της νέτ και του ετ 1 μου λείπουν παλιές καλές σειρές που το χιούμορ δεν ήταν βρησίδι άλλα έξυπνό χιούμορ, μου λείπει το κεινούμενο που δεν έχει βγεί σε περιοδικό λαμπάδα και και πακέτο έκπληξη, μου λείπει το δελτίο ιδίσεων που έχει 1 παράθυρο άν ήθελα πολλά θα έπερνα τις φλάτ τις πολυθυρικές, συχάθηκα τα πρωινά θέλω τα παλιά που στο ξύπνημα άκουγες κάτι καλό, όχι όπως τώρα που σε κάθε κανάλι ακούς συνταξιούχουν να κλένε, βιασμούς ανηλίκων, ξυλοδαρμούς και τα ρέστα απλά γιατί έχει τηλεθέαση και τέλος θέλω μια εκπομπή σαν εκείνες τις παλιές που έβγενε ο άλκηστεας ειχε μια κλασική ατάκα και ο τραγουδιστής ήταν σεμνός όχι σαν τα σούριελα με την γόβα και το μίνι να μας δίχνει το ταλέντο στα "χείλη" αντί το ταλέντο στήν φωνή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βασικά δεν παρακολουθώ καθόλου τηλεόραση, δεν την ανοίγω ποτέ.
Θα ήθελα όμως να έχει ταινίες παλιές και νέες, χωρίς διακοπές για διαφημίσεις, ενημερωτικές εκπομπές και ειδήσεις με το δημοσιογράφο να μου λέει την είδηση μόνο και όχι να κάνει αναλύσεις επί αναλύσεων και να το παίζει δικαστής, θα ήθελα να βλέπω κινούμενα σχέδια όπως αυτά του Tex Avery, και καθόλου μα καθόλου life style κουτσομπολίστικες εκπομπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μου λείπουν τα κλασικά κεινούμενα σχέδια φρίκαρα όταν ήδα τα στρουμφάκια με μια σιχαμένη μετάραση και νεα επισόδια,[...]
Κι εμένα πολλά μου λείπουν από την παλιά τηλεόραση, όπως; Ducktales, Muppets, κτλ. :(

Αρχές δεκαετίας του '90 ήταν, δεν θυμάμαι πολλά, αλλά ήταν αξέχαστες εποχές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κι εμένα πολλά μου λείπουν από την παλιά τηλεόραση, όπως; Ducktales, Muppets, κτλ. :(

Αρχές δεκαετίας του '90 ήταν, δεν θυμάμαι πολλά, αλλά ήταν αξέχαστες εποχές. :)


Η στο νετ με τα ζώα του δάσους που περνούσαν τα προβλήματα τους και στο τέλος ειχανε μήνει για πάντα ελέυθερα, μπαμπάρ, κάντυ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αχ τί μου θυμισατε.:( (τα νιατα μου).
Πραγματι αξεχαστες σειρες.Αν κι εχω ψαξει κατα καιρους για Ducktales δεν εχω βρει κανα επισοδειο.
Θυμιθηκα και τα ρακουν τωρα.Παλιμπαιδισμος με επιασε τωρα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top