Ηθοποιός σε κινηματογράφο vs. σε θέατρο

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν ξέρω αν πρέπει να γίνονται διακρίσεις ανάμεσα στους ηθοποιούς, αλλά νομίζω είναι αναπόφευκτο. Δεν θέλω να αναφερθώ σε τηλεοπτικούς γιατί δεν με ενδιαφέρει. Κι επίσης ξέρω ότι ένας ηθοποιός μπορεί να ξεκίνησε την καριέρα του με θέατρο πριν μεταβεί στη μεγαλή οθόνη, αλλά μιλάω για το που κατέληξε. Πολλοί συνδυάζουν και τα δύο, αλλά συνήθως όσοι πετύχουν στον κινηματογράφο ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό και αντίστοιχα στο θέατρο

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό θα ήθελα την άποψη σας για αυτό το θέμα. Πολλοί θεωρούν ότι όσοι ηθοποιοί παίζουν σε ταινίες αποκλειστικά, δεν πρέπει να λέγονται ηθοποιοί, ότι είναι υποδεέστεροι από αυτούς του θεάτρου κλπ. Υποστηρίζουν επίσης ότι μόνο όσοι κάνουν θέατρο είναι πραγματικοί καλλιτέχνες και ότι άμα δε νιώθεις το σανίδι και δεν έχεις τον κόσμο από κάτω δεν νιώθεις αυτό που κάνεις. Γενικά υπάρχει μια αντιπαλότητα ανάμεσα στις δύο αυτές μορφές τέχνης και συνεπώς στους εκπροσώπους τους. Οι μισθοί είναι επίσης πολύ διαφορετικοί.

Τι πίστευετε για το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο καλός ηθοποιός φένεται στο θέατρο στη μεγάλη και μικρή οθόνη ο σκηνοθέτης μπορεί να καλύψει την αταλαντοσύνη των ηθοποιών σε μεγάλο βαθμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομίζω όμως ότι στο σινεμά οι απαιτήσεις είναι πολύ περισσότερες. Στο θέατρο το παιξιμο είναι συχνά υπερβολικό, στον κινηματογράφο πρέπει να δείνχει απόλυτα ρεαλιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οι μισθοί είναι επίσης πολύ διαφορετικοί.

Τι πίστευετε για το θέμα;


Kρατήστε τους τηλεαστέρες μακριά από το σανίδι... δεν αντέχουμε άλλο ταλέντο :P



Υγ. Στην πρώτη του κινηματογραφική ταινία, ο Λώρενς Ολίβιε
έγινε αντικείμενο χλεύης :P καθώς χρειάστηκαν θεοί και δαίμονες
για να πειστεί να υποβαθμίσει την ερμηνεία του :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μου φαίνονται τόσο διαφορετικές τεχνικές.
Ο ηθοποιός του θεάτρου έχει να βγάλει την παράσταση μια κι έξω κάθε νύχτα και έχει να καλύψει την απόσταση μεταξύ πλατείας και σκηνής που τον υποχρεώνει κάποια πράγματα να τα κάνει υπερβολικά για να φαίνονται φυσικά. Γι'αυτό άλλωστε όταν μια θεατρική παράσταση παρουσιάζεται στην τηλεόραση συχνά δείχνει ψεύτικη, η κάμερα έρχεται κοντά και βλέπεις γκροτέσκα κάποια πράγματα που από την πλατεία θα σου φαίνονταν φυσιολογικά.
Από την άλλη τον κατακερματισμό της λήψης του κινηματογράφου πρέπει φαντάζομαι να μπορείς να τον αντέξεις χωρίς να βγαίνεις από την "διάθεση" ή επαναφέροντας την. Σήμερα να είσαι στο τέλος του έργου κι αύριο στην αρχή, τι τρέλλα Θε μου. Και στο κοινό να μην φτάσει αυτή η αισθηση. Αλλά από την άλλη, επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως, και μια φορά να σου βγει καλή η λήψη σου αρκεί, την κρατάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος από τους υπέρμαχους των ηθοποιών του θεάτρου (ή γενικά) να μου αναφέρει μερικούς ηθοποιούς θεάτρου σε διεθνές επίπεδο που να ασχολούνται κάτα βάση με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top