Ιδιωτική ασφάλεια ζωής ή συνταξιοδοτικό;

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Η αναζήτηση δε μου επέστρεψε κάποιο αποτέλεσμα οπότε ανοίγω νέο θέμα.
Τον επόμενο μήνα φεύγω ΗΠΑ και δεν ξέρω τι να κάνω με το θέμα της ασφάλειας. Μιας και έξω θα παίρνω μισθό και θα έχω ασφάλεια υγείας, η ελληνική δείχνει να περιττεύει. Τι γίνεται όμως με τα ένσημα που μέχρι τώρα μάζευα; Δεδομένης της οικονομικής κατάστασης και του αδιέξοδου στο ασφαλιστικό έχει νόημα να ποντάρω στο ΙΚΑ και στις πενιχρές (αν πάρω ποτέ) συντάξεις του;
Συζητώντας το θέμα με γνωστούς, πολλοί μου πρότειναν να σκεφτώ τη λύση της ιδιωτικής ασφάλισης σε κάποιον μεγάλο οργανισμό όπως π.χ. η Allianz, που δεν παίζει να φαληρίσει. Έχετε εμπειρία; Ψάχνοντας τις σελίδες των πιο γνωστών ασφαλιστικών διαπίστωσα πως διαχωρίζουν συνήθως τη σύνταξη και την ασφάλεια ζωής. Από τη στιγμή που δεν έχω υποχρεώσεις, δάνεια, οικογένεια έχει νόημα να κάνω ασφάλεια ζωής; Το συνταξιοδοτικό είναι καλύτερη λύση;
Αν έχετε κάποια εμπειρία, καλή είτε κακή θα παρακαλούσα να δώσετε τα φώτα σας. Έχω λίγο καιρό ακόμα στην Ελλάδα και θέλω να κινηθώ σχετικά γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κανένας; :(
Την απουσία απαντήσεων να την εκλάβω σαν έλλειψη γνώσης πάνω στο συγκεκριμένο θέμα ή σαν προειδοποίηση πως δεν αξίζει να ασχοληθώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top