Οι μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Τελικά είσαι περισσότερο apple... Lover ή VW... Lover; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Apple αυτο δεν αλλαζει με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Και οι μεγαλύτερες κατασκευαστικές εταιρίες στον κοσμο. Πρωτη η Vinci. Καλη θέση και η Bouygues...
https://www.constructionglobal.com/top-10/top-10-construction-companies-world

Apple αυτο δεν αλλαζει με τιποτα.
Ναι ξερω είσαι πρωτα Αpple... lover και υστερα VW... lover και French... Lover... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Τωρα ειναι καλο οτι η Ελλαδα το β τριμηνο ειχε αναπτυξη 0.8% σε σχεση με το β τριμηνο του 2016 αλλα οι επενδυσεις μειωθηκαν κατα 17%
french lover πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Οι μεγαλυτερες αυτοκινητοβιομηχανιες για το 2016.
1 volkswagen group 10.310.000 πωλησεις
2 toyota group 10.175.000 πωλησεις
3 General motors 9.970.000 πωλησεις
4 Renault-nissan 8.726.241
5 Hyundai-kia 7.880.000
6 ford group 6.100.000
7 Honda group 4.510.000
8 fiat crysler 4.400.000
9 Psa peugeot citroen 3.248.000
10 suzuki 2.855.000

Η πωλησεις της psa δεν εχουν μεσα την opel που πηρε φετος απο την GM.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Οι εταιρίες με τα περισσότερα έσοδα για το 2018!

1)Walmart: 509 δις δολλαρια
2)Sinopec: 414 δις δολλαρια
3)Shell: 396 δις δολλαρια
4)Petro China: 390 δις δολλαρια
5) State Grid: 387 δις δολλαρια
6)Saudi Aramco: 360 δις δολλαρια
7)B.P: 306 δις δολλαρια
8)Exxon Mobil: 290 δις δολλαρια
9)Volkswagen Group: 279 δις δολλαρια
10) Toyota Motor Group:270 δις δολλαρια
11) Apple inc: 265 δις δολλαρια
12)Berkshire Hathaway:249 δις δολλαρια
13)Amazon: 232 δις δολλαρια
14)Samsung: 221 δις δολλαρια
15)Glencore: 219 δις δολλαρια
16)Daimler: 197 δις δολλαρια
17)Total: 184 δις δολλαρια
18)Foxconn: 175 δις δολλαρια
19)Exor: 175 δις δολλαρια
20)AT&T: 170 δις δολλαρια
21)Chevron: 166 δις δολλαρια
22)Ford Motor: 159 δις δολλαρια
23)China bank: 151 δις δολλαρια
24)General Motors: 147 δις δολλαρια
25)Honda motors: 144 δις δολλαρια
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Οι εταιρίες με τα περισσότερα έσοδα για το 2018!

1)Walmart: 509 δις δολλαρια
2)Sinopec: 414 δις δολλαρια
3)Shell: 396 δις δολλαρια
4)Petro China: 390 δις δολλαρια
5) State Grid: 387 δις δολλαρια
6)Saudi Aramco: 360 δις δολλαρια
7)B.P: 306 δις δολλαρια
8)Exxon Mobil: 290 δις δολλαρια
9)Volkswagen Group: 279 δις δολλαρια
10) Toyota Motor Group:270 δις δολλαρια
11) Apple inc: 265 δις δολλαρια
12)Berkshire Hathaway:249 δις δολλαρια
13)Amazon: 232 δις δολλαρια
14)Samsung: 221 δις δολλαρια
15)Glencore: 219 δις δολλαρια
16)Daimler: 197 δις δολλαρια
17)Total: 184 δις δολλαρια
18)Foxconn: 175 δις δολλαρια
19)Exor: 175 δις δολλαρια
20)AT&T: 170 δις δολλαρια
21)Chevron: 166 δις δολλαρια
22)Ford Motor: 159 δις δολλαρια
23)China bank: 151 δις δολλαρια
24)General Motors: 147 δις δολλαρια
25)Honda motors: 144 δις δολλαρια

Και αυτό μας αφορά, πως ακριβώς;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατι τον κραζετε; Οσο για το που ωφελει η λιστα, θα σας πω εγω που: σε επενδυσεις σε χρηματιστηρια. Τα εσοδα μιας εταιριες ειναι ενας απο τους παραγοντες που κοιτας οταν σκοπευεις να επενδυσεις σε μια εταιρια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Γιατι τον κραζετε; Οσο για το που ωφελει η λιστα, θα σας πω εγω που: σε επενδυσεις σε χρηματιστηρια. Τα εσοδα μιας εταιριες ειναι ενας απο τους παραγοντες που κοιτας οταν σκοπευεις να επενδυσεις σε μια εταιρια.


Σε ευχαριστώ παρά πολύ!Αμφιβαλω όμως αν κατάλαβαν τίποτα από όσα είπες καθώς απαγορεύεται να γράφεις κάτι σε σχέση με οικονομία εδώ.

Ο κακός ο καπιταλισμός βλέπεις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Γιατι τον κραζετε; Οσο για το που ωφελει η λιστα, θα σας πω εγω που: σε επενδυσεις σε χρηματιστηρια. Τα εσοδα μιας εταιριες ειναι ενας απο τους παραγοντες που κοιτας οταν σκοπευεις να επενδυσεις σε μια εταιρια.

Με συγχωρείς. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλύτερα Χρηματοοικονομικά από εμένα. Σου δίνω το δίκιο λοιπόν που επιθυμείς και δεν ξανα-"κράζω" τον Φώτη.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Οι εταιρίες με τα περισσότερα έσοδα για το 2018!

1)Walmart: 509 δις δολλαρια
2)Sinopec: 414 δις δολλαρια
3)Shell: 396 δις δολλαρια
4)Petro China: 390 δις δολλαρια
5) State Grid: 387 δις δολλαρια
6)Saudi Aramco: 360 δις δολλαρια
7)B.P: 306 δις δολλαρια
8)Exxon Mobil: 290 δις δολλαρια
9)Volkswagen Group: 279 δις δολλαρια
10) Toyota Motor Group:270 δις δολλαρια
11) Apple inc: 265 δις δολλαρια
12)Berkshire Hathaway:249 δις δολλαρια
13)Amazon: 232 δις δολλαρια
14)Samsung: 221 δις δολλαρια
15)Glencore: 219 δις δολλαρια
16)Daimler: 197 δις δολλαρια
17)Total: 184 δις δολλαρια
18)Foxconn: 175 δις δολλαρια
19)Exor: 175 δις δολλαρια
20)AT&T: 170 δις δολλαρια
21)Chevron: 166 δις δολλαρια
22)Ford Motor: 159 δις δολλαρια
23)China bank: 151 δις δολλαρια
24)General Motors: 147 δις δολλαρια
25)Honda motors: 144 δις δολλαρια
έχει και με έξοδα ;
Γιατι τον κραζετε; Οσο για το που ωφελει η λιστα, θα σας πω εγω που: σε επενδυσεις σε χρηματιστηρια. Τα εσοδα μιας εταιριες ειναι ενας απο τους παραγοντες που κοιτας οταν σκοπευεις να επενδυσεις σε μια εταιρια.


Μην το πεις πουθενά παραέξω αυτό...θα σου κλέψουν την ιδέα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.

Μου κάνει εντύπωση ότι η no1 εταιρεία δεν είναι ούτε πετρελαική δύναμη, ούτε τεχνολογική.

Η εταιρεία φαινόμενο Apple έχει περισσότερα έσοδα από μεγαθήρια όπως τη Samsung που δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλούς τομείς εδώ και δεκαετίες.

Την apple την λέω φαινόμενο καθώς είναι μια prenium εταιρεία και δεν πουλά συσκευές στη χαμηλότερη κατηγορία όπου ο ανταγωνισμός έχει τα παραπάνω έσοδα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, μια εταιρεία έχει περισσότερα έσοδα όταν τα προιόντα/υπηρεσίες που έχει απευθύνται σε περισσότερο κοινό. Αυτός είναι ο λόγος που toyota/vw έχουν παραπάνω έσοδα από ότι bmw/mercedes. Με άλλα λόγια η apple κατάφερε στη τεχνολογία ότι δεν κατάφεραν οι bmw/mercedes στην αυτοβιομηχανία.

Άλλος λόγο που η apple την χαρακτηρίζω φαινόμενο είναι ότι είναι η μόνη εταιρεία τέτοιους μεγέθους που ρισκάρει σε τέτοιο βαθμό. Συνήθως αυτές που ρισκάρουν είναι μικρές εταιρείες που τα παίζουν όλα για όλα. Στην αυτοβιομηχανία για παράδειγμα η toyota, η vw και όλες οι μεγάλες εταιρείες κάνουν προσεκτικές και διστακτικές κινήσεις για να αναδείξουν κάτι νέο. Στην αυτοβιομηχανία αυτό το νέο είναι η ηλεκτροκίνηση. H toyota που προσπαθησε με τα υβριδικά με το prius έχει μείνει εκεί και δεν έχει βγάλει ακόμα και σήμερα κανένα ηλεκτροκίνητο μοντέλο. Άλλες εταιρείες (bmw, vw) βγάζουν λίγα ηλεκτροκίνητα μοντέλα για να δούμε πώς πάει.

Αντίθετα η TESLA μια άγνωστη εταιρεία πριν λίγα χρόνια έκανε την πιο επιθετική βγάζοντας όλα τα μοντέλα της ηλεκτροκίνητα με προτότυπη σχεδίαση. Κίνηση αυτοκτονίας με σίγουρη χασούρα γι αυτό και καμια μεγάλη εταιρεία αυτοβημαχανίας δεν τόλμησε. Η TESLA έχει τεράστιες ζημιές κάθε χρόνο αλλά συνεχώς βρίσκει χρηματοδότες και συνεχίζει. Γι' αυτό είναι λάθος να μετράμε τις εταιρείες με τα έσοδά τους και είναι λαθος να λέμε ότι στο σημερινό παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα αυτοσκοπός είναι το κέρδος. Για να πετύχει μια εταιρείες πρέπει να τολμήσει και να καινοτομήσει ακόμα και αν η ιδέα με τη πρώτη ματιά βγάζει ζημιά. Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια χρόνια θα βλεπουμε τη tesla να φιγουράρει στη λίστα του Φώτη. Ήδη βλέπουμε σε πολλές ευρωπαικές πόλεις οι κάτοικοι να αφήνουν τα bmw/mercedes και να αγοράζουν tesla.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.

Μου κάνει εντύπωση ότι η no1 εταιρεία δεν είναι ούτε πετρελαική δύναμη, ούτε τεχνολογική.

Η εταιρεία φαινόμενο Apple έχει περισσότερα έσοδα από μεγαθήρια όπως τη Samsung που δραστηριοποιούνται σε πάρα πολλούς τομείς εδώ και δεκαετίες.

Την apple την λέω φαινόμενο καθώς είναι μια prenium εταιρεία και δεν πουλά συσκευές στη χαμηλότερη κατηγορία όπου ο ανταγωνισμός έχει τα παραπάνω έσοδα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, μια εταιρεία έχει περισσότερα έσοδα όταν τα προιόντα/υπηρεσίες που έχει απευθύνται σε περισσότερο κοινό. Αυτός είναι ο λόγος που toyota/vw έχουν παραπάνω έσοδα από ότι bmw/mercedes. Με άλλα λόγια η apple κατάφερε στη τεχνολογία ότι δεν κατάφεραν οι bmw/mercedes στην αυτοβιομηχανία.

Άλλος λόγο που η apple την χαρακτηρίζω φαινόμενο είναι ότι είναι η μόνη εταιρεία τέτοιους μεγέθους που ρισκάρει σε τέτοιο βαθμό. Συνήθως αυτές που ρισκάρουν είναι μικρές εταιρείες που τα παίζουν όλα για όλα. Στην αυτοβιομηχανία για παράδειγμα η toyota, η vw και όλες οι μεγάλες εταιρείες κάνουν προσεκτικές και διστακτικές κινήσεις για να αναδείξουν κάτι νέο. Στην αυτοβιομηχανία αυτό το νέο είναι η ηλεκτροκίνηση. H toyota που προσπαθησε με τα υβριδικά με το prius έχει μείνει εκεί και δεν έχει βγάλει ακόμα και σήμερα κανένα ηλεκτροκίνητο μοντέλο. Άλλες εταιρείες (bmw, vw) βγάζουν λίγα ηλεκτροκίνητα μοντέλα για να δούμε πώς πάει.

Αντίθετα η TESLA μια άγνωστη εταιρεία πριν λίγα χρόνια έκανε την πιο επιθετική βγάζοντας όλα τα μοντέλα της ηλεκτροκίνητα με προτότυπη σχεδίαση. Κίνηση αυτοκτονίας με σίγουρη χασούρα γι αυτό και καμια μεγάλη εταιρεία αυτοβημαχανίας δεν τόλμησε. Η TESLA έχει τεράστιες ζημιές κάθε χρόνο αλλά συνεχώς βρίσκει χρηματοδότες και συνεχίζει. Γι' αυτό είναι λάθος να μετράμε τις εταιρείες με τα έσοδά τους και είναι λαθος να λέμε ότι στο σημερινό παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα αυτοσκοπός είναι το κέρδος. Για να πετύχει μια εταιρείες πρέπει να τολμήσει και να καινοτομήσει ακόμα και αν η ιδέα με τη πρώτη ματιά βγάζει ζημιά. Είμαι σίγουρος ότι σε κάποια χρόνια θα βλεπουμε τη tesla να φιγουράρει στη λίστα του Φώτη. Ήδη βλέπουμε σε πολλές ευρωπαικές πόλεις οι κάτοικοι να αφήνουν τα bmw/mercedes και να αγοράζουν tesla.


Παρά πολύ ωραίο σχόλιο Ανδρέα!Να τονίσω κάτι,τα έσοδα της Samsung αναφέρονται στην Samsung electronics.
Η Apple όντως εταιρια φαινόμενο ειδικά αν σκεφτούμε ότι ο Jobs ήταν πάμφτωχος και έφτιαξε μια εταιρια μεγαθήριο!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.


Η εταιρεία φαινόμενο Apple...

Παρά πολύ ωραίο σχόλιο Ανδρέα!
Η Apple όντως εταιρια φαινόμενο...


Και αυτό ακριβώς εδώ είναι ο ορισμός του circlejerking. Ξέρω, είμαι off-topic, αλλά έπρεπε να το πω.

"-Υπέροχη κόμη κύριε Άλμπερτ
- Κι εσάς θαυμάσιο το tuxedo σας κύριε Ρόμπερτ
- Ναι ναι ταιριάζει με το χαβιάρι μας
- Υπέροχο χαβιάρι, όχι σαν τα αίσχη που τρώγουν οι φτωχοί
- ...που τρώγουν οι φτωχοί, αχνε!"
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Και αυτό ακριβώς εδώ είναι ο ορισμός του circlejerking. Ξέρω, είμαι off-topic, αλλά έπρεπε να το πω.

"-Υπέροχη κόμη κύριε Άλμπερτ
- Κι εσάς θαυμάσιο το tuxedo σας κύριε Ρόμπερτ
- Ναι ναι ταιριάζει με το χαβιάρι μας
- Υπέροχο χαβιάρι, όχι σαν τα αίσχη που τρώγουν οι φτωχοί
- ...που τρώγουν οι φτωχοί, αχνε!"


Πολύ ψαγμένο σχόλιο.Ειναι ωραίο (αστείο)να βλέπεις έναν Οικονομολόγο να κράζει κάθε τι που αφορά την οικονομία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Eίσαι σίγουρος ότι κράζει την οικονομία;:spasiklas:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Eίσαι σίγουρος ότι κράζει την οικονομία;:spasiklas:

To σχόλιο του Valder δεν έχει καμία σχέση σε αυτό που λέω και θέλω να περάσω στους υπόλοιπους αναγνώστες.

Παρόλο που η apple κρατάει το prenium χαρακτήρα της και να ρισκάρει (αφαίρεση touchid, αφαίρεση 3.5" θύρας jack, προσθήκη notch, εμπόδισαν το φαινομενο, που οι fan περνάγανε τη νύχτα τους στα Apple Store για να αποκτήσουν πρώτοι τη νέα συσκευή, μη χρηματοδότηση youtuber/influencer για εύκολη διαφήμιση) έχει περισσότερα έσοδα από τους ανιτπάλους της.

Ο ιστορικός και ο οικονομολόγος του παρόντος και του μέλλοντος πρέπει να μελετήσουν το πώς το κατάφερε αυτό η apple καθώς δεν νομίζω να το έχει καταφέρει κάποια εταιρεία κάτι αντίστοιχο κάτι που φαίνεται και στη λίστα του Φώτη βλέποντας ποιες εταιρείες είναι στη κορυφή

Και αυτό ακριβώς εδώ είναι ο ορισμός του circlejerking. Ξέρω, είμαι off-topic, αλλά έπρεπε να το πω.

"-Υπέροχη κόμη κύριε Άλμπερτ
- Κι εσάς θαυμάσιο το tuxedo σας κύριε Ρόμπερτ
- Ναι ναι ταιριάζει με το χαβιάρι μας
- Υπέροχο χαβιάρι, όχι σαν τα αίσχη που τρώγουν οι φτωχοί
- ...που τρώγουν οι φτωχοί, αχνε!"

Η apple, η mercedes και η bmw (prenium εταιρείες) σέβονται παραπάνω το κοινό από τις μη prenium (Samsung, toyota, vw). Δεν βλέπουν το καταναλωτικό κοινό ως μέσο για να αυξήσουν τα κέρδη τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Για το 2020 εχουμε την εξής κατάταξη.

•Walmart: 559 Billion Dollars
•State Grid: 387 Billion Dollars
•Amazon: 387 Billion Dollars
•Petro China: 284 Billion Dollars
•Sinopec China: 283 Billion dollars
•Apple inc: 274 Billion dollars
•United health: 257 Billion dollars
•Toyota: 257 Billion Dollars
•Volkswagen: 252 Billion dollars
•Berkshire Hathaway: 245 Billion Dollars
• Saudi Aramco: 227 Billion Dollars
•Samsung Electronics: 207 Billion Dollars
•Ameeisourcebergen: 190 Billion Dollars
•BP: 183 Billion dollars
•Shell: 182 Billion Dollars
•Bank of china: 181 Billion dollars
•Google (Alphabet): 180 Billion Dollars
• ExxonMobil: 179 Billion Dollars
•Daimler Mercedes: 175 Billion dollars
•At&t: 172 Billion dollars.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γι αυτο και δεν κανουν παιδιά και γερνανε... :P
Βέβαια θα αναπτυχθούν εταιρείες που θα φροντίζουν τους ηλικιωμένους και θα είναι πολύ κερδοφόρες...

Nαι έχουν ήδη εταιρίες με έμφαση στη γηριατρική. Οι μισές γριές Γερμανίδες είναι με ένα πι με ρόδες σαν φυσική προέκταση του ποδιού τους. Η γηριατρική τεχνολογία είναι σημαντικό ποσοστό εσόδων στη γερμανική οικονομία, με φάρμακα ηλικιωμένων, ιατρικά εξαρτήματα κτλ. Μην ξεχνάμε ότι υποφέρουν από οστικές δυσμορφίες επειδή έκαναν γυμναστική εξάντλησης στα νιάτα τους (π.χ. ορειβασίες) και λόγω έλλειψης ήλιου.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Παρόλο που η apple κρατάει το prenium χαρακτήρα της και να ρισκάρει (αφαίρεση touchid, αφαίρεση 3.5" θύρας jack, προσθήκη notch, εμπόδισαν το φαινομενο, που οι fan περνάγανε τη νύχτα τους στα Apple Store για να αποκτήσουν πρώτοι τη νέα συσκευή, μη χρηματοδότηση youtuber/influencer για εύκολη διαφήμιση) έχει περισσότερα έσοδα από τους ανιτπάλους της.

Ο ιστορικός και ο οικονομολόγος του παρόντος και του μέλλοντος πρέπει να μελετήσουν το πώς το κατάφερε αυτό η apple καθώς δεν νομίζω να το έχει καταφέρει κάποια εταιρεία κάτι αντίστοιχο κάτι που φαίνεται και στη λίστα του Φώτη βλέποντας ποιες εταιρείες είναι στη κορυφή
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με οικονομία, αλλά με ψυχολογία της μάζας και του καταναλωτισμού, άρα και κοινωνιολογία.

Άμα κάποιος είναι τόσο "αφελής" να δώσει 1000€ σε κινητό, τότε κάτι άλλο παίζει με την κοινωνία.
Όλοι ξέρουμε εδώ και καμιά 10ετία πως η Apple πουλάει λόγω prestige και για το φαίνεσθαι που θέλουν να δείχνουν οι κάτοχοι των κινητών προς τα έξω. Είναι κάτι σαν τη νοοτροπία του τράπερ που έλεγε ο 2J: "κάνω τραπ γιατί έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση" + υλικος ευδαιμονισμος για να γεμισουν ψυχολογικα κενά με υλικά πράγματα. Όλοι το κάνουμε αλλά σε διαφορετικό βαθμό.

Στις μέρες μας με 300€ μπορείς να πάρεις κινητό που φυσάει και σου κάνει τα πάντα. Από εκεί και πάνω μετά είναι θέμα γούστου και νοοτροπίας. Αν έχεις τα λεφτά να τα δώσεις, το πόσα θα δώσεις καθορίζονται από το γόητρο και την αισθητική που θέλεις να πετύχεις και να προβάλεις ίσως προς τα έξω. Όλα αυτά είναι ψυχολογικά κίνητρα με κοινωνική δυναμική.

Επίσης έχω την αίσθηση πως Apple παίρνουν οι πιο creative/artistic τύποι και οι πιο απλοί χρήστες της τεχνολογίας (στελέχη σε εταιρίες κλπ) και ίσως εκεί και να πατάει η Apple. Το "πλούσιο" κοινό που έχει συνήθως είναι σε αυτό το target group, για παράδειγμα στο χώρο της μουσικής, των ταινιων με video editing, της αρχιτεκτονικής κλπ. Κάποιος προγραμματιστής γιατί να επιλέξει apple και όχι linuχ ή samsung (και για PC και για κινητό μιλάω) όπου μπορεί να έχει όλες τις ελευθερίες να ξεκλειδώσει το λειτουργικό και να rootάρει για παράδειγμα για να κανει ο,τι θελει? Είναι πλεον κλισε το να βλεπουμε χολιγουντιανη ταινια και να εχει ο αλλος στο γραφειο του apple. Αυτο θελει να περασει ο χωρος του κινηματογραφου και των ταινιων.

Γιατί να πάρω Apple κινητό που ναι μεν θα είναι πιο σταθερό και αξιόπιστο με standard πράγματα, αλλά από την άλλη θα δώσω τριπλάσια χρήματα και δεν θα μπορώ να το κάνω customize όπως εγώ θα θέλω?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top