[Γυναίκες] Μυστικά ομορφιάς

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Διαβασες ποιο πάνω αυτό που λέγαμε με το μυστικό του κλαδέματος :)

ναι το διάβασα... απλά εγώ αυτό δεν το ρισκάρω να το κάνω στο μπικίνι..
έχω να βάλω ξυράφι δέκα χρόνια και δεν θα βάλω....
παίζει όμως να το δοκιμάσω στις γάμπες από χειμώνα.... αν και περιέργως στις γάμπες δεν βγαίνουν τόσο συχνά... δλδ δεν χρειάζομαι καθημερινά ... το καλοκαίρι τις κάνω κάθε 2-3 μέρες και το χειμώνα μια φορά τη βδομάδα :P
(να κρατάει και λίγο κρύο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μικρουλα

Νεοφερμένος

Η Χαζη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κοριτσια μου, θα ηθελα πολυ να μου πειτε αν εχετε καμια λυση για τις ραγαδες!! Τις εχω απο μικρη και δεν λενε να φυγουν!! Εχω στα "μπουτακια" μου και στα στηθια μου!:redface: Καμια ιδεα? Δεν αντεχω αλλο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κοριτσια μου, θα ηθελα πολυ να μου πειτε αν εχετε καμια λυση για τις ραγαδες!! Τις εχω απο μικρη και δεν λενε να φυγουν!! Εχω στα "μπουτακια" μου και στα στηθια μου!:redface: Καμια ιδεα? Δεν αντεχω αλλο!!!!!!
Αν είναι όντως ραγάδες, έχω την εντύπωση ότι δεν φεύγουν παρά μόνο με laser (και πάλι όχι 100%). Υπάρχουν κάποιες κρέμες που τις απαλύνουν, αλλά δεν κάνουν και πολλά κατόπιν εορτής (είναι πιο αποτελεσματικές για την πρόλήψη των ραγάδων).
Τι να σου πω, μακάρι να κάνω λάθος :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κοριτσια μου, θα ηθελα πολυ να μου πειτε αν εχετε καμια λυση για τις ραγαδες!! Τις εχω απο μικρη και δεν λενε να φυγουν!! Εχω στα "μπουτακια" μου και στα στηθια μου!:redface: Καμια ιδεα? Δεν αντεχω αλλο!!!!!!
Ποιες είναι οι θεραπευτικές επιλογές;
'Δυστυχώς οριστική λύση στο πρόβλημα δεν υπάρχει, μπορεί όμως να βοηθηθεί αρκετά, εάν αντιμετωπιστεί στα αρχικά στάδια, ιδίως όταν ακόμα το χρώμα των ραγάδων είναι ροζ-μοβ', επισημαίνει η κυρία Καλομοίρη.


Προϊόντα ενυδάτωσης
Στα αρχικά στάδια οι ραγάδες μπορούν εύκολα να περιοριστούν με τη βοήθεια ειδικών ενυδατικών κρεμών που πωλούνται στα φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή. Τα προϊόντα αυτά περιέχουν βιταμίνη Ε που συμβάλλει στην γενικότερη αποκατάσταση της υγείας του δέρματος. Επίσης περιέχουν βιταμίνη Α, η οποία θεωρείται καλή πηγή μαλακτικών ουσιών και ειδικά το παράγωγό της τρινιτονίνη ή ρετινόλη Α, η οποία δρα άμεσα στα κύτταρα του δέρματος και βοηθά στη απολέπιση και τη δημιουργία νέων υγιών κυττάρων, αυξάνοντας παράλληλα την παραγωγή του κολλαγόνου. Η διαδικασία αυτή συμβάλλει στη βελτίωση της εμφάνισης και της δομής της επιδερμίδας.
Ο δερματολόγος σας μπορεί να σας συμβουλεύσει σχετικά με τη ποσότητα και τη συχνότητα χρήση των προϊόντων ενυδάτωσης, καθώς θα πρέπει να γνωρίζετε ότι αν και οι μεγάλες δόσεις ενός ενυδατικού προϊόντος είναι πιο αποτελεσματικές, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος οιδήματος στην περιοχή που εφαρμόζεται το προϊόν καθώς και ερυθρότητα του δέρματος.
Αλλη πιθανή παρενέργεια από τη χρήση των κρεμών αυτών είναι η πάχυνση του δέρματος σαν αποτέλεσμα της αυξημένης παραγωγής κολλαγόνου.
Τέλος, η χρήση προϊόντων που περιέχουν ρετινόλη Α δεν θα πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα με τη λήψη συμπληρωμάτων βιταμίνης Α ή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά τον τοκετό, προς αποφυγή επιπλοκών.


Οξέα φρούτων
Τα οξέα φρούτων όπως εύκολα γίνεται αντιληπτό και από την ονομασία τους προέρχονται από συγκεκριμένα φρούτα και αποτελούν βασικό συστατικό προϊόντων καταπολέμησης των ραγάδων διότι ενυδατώνουν την επιδερμίδα κάνοντάς την περισσότερο ελαστική. Χαρακτηριστικό των προϊόντων αυτών είναι επίσης η ικανότητά τους να αυξάνουν την ανανέωση των κυττάρων και έτσι να αναπλάθεται το δέρμα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι τις πρώτες εβδομάδες χρήση των προϊόντων με οξέα φρούτων πιθανόν να αισθάνεστε το δέρμα σας 'στεγνό' και γεμάτο λέπια, καθώς τα νεκρά κύτταρα θα αποβάλλονται. Μετά όμως από μερικές εβδομάδες το δέρμα σας θα γίνει πιο λείο και οι ραγάδες πιο δυσδιάκριτες.
Η συνέχιση της χρήσης προϊόντων με οξέα φρούτων είναι απαραίτητη, διότι ακόμα και σύντομο διάστημα διακοπής θα οδηγήσει στη επανεμφάνιση των ραγάδων καθώς η διαδικασία ταχείας ανανέωσης των κυττάρων θα σταματήσει.


Θεραπεία με λέιζερ
Η αντιμετώπιση των ραγάδων με τη χρήση ακτινών λέιζερ είναι μια σχετικά νέα θεραπευτική επιλογή. Οι ακτίνες λέιζερ δεν αφαιρούν τις ραγάδες αλλά τις κάνουν λιγότερο εμφανείς. Οι ακτίνες λέιζερ έχουν την ιδιότητα να ανταποκρίνονται καλύτερα μόνο στα σκούρα χρώματα, οπότε όταν οι ραγάδες είναι σε αρχικό στάδιο και έχουν χρώμα ροζ-μοβ η θεραπεία είναι αποδοτική. Για την αντιμετώπιση του προβλήματος απαιτούνται αρκετές συνεδρίες και τα αποτελέσματα εξαρτώνται πάντα από το στάδιο στο οποίο βρίσκεται το πρόβλημα.

Απο: https://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=46801
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
για αντρες μυστικα ομορφιας υπαρχει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όχι, αλλά θα μπορούσες να ανοίξεις εσύ το θέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
καλα δεν χαθυκε και ο κοσμος. γιατι δεν υπαρχουν :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μικρουλα

Νεοφερμένος

Η Χαζη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω!! θα δοκιμασω τιποτα!! Αν και δεν τα παω καλα με τους δερματολογους!!!:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beauty4life

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας κ από μένα!Ίσως είμαι η μικρότερη στο e-steki και δεν έχω δοκιμάσει και πολλά προιόντα απλα βρε κορίτσια...βλέπουμε διάφορες στην τηλεόραση με μαλλιά καρφί τελείως που γυαλίζουν στο παραμικρό φως κλπ...αυτά τα προιόντα ήθελα να ξερα τα έχουνε μόνο επαγγελματίες?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μικρουλα

Νεοφερμένος

Η Χαζη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας κ από μένα!Ίσως είμαι η μικρότερη στο e-steki και δεν έχω δοκιμάσει και πολλά προιόντα απλα βρε κορίτσια...βλέπουμε διάφορες στην τηλεόραση με μαλλιά καρφί τελείως που γυαλίζουν στο παραμικρό φως κλπ...αυτά τα προιόντα ήθελα να ξερα τα έχουνε μόνο επαγγελματίες?:hmm:

Εγω έχω ακούσει κατι για λαδι ειδικο για τα μαλλια αλλα δεν ειμαι σιγουρη... Δεν νομιζω οτι τα περρισοτερα προιοντα τα εχουν επαγγελματιες αλλα πρεπει να βρουμε εμεις το καλυτερο! Ετσι κι αλλιως επαγγελματιες δεν ειναι? Δεν θα 3ερουν τιποτα παρανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beauty4life

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αφήστε πιο πολύ θέλω να βρω κάτι καλό για το δέρμα...Γιατί πιο χάλι δέρμα ειδικά στο πρόσωπο απο το δικό μου δεν έχω δει!Πήγα σε δερματολόγο αλλά τίποτα..!Το clearasil κάνει διαφορά?Η κανένα άλλο που χρησιμοποιείτε εσείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Avene clearance gel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beauty4life

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!Αντε να δω τι θ γινει και μ αυτο......Βασικα..Κ κατι άλλο έλω να ρωτήσω.Αν κάποια φοράει έγχρωμους φακους επαφής,το κόστος τους και αν είναι ευχαριστημένη.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
35 ευρώ το μήνα (αν και κρατάνε περισσότερο), ευχαριστημένη είμαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beauty4life

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για να πω και την αληθεια....ανησυχω και λιγάκι γιατί θα με λένε και ψωνάρα.:redface:¨Απλα ειναι που έχω κόλλημα μωρε...Εσείς τι λέτε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για να πω και την αληθεια....ανησυχω και λιγάκι γιατί θα με λένε και ψωνάρα.:redface:¨Απλα ειναι που έχω κόλλημα μωρε...Εσείς τι λέτε??
Πφφφ αν σε πουν ψωνάρα είναι κομπλεξικοί :pfff:
Οι περισσότεροι πάντως απλά μου λένε "τι ωραία μάτια" όταν τους φοράω, δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι αρνητικό, ούτε καν υπογείως. :)
Μην πάρεις βέβαια και κάτι τελείως ψεύτικο, γιατί τότε θα φαίνεσαι γελοία.
Εγώ φοράω τους Freshlook colorblends γκρι.
Παίζει και ρόλο πάντως το φυσικό χρώμα των ματιών σου. Σε γενικές γραμμές όσο πιο σκούρο είναι το φυσικό σου, τόσο καλύτερα γιατί δεν θα υπάρχει "ανάμειξη" του χρώματος. Πχ εγώ επειδή έχω μαύρα μάτια, όταν τους φοράω το φυσικό μου χρώμα που φαίνεται από πίσω, φαίνεται σαν την κόρη, ενώ μια φίλη μου που έχει καστανά ανοιχτά μου είπε ότι όταν είχε δοκιμάσει φαινόταν άσχημο γιατί ξεχώριζε η κόρη του ματιού της από την ίριδα και ουσιαστικά φαινόταν σαν να έχει μάτια που ήταν καστανά μεσα και πράσινα πιο έξω (είχε πάρει πράσινους φακούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μόλις ανακάλυψα αυτό το θέμα και πολύ μου άρεσε.
Κορίτσια επανέρχεστε με καμιά συμβουλή?

Αυτό που έχω προσέξει ότι μου κάνει καλό, είναι μετά τον βραδινό καθαρισμό του δέρματος, να βάζω αμυγδαλέλαιο.
Το πρωί ξυπνάω φρεσκαδούρα..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Γενικως οποια κρεμα κι αν βαλω Τζιλντα το πρωι με ξυπνα φρεσκια. Αμυγδαλελαιο επισης. Αυτο που κανω εγω χρονια και ειναι συνηθεια ειναι οταν κανω ντους με ζεστο νερο να το κρυωνω σταδιακα μεχρι να γινει εντελως κρυο- παγος δλδ χειμωνα- καλοκαιρι.
Χμ αλλο μυστικο; Τα μαλλια μου ειναι ισια. Αν τα βαρεθω ισια μια εποχη, επειδη αποφευγω τα πιστολακια γιατι καταστρεφουν την τριχα, οποτε λουζομαι βραδυ τα πιανω εναν κοτσο κι ετσι το πρωι εχουν γινει αλλα μαλλια. Αυτο το κανω καλοκαιρι γιατι το χειμωνα κρυωνω και δεν κανει να κοιμομαστε και λουσμενες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Γενικως οποια κρεμα κι αν βαλω Τζιλντα το πρωι με ξυπνα φρεσκια. Αμυγδαλελαιο επισης. Αυτο που κανω εγω χρονια και ειναι συνηθεια ειναι οταν κανω ντους με ζεστο νερο να το κρυωνω σταδιακα μεχρι να γινει εντελως κρυο- παγος δλδ χειμωνα- καλοκαιρι.
Χμ αλλο μυστικο; Τα μαλλια μου ειναι ισια. Αν τα βαρεθω ισια μια εποχη, επειδη αποφευγω τα πιστολακια γιατι καταστρεφουν την τριχα, οποτε λουζομαι βραδυ τα πιανω εναν κοτσο κι ετσι το πρωι εχουν γινει αλλα μαλλια. Αυτο το κανω καλοκαιρι γιατι το χειμωνα κρυωνω και δεν κανει να κοιμομαστε και λουσμενες!

Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Να γράψω μια σύμβουλή για λάμψη?
Λοιπόν, όταν έχουμε κάπου να πάμε, το βράδυ βράζουμε ρύζι. Το ρύζι το βάζουμε στην άκρη (και το τρώμε αν θέλουμε).
Βάζουμε όμως λίγο απ το νερό στο οποίο έβρασε το ρύζι σε ένα βαμβάκι και το βάζουμε στο πρόσωπό μας, όπως βάζουμε τη λοσιόν. Την άλλη μέρα, η λάμψη είναι απερίγραπτη. Όχι γυαλάδα, λάμψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Και τώρα που είπες γυαλάδαααα!!
Πως στο καλό μπορώ να την αποφύγω;;;;:mad:
Τρομερό πρόβλημα, όχι τόσο με τις γυαλάδες, αλλά με το λιπαρό δέρμα,τι κρέμες δοκίμασα, τι σαπούνια να πλένω τη μάπα μου, τίποτα :(
Πλέον έχω ένα σαπουνάκι αντιαλλεργικό που κάνω το πρόσωπο, μου κρατάει το δέρμα ξερό ( :D ) αλλά για λίγο, 1-2 ώρες ::/:
πόσο σας ζηλεύω εσάς που έχετε ξερό δέρμα, χωρίς μαύρα στίγματα,χωρίς πολλά σπυράκια, χωρίς να φαίνεστε ιδρωμένες συνέχεια,εγώ με τόσο λιπαρό δέρμα σε μικρότερη ηλικία τα είχα ΌΛΑ, ακόμη και τώρα μερικές φορές γεμίζω με μαύρα στίγματα όταν για κάποιες μέρες ξεχνάω να κάνω καθαρισμό,άλλα είχα και πρόβλημα γιατί λάδωναν και τα μαλλιά μου συνέχεια, έκανα ΌΛΗ την ώρα μπάνιο και πάλι από το λιπαρό δέρμα ήταν χάλια, έχω βρει ένα σαμπουαν για λιπαρά μαλλιά και κάνω με εκείνο πλέον,κάνει δουλειά, αλλά μου έχει μείνει ψυχολογικό από παλιά και νιώθω ότι έτσι φαίνεται ακόμη το μαλλί μου, οπότε 2 φορές τη μέρα μέσα στη μπανιέρα είμαι...

καμιά ιδέα;
περνάω δράμα κορίτσια! :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top