Μοτοσικλέτα Vs Αυτοκίνητο και αυτοκινητιστικά δυστυχήματα

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αυτο που μας επηρεαζει ολους και ειναι κακο για τα ταμεια ειναι να μεινει καποιος πολυ καιρο στην εντατικη και μετα στο αναπηρικο καροτσι.
Για αυτο τον λογο πιστευω οτι τα προστιμα για κρανος-ζωνη ειναι πολυ μικρα.Γιατι να πληρωνουμε ολοι επειδη καποιοι ειναι απερισκεπτοι;
Δεν θα με πειραζει καθολου οι συμπεριφορες αυτες αν οι καπνιστες κανουν απο μια υπευθυνη δηλωση που να λεει οτι αν υποστουν καποιο νοσημα που ευθηνεται το τσιγαρο τοτε δεν επιθυμουν την νοσηλεια τους με εξοδα του κρατους.
Τα ιδια οι αυτοκινητιστες-μοτοσυκλετιστες.Να κανουνε δηλωση οτι αν μεινουνε αναπηροι κτλ και οφειλεται στην μη χρηση κρανους ζωνης τοτε δεν επιθυμουν καμμια βοηθεια απο το κρατος.Πρεπει βεβαια να καταθεσουν στην τραπεζα και το αναλογο ποσο που θα χασει το κρατος απο τους φορους που θα πληρωναν αν ηταν αρτιμελεις.Αν τα κανουν ολα αυτα ειναι υπευθυνοι πολιτες και εννοειται οτι δεν θα επιβαλονται προστιμα απο την τροχαια.
Αυτα που γραφω μπορει σε καποιους να φαινονται σκληρα αλλα ειναι η αληθεια.

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Συγγνωμη που θα ξεφυγω παιδια αλλα μια μικρη διορθωση στον "Δειμος".
Οι οδηγοι μηχανων ο πρωταρχικο ρολος που φοραμε και πρεπει να φοραμε ΠΑΝΤΑ κρανος δεν ειναι για να μην γινει πολτος το κεφαλι μας στην πτωση.
Αυτος μπορει να ειναι ο πιο σημαντικο λογος για τον ιδιο τον αναβατη αλλα δεν ειναι ο πρωταρχικος.
Ο βασικος λογος ειναι οτι το κρανος θα ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ την πτωση μας.Πραγμα πολυ σημαντικο γιατι οταν οδηγεις κατι που ζυγιζει 200-250 κιλα και σε χτυπησει κατι στο ματι ή το προσωπο ή σου μπει κατι στο ρουθουνι, τοτε φαντασου να φυγω εγω απο τον δρομο με μια μικρη ταχυτητα 40χιλ. και να πεσω πανω σε καποιον πεζο.
Δηλαδη πρωτα απ' ολα μειωνει τις πιθανοτητες να πεσεις και μετα σε περιπτωση που συμβει το κακο, σε προστατευει απο το να πρεις τα μυαλα σου σε σακουλα.

Συγγνωμη για το off topic.:redface:

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Συγγνωμη που θα ξεφυγω παιδια αλλα μια μικρη διορθωση στον "Δειμος".
Οι οδηγοι μηχανων ο πρωταρχικο ρολος που φοραμε και πρεπει να φοραμε ΠΑΝΤΑ κρανος δεν ειναι για να μην γινει πολτος το κεφαλι μας στην πτωση.
Αυτος μπορει να ειναι ο πιο σημαντικο λογος για τον ιδιο τον αναβατη αλλα δεν ειναι ο πρωταρχικος.
Ο βασικος λογος ειναι οτι το κρανος θα ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ την πτωση μας.Πραγμα πολυ σημαντικο γιατι οταν οδηγεις κατι που ζυγιζει 200-250 κιλα και σε χτυπησει κατι στο ματι ή το προσωπο ή σου μπει κατι στο ρουθουνι, τοτε φαντασου να φυγω εγω απο τον δρομο με μια μικρη ταχυτητα 40χιλ. και να πεσω πανω σε καποιον πεζο.
Δηλαδη πρωτα απ' ολα μειωνει τις πιθανοτητες να πεσεις και μετα σε περιπτωση που συμβει το κακο, σε προστατευει απο το να πρεις τα μυαλα σου σε σακουλα.

Συγγνωμη για το off topic.:redface:

Θα σε διορθωσω κσι εγω φιλε μου καθως ειμαι μηχανοβιος
Για τα ζουζουνια που λες αρκουν γυαλια μηχανης δεν χρειζεται κρανος για να μην σου μπει κατι στο ματι!
Ακομα υπαρχουν κρανη ανοιχτα (τυπου jet) που καλυπτουν μονο το μερος του κεφαλιου και κρανη full face
που καλυπτουν και το προσωπο (σαγονια μυτες κτλ)
Οποτε πρωταρχικος σκοπος του κρανους ειναι να μην χτυπησεις το κρανιο και οχι τα ματια
ειδαλλως δεν θα λεγοταν κρανος αλλα ...ματος!!!
[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Θα σε διορθωσω κσι εγω φιλε μου καθως ειμαι μηχανοβιος
Για τα ζουζουνια που λες αρκουν γυαλια μηχανης δεν χρειζεται κρανος για να μην σου μπει κατι στο ματι!
Ακομα υπαρχουν κρανη ανοιχτα (τυπου jet) που καλυπτουν μονο το μερος του κεφαλιου και κρανη full face
που καλυπτουν και το προσωπο (σαγονια μυτες κτλ)
Οποτε πρωταρχικος σκοπος του κρανους ειναι να μην χτυπησεις το κρανιο και οχι τα ματια
ειδαλλως δεν θα λεγοταν κρανος αλλα ...ματος!!!

Κι εγω μηχανη εχω οχι φουσκωτο.Αν διαβασεις καλα τι εγραψα θα δεις οτι μιλαω και για αλλα πραγματα εκτος απο ζουζουνια.Εχω φαει χαλικι απο φορτηγο που ερχοταν αντιθετα και μου εσπασε τον πανω αεραγωγο του κρανους.Αν δεν φοραγα λες να κραταγα σταθερη πορεια και να μην ειχα φυγει απο τον δρομο?

Κοιτα τι γραφω για "πρωταρχικο" και "βασικο" λογο.Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Αλλα ειμαστε off και προσωπικα δεν ειναι οτι με ενδιαφερει ιδιατερα γιατι το φοραει καποιος.Αν δεν το φορα και σκοτωθει, πιστεψε με δεν θα τα βαψω μαυρα (μαλακια του), αν δεν το φορα ομως και γι'αυτο τον λογο χασει τον ελεγχο και πεσει πανω σε καποιον αλλο ή σε αλλο οχημα/μηχανη και προκαλεσει ατυχημα, εκει ναι με απασχολει.
Για αλλες διαυκρινησεις καλυτερα μεσω p.m. γιατι χαλαμε το thread.

Περιττο να σου αναφερω που βρισκονται τα ματια ε? (για το "κρανος και το "ματος")

Ιαβερης (Aποσπασμα):Ιαβέρης για το κράνος
Έχετε δει κάποιους πιτσιρικάδες με φτιαγμένα παπιά που έχουν (για μόδα; δεν ξέρω) ημιφορεμένο το κράνος, δηλ. το ακουμπάνε μέχρι το μέτωπο, κάπως σαν την περικεφαλαία του Περικλή; Θα το έχετε δει, δε μπορεί. Το ξέρετε ότι είναι χειρότερο από το να μή φοράνε καθόλου κράνος; Κι αυτό γιατί το ακουμπισμένο σαν περικεφαλαία κράνος σε πιθανή πτώση μπορεί να τραυματίσει τον αυχένα και να είναι αυτό η αιτία που θα αφήσει τον αναβάτη ανάπηρο. Το ίδιο ισχύει και για αυτόν που φοράει μεν το κράνος του αλλά το έχει λυμένο. Άμα είσαι λοιπόν τόσο ανόητος και έχεις το κράνος για περικεφαλαία ή το έχεις λυμένο, καλύτερα χωρίς κράνος, τόνισε ο Ιαβέρης.

Λέει ο Έλληνας που τα ξέρει... όλα: "Άμα δε φοράω κράνος, βλέπω καλύτερα και στο κάτω κάτω μόνο τον εαυτό μου βλάπτω". Αλήθεια; Κλαμένος και μυξωμένος, πέρα από αηδία είσαι και σκέτη τύφλα. Την τύφλα σου δε βλέπεις. Αλλά ας το δούμε και αλλιώς. Αν πηγαίνεις με 80 χ.α.ω και φας τη μέλισσα στη μούρη, δεν είναι πιθανό να προκαλέσεις ατύχημα; Και ποιός θα φταίει τότε; Βλέπεις λοιπόν που το κράνος δεν είναι μόνο "δική σου υπόθεση";

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ειπες οτι ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα στη δημοσια υγεια ανεξαρτητως ασθενειας
Συμφωνω.
Ειπες συγνωμη που θα αρρωστησω απο το τσιγαρο
Δεν σε συγχωρω για τον λογο οτι ενω ξερεις οτι θα αρρωστησεις δεν κανεις αυτο που πρεπει.Σαν να λες εχω γραμμενη την κοινωνια.

Sorry, αλλα με την ιδια λογικη και εσυ καβαλας τη μηχανη σου, που υπαρχει περιπτωση να πεσεις, να εχεις καποιο ατυχημα...το ξερεις, αλλα συνεχιζεις να το κανεις...
Και οχι δεν αρρωσταινουν ολοι οσοι καπνιζουν, οπως και
ολοι οσοι οδηγουν μηχανη, δεν εχουν στο ενεργητικο τους ατυχηματα.
[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To να εχει καποιος ενα μεσο μεταφορας να κανει τη ζωη του ευκολη, εχει την ιδια αναγκαιοτητα και σημασια με το καπνισμα ;

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
To να εχει καποιος ενα μεσο μεταφορας να κανει τη ζωη του ευκολη, εχει την ιδια αναγκαιοτητα και σημασια με το καπνισμα ;

Αναφερθηκα στις μηχανες συγκεκριμενα...
Και εαν ρωτας εμενα προσωπικα, τις θεωρω απο τα πιο επικινδυνα μεσα μεταφορας και καθολου αναγκαιο. Υπαρχουν αλλα πιο ασφαλη και πιο αναγκαια.

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αναφερθηκα στις μηχανες συγκεκριμενα...
Και εαν ρωτας εμενα προσωπικα, τις θεωρω απο τα πιο επικινδυνα μεσα μεταφορας και καθολου αναγκαιο. Υπαρχουν αλλα πιο ασφαλη και πιο αναγκαια.
Kαποιοι εχουν αναγκαστικά μηχανη. Ειτε λογω οικονομικων, ειτε γιατι δε βολευει το αυτοκινητο.

Καπνίστε, αλλά χωρίς να στερείτε κάποιες ελευθερίες και υγιές περιβάλλον από τους άλλους. Οδηγήστε τη μηχανή, αλλά στο δρόμο κι όχι στα πεζοδρόμια, με όριο ταχύτητας κι όχι με 160 στο σοκάκι. Έτσι λειτουργεί.
Η διαφορά ειναι οτι νομοι για πχ την οδηγηση ή το αλκοολ κλπ, υπηρχαν παντα. Για το καπνισμα που σκοτωνει δεκαετιες τωρα, οχι μονο δεν υπηρχαν, αλλά καλομαθε ο καπνιστης και τσιναει τωρα που σφιγγουν τα πραματα (που ερχονται στα ισα τους δλδ).

Με τις παρεες σκεφτηκατε τι θα γινεται ;

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Kαποιοι εχουν αναγκαστικά μηχανη. Ειτε λογω οικονομικων, ειτε γιατι δε βολευει το αυτοκινητο.

Αυτα ειναι δικαιολογιες...
Θεμα επιλογων ειναι...
Γνωριζεις τι ειναι πιο ασφαλες, τι λιγοτερο, τι μπορεις να διαθεσεις, τι οχι και κανεις τις επιλογες σου...
Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΚΟΚ υπήρχε, αλλά η ζώνη δεν ήταν πάντα υποχρεωτική. Όχι ότι βλέπω την αντιστοιχία, αλλά λέω τώρα.

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτα ειναι δικαιολογιες...
Θεμα επιλογων ειναι...
Γνωριζεις τι ειναι πιο ασφαλες, τι λιγοτερο, τι μπορεις να διαθεσεις, τι οχι και κανεις τις επιλογες σου...
Τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε...
Δλδ για σενα, οσοι εχουν παρει μηχανη και δεν εχουν αυτοκινητο, το εκαναν μονο και μονο επειδη ειναι μηχανοβιοι. Στο τι θα παρεις για την μετακινηση σου, οι 2 βασικοι παραγοντες ειναι 1.τι λεφτα εχεις, 2.τι χρηση θα κανει/αν θα σε εξυπηρετει. Πολλα ατομα λοιπον, ειδικα στις πολεις, και δε μπορουν να εχουν αυτοκινητο, και τους εξυπηρετει μακραν περισσοτερο ενα μηχανακι για να πανε στη δουλια τους. Οπως και να χει, ειναι αστειο να συγκρινουμε τωρα τη χρησιμοτητα ενος μεταφορικου μεσου, με την "χρησιμοτητα" του τσιγαρου...

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δειμος

Νεοφερμένος

Ο Δειμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Sorry, αλλα με την ιδια λογικη και εσυ καβαλας τη μηχανη σου, που υπαρχει περιπτωση να πεσεις, να εχεις καποιο ατυχημα...το ξερεις, αλλα συνεχιζεις να το κανεις...
Και οχι δεν αρρωσταινουν ολοι οσοι καπνιζουν, οπως και
ολοι οσοι οδηγουν μηχανη, δεν εχουν στο ενεργητικο τους ατυχηματα.


Δεν καβαλαω πλεον μηχανη γιατι υπαρχουν πολλοι καραγκιοζηδες στον δρομο και ενας τετοιος μου φορεσε μια λαμα στο χερι μου και αν δεν φοραγα κρανος ανθρακονηματινο-μπουφαν με ενισχυσεις,ειδικη ενισχυση πλατης,γαντια με ανθρακονηματα,παντελονι esquad(αντιτριβικο) επιγονατιδες και μποτες μηχανης με ενισχυσεις
θα μου φοραγε και πολλα αλλα αν ημουν ζωντανος βεβαια
Οπως βλεπεις γνωριζω τους κινδυνους και δεν αφηνω τιποτα στην τυχη.

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν καβαλαω πλεον μηχανη γιατι υπαρχουν πολλοι καραγκιοζηδες στον δρομο και ενας τετοιος μου φορεσε μια λαμα στο χερι μου και αν δεν φοραγα κρανος ανθρακονηματινο-μπουφαν με ενισχυσεις,ειδικη ενισχυση πλατης,γαντια με ανθρακονηματα,παντελονι esquad(αντιτριβικο) επιγονατιδες και μποτες μηχανης με ενισχυσεις
θα μου φοραγε και πολλα αλλα αν ημουν ζωντανος βεβαια
Οπως βλεπεις γνωριζω τους κινδυνους και δεν αφηνω τιποτα στην τυχη.

ευτυχως εισαι καλα ομως:)

οταν συνεβη το ατυχημα κοστισες η δεν κοστισες ''λεφτα'' στο κρατος ομως?;)

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα ... επειδή σας είπε η Νεράϊδα για τις μηχανές και βλέπω ότι εκεί διαφωνείτε ... να σας πω κι εγώ ότι όσοι έχετε, είστε πραγματικά ενοχλητικοί για όσους δεν έχουν ... είτε γιατί κάνετε σφήνες (αλήθεια ποίος σας είπε ότι όποιος έχει μηχανή δικαιούται να παρακάμπτει την ουρά των αυτοκινήτων; ), ανεβαίνετε σε πεζοδρόμια ή κράσπεδα για να γλιτώσετε δρόμο, αναγκάζετε τους οδηγούς να προσέχουν διπλά, διότι πετάγεστε από παντού, αφήστε που πολλές φορές πέφτετε μόνοι σας και ο οδηγός στο αυτοκίνητο που είναι πίσω σας παθαίνει έμφραγμα μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι φρέναρε εγκαίρως και δεν σας πάτησε ... και μη μου πείτε να κρατάμε απόσταση, γιατί κρατάμε απλά εσείς ξαφνικά εμφανίζεστε από το πουθενά και χώνεστε ανάμεσα σε αυτοκίνητα.

Αυτά όλα δεν τα λέω με διάθεση να θίξω κανένα ... απλά για να δείτε ότι όλοι κάνουμε πράγματα που είτε ενοχλούν ή βλάπτουν τους άλλους!
Όταν λοιπόν υπεραμύνεστε των νόμων που σας προστατεύουν από τις βλαβερές συνήθειες των άλλων, να κάνετε το ίδιο και για τους νόμους που προστατεύουν και εσάς και τους άλλους από τις βλαβερές συνήθειες τις δικές σας!

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα ... επειδή σας είπε η Νεράϊδα για τις μηχανές και βλέπω ότι εκεί διαφωνείτε ... να σας πω κι εγώ ότι όσοι έχετε, είστε πραγματικά ενοχλητικοί για όσους δεν έχουν ... είτε γιατί κάνετε σφήνες (αλήθεια ποίος σας είπε ότι όποιος έχει μηχανή δικαιούται να παρακάμπτει την ουρά των αυτοκινήτων; ), ανεβαίνετε σε πεζοδρόμια ή κράσπεδα για να γλιτώσετε δρόμο, αναγκάζετε τους οδηγούς να προσέχουν διπλά, διότι πετάγεστε από παντού, αφήστε που πολλές φορές πέφτετε μόνοι σας και ο οδηγός στο αυτοκίνητο που είναι πίσω σας παθαίνει έμφραγμα μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι φρέναρε εγκαίρως και δεν σας πάτησε ... και μη μου πείτε να κρατάμε απόσταση, γιατί κρατάμε απλά εσείς ξαφνικά εμφανίζεστε από το πουθενά και χώνεστε ανάμεσα σε αυτοκίνητα.

Off topic:

Προσυπογράφω εις την ν-οστή δύναμη!!!:D:):D
(επιτέλους!!!! - τακίμιασα!!!:clapup::clapup:)
Και εκβιάζουν να περασουν με το ζορι,αδιαφορώντας αν θα σε γρατζουνισουν!!:)

Οι μηχανοβιοι και οι ταξιτζήδες ειναι Η μαστιγα των ελληνικών δρομων! :)
-------------
Και για να ειμαι ελαφρώς εντός θεματος.....βομβαρδιζομαστε καθημερινως συνεχως με του κόσμου την κοσμική ακτινοβολία. Δε νομιζω η ακτινοβολία των κινητών να κανει τη διαφορά....

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
και τι σημασια εχει ποιος εφταιγε? ο μηχανοβιος ο αλλος, και ο καθε μηχανοβιος δε νοσηλευεται στο νοσοκομειο σε περιπτωση ατυχηματος? με αυτη τη λογικη χαιρω πολυ να μη πωλουνται μεσα μεταφορας, να μενουμε εγκλωβισμενοι ολοι μεσα στα σπιτια μας μηπως μας συμβει καποιο ατυχημα και ξοδεψουμε το ελληνικο κρατος (προσπερναω τις αθλιες συνθηκες της δημοσιας υγειας και το γεγονος οτι μονο χαρη δε μας κανουν αφου με φορους και ασφαλειες τα χουμε ολα προπληρωμενα)

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
To να εχει καποιος ενα μεσο μεταφορας να κανει τη ζωη του ευκολη, εχει την ιδια αναγκαιοτητα και σημασια με το καπνισμα ;

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]

Δεν είναι θέμα αναγκαιότητας, μάλλον τα παιδιά εννοούν την απερισκεψία για την σωματική ακεραιότητα των άλλων , μπροιστά στην ευχαρίστηση-διευκόλυνση αυτών που το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα ... επειδή σας είπε η Νεράϊδα για τις μηχανές και βλέπω ότι εκεί διαφωνείτε ... να σας πω κι εγώ ότι όσοι έχετε, είστε πραγματικά ενοχλητικοί για όσους δεν έχουν ... είτε γιατί κάνετε σφήνες (αλήθεια ποίος σας είπε ότι όποιος έχει μηχανή δικαιούται να παρακάμπτει την ουρά των αυτοκινήτων; ), ανεβαίνετε σε πεζοδρόμια ή κράσπεδα για να γλιτώσετε δρόμο, αναγκάζετε τους οδηγούς να προσέχουν διπλά, διότι πετάγεστε από παντού, αφήστε που πολλές φορές πέφτετε μόνοι σας και ο οδηγός στο αυτοκίνητο που είναι πίσω σας παθαίνει έμφραγμα μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι φρέναρε εγκαίρως και δεν σας πάτησε ... και μη μου πείτε να κρατάμε απόσταση, γιατί κρατάμε απλά εσείς ξαφνικά εμφανίζεστε από το πουθενά και χώνεστε ανάμεσα σε αυτοκίνητα.

Αυτά όλα δεν τα λέω με διάθεση να θίξω κανένα ... απλά για να δείτε ότι όλοι κάνουμε πράγματα που είτε ενοχλούν ή βλάπτουν τους άλλους!
Όταν λοιπόν υπεραμύνεστε των νόμων που σας προστατεύουν από τις βλαβερές συνήθειες των άλλων, να κάνετε το ίδιο και για τους νόμους που προστατεύουν και εσάς και τους άλλους από τις βλαβερές συνήθειες τις δικές σας!

[Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα [split] Καπνιστές σε μαγαζιά ]

Μα βεβαια, φταιω εγω που ειτε ως οδηγος μηχανακιου, ειτε ως πεζος, δεν μπορω να περασω εναν δρομο επειδη συνεχος περνανε αυτοκινιτα (τα οπια δεν σταματανε στις διαβασεις) και δεν αφηνουν ουτε τοση αποσταση μεταξυ τους ωστε να χωραει ενας πεζος να περασει, και ας ειναι σταματιμενη λογο κινισεις), που δεν μπορω να περπατισω ουτε στο πεζοδρομιο, επειδη το εχουν κανει παρκινγκ επειδη δεν χωρανε πουθενα αλλου, αλλα ουτε και στον δρομο αφου κινουνται τα αυτοκινιτα...
Φυσικα, οταν πηγα να προσπερασω απο αριστερα τον τυπο που ειχε βγαλει φλας δεξια και πηγενε με 5 μες την κινιση, και τελευτεα στιγμη αποφασισε οτι θα ητανε φρονιμο να στιψει αριστερα τελικα, φταιω εγω που κανω σφινες και τον φρατζουνισα, οχι αυτος που βγαζει φλας αντιθετο και κοντεψε να με σκοτωσει.... Η σφινα αναμεσα σε δυο αμαξια μπορει να ειναι παρανομη, αλλα προσπεραση απο τα αριστερα ειναι νομιμη... Που λοιπον το κακο να προσπερναω στα φαναρια, προκειμενου να γλιτωσω χρονο;... Επειδη δλδ κανεις δεν θελει να αποχωριστει το αμαξακι του, πρεπει εγω να κανω μιση ωρα για μια διαδρομη που κανονικα ειναι 5-6 λεπτων;...
Οπως φυσικα και εκεινη την φορα που μου πεταχτικε ο μαγκας ο ταριφας απο το πουθενβα... εγω πεταχτικα στον δρομο του....
Και φυσικα, δεν ειναι δυνατων να πεταγωμαι απο το πουθενα (μα ειναι δυνατων να ερχομαι απο τον κανονικο δρομο;...) την στιγμη που η κυρια θελει να βγει απο την Mercedes της, ανοιγοντας την πορτα διαπλατα και να κοντευω να την παρω μαζι μου... Αν ειναι δυνατων! Να βλαψω το ακριβο οχημα τιης κυριας...!
Και σορυ, αλλα ενοεις "εμφανιζεστε απο το πουθενα και χωνεσε αναμεσα στα αυτοκινιτα" το να πηγενεις πιο μπροστα μεασ στην κινιση που δεν κουνιετε ουτε εκατοτο το αμαξι, ολο τον χρονο εχεις για να καταλαβεις οτι καπιος εχει ερθει, και στην τελικη τα αμαξια φταινε για την κινιση, αρα και για το οτι ενοχλουνται απο τα μηχανακια και της μηχανες....

Μην τα βλεπεις μονο απο την πλευρα σου... Εσενα σου την σπανε οι μηχανες, στις μηχανες ομως την σπας εσυ...
Και οσο παρανομοι ειναι οι μοτοσυκλετιστες, αλλο τοσο παρανομοι ειναι και οι οδηγοι αυτοκινιτων...
Και εγω κανω μια βλακιας, θα σου πληρωσω τον προφυλακτιρα, ενω αν εσυ κανεις μια βλακια, πως θα ξεπληρωσεις την ζωη μου;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατί οι μοτοσικλετιστές νομίζουν πως τους ανήκει ο δρόμος;

Αποτελεί έναν από τους άγραφους κανόνες της ελληνικής οδικής συμπεριφοράς πως η μηχανή δεν μπορεί ποτέ να περιμένει. Το αυτοκίνητο (και ενίοτε ο πεζός) πρέπει να φροντίσει να μην κάνει τίποτε που να περιορίσει την ταχύτητά της ή (θεός φυλάξει) να την υποχρεώσει να σταματήσει.

Θες να αλλάξεις λωρίδα με το αυτοκίνητό σου ή να ξεπαρκάρεις; Πρώτα θα φροντίσεις να μην υπάρχει μηχανή πίσω σου για εκατοντάδες μέτρα και μόνο τότε σου επιτρέπεται να κινηθείς. Διαφορετικά θα σε βρίσουν ή στην καλύτερη περίπτωση θα σε ταράξουν στο κορνάρισμα

Περιμένεις πρώτος στο φανάρι; Θα κάτσουν όλοι μπροστά σου πέρα από το σηματοδότη (κάτι που απαγορεύεται γιατί αποτελεί παραβίαση του κόκκινου) για να ξεκινήσουν γρηγορότερα οι ίδιοι αλλά επειδή δεν βλέπουν το φως πρέπει να περιμένουν το κορνάρισμα των από πίσω οπότε φεύγουν με καθυστέρηση και χάνουν το φανάρι ένα ή δύο αυτοκίνητα.

Κόλλησες στην κίνηση; Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις φροντίσει να υπάρχει αρκετός χώρος δεξιά και αριστερά ώστε να μπορούν να περάσουν οι μηχανές.

Σε προσπερνά μηχανή από αριστερά; Πρέπει να αποκτήσεις πλευρικά μάτια σαν τα πουλιά γιατί την ίδια στιγμή πολύ πιθανό να περνάει και άλλη (παράνομα) από δεξιά κι αυτός ο ατζαμής ο Θεός δεν σου έδωσε τη δυνατότητα να βλέπεις ταυτόχρονα και από το δεξιό και από τον αριστερό καθρέφτη.

Περπατάς στον πεζόδρομο με το παιδί σου; Απαγορεύεται το παιδί να κινείται μόνο του. Πρέπει να το κρατάς από το χέρι γιατί μπορεί να μην το δει η μηχανή που φυσικά θεωρεί πως και ο πεζόδρομος της ανήκει.

Κινείσαι ως πεζός στο πεζοδρόμιο; Να φροντίσεις να κάνεις άκρη να περάσει η μηχανή που θέλει να κόψει δρόμο ή να μπει βαθιά μέσα να παρκάρει. Γιατί και τα πεζοδρόμια ανήκουν στις μηχανές. Εδώ όμως δεν τολμάνε να σου κορνάρουν και απλώς μαρσάρουν αλύπητα για να σε επαναφέρουν στην τάξη.

Φυσικά, μπορεί να είμαι απλώς ένας παράξενος γκρινιάρης αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί ποτέ δεν είχα τα ίδια προβλήματα με τα δίκυκλα όταν οδηγούσα σε Ιταλικές πόλεις (ακόμη και στο Νότο), στο Άμστερνταμ ή την Βουδαπέστη.

Ίσως ο αέρας που αναπνέει κανείς εκεί να λειτουργεί ως φυσικό ηρεμιστικό. Εκτός βέβαια αν σε αυτές τις υπανάπτυκτες χώρες τα δικαιώματα των μηχανόβιων δεν έχουν γίνει ακόμη αποδεκτά.

Γιώργος Επιτήδειος
-----

Και φυσικά, να προσθέσω εγώ, ότι τέτοιο πράγμα δεν συναντάται πουθενά στην Ευρώπη. Τα περισσότερα μηχανάκια δεν σε προσπερνάνε καν στον δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannisss21

Νεοφερμένος

Ο Yannisss21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η αισθηση που εχει μια βολτα με την μηχανη δεν συγκρινεται με το καλυτερο αυτοκινητο του κόσμου. Απλα εδω δεν εχουμε παιδεια ουτε οι οδηγοι μηχανης ουτε αυτοι που οδηγουν αυτοκινητο. Στο εξωτερικο σπανιζει να δεις μηχανοβιο να κανει σφηνες αναμεσα σε αυτοκινητα. Οταν θες να ξεκ@βλώσεις πηγαίνεις σε μια πιστα και κανεις το κεφι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top