Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
'Αλλοι ταξιδεύουν κινούμενοι με πλοία,λεωφορεία,αεροπλάνα.
Άλλοι καταπίνοντας χάπια.
Άλλοι ταξιδεύουν απλά καθισμένοι στην καρέκλα κοιτώντας το λευκό τοίχο.
Άλλοι κοιτώντας έξω από ένα παράθυρο.


λολνταξ, και εγώ ταξίδεψα στην Χώρα του Χαμένου Δίλεπτου, διαβάζοντας αυτό το ποστ...


:confused:
Χμμμ, η αντίδραση που βλέπω μου προκαλεί καλή διάθεση. Σκέφτομαι πως ίσως έχετε ένα δίκιο στο ότι
πρέπει να ταξιδεύει ο άνθρωπος, να βλέπει άλλα μέρη για να ανοίγει το μυαλό και η καρδιά του,
να γίνεται τύφλα από το μεθύσι σε κάθε χώρα και όλα αυτά τα τρυφερά ανόητα πράγματα που καθιστούν βιώσιμη
την ύπαρξή μας. Σκέφτομαι δλδ πως όντως, θα έπρεπε να υπάρχει ένας τουριστικός οδηγός ολοκληρωμένος, ή αν θέλετε,
ισορροπημένος. Οπότε, θα γράψω κ εγώ δυό πραγματάκια για κάποια μέρη που έτυχε να πιω δυο ποτήρια... Είδατε; με καταφέρατε τελικά. Ζήτω το μπακπακ. Αναμένατε περισσότερα για τις ακόλουθες τοποθεσίες.


1. Σόμ (Γαλλία): Μια ειδυλλιακή βόλτα στην εξοχή για φωτογραφίεζ.

2. Φάλκεναου (Σαξωνία): Μια ακόμα πιο ειδυλλιακή βόλτα στην εξοχή για φωτογραφίεζ.


3. Δρέσδη (Σαξωνία): Μια ειδυλλιακή βόλτα στην πόλη, συντροφιά με το απαραίτητο βιβλίο, για φωτογραφίεζ


4. Μόναχο (Βαυαρία): Μια ειδυλλιακή βόλτα στην εξοχή του Νταχάου για φωτογραφίεζ.

5. Κρακοβία (Πολωνία): Μπύρες, ξινολάχανα και μια ειδυλλιακή βόλτα στην εξοχή του Άουσβιτς, για φωτογραφίεζ.





Άντε μπακπάκερς ενωθείτε και ψηθείτε για ταξίδια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μιας και τελείωσα νωρίς την εξεταστική μου (:D) έχω σχεδόν μια βδομάδα ελεύθερου χρόνου.Σκέφτομαι να πάω με φίλους στη Βουδαπέστη.Δεν ξέρω αν έχετε ξαναγράψει,οπότε αν έχετε,παραπέμψτε με στο ποστ :P Γενικά τι ξέρετε για την πόλη?Τι αξίζει να επισκεφτώ?Είναι φτηνά/ακριβά?Επίσης ένας φίλος μου είπε να προσέχω μη με κλέψουν στο δρόμο γιατί κλέβουν πολύ(δεν ξέρω αν ισχύει :worry: ) .
Thanks εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Μιας και τελείωσα νωρίς την εξεταστική μου (:D) έχω σχεδόν μια βδομάδα ελεύθερου χρόνου.Σκέφτομαι να πάω με φίλους στη Βουδαπέστη.Δεν ξέρω αν έχετε ξαναγράψει,οπότε αν έχετε,παραπέμψτε με στο ποστ :P Γενικά τι ξέρετε για την πόλη?Τι αξίζει να επισκεφτώ?Είναι φτηνά/ακριβά?Επίσης ένας φίλος μου είπε να προσέχω μη με κλέψουν στο δρόμο γιατί κλέβουν πολύ(δεν ξέρω αν ισχύει :worry: ) .
Thanks εκ των προτέρων! :)

Πήγα πέρυσι, οπότε τα έχω σχετικά πρόσφατα. Σου προτείνω να επισκεφτείς οπωσδήποτε τα παρακάτω:
- Περίπατο στο λόφο Gellert. Είναι στη Βούδα και πηγαίνεις με λεωφορείο που σε αφήνει αρκετά ψηλά, οπότε δε χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς στο περπάτημα. Μετά εμείς το συνδυάσαμε με βόλτα σε όλη σχεδόν την παλιά πόλη
- Fisherman' s castle.
- Spa. Οι Οθωμανοί έχουν αφήσει απίστευτα κτίρια και η εμπειρία ενός spa σε εξωτερικά ή εσωτερικά λουτρά με καυτό νερό είναι τρομερή.
- Μargarita Island και ένα τεράστιο πάρκο που τώρα μου διαφεύγει το όνομά του, αλλά θα το δείς στους χάρτες είναι στην Πέστη. Ενδείκνυται μετά από μια κουραστική μέρα, για λιώσιμο και ξάπλες στα γρασίδια και πικ νικ.
- Opera. Οκ μπορεί να ακούγεται βαρετό, αλλά αν πετύχετε κάτι καλό, σας συνιστώ να μην το χάσετε. Το κτίριο και η ατμόσφαιρα που επικρατεί μέσα σε αυτό είναι εκπληκτική.
- Κοινοβούλιο. Πρέπει να πάτε πολύ νωρίς το πρωί για να βρείτε εισιτήρια της υπόλοιπης μέρας, αφού η επίσκεψη γίνεται μόνο μέσω ξενάγησης και πρέπει να έχεις κλείσει συγκεκριμένη ώρα. Δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από την προηγούμενη μέρα δυστυχώς.

Στα θετικά της πόλης αυτής είναι η πολύ καλή συγκοινωνία, αλλά και οι ποιοτικοί δημόσιοι χώροι. Γενικότερα όμως δε θα έλεγα ότι εντυπωσιάστηκα με κάτι, τόσο ώστε να πω ότι θα ξαναπήγαινα. Ήταν σαν στην πόλη αυτή να κυκλοφορούν μόνο τουρίστες. Οι νέοι δεν έβγαιναν ιδιαίτερα και τους έβρισκες να πίνουν μπύρες στους δρόμους στήνοντας πηγαδάκια. Έβγαζε το τοπίο και οι άνθρωποι μια μελαγχολία και μια μιζέρια, παρά τους χρυσοστόλιστους διάκοσμους και τα κεντίδια στους τοίχους.

edit: Δε θα έλεγα ότι είναι φτηνή πόλη. Οι τιμές στα εστιατόρια είναι ίδιες με της Αθήνας. Οι μπύρες και τα κρασιά είναι πάμφτηνα, αλλά αυτά τα ξέρεις και από την Τσεχία, δε θα σου κάνει εντύπωση :P
Επίσης όσον αφορά την ασφάλεια. Η περιοχή γύρω από το σταθμό του τρένου είναι αρκετά επικίνδυνη και κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι τύποι, κατά τα άλλα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.
Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως λειτουργεί η επικύρωση των εισιτηρίων στα λεωφορεία. Καλύτερα να βγάλεις μια κάρτα για όσο καιρό παραμείνεις εκεί, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Με το που φτάσαμε πήραμε εισιτήριο απλό για μια διαδρομή και το επικυρώσαμε μια φορά στο μηχάνημα που έχει μέσα στο λεωφορείο. Σκάει ένας τύπος με μια μπύρα στο χέρι μεθυσμένος και βρωμοκοπώντας αλκοόλ, ντυμένος σίγουρα όχι με μια εμφάνιση που περίμενες να είναι ντυμένος ένας ελεγκτής και μας ζητάει να δει τα εισιτήριά μας. Τον ρωτούσαμε αν είναι ελεγκτής, αλλά δε σκάμπαζε γρι αγγλικά, οπότε με τα πολλά κατάλαβε και μας έδειξε την κάρτα του. Μας είπε ότι πρέπει να του δώσουμε 5 ευρώ ο καθένας και μας έδειχνε το μηχάνημα, εγώ του έπαιρνα το εισιτήριο και του έδειχνα ότι το χτύπησα, αυτός μου έλεγε 5 ευρώ και πάμε πάλι από την αρχή. Εν τέλει το χτύπησε ξανά στο μηχάνημα μας έδειξε ότι πρέπει να το κάνουμε όλοι κι έφυγε. Ότι να ναι εντελώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πήγα πέρυσι, οπότε τα έχω σχετικά πρόσφατα. Σου προτείνω να επισκεφτείς οπωσδήποτε τα παρακάτω:
- Περίπατο στο λόφο Gellert. Είναι στη Βούδα και πηγαίνεις με λεωφορείο που σε αφήνει αρκετά ψηλά, οπότε δε χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς στο περπάτημα. Μετά εμείς το συνδυάσαμε με βόλτα σε όλη σχεδόν την παλιά πόλη
- Fisherman' s castle.
- Spa. Οι Οθωμανοί έχουν αφήσει απίστευτα κτίρια και η εμπειρία ενός spa σε εξωτερικά ή εσωτερικά λουτρά με καυτό νερό είναι τρομερή.
- Μargarita Island και ένα τεράστιο πάρκο που τώρα μου διαφεύγει το όνομά του, αλλά θα το δείς στους χάρτες είναι στην Πέστη. Ενδείκνυται μετά από μια κουραστική μέρα, για λιώσιμο και ξάπλες στα γρασίδια και πικ νικ.
- Opera. Οκ μπορεί να ακούγεται βαρετό, αλλά αν πετύχετε κάτι καλό, σας συνιστώ να μην το χάσετε. Το κτίριο και η ατμόσφαιρα που επικρατεί μέσα σε αυτό είναι εκπληκτική.
- Κοινοβούλιο. Πρέπει να πάτε πολύ νωρίς το πρωί για να βρείτε εισιτήρια της υπόλοιπης μέρας, αφού η επίσκεψη γίνεται μόνο μέσω ξενάγησης και πρέπει να έχεις κλείσει συγκεκριμένη ώρα. Δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο από την προηγούμενη μέρα δυστυχώς.

Στα θετικά της πόλης αυτής είναι η πολύ καλή συγκοινωνία, αλλά και οι ποιοτικοί δημόσιοι χώροι. Γενικότερα όμως δε θα έλεγα ότι εντυπωσιάστηκα με κάτι, τόσο ώστε να πω ότι θα ξαναπήγαινα. Ήταν σαν στην πόλη αυτή να κυκλοφορούν μόνο τουρίστες. Οι νέοι δεν έβγαιναν ιδιαίτερα και τους έβρισκες να πίνουν μπύρες στους δρόμους στήνοντας πηγαδάκια. Έβγαζε το τοπίο και οι άνθρωποι μια μελαγχολία και μια μιζέρια, παρά τους χρυσοστόλιστους διάκοσμους και τα κεντίδια στους τοίχους.

edit: Δε θα έλεγα ότι είναι φτηνή πόλη. Οι τιμές στα εστιατόρια είναι ίδιες με της Αθήνας. Οι μπύρες και τα κρασιά είναι πάμφτηνα, αλλά αυτά τα ξέρεις και από την Τσεχία, δε θα σου κάνει εντύπωση :P
Επίσης όσον αφορά την ασφάλεια. Η περιοχή γύρω από το σταθμό του τρένου είναι αρκετά επικίνδυνη και κυκλοφορούν πολλοί περίεργοι τύποι, κατά τα άλλα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.
Επίσης αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως λειτουργεί η επικύρωση των εισιτηρίων στα λεωφορεία. Καλύτερα να βγάλεις μια κάρτα για όσο καιρό παραμείνεις εκεί, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Με το που φτάσαμε πήραμε εισιτήριο απλό για μια διαδρομή και το επικυρώσαμε μια φορά στο μηχάνημα που έχει μέσα στο λεωφορείο. Σκάει ένας τύπος με μια μπύρα στο χέρι μεθυσμένος και βρωμοκοπώντας αλκοόλ, ντυμένος σίγουρα όχι με μια εμφάνιση που περίμενες να είναι ντυμένος ένας ελεγκτής και μας ζητάει να δει τα εισιτήριά μας. Τον ρωτούσαμε αν είναι ελεγκτής, αλλά δε σκάμπαζε γρι αγγλικά, οπότε με τα πολλά κατάλαβε και μας έδειξε την κάρτα του. Μας είπε ότι πρέπει να του δώσουμε 5 ευρώ ο καθένας και μας έδειχνε το μηχάνημα, εγώ του έπαιρνα το εισιτήριο και του έδειχνα ότι το χτύπησα, αυτός μου έλεγε 5 ευρώ και πάμε πάλι από την αρχή. Εν τέλει το χτύπησε ξανά στο μηχάνημα μας έδειξε ότι πρέπει να το κάνουμε όλοι κι έφυγε. Ότι να ναι εντελώς!
Thanks για τις πληροφορίες!Κοίτα εμένα το περπάτημα γενικά μου αρέσει..να γυρίζω την πόλη κλπ.Τη Βουδαπέστη τη φαντάζομαι σα μια παρόμοια έκδοση της Πράγας δηλαδή ακόμα και περπατώντας μπορείς να γυρίσεις το μεγαλύτερο μέρος της πόλης.Αυτό που δε μιλάνε αγγλικά είναι πρόβλημα γιατί άντε να συννενοηθείς.Κάρτα θα κοιτάξω αν συμφέρει (οικονομικά) γιατί θα πάμε για 5-6 μέρες.Α και διάβασα ότι έχουν φιορίνια.Νομίζω συμφέρει να τα αλλάξω σε exchange του δρόμου παρά στην τράπεζα :hmm:
Με τη μπύρα 1,50 και 2 ευρώ είναι σίγουρο ότι έχουν πολλούς αλκοολικούς..τουλ εδώ στα τραμ και ειδικά τη νύχτα έχει αρκετούς.Αυτό που λες με το εισιτήριο δεν ξέρω...μπορεί να το χτύπησες ανάποδα (?)
Anyway,άμα πάω τελικά θα γράψω τις εντυπώσεις μου.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Thanks για τις πληροφορίες!Κοίτα εμένα το περπάτημα γενικά μου αρέσει..να γυρίζω την πόλη κλπ.Τη Βουδαπέστη τη φαντάζομαι σα μια παρόμοια έκδοση της Πράγας δηλαδή ακόμα και περπατώντας μπορείς να γυρίσεις το μεγαλύτερο μέρος της πόλης.Αυτό που δε μιλάνε αγγλικά είναι πρόβλημα γιατί άντε να συννενοηθείς.Κάρτα θα κοιτάξω αν συμφέρει (οικονομικά) γιατί θα πάμε για 5-6 μέρες.Α και διάβασα ότι έχουν φιορίνια.Νομίζω συμφέρει να τα αλλάξω σε exchange του δρόμου παρά στην τράπεζα :hmm:
Με τη μπύρα 1,50 και 2 ευρώ είναι σίγουρο ότι έχουν πολλούς αλκοολικούς..τουλ εδώ στα τραμ και ειδικά τη νύχτα έχει αρκετούς.Αυτό που λες με το εισιτήριο δεν ξέρω...μπορεί να το χτύπησες ανάποδα (?)
Anyway,άμα πάω τελικά θα γράψω τις εντυπώσεις μου.. :D

H Πράγα είναι πολύ πιο όμορφη. :)
Η κάρτα για τις συγκοινωνίες σίγουρα συμφέρει. Τα εισιτήριά τους είναι σχετικά ακριβά. Όσον αφορά το συνάλλαγμα γενικά στις συναλλαγές τους αρκετοί δέχονται και ευρώ, αλλά δε θα στο συνιστούσα. Θα βρεις πολλά μέρη για συνάλλαγμα και θα έχεις εκεί την ευκαιρία να συγκρίνεις και να διαλέξεις το καλύτερο.
Άντε καλό ταξίδι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Τελικά προτίμησα να πάω Βιέννη αντί για Βουδαπέστη γιατί μας φιλοξένησε ένας φίλος!Η πόλη είναι πανέμορφη,καθαρή επίσης και οι άνθρωποι φιλικοί.Προσωπικά δεν περίμενα να είναι τόσο ευγενικοί ούτε να μιλάνε αγγλικά.(έχω συνηθίσει από Πράγα :P)Κρίμα που μείναμε μόνο 4 μέρες!Θέλω να ξαναπάω στο μέλλον. :D
υγ:το ταξίδι στη βουδαπέστη ή στη μπρατισλάβα αναβάλλεται για 28η Οκτωβρίου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τελικά προτίμησα να πάω Βιέννη αντί για Βουδαπέστη γιατί μας φιλοξένησε ένας φίλος!Η πόλη είναι πανέμορφη,καθαρή επίσης και οι άνθρωποι φιλικοί.Προσωπικά δεν περίμενα να είναι τόσο ευγενικοί ούτε να μιλάνε αγγλικά.(έχω συνηθίσει από Πράγα :P)Κρίμα που μείναμε μόνο 4 μέρες!Θέλω να ξαναπάω στο μέλλον. :D
υγ:το ταξίδι στη βουδαπέστη ή στη μπρατισλάβα αναβάλλεται για 28η Οκτωβρίου :P

Η Βιέννη είναι υπέροχη πόλη! Σε ποια μέρη πήγες?:D
Και η Μπρατισλάβα είναι πολύ ωραία, εκεί θέλω να πάω φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χτές πήγα κέντρο αθήνα, πιάνεται για ταξίδι σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγω ελπιζω να παω συντομα ισπανια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Η Βιέννη είναι υπέροχη πόλη! Σε ποια μέρη πήγες?:D
Και η Μπρατισλάβα είναι πολύ ωραία, εκεί θέλω να πάω φέτος.
Σε διάφορα...αν και δεν είχαμε πολύ χρόνο να κάτσουμε.Σε πάρκα,στο ζωολογικό κήπο,στα παλάτια,στην όπερα(απ'έξω :P) , και στις κατακόμβες στον Αγ. Στέφανο.Αυτά κυρίως.Σκεφτόμασταν να περάσουμε και από Μπρατισλάβα γιατί είναι μόνο 45 λεπτά απ'τη Βιέννη αλλά δε μας έφτασαν οι μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Σε διάφορα...αν και δεν είχαμε πολύ χρόνο να κάτσουμε.Σε πάρκα,στο ζωολογικό κήπο,στα παλάτια,στην όπερα(απ'έξω :P) , και στις κατακόμβες στον Αγ. Στέφανο.Αυτά κυρίως.Σκεφτόμασταν να περάσουμε και από Μπρατισλάβα γιατί είναι μόνο 45 λεπτά απ'τη Βιέννη αλλά δε μας έφτασαν οι μέρες.

Στο ζωολογικό κήπο ήθελα να πάω κι εγώ, αλλά είχε ψοφόκρυο (είχα πάει Δεκέμβρη:cold:) και δεν είχα και πολύ χρόνο στη διάθεσή μου. Α, έπρεπε να επισκεφτείς και το μουσείο φυσικής ιστορίας, εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ :D
Η Μπρατισλάβα είναι όντως πολύ κοντά, εμείς απλά περάσαμε με το λεωφορείο γιατί θα φεύγαμε από εκεί. Γενικά έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις από την πόλη, θα ήθελα να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 172 μηνύματα.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γερμανία έχει πάει κανείς? Πείτε εμπειρίες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Βερολίνο οταν ήμουν πιο μικρός, Νυρεμβέργη φέτος το καλοκαίρι(βασικά σε ένα προάστιο).Το Βερολίνο ωραίο μου φάνηκε, βέβαια είχα πάει οικογενειακά και ήμουν μικρός οπότε δε θυμάμαι πολλά.Ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στο εξωτερικό.Νυρεμβέργη ήταν πάρα πολύ ωραία, εκεί που έμεινα είχε πολύ πράσινο και οι άνθρωποι ήταν ιδιαίτερα φιλικοί.Γενικά έκαναν κοινωνικές δραστηριότητες(πχ φεστιβάλ μπύρας :P ) και μου φάνηκαν ανοιχτοί.Ίσως επειδή ήταν προάστιο.Από αρνητικά, τι να πω?Ίσως το γεγονός ότι τρώγαμε μεσημεριανό στις 12, πίναμε μπύρα, βραδινό στις 6, πίναμε μπύρα, και το βράδυ πηγαίναμε στο φεστιβάλ μπύρας για να αλλάξουμε παραστάσεις :P
All in all, θετικές εντυπώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
γεια σας!Ειμαι τριτη λυκειου και σκεφτομαι το καλοκαιρι να κανω κατι διαφορετικο,εναλλακτικο!Θα με ενδιεφερε κατι σαν εθελοντικη εργασια τοσο στο εσωτερικο οσο και στο εξωτερικο!εχετε να προτεινετε κατι?εχετε καποια παρομοια εμπειρια?αξιζει στα αληθεια ενα τετοιο ταξιδι?υπαρχουν κινδυνοι που πρεπει να προσεξω?

κανω πολλες ερωτησεις?σορρυ αλλα εχω αποριες π πρεπει να καλυφθουν για να παρω τη σωστη αποφαση!ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top