Ηλεκτρικό πατίνι

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Έχει αγοράσει κανείς ηλεκτρικό Scooter; Στη Θεσσαλονίκη έχω πάρει κάποιες φορές το Lime και μου φαίνεται αρκετά βολικό. Μένω δυτικη Θεσσαλονίκη και για να κατέβω στο κέντρο η απόσταση είναι 7 χλμ. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα ηλεκτρικό πατινι, σαν αυτό της Xiaomi Scooter. Πιστεύετε ότι είναι βολικό για καθημερινή χρήση, για πήγαινε-έλα στη δουλειά;
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Στη Θεσσαλονίκη πήρα κι εγώ πρώτη φορά ηλεκτρικό scooter και το βρίσκω πολύ καλή επιλογή, ειδικά σε αυτή τη πόλη.
Είναι πολύ βολικό, ακόμη κι αν πηγαίνεις από το πεζοδρόμιο, κι όχι από τον αυτοκινητόδρομο ή ποδηλατόδρομο μιας και χωράει πιο εύκολα κι έχεις καλύτερο έλεγχο σε σχέση με ένα ποδήλατο.
Μέχρι να ολοκληρωθεί το μετρό τουλάχιστον, θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερη επιλογή από τα λεωφορεία, και 7km δεν είναι τίποτα.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέψου όμως κ τον καιρό...λάθος εποχή για αγορά..
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Με προβληματίζει που το πατινι της Xiaomi πάει μόνο με 25Km την ώρα. Λίγο αργό δεν είναι;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Είναι πολυ επικίνδυνα καθώς θα σας προσπερνάνε βαριά οχήματα και αργά. Πάρτε ένα μικρό αυτοκίνητο.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Aν η Θεσσαλονίκη έχει ποδηλατόδρομο, στη διαδρομή που κάνεις, τότε είναι καλύ λύση. Βέβαια το πρόβλημα σε αυτα τα μεταφορικά μέσα εκτός από την ασφάλεια είναι και η αυξημένη πιθανότητα να στο κλέψουν.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Εντάξει δε θα το αφήνει κι έξω ελεύθερο. Άλλωστε της Xiaomi είναι κι αναδιπλούμενο οπότε εύκολα το μαζεύει και το βάζει σε μια γωνιά στη δουλειά του.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για αυτοκίνητο δυστυχώς
To A και το Ω είναι η διαδρομή να έχει ποδηλατόδρομο. Αλλιώς καλύτερα μια μηχανή.
Εντάξει δε θα το αφήνει κι έξω ελεύθερο. Άλλωστε της Xiaomi είναι κι αναδιπλούμενο οπότε εύκολα το μαζεύει και το βάζει σε μια γωνιά στη δουλειά του.
Το να είσαι στον αυτοκινητόδρομο και να προσπερνάνε αριστερά και δεξιά βαριά οχήματα είναι επικίνδυνο.


Μια καλή λύση είναι αυτό αλλά είναι ακριβά.
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τι πραγματική αυτονομία έχουν αυτά της Xiaomi π.χ έχει εμπειρία κάποιος?
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω έναν φίλο γείτονα που είχε την ευγενή καλοσύνη να μου παραχωρήσει για μια εβδομάδα (έφυγε με άδεια για το νησί του ) το Xiaomi, ώστε να το δοκιμάσω. Είχαμε ατελείωτες ώρες διαφωνίας σχετικά με το πόσο χρήσιμα είναι καθώς εγώ κυκλοφορώ αποκλειστικά και μόνο με μοτοσυκλέτα και ως εκ τούτου είμαι δύσκολος και ίσως προκατειλημμένος καταναλωτής... Ξέρεις όταν οδηγάς μηχανή νομίζεις ότι δεν υπάρχει κάτι που θα σε βόλευε περισσότερο. Επίσης μου φαινόταν λίγο αστείο να κυκλοφορεί κάποιος με ένα πατίνι σαν τον Πίκο Απίκο από την Φρουτοπία :rofl:

Για να μην τα πολυλογώ το δοκίμασα και έχω αλλάξει γνώμη...

Η δουλειά μου απέχει σχεδόν 4 χιλιόμετρα από το σπίτι. Με τη μηχανή κάνω πάνω κάτω 5 λεπτά με κίνηση στην πόλη. Ωστόσο πάντα κάνω επιπλέον μικροδουλειές όταν φεύγω από την δουλειά ή πριν πάω. Σε αυτές τις διαδρομές μπορεί να φάω μια ωρα + με τη μηχανή.

Από την πρώτη μέρα έμεινα έκπληκτος με την ευχαριστία. Απλά ανεβαίνεις και φεύγεις. Η αυτονομία είναι πάνω κάτω 20 χιλιόμετρα και εξαρτάται πως οδηγάς. Βέβαια εγώ δεν χρειάστηκε να ξεπεράσω ποτέ τα 14 χιλιόμετρα σε απόσταση. Ωστόσο η μπαταρία ακόμα είχε απόθεμα όταν έμπαινα σπίτι. Οπότε φαντάζομαι ότι με καλή χρήση και μικρές ταχύτητες ένα 20άρι στο βγάζει άνετα ίσως και παραπάνω.
Δεν χρειάζεσαι μεγάλες ταχύτητες. Ο καλύτερος τρόπος χρήσης είναι να ακολουθείς την διαδρομή που θα ακολουθούσες πεζός με μια σχετικά μικρή ταχύτητα τόση ώστε να μην γίνεσαι επικίνδυνος για τους πεζούς. Έτσι και αλλιώς η όλη φιλοσοφία βασίζεται στο να μην χρειαστεί να περπατάς. Οπότε δεν έχει νόημα να πας με 20χλμ/ώρα. Άσε που η ταχύτητα αυτή δεν είναι καθόλου μικρή για ένα όχημα που ελίσσεται με αυτό τον τρόπο. Προσωπικά δεν πάτησα σχεδόν καθόλου σε λεωφόρο με αυτό το πράγμα. Εκτός του ότι είναι επικίνδυνο δεν έχει και κανένα νόημα αυτή η πρακτική. Σε αστικά δρομάκια που όλοι κινούνται αργά μπορείς να πας αρκεί να ακολουθείς και εσύ τον ΚΟΚ και να φοράς κράνος ποδηλάτου καλού κακού.

Για να διανύσω την απόσταση από και προς την δουλειά μου χρειαζόμουν σαφώς περισσότερο χρόνο από ότι με την μηχανή. Αυτός ο χρόνος άλλοτε ήταν 5 λεπτά παραπάνω, άλλοτε 10. Εξαρτάται από ποια διαδρομή πήγαινα και πόσο χάζευα.
Η μεγάλη εξοικονόμηση χρόνου όμως γίνεται σε δουλειές που προκύπτουν ενώ είσαι ήδη έξω. Εκεί μεταφέρεσαι με μεγάλη ταχύτητα. Για τις διαδρομές εντός πόλης είναι πραγματικά εργαλείο και δεν το περίμενα.

Πλέον έχω αλλάξει γνώμη και σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και εγώ ένα τέτοιο για να γλιτώσω το κόστος σε καύσιμα και χρόνο.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Τα υπέρ:
Είναι οικολογικά, αθόρυβα, οικονομικά αν είναι ιδιόκτητα. Τα scooter τύπου lime θεωρώ ότι είναι λίγο δύσκολο να τα παίρνει κανείς καθημερινά για μια διαδρομή 7 km και άλλα τόσα επιστροφή λόγο κόστους.. (1 ευρώ το ξεκλείδωμα και 0,15x20 λεπτά κατά μέσο όρο 4 και άλλα τόσα στην επιστροφή, 8 ευρώ σύνολο... χμμ...)
Τα κατά:
Σε ελληνικές πόλεις αν δεν υπάρχει χώρος (πχ Νέα παραλία Θεσσαλονίκης) και πρέπει να πας από κεντρικούς δρόμους είναι επικίνδυνα για ατυχήματα... Ε, ok εγώ πρωτοπήρα lime φέτος στις Βρυξέλλες, εκεί ήταν χλιδή..δε το συζητάμε..
Όταν βρέχει και κάνει κρύο μάλλον δεν συμφέρουν..

Στη ΔΕΘ φέτος είχε επίδειξη μιας ηλεκτρικής μηχανής, καλύτερης από scooter, γύρω στα 1400 ευρώ αν θυμάμαι καλά έκανε. Και ηλεκτρικά αυτοκίνητα αλλά αυτά είναι για αυστηρά εντός πόλης και προς το παρόν το κόστος και η ταχύτητά τους, τουλάχιστον των συγκεκριμένων, δεν ήταν συμφέροντα.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

Έχει αγοράσει κανείς ηλεκτρικό Scooter; Στη Θεσσαλονίκη έχω πάρει κάποιες φορές το Lime και μου φαίνεται αρκετά βολικό. Μένω δυτικη Θεσσαλονίκη και για να κατέβω στο κέντρο η απόσταση είναι 7 χλμ. Το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα ηλεκτρικό πατινι, σαν αυτό της Xiaomi Scooter. Πιστεύετε ότι είναι βολικό για καθημερινή χρήση, για πήγαινε-έλα στη δουλειά;


Δες και αυτον τον τροπο μετακινησης.

https://youtu.be/Vt22jyBkt4o


https://youtu.be/dSChSWrggAs
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top