Σχετικά με την εγγραφή σε HDD από δέκτη ψηφιακού σήματος

dimitris z

Νεοφερμένος

Ο dimitris z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αγόρασα πρόσφατα ένα δέκτη ψηφιακού σήματος (για τηλεόραση) που μπορεί να γράψει τηλεοπτικό πρόγραμμα σε εξωτερικό δίσκο μέσω USB. Επειδή δεν έχω εμπειρία στους δέκτες αυτούς, θα ήθελα να διευκρινίσω τα παρακάτω :
1)ο δέκτης αυτός (της Hyundai) γράφει σε αρχεία .dvr και χρειάζεται παρόμοιο χώρο με αυτόν μιας εγγραφής σε DVD δηλαδή περίπου 2GB για κάθε ώρα εγγραφής. Από την εμπειρία που έχω από τους υπολογιστές ξέρω πως βίντεο που έχει εγγραφεί με H.264/AVC είναι συμπιεσμένο ώστε να χρειάζεται πολύ λιγότερο χώρο και επειδή οι δέκτες ψηφιακού σήματος έχουν επάνω τους το σήμα H.264/AVC νόμιζα ότι και οι εγγραφές τους θα χρειάζονται πολύ λιγότερο χώρο από τα 2GB/ώρα. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν οι εγγραφές και σε άλλα μοντέλα ψηφιακών δεκτών γίνονται με τα ίδια χαρακτηριστικά ή αν υπάρχουν περιπτώσεις πιο συμπιεσμένων εγγραφών.
2)μπορώ να συνδέσω στην θύρα USB του δέκτη έναν εξωτερικό δίσκο χωρίς ξεχωριστή τροφοδοσία ;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top