Εύα Στεφάνη, επιστολή υποστήριξης.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απλά ενημερωτικά, η κυρία δεν είναι οποιαδήποτε. Έχει λάβει αρκετά βραβεία τόσο εγχώρια όσο και εκτός Ελλάδος :) Γενικά από όσο διάβασα είναι αρκετά γνωστή στον κύκλο της.

Κάτι σαν το Maevious; :P :P

Η αστυνομία δίνει ρεσιτάλ τελευταία: κλείσιμο του blogme.gr, πυροβολισμός από διοικητή για θέση πάρκινγκ και τώρα σύλληψη διευθυντή έκθεσης. Βραβείο τώρα :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Maevius uber alles!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η Τέχνη είναι για να μας ανοίγει τις ψυχές και όχι να μας σκανδαλίζει. Το συγκεκριμένο έργο πρέπει να απομονωθεί, να μελετηθεί από δημοκρατικές επιτροπές και αν από κοινού συμφωνηθεί να προβληθεί και πάλι. Σε αντίθετη περίπτωση, η Τέχνη θα συνεχίσει να ζει και χωρίς το έργο της κυρίας Στεφάνη.

Ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία και έχουμε πάνω απʼ όλα κάποιους ηθικούς νόμους συμβίωσης μεταξύ μας. Τα ιερά και τα όσια κάποιων ανθρώπων πρέπει να είναι σεβαστά από όλους. Τα κρυφά νοήματα, οι συμβολισμοί και τα υπονοούμενα, πρέπει να παρουσιάζονται ταπεινά και σοφά. Όπως ο Καζαντζάκης στον «Τελευταίο Πειρασμό» που ακόμα και η συντηρητική εκκλησιαστική αρχή, έχει πια αποδεχτεί.


Ε, όχι δα. Αν δεν υπάρχει η Τέχνη για να σκανδαλίζει, τότε γιατί υπάρχει; Τις ψυχές τις ανοίγει και το "Je t'aime"(:P ). Τα μεγαλύτερα ερεθίσματα στην Παγκόσμια Ιστορία για έναρξη αλλαγών τα έδωσαν ή οι καλλιτέχνες ή οι φιλόσοφοι. Εντάξει και οι επιστήμονες. Στον απλό κόσμο όμως πρέπει να περνά ο λόγος του καλλιτέχνη. Και ποιά είναι η έννοια της δημοκρατίας που θα μελετήσει κιόλας αυτό το έργο; Και μόνο η πρόθεση να αποσύρει το έργο για μελέτη ώστε να κρίνει αν θα προβληθεί δημόσια ή όχι είναι αντιδημοκρατική.

Όπως τα δικά σου(και γενικά μιλάω) Ιερά και Όσια θες να είναι σεβαστά από όλους, έτσι το ίδιο σεβαστά πρέπει να είναι και τα Ιερά και Όσια αυτού του καλλιτέχνη(και του κάθε καλλιτέχνη γενικά). Αν όπως λες τα κρυφά νοήματα και τα υπονοούμενα πρέπει να παρουσιάζονται σοφά και ταπεινά κανείς πολιτικός δεν θα έπρεπε να μιλά δημόσια σήμερα. Όλοι τους κρύβουν τα "δικά" τους νοήματα που εναπόκεινται σε "βαθιά" συμφέροντα.

Και όπως κάποιος αισθάνεται ανήθικα όταν βλέπει μια τέτοια δημιουργία, το ίδιο αισθάνομαι και εγώ όταν βλέπω πχ έναν βουλευτή να αγορεύει. Γιατί αυτός σίγουρα δεν έχει ηθική μέσα του. Ο καλλιτέχνης μπορεί να μην έχει ηθική (εγώ προσωπικά νομίζω πως όλοι οι "καλλιτέχνες" έχουν ηθική, αφού αυτό που κάνουν προέρχεται από την ψυχή τους), έχει όμως αγάπη και αφοσίωση σ'αυτό που κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εν τω μεταξύ, έχετε σκεφτεί γιατί το συγκεκριμένο βίντεο σκανδαλίζει; Τι εννοώ;

Αν έδειχνε έναν τύπο να ξύνει την μύτη του ή να ρεμβάζει μπροστά σε μία τηλεόραση και από πίσω να ακούγονται τα πρώτα λίγα δευτερόλεπτα του εθνικού ύμνου, δεν νομίζω κανείς να ενοχλούνταν.

Η ενόχληση είναι γιατί στο συγκεκριμένο βίντεο εμφανίζεται ένα άλλο σημείο του σώματος, "απόκρυφο", αυτό του γυναικείου οργάνου. Τι κακό έχουν τα γεννητικά όργανα και η σεξουαλική ευχαρίστηση και σκανδαλίζουν τόσο είτε μόνα τους είτε με την υπόκρουση του εθνικού ύμνου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Η ενόχληση είναι γιατί στο συγκεκριμένο βίντεο εμφανίζεται ένα άλλο σημείο του σώματος, "απόκρυφο", αυτό του γυναικείου οργάνου. Τι κακό έχουν τα γεννητικά όργανα και η σεξουαλική ευχαρίστηση και σκανδαλίζουν τόσο είτε μόνα τους είτε με την υπόκρουση του εθνικού ύμνου; :hmm:

Τίποτα κακό δεν έχουν τα γεννητικά όργανα και γενικά κανένα σημείο του σώματος. Ενώ αυτά θα έπρεπε να είναι τα πιο απλά και αποδεκτά στον κόσμο, είναι αυτά που σκανδαλίζουν. Γιατί; Γιατί έτσι θέλησε ο Μωάμεθ, ο Χίτλερ(:mad: ) και πολλοί άλλοι μίζεροι και αμόρφωτοι που δημιούργησαν το σημερινό κατεστημένο.
Μπορεί αυτά περί κατεστημένου να ακούγονται κλισέ, αλλά τί να κάνουμε; Πώς να εκφραστούμε σε τέτοιες καταστάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν μπορω να υποθεσω τι θα γινοταν σε τετοια περιπτωση. Ομως το συγκεκριμενο ειναι προκλητικο και ασεβες. Και υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ως σημεια αναφορας ΚΑΙ αυτα τα συμβολα, και οφειλουμε να το σεβαστουμε. Τοσο απλα.
Θα δανειστω παραδειγματα που διαβασα σε αλλες συζητησεις για το θεμα και μου αρεσαν.. δεν θα κορναρα ποτε σε επιταφιο επειδη θα χα πρασινο-κι ας μην πιστευω, δεν θα εμπαινα στο τζαμι με τα παπουτσια-κι ας μη μου λεει κατι, δεν δεν δεν. Υπαρχουν καποια ορια σε ολα τα πραγματα που δεν ειναι αναγκη να μας τα επιβαλλει κανεις, μπορουμε να τα καταλαβουμε απο μονοι μας.
Δεν ηταν αναγκη να συλλαβουν τον διευθυντη της εκθεσης, δεν ηταν αναγκη να κατεβει το βιντεο. Θα μπορουσε πολυ απλα η συγκεκριμενη "καλλιτεχνιδα" να συνειδητοποιησει οτι εκεινη τη στιγμη ξεπερναει τα ορια.
Στις εποχες που ανθουσε ο σουρεαλισμος και ο ντανταισμος, γινοταν εκθεσεις που η εισοδος τους περνουσε απο δημοσιες τουαλετες, που εξεθεταν σπασμενα τζαμια, που γινοταν ενα σωρο τρελα.
ΠΟΛΛΟΙ μπορει να τους θεωρουσαν αχρηστους. Αλλα αυτο δεν εθιγε τις αξιες κανενος. Ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες, και θελω να πιστευω οτι δεν εχουμε φτασει στο σημειο να επικαλουμαστε την ΤΕΧΝΗ για ο,τι φαουλ κανουμε.
Μην ξεχναμε οτι καποιοι που κανουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τεχνη δεν εχουν ακουστει εδω και ποσες μερες, επειδη ολοι ασχολουμαστε με ενα βιντεο.
(Με ολα αυτα, ξαναλεω οτι δεν ειμαι υπερ της χουντικης κινησης να κατεβει το βιντεο, για να μην παρεξηγουμαστε..)

Και το τελευταιο μου φανηκε πολυ αστειο.. Απ'το επαναστατικο blog ..
"* Ζητούμε συγγνώμη από όσους συντάσσονται με τις θέσεις μας για την κατάργηση των σχολίων. Παρακαλούμε όσους υπέγραψαν μέσω σχολίων να μας ξαναστείλουν τη συμπαράστασή τους με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο."

Eτσι.. ή παλευουμε για τη λογοκρισια ή οχι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
μα το θέμα μας νομίζω δεν είναι κατά πόσο αυτό είναι τέχνη επιπέδου, αλλά η λογοκρισία. Γιατί αν θέλετε παραδείγματα από καλλιτεχνήματα που ούτε να τα φτύσω δεν θα γυρίσω, έχω πολλά από τον χώρο της μουσικής, της 7ης τέχνης ή ακόμη και της ζωγραφικής

Και νομίζω ότι τα παραδείγματα με το τζαμί και την κηδεία είναι λίγο άστοχα καθώς αυτά πρόκειται για συγκεκριμένες κοινωνικές περιστάσεις στις οποίες ισχύουν κάποιοι άτυποι κανόνες ευγένειας ή τυπικοί κανόνες ευλάβειας του χώρου, ενώ στην άλλη περίπτωση έχουμε απλά μία κλειστή έκθεση σύγχρονων έργων τέχνης στην οποία ο χώρος έχει την δική του νοοτροπία. Συγνώμη, αλλά όποιος μπαίνει σε γκαλερί με σύγχρονα έργα τέχνης και δεν είναι έτοιμος να δει γυμνά σώματα, αηδιαστικές εικόνες, αν δεν είναι έτοιμος να προκληθεί γενικότερα, ε, ας πήγαινε στο Εθνικό Μουσείο ή σε καμία εκκλησιαστική λειτουργία :P

Μπαίνοντας σε έναν τέτοιο χώρο ξέρεις τους κανόνες που ισχύουν εντός του χώρου αυτού και πρέπει να είσαι έτοιμος να αφήσεις καθε ταμπού πίσω... :)

Υ.Γ. Είμαι καμμένος που απαντάω τέτοια ώρα, το ξέρω, αλλά τώρα επέστρεψα.. φταίω; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top