Συναγερμοί

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ψάχνουμε συναγερμό αλλά δεν ξέρουμε και πολλά πάνω στο θέμα οπότε όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Είμαστε ανάμεσα σε General Electric/Caddx και Paradox. Η πρώτη είναι πασίγνωστη και έχω ακούσει πολλά καλά λόγια γενικά, σε αντίθεση με την δεύτερη που την έχει η μισή Ελλάδα αλλά κανένας άλλος (μόνο οι Καναδοί που τους κατασκευάζουν τους ξέρουν συν μερικοί στην Μαλαισία :worry:).
Επίσης έχουμε καλωδίωση για κάποια σημεία αλλά όχι παντού και δεν ξέρω αν συμφέρει να κάνουμε μικτή ασύρματη-ενσύρματη σύνδεση ή όλα ασύρματα. Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να πάρουμε από εξωτερικό γιατί οι δικοί μας εδώ κλέβουν πάρα πολύ και τους δίνουν διπλά λεφτά σχεδόν.
Επίσης αυτές οι συνδρομές στις εταιρίες παρέχουν κάτι ουσιαστικό ή είναι πεταμένα λεφτά? Τι κάνουν δηλαδή, αν υπάρξει συμβάν καλούν την αστυνομία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akaliptos69

Νεοφερμένος

Ο akaliptos69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Λοιπόν... Παίρνω το θάρρος να απαντήσω πρώτος στο θέμα σου.

Προσωπικά έχω Paradox. Δεν έχεις δίκιο για Ελλάδα - Καναδά και Μαλαισία. Ο Paradox είναι πολύ γνωστό και πολύ καλό σύστημα ασφάλειας τόσο σε ενσύρματα όσο και σε ασύρματα. Επίσης έχει καλή κωδικοποίηση στα ασύρματά του και πολλές ασφαλιστικές δικλείδες αν βρεις καλό προγραμματιστή και προμηθευτείς και καλό συνδυασμό εξοπλισμού. Βέβαια αν ρωτήσεις θα σου πουν οι περισσότεροι ότι είναι καλύτερα να βάλεις ενσύρματο full παρά έστω και μεικτό. Κι εγώ στην αρχή ήμουν για μεικτό ή ασύρματο (κυρίως για να μην έχουμε μερεμέτια στο σπίτι) αλλά τελικά με έπεισε ο τεχνικός και έβαλα full ενσύρματο και χωρίς μερεμέτια (αν θέλεις με πμ μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του).

Σχετικά με τις συνδρομές στις εταιρίες... Νομίζω ότι έχει νόημα. Σίγουρα είναι ένα έξοδο (12€ το μήνα περίπου) όμως αν σου κάτσει σου αλλάζει τη ζωή. Βέβαια τίθεται και ένα θέμα στον τομέα της ανταπόκρισης της ΕΛ. ΑΣ. αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Αν σε παίρνουν τα οικονομικά σου τότε σου προτείνω να το κάνεις. Η δουλειά τους είναι ξεκάθαρη... Συνδέονται με τηλεφωνική η διαδικτυακή σύνδεση με το κέντρο του συναγερμού σου και κάνουν monitoring της κίνησης με λήψη σημάτων ανά ενέργεια. Έτσι μέσα από συγκεκριμένες διαδικασίες ακολουθούνται οι ενδεδειγμένες ενέργειες (κλήση στον πελάτη, αποστολή σήματος στην αστυνομία κ.α.). Προσωπικά προτείνω την σύνδεση μέσω διαδικτύου. Το module για την δουλειά αυτή είναι λιγάκι τσιμπημένο αλλά το κέντρο λήψεων είναι online συνδεδεμένο με το σπίτι 24/7 κάνοντας λήψη σήματος on the fly. Διαλέγεις και παίρνεις.

Αυτά ... εύχομαι να βοήθησα. Για ότι θέλεις, εδώ είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να ξέρεις πως η ασύρματη σύνδεση σχεδόν διπλασιάζει το κόστος και γενικά το σύστημα που χρησιμοποιείται είναι πιο ευπαθές, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ γιατί, πάει καιρός από τότε που έβαλα τον συναγερμό μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Yποτίθεται πως στο ασύρματο είναι πιό έυκολη η παρεμβολή, αλλά μερικοί λένε πως τώρα πιά οι συχνότητες είναι τέτοιες που το κάνουν πολύ δυσκολο για τον ερασιτέχνη κλέφτη να βρει αδύνατα σημεία. Για επαγγελματία κλέφτη δεν ανησυχώ γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να θέλει κάτι από το σπίτι μας. :redface: Το ξέρω πως στα ασύρματα χρεώνουν πολύ περισσότερο, αλλά αναγκαστικά κάποια μέρη πρέπει να καλυφθούν από ασύρματες μαγνητικές και η πλακέτα για να κάνεις ενσύρματο και ασύρματο έχει ένα σεβαστό κόστος.
Για την Paradox έχω ακούσει επίσης πως επειδή την έχουν οι περισσότεροι, είναι πολύ γνωστό το σύστημά της και τα αδύνατα σημεία της. Βέβαια για όλες τις εταιρίες κάτι κακό θα υπάρχει, δεν μπορεί να δουλεύουν πάντα ρολόι όλα.
Δεν θα πάρουμε επαγγελματία να τον εγκαταστήσει, θα το κάνει ο boyfriend (είναι ηλεκτρολόγος βιομηχανίας και όχι εγκαταστάτης, αλλά ξέρει και το κατιτίς του από ηλεκτρονικά και αυτοματισμούς οπότε φαντάζομαι καλά θα το κάνει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top