Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Έτσι όπως γίνονται τα "βαφτίσια" δεν είναι παρά ένα μικρό ανώδυνο κοινωνικό γεγονός, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ασχολιόμαστε σοβαρά. (Εμένα δεν με έχουν βαφτίσει).
-------------------------------------------------------------------------------
Πρόπερσι το καλοκαίρι πήγα (αναγκαστικά) σε κάποια βαφτίσια. Ήταν 5:00μμ ντάλα μεσημέρι και έκανε μια ζέστη!!!! ('ισως και δύο) και όλοι φορούσαν τα καλά τους (κουστούμια, γραβάτες, τουαλέτες) με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να μυρίζει άρωμα, κεριά, ιδρώτα, λιβάνι και αποσμητικό. Κάποιοι έμειναν έξω για να καπνίσουν. Μέσα μια γιαγιά με ταντέλες μυξόκλαιγε. Το κουτσομπολιό ήταν στο φόρτε του. Το ντεκολτέ της νονάς ήταν το θέαμα της ημέρας. Μερικά πιτσιρίκια παίζανε κυνηγητό μέσα στην εκκλησία. Το μωρό τσίριζε σαν να το σφάζανε. Ο χοντρός (εννοείται) παπάς είχε τα νεύρα του και μίλησε άσκημα στα παιδιά που κρατούσαν τις λαμπάδες. Κάθε τόσο διέκοπτε το ψάλσιμο και φώναζε να κάνουν ησυχία αλλιώς θα σταματούσε το "μυστήριον", αλλά κανένας δεν τον άκουγε. Φωτογραφίες, φλάς, βίντεο, προβολείς. Το μωρό δεν σταμάτησε να τσιρίζει, ακόμα και όταν το ντύσανε με αυτά τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο καπέλο και του κρεμάσανε αλυσίδα στο λαιμό. Να σας ζήσει, κούκλος είναι, να τον καμαρώσετε κλπ. Τα γλυκά λιωμένα από τη ζέστη και οι μπουμπουνιέρες σκέτη επίδειξη πλούτου και ανοησίας. Ουφ, τελείωσε, φύγαμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Έτσι όπως γίνονται τα "βαφτίσια" δεν είναι παρά ένα μικρό ανώδυνο κοινωνικό γεγονός, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ασχολιόμαστε σοβαρά. (Εμένα δεν με έχουν βαφτίσει).
-------------------------------------------------------------------------------
Πρόπερσι το καλοκαίρι πήγα (αναγκαστικά) σε κάποια βαφτίσια. Ήταν 5:00μμ ντάλα μεσημέρι και έκανε μια ζέστη!!!! ('ισως και δύο) και όλοι φορούσαν τα καλά τους (κουστούμια, γραβάτες, τουαλέτες) με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να μυρίζει άρωμα, κεριά, ιδρώτα, λιβάνι και αποσμητικό. Κάποιοι έμειναν έξω για να καπνίσουν. Μέσα μια γιαγιά με ταντέλες μυξόκλαιγε. Το κουτσομπολιό ήταν στο φόρτε του. Το ντεκολτέ της νονάς ήταν το θέαμα της ημέρας. Μερικά πιτσιρίκια παίζανε κυνηγητό μέσα στην εκκλησία. Το μωρό τσίριζε σαν να το σφάζανε. Ο χοντρός (εννοείται) παπάς είχε τα νεύρα του και μίλησε άσκημα στα παιδιά που κρατούσαν τις λαμπάδες. Κάθε τόσο διέκοπτε το ψάλσιμο και φώναζε να κάνουν ησυχία αλλιώς θα σταματούσε το "μυστήριον", αλλά κανένας δεν τον άκουγε. Φωτογραφίες, φλάς, βίντεο, προβολείς. Το μωρό δεν σταμάτησε να τσιρίζει, ακόμα και όταν το ντύσανε με αυτά τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο καπέλο και του κρεμάσανε αλυσίδα στο λαιμό. Να σας ζήσει, κούκλος είναι, να τον καμαρώσετε κλπ. Τα γλυκά λιωμένα από τη ζέστη και οι μπουμπουνιέρες σκέτη επίδειξη πλούτου και ανοησίας. Ουφ, τελείωσε, φύγαμε!!!

Η ξεφτίλα στην κοινωνία και στον κλήρο γενικώς δεν έχει τελειωμό... φέτος στην Ανάσταση πολλές γυναίκες ξέχασαν ότι πηγαίνουν σε ιερό ναό και ντύθηκαν..... βασικά δεν ντύθηκαν....
Όσον αφορά το θέμα μας, προσωπικά πιστεύω στο Μυστήριο της εμβαπτίσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Από ό,τι φαίνεται όμως ζητούν τα όποια ποσά καθορισμένα ή όχι και μάλλον το αίτημα αποδίδεται στο ναό έστω και αν δε γνωρίζουμε τους τελικούς αποδέκτες των ποσών αυτών, αν δηλ. τα παίρνουν και οι ιερείς.

Κάτι άλλο όμως, μια και αναφέρθηκες στη δική σου εμπειρία ως ψάλτης.
Η απασχόληση είναι εθελοντική σωστά? Εννοώ πως οικεία βουλήσει δεσμεύεται κάποιος να προσφέρει την συμμετοχή του στο μυστήριο ως ψάλτης ή στα μυστήρια εάν μιλάμε για ολόκληρο Σαββατο απόγευμα-βράδυ. Άρα η όποια προσφορά εκ μέρους της οικογένειας που κάνει το μυστήριο θα πρέπει να αφορά στην θέληση της να ευχαριστήσει αυτούς που συνέβαλαν στην τέλεση του, όχι να αντιμετωπίζεται ως οικονομική υποχρέωση των κουμπάρων πχ...

Θυμάμαι ακόμα από διηγήσεις για τους γάμους που γίνονταν το πρωί της Κυριακής και τα τραπέζια που ήταν κυριακάτικα μεσημεριανά και όχι ό,τι ισχύει τώρα...


Δὲν εἶναι ἐθελοντικὴ ἡ παρουσία μου στὸ μυστήριο ὡς ψάλτης. Εἶναι μέσα στὶς ὑποχρεώσεις τὶς ὁποῖες ἔχω ἀπὸ τὴν ἐκκλησία. Τὸ νὰ δώσουν ὅμως χρήματα οἱ κουμπάροι γιὰ τὸν ψάλτη εἶναι μία ἄτυπη συμφωνία ἡ ὁποία δὲν εἶναι βέβαια θεσμοθετημένη πουθενά, ἀλλὰ εἶναι γνωστὴ σὲ ὅλους ἰδίως στὶς μικρὲς κοινωνίες. Ἀπὸ τὴν ἄλλη βέβαια εἶναι καὶ ἀνάλογα μὲ τὶς προτεραιότητες τὶς ὁποῖες θέτουν ὅσοι τελοῦν ἕνα μυστήριο. Ἔχω δεῖ περιπτώσεις ἀνθρώπων οἱ ὁποῖοι ἔκαναν ἀπίστευτα ἔξοδα γιὰ στολισμοὺς στὴν ἐκκλησία καὶ γιὰ τοὺς ψάλτες δὲν ἔδειξαν τὴν ἴδια φροντίδα ἢ μᾶλλον ἀδιαφόρησαν. Δὲ σκέφθηκαν ὅμως ποτὲ ὅτι αὐτὸς ὁ ὁποῖος ψάλλει ἀφ' ἑνὸς δὲν πληρώνεται κανονικὰ καὶ ἀφ' ἑτέρου θὰ ἤθελε σίγουρα νὰ βρισκόταν κάπου ἀλλοῦ αὐτὴν τὴ στιγμὴ, ἀλλὰ εἶναι ἐκεῖ γιὰ νὰ ψάλῃ στὸ μυστήριό σου καὶ, ἐπαναλαμβάνω, δὲν πληρώνεται ὅπως ὁ ἱερέας μὲ μισθὸ Δ.Υ. Τώρα βέβαια στοὺς μεγάλους ναοὺς καὶ κυρίως στὴν Ἀθῆνα ἔχουν τυποποιηθεῖ κάπως τὰ πράγματα, ἀλλὰ στὴν ἐπαρχία ἀκόμα πολλὰ πράγματα ἐπαφίενται στὴν καλὴ θέληση καὶ στὴν κατανόηση τὴν ὁποία δείχνουν αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι θέλουν νὰ τελέσουν τὸ μυστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Έτσι όπως γίνονται τα "βαφτίσια" δεν είναι παρά ένα μικρό ανώδυνο κοινωνικό γεγονός, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ασχολιόμαστε σοβαρά. (Εμένα δεν με έχουν βαφτίσει).
-------------------------------------------------------------------------------
Πρόπερσι το καλοκαίρι πήγα (αναγκαστικά) σε κάποια βαφτίσια. Ήταν 5:00μμ ντάλα μεσημέρι και έκανε μια ζέστη!!!! ('ισως και δύο) και όλοι φορούσαν τα καλά τους (κουστούμια, γραβάτες, τουαλέτες) με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να μυρίζει άρωμα, κεριά, ιδρώτα, λιβάνι και αποσμητικό. Κάποιοι έμειναν έξω για να καπνίσουν. Μέσα μια γιαγιά με ταντέλες μυξόκλαιγε. Το κουτσομπολιό ήταν στο φόρτε του. Το ντεκολτέ της νονάς ήταν το θέαμα της ημέρας. Μερικά πιτσιρίκια παίζανε κυνηγητό μέσα στην εκκλησία. Το μωρό τσίριζε σαν να το σφάζανε. Ο χοντρός (εννοείται) παπάς είχε τα νεύρα του και μίλησε άσκημα στα παιδιά που κρατούσαν τις λαμπάδες. Κάθε τόσο διέκοπτε το ψάλσιμο και φώναζε να κάνουν ησυχία αλλιώς θα σταματούσε το "μυστήριον", αλλά κανένας δεν τον άκουγε. Φωτογραφίες, φλάς, βίντεο, προβολείς. Το μωρό δεν σταμάτησε να τσιρίζει, ακόμα και όταν το ντύσανε με αυτά τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο καπέλο και του κρεμάσανε αλυσίδα στο λαιμό. Να σας ζήσει, κούκλος είναι, να τον καμαρώσετε κλπ. Τα γλυκά λιωμένα από τη ζέστη και οι μπουμπουνιέρες σκέτη επίδειξη πλούτου και ανοησίας. Ουφ, τελείωσε, φύγαμε!!!

Ε καλά κάπως έτσι δεν είναι γενικα το κλίμα στην εκκλησια ειτε βαφτησια, ειτε γαμος, είτε Ανάσταση; Πασαρελα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Έτσι όπως γίνονται τα "βαφτίσια" δεν είναι παρά ένα μικρό ανώδυνο κοινωνικό γεγονός, οπότε δεν αξίζει τον κόπο να ασχολιόμαστε σοβαρά. (Εμένα δεν με έχουν βαφτίσει).
-------------------------------------------------------------------------------
Πρόπερσι το καλοκαίρι πήγα (αναγκαστικά) σε κάποια βαφτίσια. Ήταν 5:00μμ ντάλα μεσημέρι και έκανε μια ζέστη!!!! ('ισως και δύο) και όλοι φορούσαν τα καλά τους (κουστούμια, γραβάτες, τουαλέτες) με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να μυρίζει άρωμα, κεριά, ιδρώτα, λιβάνι και αποσμητικό. Κάποιοι έμειναν έξω για να καπνίσουν. Μέσα μια γιαγιά με ταντέλες μυξόκλαιγε. Το κουτσομπολιό ήταν στο φόρτε του. Το ντεκολτέ της νονάς ήταν το θέαμα της ημέρας. Μερικά πιτσιρίκια παίζανε κυνηγητό μέσα στην εκκλησία. Το μωρό τσίριζε σαν να το σφάζανε. Ο χοντρός (εννοείται) παπάς είχε τα νεύρα του και μίλησε άσκημα στα παιδιά που κρατούσαν τις λαμπάδες. Κάθε τόσο διέκοπτε το ψάλσιμο και φώναζε να κάνουν ησυχία αλλιώς θα σταματούσε το "μυστήριον", αλλά κανένας δεν τον άκουγε. Φωτογραφίες, φλάς, βίντεο, προβολείς. Το μωρό δεν σταμάτησε να τσιρίζει, ακόμα και όταν το ντύσανε με αυτά τα απαίσια ρούχα και το ηλίθιο καπέλο και του κρεμάσανε αλυσίδα στο λαιμό. Να σας ζήσει, κούκλος είναι, να τον καμαρώσετε κλπ. Τα γλυκά λιωμένα από τη ζέστη και οι μπουμπουνιέρες σκέτη επίδειξη πλούτου και ανοησίας. Ουφ, τελείωσε, φύγαμε!!!

Παντού τα ίδια… - ακριβώς όπως την περιγράφεις, και στα εννέα βαφτισια πω εχω παει :mpliaks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;
Τι γνώμη να έχω? Με βάπτισαν Ελευθέριο – Παναγιώτη. Λίγο είναι?
Η μάνα μου έλεγε, πως ήμουν ασθενικό μωρό και πρώτα μου έκαναν αεροβάπτισμα και μου έδωσαν το όνομα της Παναγίας (βοήθειά μας) και μετά του παππού Λευτέρη. Τελικά αυτά με ακολούθησαν και στην κολυμπήθρα.

Δεν με χαράκωσαν στην βάπτιση. :P Χαρακώνομαι και μόνος μου. Απλά μου έκοψαν λίγο από την κόμη μου. Και τώρα έχω δύο ονόματα, αλλά δεν έχω....(καλά δεν έχει και τόση σημασία, τι δεν έχω).
Tεσπα
.... πάντως επικράτησε το Παναγιώτης.

Πάμε το song.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Δε θέλω ποτέ να υποβάλω το παιδί μου σε αυτό το μαρτύριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πολλοί δεν θελουν αλλά το κάνουν για χατήρι στους γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πολλά περιττά έξοδα για κάτι τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faeton

Νεοφερμένος

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τα έξοδα είναι ανεξάρτητο θέμα. Φιλικό μου ζευγάρι δεν έκανε βάπτιση σε εκκλησία αλλά έκανε δεξίωση για την ονοματοδοσία σε πολυτελές ξενοδοχείο και μοίρασε εκεί μπομπονιέρες. Τους κόστισε πανάκριβα. Όποιος θέλει να πετάξει λεφτά πάντα βρίσκει τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Θεωρώ πως είναι εντελώς ηλιθιότητα να γίνονται τόσα πολλά έξοδα την στιγμή που θα μπορούσαν να τα γλιτώσουν οι γονείς, πόσο μάλλον δε σε περιόδους κρίσης. Ως προς το θρησκευτικό του συμβολισμό απο την αλλη.. αδιάφορο..ο κάθε ένας κάνει οτι πιστεύει καλύτερο γι αυτόν και το παιδί του. Εγώ π.χ θα το βάφτιζα και σε μπανιέρα .. χωρίς όλα τα υπόλοιπα καραγκιοζιλικια με την μόνη έννοια να δώσω ένα όνομα στο παιδί μου όπως προστάζει η κοινωνική αποδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πολλοί δεν θελουν αλλά το κάνουν για χατήρι στους γονείς τους.
Κακώς κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ισχυει γιατι δεν ασχολουμαι με αυτα τα θεματα και πολυ,παντως για να σου δωσω αλλο ενα χτυπητο παραδειγμα...στην ιδια εκκλησια παλι η αδερφη μου με το μωρο της (μολις ειχε σαραντησει) ειχε παει παλι στην εκκλησια (δε θυμαμαι για ποιο λογο ακριβως) και θελοντας να μπει μεσα οχι απο την κυρια εισοδο αλλα απο μια παραπλευρη , πεταγεται απο μεσα μια και της φωναζει εξαλλη "Πού πας?Το μωρο ειναι αβαπτιστο ακομα.Αστο εξω και μπες εσυ μεσα." Χωρις υπερβολη λες και ηταν κανενας σκυλος να το εδενε στο δεντρο και να την περιμενε να γυρισει. Και φυσικα η αδερφη μου εφυγε. Μα δεν ειναι υπερβολικα καποια πραγματα?
Μα και εσύ πιστεύω οτι μπορείς να συγχωρήσεις κάποιον που σε αδίκησε, ενώ έσφαλε.
Ο Πατρεύς, δίνει καθαρά την διαδικασία που ακολουθεί η εκκλησία μας.
Δεν αποπέμπει τους ελθόντες προς αυτήν.
Ακολουθεί όμως μια διαδικασία, που είναι προφανές οτι η εν λόγω γυναίκα που είπε στην αδερφή σου να αφήσει το μωρό, έσφαλε.
Μίλησε ως μη γνωρίζουσα.
Αρα, δεν μπορούμε να καταλογίσουμε στην εκκλησία μας κάτι.

Οσον αφορά στο βάπτισμα, θεωρώ οτι είναι απο τα βασικώτερα μυστήρια της εκκλησίας μας.
Δεν χρειάζεται να μιλήσω περισότερο για τον λόγο οτι όποιος επιθυμεί, μπορεί άνετα να ψάξει στο διαδίκτυο.
Απο την άλλη, αυτός που δεν ενδειαφέρεται, δεν υπάρχει και λόγος να τον ενοχλώ.

Θεωρώ πως είναι εντελώς ηλιθιότητα να γίνονται τόσα πολλά έξοδα την στιγμή που θα μπορούσαν να τα γλιτώσουν οι γονείς, πόσο μάλλον δε σε περιόδους κρίσης. Ως προς το θρησκευτικό του συμβολισμό απο την αλλη.. αδιάφορο..ο κάθε ένας κάνει οτι πιστεύει καλύτερο γι αυτόν και το παιδί του. Εγώ π.χ θα το βάφτιζα και σε μπανιέρα .. χωρίς όλα τα υπόλοιπα καραγκιοζιλικια με την μόνη έννοια να δώσω ένα όνομα στο παιδί μου όπως προστάζει η κοινωνική αποδοχή.
Εχοντας απομακρυνθεί απο την πραγματική ζωή, όλοι μας κάνουμε το λάθος να βλέπουμε μόνο την επιφάνεια και όχι την ουσία των πραγμάτων.
Οχι, δεν είναι μόνο προσταγή και κοινωνική αποδοχή το όνομα των παδιών μας.
Είναι πολλά περισότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι όμως γιατί η θρησκεία των γονιών πρέπει να επηρεάζει την θρησκεία του παιδιού; Θέλω να πω ότι η πίστη ή μη σε μια θρησκεία είναι καθαρά επιλογή του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά και εδώ μιλάμε για ένα γεγονός θρησκευτικό που γίνεται πάρα τη θέληση του παιδιού. Εγωιστικό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Από τη στιγμή που γεννιέται το μωρό παίρνει το όνομά του στο ληξιαρχείο. Τα υπόλοιπα καραγκιοζιλίκια δε χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ναι όμως γιατί η θρησκεία των γονιών πρέπει να επηρεάζει την θρησκεία του παιδιού; Θέλω να πω ότι η πίστη ή μη σε μια θρησκεία είναι καθαρά επιλογή του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά και εδώ μιλάμε για ένα γεγονός θρησκευτικό που γίνεται πάρα τη θέληση του παιδιού. Εγωιστικό δεν είναι;
Οι απορίες σου, εύλογες. Ομως, γιατί κρίνεις μία θρησκεία;
Ξέρεις γι' αυτή την θρησκεία τόσο πολλά για να βγάζεις τέτοια συμπαράσματα;
Τί γνωρίζεις για την απόθεση των χεριών των Αποστόλων πριν ολοκληρωθεί το μυστήριο του βαπτίσματος;
Γιατί είμαστε τόσο μακρυά, απο την Αλήθεια;
Εχουμε καταντήσει να μισούμε ο ένας τον άλλο και το κυριώτερο, αιτία είναι η άγνοια μας...:(:(:(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι απορίες σου, εύλογες. Ομως, γιατί κρίνεις μία θρησκεία;
Ξέρεις γι' αυτή την θρησκεία τόσο πολλά για να βγάζεις τέτοια συμπαράσματα;
Τί γνωρίζεις για την απόθεση των χεριών των Αποστόλων πριν ολοκληρωθεί το μυστήριο του βαπτίσματος;
Γιατί είμαστε τόσο μακρυά, απο την Αλήθεια;
Εχουμε καταντήσει να μισούμε ο ένας τον άλλο και το κυριώτερο, αιτία είναι η άγνοια μας...:(:(:(

Δεν κατάλαβες και ούτε με απάντησες σε αυτό που ρώτησα.
Δεν κατακρίνω καμιά θρησκεία και θα συμφωνήσω στο ότι το βάπτισμα είναι ιερό μυστήριο, όμως για κάποιον που πιστεύει. Αυτό το μικρό μωρό που το βαφτίζουν πιστεύει; Όχι. Άρα γιατί να γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Οι απορίες σου, εύλογες. Ομως, γιατί κρίνεις μία θρησκεία;
Ξέρεις γι' αυτή την θρησκεία τόσο πολλά για να βγάζεις τέτοια συμπαράσματα;
Τί γνωρίζεις για την απόθεση των χεριών των Αποστόλων πριν ολοκληρωθεί το μυστήριο του βαπτίσματος;
Γιατί είμαστε τόσο μακρυά, απο την Αλήθεια;
Εχουμε καταντήσει να μισούμε ο ένας τον άλλο και το κυριώτερο, αιτία είναι η άγνοια μας...:(:(:(


Κλασσική απάντηση εκπροσώπου μιας θρησκείας: δεν ξέρουμε, οπότε δεν μπορούμε και να αμφισβητούμε. :/:

Πόσο βολικό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αυτό το μικρό μωρό που το βαφτίζουν πιστεύει; Όχι. Άρα γιατί να γίνεται αυτό;
Κοινωνικές εκδηλώσεις Darling. :( Άλλα μην το λυπάσαι το νινί, δεν καταλαβαίνει πολλά.
Μόλις μεγαλώσει δεν θα του έχει κάνει τόσο μεγάλο bad η βάπτιση.
Μετά θα διαβάσει και θα ανοίξουν τα κουταβίσια ματάκια του.

Τελικό συμπέρασμα: Όλοι οι άθεοι που γνωρίζω, είναι βαπτισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Κι εγώ βαπτισμένη είμαι γαμώτη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top