Γλυκά του κουταλιού

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Πρώτα λουκουμάδες, τώρα γλυκά του κουταλιού. Έχεις βαλθεί ρε Δία να μας ρίξεις στην αμαρτία? :P
Προσωπικά προτιμώ φράουλα, κεράσι και βερίκοκο. Θα ήθελα να δοκιμάσω όμως και καρπούζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Το κουφετο τι ειναι ακριβως;
Το γλυκό κουφέτο είναι σαν τα δημοτικά τραγούδια: έχει παραλλαγές. Στη Σαντορίνη γίνεται από αμύγδαλα και μέλι (πρώτη εικόνα), ενώ στη Μήλο περιέχει επιπλέον κομμάτια κολοκύθας (δεύτερη εικόνα). Είναι παραδοσιακό Κυκλαδίτικο γλυκό και έχει πάρει το όνομά του από το ότι παλιά συνήθιζαν να το κερνάνε μόνον σε γάμους και αρραβώνες. Τώρα όμως έχει γίνει ...τουριστική ατραξιόν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.

- ½ κιλό ζάχαρη (προτιμώ την ακατέργαστη και στις μαρμελάδες)

Λέμε να το τολμήσουμε...
Το οποίο, οσονούπω, θα γίνει το επόμενό σου θέμα, φαντάζομαι. :P

Πάντως, δε ξέρω για το πορτοκάλι που λες, αλλά εγώ θυμάμαι σίγουρα ότι η μάνα μου βάζει μέσα ξύλο κανέλας και γαρύφαλλο στο σταφύλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τρελαίνομαι για τα γλυκόπικρα.Συνεπώς προτιμώ καρύδι,νερατζάκι και περγαμόντο.Δεν λέω όχι σε βύσσινο,βερίκοκο,σταφύλι,κεράσι και συκαλάκι.Απεχθάνομαι την φράπα.

φραπα?δεν ξερω καν τι ειναι! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
φραπα?δεν ξερω καν τι ειναι! :p
Από την wikipedia:
Η φράπα (Citrus grandis ή Citrus Maxima) είναι κοινή ονομασία αειθαλούς καρποφόρου δέντρου και του καρπού του, τού γένους Κίτρος, που ανήκει στα ρυτoειδή. Η προέλευση της είναι από τη Νοτιοανατολική Ασία όπως τα περισσότερα εσπεριδοειδή. Θεωρείται πολύ πιθανό ότι το γκρέιπ-φρουτ προέρχεται από μετάλλαξη της φράπας. Η φράπα είναι δέντρο ζωηρό, ορθόκλαδο με μαλακό ξύλο και ευαίσθητο στο ψύχος. Ο φλοιός έχει μέτριο πάχος και λεία επιφάνεια. Οι καρποί της φράπας είναι υπερμεγέθεις, χρώματος κίτρινου με πλούσιο άρωμα. Χρησιμοποιείται ευρέως στη ζαχαροπλαστική για τη δημιουργία γλυκών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την wikipedia:
Η φράπα (Citrus grandis ή Citrus Maxima) είναι κοινή ονομασία αειθαλούς καρποφόρου δέντρου και του καρπού του, τού γένους Κίτρος, που ανήκει στα ρυτoειδή. Η προέλευση της είναι από τη Νοτιοανατολική Ασία όπως τα περισσότερα εσπεριδοειδή. Θεωρείται πολύ πιθανό ότι το γκρέιπ-φρουτ προέρχεται από μετάλλαξη της φράπας. Η φράπα είναι δέντρο ζωηρό, ορθόκλαδο με μαλακό ξύλο και ευαίσθητο στο ψύχος. Ο φλοιός έχει μέτριο πάχος και λεία επιφάνεια. Οι καρποί της φράπας είναι υπερμεγέθεις, χρώματος κίτρινου με πλούσιο άρωμα. Χρησιμοποιείται ευρέως στη ζαχαροπλαστική για τη δημιουργία γλυκών.


περιεργο μου ακουγεται...εχεις δοκιμασει? η καποιος αλλος?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Για να μην έχετε αγωνία, το γλυκό σταφύλι έγινε, πέτυχε και ...φαγώθηκε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το γλυκό κουφέτο είναι σαν τα δημοτικά τραγούδια: έχει παραλλαγές. Στη Σαντορίνη γίνεται από αμύγδαλα και μέλι (πρώτη εικόνα), ενώ στη Μήλο περιέχει επιπλέον κομμάτια κολοκύθας (δεύτερη εικόνα).
Υγιεινά φαίνοται, όπως τα περιγράφεις. Εγώ έχω να προτείνω περγαμόντο με αγάβη (υποκατάστατο ζάχαρης παραγόμενο από κακτοειδές φυτό) και σύκο με μούστο αντί για ζάχαρη. Εξαιρετικό είναι επίσης και το ροδάκινο με στέβια. Περιττή λοιπόν η λευκή ζάχαρη.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσουν και τα φτιαχνω αλλα πλεον οχι πολυ συχνα γιατι δεν κανει και συνεχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
εμενα προσωπικα δεν με πολυαρεσουν.. περα απο το κερασακι βεβαια..
παρολαυτα αν τυχει θα φαω προς τιμην της θυμισης της γιαγιουλας μου που εκανε πολλα ειδη πολλες φορες τον χρονο οταν ημουν παιδι.. και ετσι επειδη κρατω την γλυκια της ανάμνηση ολο και θα φαω λιγακι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γενικά αγαπω τα γλυκα αλλά για λόγους υγείας τα έχω κόψει όλα. Όλα μα όλα. Ζάχαρη δεν τρώω.
Ωστόσο, γιατρός μου πρότεινε για να μην πέφτει το σάκχαρο να τρώω γλυκο του κουταλιού. Είναι λέει το πιο «υγιεινό» γλυκο.

Μ αρέσουν όλα τα γλυκα του κουταλιού αλλά στο κλασικό κερασάκι και στο σταφύλι έχω αδυναμία. Το βάζω και πάνω στο ψωμί με βούτυρο :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top