Τι φοράτε σήμερα;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,971 μηνύματα.
τα zara, hm, tommy, adidas, δεν τα λες μαρκες, με την εννοια του ακριβου-premium. Ακομα και το swatch θεωρειται entry level ρολοι. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τον κραζετε για τα ρουχα του. Δεν ειναι ακριβα. Ειδικα τα ρουχα απο hm ειναι απο τα φθηνοτερα ρουχα που μπορει να βρει καποιος. Τα tommy ειναι λιγο πιο ακριβα και καλυτερα απο τα hm, αλλα δεν τα θεωρεις premium. Αν ο Φωτης ειναι για την πυρα για ενα μπλουζακι των 50 ευρω, εγω πρεπει να παω για αποτεφρωση που εδωσα προσφατα 150 για μαγιο?


Πες τα ρε Nelliel απλά στην Σοσιαλιστική Ελλάδα αν δώσεις 90€ η 70€ για ένα ρούχο σε κράζουν.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στη ντουλάπα μου έχω τα πάντα: απο second hand μέχρι μάρκες (αγορασμενα συνήθως από outlet ή σε περίοδο εκπτώσεων) όπως και ρούχα απο καταστήματα τύπου h&m.

Αυτά που έχω να πω είναι τα εξής :
Αν είχα χρήματα σίγουρα θα περιοριζα να αγοράζω ρούχα απο καταστήματα τύπου h&m . Θα στρεφομουν σε πιο ποιοτικές εταιρίες που δεν εκμεταλλεύονται το προσωπικό τους(αναφέρομαι περισσότερο στο γεγονός ότι κατά καιρούς έχουν ακουστεί διαφορά σχετικά με τις συνθήκες που φτιάχνονται τα συγκεκριμένα ρουχα). Μάλιστα έχοντας δουλέψει ως πωλήτρια στα h&m (στην παραλαβή και στα δοκιμαστηρια) σιχαθηκα τη ζωή μου : το μαγιό που εσύ δοκιμάσεις τό έχουν δοκιμάσει άλλα 50 άτομα που δεν έχεις ιδέα πόσο καθαρά ήταν. Για το λόγο αυτό όπως και για λόγους οικονομίας δε με ενοχλεί να αγοράζω ρούχα απο second hand. Θέλει πάρα πολύ ψάξιμο αλλά μπορείς να βρεις πολύ καλά ρούχα σε εξευτελιστικές τιμές.

Νομίζω ότι δεν κερδίζεις κάτι με το να κρίνεις πόσα χρήματα ξοδεύει ο καθένας στο ντύσιμο του. Τα χρήματα που βγάζει ο καθένας μας καί το που θέλει να τα ξοδέψει διαφέρουν.Αυτά, νομίζω ότι είμαι εκτός θέματος αλλά δε πειράζει :P

Θα συμφωνησω. Μεταχειρισμενα δεν μπορω να φορεσω, αλλα υπαρχουν outlets με καινουρια που μπορεις να πετυχεις καλες προσφορες οπως επισης και εκπτωσεις. Πχ εχω πετυχει φορεμα roberto cavalli στα 100. Clarks oxfords στα 40. Μεταξωτα μπλουζακια (δεν θυμαμαι μαρκα) στα 20-30. Δερματινες τσαντες kate spade στα 40-50.

Εδω τα μαγιο εχουν αυτοκολλητα για να μη τα λερωνεις και σου υπενθυμιζουν να τα πλυνεις πριν τα φορεσεις. Εγω παντως οτι καινουριο ρουχο παιρνω το πλενω πριν το φορεσω. Εξαιρουνται τα μπουφαν και τα παλτα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα συμφωνησω. Μεταχειρισμενα δεν μπορω να φορεσω, αλλα υπαρχουν outlets με καινουρια που μπορεις να πετυχεις καλες προσφορες οπως επισης και εκπτωσεις. Πχ εχω πετυχει φορεμα roberto cavalli στα 100. Clarks oxfords στα 40. Μεταξωτα μπλουζακια (δεν θυμαμαι μαρκα) στα 20-30. Δερματινες τσαντες kate spade στα 40-50.

Εδω τα μαγιο εχουν αυτοκολλητα για να μη τα λερωνεις και σου υπενθυμιζουν να τα πλυνεις πριν τα φορεσεις. Εγω παντως οτι καινουριο ρουχο παιρνω το πλενω πριν το φορεσω. Εξαιρουνται τα μπουφαν και τα παλτα.

Second hand αγοράσω κυρίως απο vintage shop κυρίως πιο "βαριά" ρούχα πχ σακάκια, φούστες κλπ. Ποτέ εσώρουχα και μαγιό. Έχω αγοράσει σακακι Sisley 1€ όπως και φούστες ψιλομεσες που τίς λατρεύω που συνήθως τις βρίσκεις πάνω από 40-60€ επίσης 1-8 ευρώ . Υπάρχουν καταστήματα καί εποχές που μπορείς να βρεις εξαιρετικά ρούχα σε χαμηλές τιμές.
Αχ τα μαγιό σχεδόν καμία δε τα δοκίμαζε με εσώρουχο όπως συστήνεται. Τεσπά ας μην συνεχίσω καλύτερα. Απλά προσοχή :P
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Second hand αγοράσω κυρίως απο vintage shop κυρίως πιο "βαριά" ρούχα πχ σακάκια, φούστες κλπ. Ποτέ εσώρουχα και μαγιό. Έχω αγοράσει σακακι Sisley 1€ όπως και φούστες ψιλομεσες που τίς λατρεύω που συνήθως τις βρίσκεις πάνω από 40-60€ επίσης 1-8 ευρώ . Υπάρχουν καταστήματα καί εποχές που μπορείς να βρεις εξαιρετικά ρούχα σε χαμηλές τιμές.
Αχ τα μαγιό σχεδόν καμία δε τα δοκίμαζε με εσώρουχο όπως συστήνεται. Τεσπά ας μην συνεχίσω καλύτερα. Απλά προσοχή :P
Αηδια ρε συ. Δεν φοβουνται μη κολλησουν κατι;
Απο thrift stores αν αγοραζα ρουχο, μαλλον θα αγοραζα καλο μαλλινο παλτο. Δυσκολα να επαιρνα παντελονια και μπλουζες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως κακα τα ψέματα, σε κάποια μέρη δεν μπορείς να εμφανιστεις φορώντας ρούχα από το μαγαζί της γειτονιάς σου. Δεν πάω σε τέτοια μέρη αλλά λέω ότι ο κόσμος περιμένει ότι θα φοράς μάρκες και ακριβά παπούτσια, τσάντες κλπ. Εγώ ειμαι ιδεολογικά αντίθετη σε αυτό κι έχω γραμμένο τον κόσμο αλλά δεν είναι εύκολο για όλους. Αν πχ η εταιρεία σου κάνει ένα πάρτυ στο Χίλτον ή στο Κολωνάκι πρέπει να δώσεις προσοχή στο τι θα φορέσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
απλά στην Σοσιαλιστική Ελλάδα αν δώσεις 90€ η 70€ για ένα ρούχο σε κράζουν.


Φώτη ΟΧΙ. Δεν θα με κράξει κανείς αν πάρω αύριο τσάντα saint laurent και την κυκλοφορώ. Αν την έχω για να την κάνω επίδειξη πάλι... Το πιο κοινό παράδειγμα είναι οι αθλητικές μάρκες που βαράνε τριψήφια εύκολα. Ας πούμε τα stan smith 100 τα είχα πάρει και είναι απίθανο να βγω έξω χωρίς να τα ξαναδώ τριγύρω μου. Κανείς δε νοιάζεται γιατί στην τελική αν με βολεύει και είναι value for money, why not.

Θα μπορούσες αντί για 60 ευρώ μπλούζα να βρεις και με 30 και 40 και τα υπόλοιπα να τα μαζέψεις για κάτι σημαντικότερο πχ γλώσσα ή ταξίδι και συγκλονιστική διαφορά ποιότητας δεν θα έβλεπες. Γενικά για τη φάση που είσαι (φοιτητής to be) και για καθημερινό ντύσιμο μπορείς να είσαι κύριος και με πολύ λιγότερα λεφτά, χωρίς να φαίνεται σαν το μικρομέγαλο που πήρε τα ρούχα του μπαμπά. Το ότι τα έχεις και για να τα δείχνεις στους άλλους και να φαίνεσαι καλύτερος μόνο προβλήματα κοινωνικής αποδοχής θα σου φέρει, και δεν θα φταίνε τα ρούχα ούτε οι άλλοι.

Φιλικά και μην το εκλάβεις σαν κράξιμο, δεν είναι. Άλλωστε για ευνόητους λόγους τα ρούχα σου δε μπορώ να τα βάλω και άρα ζηλέψω εγώ. :P
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πάντως κακα τα ψέματα, σε κάποια μέρη δεν μπορείς να εμφανιστεις φορώντας ρούχα από το μαγαζί της γειτονιάς σου. Δεν πάω σε τέτοια μέρη αλλά λέω ότι ο κόσμος περιμένει ότι θα φοράς μάρκες και ακριβά παπούτσια, τσάντες κλπ. Εγώ ειμαι ιδεολογικά αντίθετη σε αυτό κι έχω γραμμένο τον κόσμο αλλά δεν είναι εύκολο για όλους. Αν πχ η εταιρεία σου κάνει ένα πάρτυ στο Χίλτον ή στο Κολωνάκι πρέπει να δώσεις προσοχή στο τι θα φορέσεις.
Εμφανιστηκα με αθλητικα ρουχα σε high end εστιατοριο για lunch την περασμενη Τεταρτη. Ειχα παει στην δουλεια και επειδη νομιζα οτι θα ημουν ολη μερα γραφειο, ειπα να ντυθω πιο ανετα. Ελα ομως που μια φιλη μου με πηρε να παμε για lunch και χωρις να ρωτησω που παμε βρεθηκα μεσα σε εστιατοριο γεματο ανθρωπους ντυμενους στην τριχα. Ενιωσα σαν την μυγα μεσα στο γαλα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο ήμουν έξω: στρατιωτικό παντελόνι με σκισίματα + μαύρο t-shirt + nike παπούτσια + μαύρο backpack.

Μέσα στο σπίτι: αμάνικο κι ένα σορτσάκι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Μαυρο σορτσακι στο οποιο εχω τοποθετησει πανω του μια αλυσίδα κ μια ζωνη με καρφια, μια μαυρη μπλουζα κοντομανικη με δαντελα στα μανικια, κάλτσες κοντες σκουρες μπλε (τα υπολοιπα παντα σχεδόν μαυρα οι κάλτσες σε χρώμα έτσι για αντιθεση ) , παπουτσια μαυρα πανινα (σε στυλ σταρακι) και φοραω κ κπ κοσμήματα πιο συγκεκριμένα ενα απλο μαυρο τσοκερ , ενα δαχτυλίδι ασημί και κτ σκουλαρικια με σχέδιο φεγγαρακια επισης ασημι.....

Ενας γλυκος βασανισμος το να φορας μαυρα το καλοκαίρι...... :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,971 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Σορτσάκι μαύρο 22 ευρώ
Μαύρο t-shirt: 17 ευρώ
Μαυρα vans authentic: 48 ευρώ
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαγιο quick silver 70 εξωτερικο μακρυ
μαγιο speedo 40 εσωτερικο κοντο
φανελα nike 40
παντοφλες adidas 35
κομποσκοινι απο την Τηνο 2
τσαντα nike 50
φακοι 10
γυαλια rayban 170
ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΕΣΟΥΑΡ ΕΛΕΟΣ ΦΩΤΗ ΜΕ ΤΟ ΦΛΕΞ ΣΟΥ 0
(παπουτσια adidas 140 αλλα δεν ηταν στο Outfit της παραλιας)

Συνολο 477 νομιζω (582 με τα παπουτσια)
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Second hand αγοράσω κυρίως απο vintage shop κυρίως πιο "βαριά" ρούχα πχ σακάκια, φούστες κλπ. Ποτέ εσώρουχα και μαγιό. Έχω αγοράσει σακακι Sisley 1€ όπως και φούστες ψιλομεσες που τίς λατρεύω που συνήθως τις βρίσκεις πάνω από 40-60€ επίσης 1-8 ευρώ . Υπάρχουν καταστήματα καί εποχές που μπορείς να βρεις εξαιρετικά ρούχα σε χαμηλές τιμές.
Αχ τα μαγιό σχεδόν καμία δε τα δοκίμαζε με εσώρουχο όπως συστήνεται. Τεσπά ας μην συνεχίσω καλύτερα. Απλά προσοχή :P


Ήμουν σήμερα στα oysho να πάρω ένα φθηνό σουτιέν και σε θυμήθηκα τόσο που κάθισα και έψαξα να βρω σε ποιο τόπικ είχες κάνει το συγκεκριμένο σχόλιο για να το επιβεβαιώσω. Περίμενα στα δοκιμαστήρια και βλέπω μια κοπέλα να έχει βάλει το μαγιό χωρίς εσώρουχο. ΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΜΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΕΣΩΡΟΥΧΟ;! Αυτή δεν αηδίασε να ακουμπάνε όλα έτσι ατόφια, αναρωτιέμαι ειλικρινά.

Για να μην βγει αυτό το υπέροχο μήνυμα της επιβεβαίωσης οφφτόπικ να πω ότι φοράω για πιτζάμες ένα τιραντάκι που μάλλον το πήρα από τη μάνα μου, και ένα σορτσάκι που σίγουρα το πήρα από την πρώην συγκάτοικό μου.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ήμουν σήμερα στα oysho να πάρω ένα φθηνό σουτιέν και σε θυμήθηκα τόσο που κάθισα και έψαξα να βρω σε ποιο τόπικ είχες κάνει το συγκεκριμένο σχόλιο για να το επιβεβαιώσω. Περίμενα στα δοκιμαστήρια και βλέπω μια κοπέλα να έχει βάλει το μαγιό χωρίς εσώρουχο. ΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΜΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΕΣΩΡΟΥΧΟ;! Αυτή δεν αηδίασε να ακουμπάνε όλα έτσι ατόφια, αναρωτιέμαι ειλικρινά.

Για να μην βγει αυτό το υπέροχο μήνυμα της επιβεβαίωσης οφφτόπικ να πω ότι φοράω για πιτζάμες ένα τιραντάκι που μάλλον το πήρα από τη μάνα μου, και ένα σορτσάκι που σίγουρα το πήρα από την πρώην συγκάτοικό μου.

Χαχαχαχα! Εμ είδες! Να ένας τρόπος να κολλήσεις επίσης σμν χωρίς καν να κάνεις σεξ, voila :P
On topic: τις πιτζάμες και για αξεσουάρ το sleeping bag μου :P . Καλή ξεκούραση σε όλους
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λοιπόν, το πρωί που βγήκα για ψώνια φόρεσα:
-Τζιν παντελόνι
-Εξώπλατο μπλε μπλουζάκι
-Λευκα πέδιλα
- Μπόχο τσάντα
-Ρολόι DKNY
-Γυαλιά ηλίου Rebecca Blu
Στο σπίτι:
φοράω το babydoll μου!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top